صفر تا صد آشنایی با تهاتر و معاوضه املاک !

صفر تا صد آشنایی با تهاتر و معاوضه املاک !

28 اردیبهشت 1400

ملکی

صفر تا صد آشنایی با تهاتر و معاوضه املاک !
تهاتر و معاوضه املاک امروزه به دلیل شرایط اقتصادی کشور میان افراد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است در این مقاله از وبلاگ آقای املاک می خواهیم شما را با صفر تا صد تهاتر و معاوضه املاک با کالاهای دیگر مانند خودرو، بیت کوین و همچنین نکاتی حقوقی در رابطه با قرارداد تهاتر املاک آشنا کنیم. ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

تهاتر یعنی چه؟

همانطور که می دانید در زمان‌های بسیار قدیم مردم برای انجام معامله، کالاهای خود را مانند گندم، شیرو... با یکدیگر مبادله می‌کردند، این روش معامله، مبادله پایاپای نام داشت. مبادله ای که همچنان در عصر امروز مورد استفاده قرار می گیرد. حتما می پرسید چگونه ممکن است با گذشت هزاران سال این روش هنوز ادامه دارد؟ یا شاید صحت این موضوع برایتان دارای شک و تردید است. ما شما را نسبت به این موضوع آگاه خواهیم کرد. با کمی تامل متوجه خواهید شد که تمام معاملات بزرگ و کوچک ما، از خرید روزمره در فروشگاه های غذایی گرفته تا معاملات کلان مانند خرید یک آپارتمان  بر اساس انتقال و پدیده ای به نام پول انجام می شود در نتیجه ما با در اختیار داشتن پول وسایل مورد نیازمان را معاوضه یا تهاتر می کنیم.
پیش خرید آپارتمان در تهران

تهاتر املاک یعنی چه؟

تعدادی از فعالان بازار مسکن بر این باورند امروزه فروشندگان مسکن به دنبال خریداران دست به نقد هستند. اما با وجود شرایط فعلی اقتصاد و نبود متقاضی شرایط به گونه ای تغییر کرده که برخی از مالکان یک آپارتمان با متراژ بالا با چند واحد مسکونی کوچکتر اقدام به تهاتر می کنند. کاهش قدرت خرید مردم موجب شده تا بسیاری از متقاضیان مسکن به تهاتر مسکن روی بیاورند. در همین رابطه مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است تهاتر و یا معاوضه ملک یک امر کاملا شخصی است و در حال حاضر نمی توان این موضوع را به صورت یکپارچه در بازار مسکن اجرایی کرد. به گفته او این روش به دلیل بالا بودن قیمت مسکن و پایین بودن قدرت خرید در کشور قابل اجرا خواهد بود. امروزه حذف پول در انجام معاملات و استفاده از معاوضه و تهاتر مستقیم کالا، خدمات و همچنین املاک، مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است. اگر نگاهی به آگهی های منتشر شده در روزنامه و سایت های تخصصی املاک بیندازید متوجه خواهید شد که در آن افراد، ملک و املاک خود را برای معاوضه یا تهاتر با ملک های دیگر و یا حتی با خودرو یا حتی مواد غذایی آگهی کرده اند.

سایت معاوضه املاک

اگر در جست و جوی تهاتر و معاوضه دارایی های خود هستید، وبسایت آقای املاک؛ علاوه بر ویژگی هایی مانند مشاغل ، آقای مشاور، آقای فایلینگ،‌ آقای پروژه در حال طراحی گزینه ای است که به زودی بتوانید تمامی آگهی های معاوضه املاک را مشاهده و حتی مورد معامله خود را در آقای املاک پیدا کنید. اگر چه موضوع معاوضه و تهاتر ملک امروزه بسیار رواج پیدا کرده اما باید توجه داشت که ملک های تهاتر باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرند زیرا در هنگام معامله ملک هایی که ارزش مالی بالایی دارند در زمان بحث قیمت موضوعاتی مانند مصالح به کار رفته و امکانات خانه پیش کشیده می شود این در حالی است که هر منطقه نرخ تعیین شده ای دارد. دقت داشته باشید که معمولا این نوع ملک ها دارای ارزش افزوده بسیار سنگینی هستند. همانطور که گفتیم با وجود رشد منفی اقتصاد کشور، تورم، کمبود نقدینگی و رکود در بازارمسکن تعدادی از فروشندگان ترجیح می دهد دارایی و سرمایه خود را با کالایی که قابلیت نقدشوندگی بیشتری داشته باشد، معاوضه کند: به عنوان مثال معاوضه یک آپارتمان مسکونی با یک خودرو یا یک زمین مسکونی با چندین آپارتمان. البته در برخی مواقع نیز پیش می آید که مالکیت یک مجتمع مسکونی چند واحدی با ارزش میلیاردها تومان، بدون انتقال وجه نقد به حساب بانکی فروشنده، به خریدار انتقال داده می شود.

مزایای تهاتر و معاوضه املاک

تهاتر برای شما این امکان را فراهم می کند تا بدون در اختیار داشتن نقدینگی و البته با ریسک پایین معاملات خود را انجام دهید. همین موضوع موجب افزایش تمایل فعالان اقتصادی کشور در بخش تهاتر شده است. اگر شما به این گونه معاملات علاقه مندید و قصد تهاتر و معاوضه املاک را دارید، باید قبل از انجام هر اقدامی، با نکات حقوقی معاملات تهاتری در حوزه املاک و مستغلات آگاهی کامل داشته باشید. در ادامه این مقاله از وبلاگ آقای املاک نکات مهم واساسی معامله تهاتری در حوزه املاک و مستغلات را برای به طور کامل برای شما بازگو خواهیم کرد.
خرید خانه در تهران

تهاتر در قانون مدنی

قانون تهاتر ملک

نکات حقوقی در رابطه با تهاتر املاک

۱.تهاتر یا معاوضه املاک نیز همانند دیگر معامله های قانونی و رسمی، مستلزم یک قرارداد رسمی است این قرارداد در زمان درخواست مراجع قانونی، و یا بروز هر گونه اختلافی در معامله، مورد استفاده قرار می گیرد. ۲. جهت فسخ قرارداد معاوضه املاک، رضایت هر دو طرف معامله الزامی می باشد. ۳.در قرارداد معاوضه املاک ممکن است دو نفر یا بیشتر از دو نفر طرفین معامله باشند به همیت ترتیب دو یا چند دارایی در این معامله مورد مبادله و معاوضه قرار می گیرند. در نتیجه در این قرارداد هر کدام از طرفین معامله، مالکیت چیزی را به دست می آورند. بنابراین در قرارداد معاوضه املاک، امکان فسخ یک طرفه تحت هیچ عنوانی وجود ندارد و تمامی طرفین قرارداد باید برای فسخ رضایت داشته باشند.

قانون تهاتر ملک

چند نکته مهم در تنظیم قرارداد تهاتر ملک

۱.در قراردادهای تهاتر و معاوضه همانند قراردادهای دیگر ملکی؛ تحت هیچ شرایطی به سراغ املاک فاقد سند رسمی، نروید. ۲.در معاملات تهاتر و معاوضه ملک؛ ثبت و انتقال رسمی سند باید در دفاتر ثبت اسناد و املاک انجام شود. ۳.مدارک های مورد نیاز مانند، مارک شناسایی، وکالتنامه طرف مقابل قرارداد باید با دقت کنترل و استعلام های مورد نیاز انجام شود. ۴.اگر ملک مورد تهاتر و معاوضه ورثه ای بود، مدارک مورد نیاز انحصار وراثت، تسویه مالیاتی و حضور کلیه وراث یا نمایندگان قانونی آنها الزامی خواهد بود. تهاتر و معاوضه املاک انواع مختلفی دارد که در ادامه این مطلب تعدادی از آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرارداده ایم.

۱.تهار ملک با ملک

این نوع تهاتر ملکی با ملک های دیگر مورد معاوضه قرار می گیرد. در این نوع تهاتر هیچگونه محدودیتی وجود ندارد اما معمولا روال معامله در تهاتر املاک با املاک به این صورت است که یک ملک با متراژ بالا با چندین ملک متراژ پایین معاوضه می شود.

۲. تهاتر ملک با خودرو

این نوع معامله یکی از جذابترین و البته محبوب میان افراد است. به این خاطر که در ایران وسیله نقلیه در مدت زمان کوتاهی به پول نقد تبدیل می شود.

نکات معاوضه خودرو

لازم به ذکر است که معمولا آگهی ها و تبلیغات تهاتر املاک با خودرو غیر واقعی هستند و به منظور جذب مشتری انجام می شوند.

۳.تهاتر ملک با بیت کوین

خرید و فروش مسکن و ویلا با بیت کوین پدیده جدید در بازار مسکن است. در برخی از سایت‌های ملکی دیده شده که تعدادی از مالکان زمین خود را با بیت کوین معاوضه می‌کنند. همچنین برخی از آگهی های ملکی منتشر شده در بسیاری از مناطق تهران از عنوان تهاتر ویلا با بیت کوین استفاده شده بود.

تهاتر ملک با بیت کوین

۴.تهاتر ملک با مصالح ساختمانی

تهاتر ملک با مصالح ساختمانی یکی دیگر از انواع تهاتر است. این گونه معاملات بیشتر مناسب سازندگان و انبوه سازان ساختمانی می باشد. به این دلیل که امکان تهیه متریال اولیه را برای سازندگان فراهم می کند.در نتیجه کار را برای انبوه سازان راحت تر می کند.

۵.تهاتر ملک با کالا

تهاتر و معاوضه ملک با کالا یکی دیگر از انواع معاوضه است. در این میان به ازاری دریافت ملک امکان دریافت کالا برای تهاتر کننده فراهم می شود.معمولا این کالاها  بسیار بزرگ هستند  کالاهای مصرفی مانند مواد غذایی و ...البته باید گفت که این نوع از تهاتر خیلی مورد استقبال عموم قرار نمی گیرد این تهاتر بیشتر مناسب افرادی است که به صورت حرفه ای در بخش تهاتر فعالیت می کنند.

۶.تهاتر ملک با مواد غذایی

اهمیت مواد غذایی در کشور برای عموم مردم بسیار بالا است. از آنجایی که مواد غذایی همانند خودرو در ایران به آسانی به پول نقد تبدیل شده و متقاضیان زیادی دارد این بخش از تهاتر بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.  
تعداد نظرات : 24
 • ادریس‌شریفی
  27 فروردین 1402
  سلام‌ببخشید‌ما‌۴‌سال‌پیش‌یک‌معاوضه‌انجام‌دادیم‌ به‌این‌صورت‌که‌ما‌یه‌خونه‌در‌شهر‌دادیم‌در‌مقابل‌یک‌خو‌در‌روستا‌گرفتیم‌و‌۶۰میلیون‌هم‌پول‌گرفتیم‌حالا‌خونه‌ای‌که‌گرفتیم‌اراضی‌ملی‌است‌‌آیا‌میتوانیم‌خونه‌شهرمونو‌بگیریم
  ادمین آقای املاک
  27 فروردین 1402
  سلام و عرض ادب دوست عزیز شما می تونید وارد صفحه اصلی وبسایت آقای املاک بشید و در قسمت ثبت درخواست و در قسمت مشاور حقوقی موضوع خودتون رو مطرح کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.
 • مهدی توانا
  22 دی 1401
  دوست عزیز من میخوام با یکی از مدیران محترمتون صحبت کنم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید
  ادمین آقای املاک
  22 دی 1401
  سلام و عرض ادب دوست گرامی واحد پشتیبانی ما در اولین فرصت با شما جهت راهنمایی تماس خواهند گرفت .
 • احمدی
  27 مرداد 1401
  سلام ملک با ملک داریم تهاتر میکنیم مالیات به چه صورتی محاسبه میشود آیا هریک از ملک‌ها باید جدا مالیات بدهند یا تخفیف میخوره؟
  ادمین آقای املاک
  27 مرداد 1401
  سلام و عرض ادب دوست عزیز شما می تونید وارد صفحه اصلی وبسایت آقای املاک بشید و در قسمت ثبت درخواست و در قسمت مشاور حقوقی موضوع خودتون رو مطرح کنید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.
 • مصطفی ظریفی
  15 خرداد 1401
  باسلام.میخوام کانال شما رو داشته باشم فقط فقط درمورد تهاتر
  ادمین آقای املاک
  15 خرداد 1401
  سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم آقای املاک شما می تونید به سایت آقای املاک مراجعه کنید در قسمت خرید و فروش فیلتر تهاتر رو فعال کنید و آگهی های مخصوص به تهاتر رو مشاهده نمائید.
 • احمد
  31 اردیبهشت 1401
  با سلام اگر در خرید آپارتمان تهاتر بشه،یکی از طرفین سند را به نام نزنه طرف مقابل هم میتواند امتناع کند وبگوید هر موقع شما اقدام کردید من هم اقدام میکنم..متشکرم از راهنمائی شما
  ادمین آقای املاک
  31 اردیبهشت 1401
  سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم آقای املاک این موضوع بستگی به شرایط قرادادی که نوشته شده داره اما اگر تهاتر باشه همزمان باید سند زده بشه
 • امیری
  5 بهمن 1400
  سلام و عرض ادب.جسارتاً نحوه تحریر و تنظیم قرارداد مبایعه نامه ملک با ملک به چه صورته؟منظورم اینه قرارداد هرکدام رو به صورت جداگانه باید بنویسیم یا اینکه باید در یک قرارداد هر دو ملک رو تنظیم و تحریر کنیم
  ادمین آقای املاک
  5 بهمن 1400
  با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم وبلاگ آقای املاک اگه منظور شما تهاتر دو دواحد آپارتمان با هم هست طبیعتا باید در دو مبایعه نامه جداگونه نوشته بشه به این صورت که در ابتدا مبایعه نامه ای که ثمن بالاتری داره نوشته میشه و سپس مبایعه نامه دوم اون ملکی که ثمن پایین تری داره با توضیح و شماره قرارداد مبایعه نامه قبلی باید نوشته بشه.
 • مسعود رضابیک
  21 مهر 1400
  سلام و عرض ادب خدمت شما تهاتر کار بسیار تخصصی است و باید با این مطالب که در اختیار قرار دادید تشکر فراوان داشته باشیم ملکی داشتم و دارم که توان تخصصی تهاتر را نداشتم و خیلی دوست دارم در جوار جناب مهندس خدابخش به نتیجه برسونم و تجربه کسب کنم مثل کار مشارکت که جناب مهندس ایمان خدابخش به من یاد دادن
 • ابی جهانگیری
  21 مهر 1400
  سلام عالی بود مطالب تهاترملک ،یا هر وسیله ای که مورد تهاتر قرار میگیره با اینکه ایده ال طرفین نیست همیشه خوب بوده بدلیل اینکه سریع به نتیجه میرسیم
 • تقوي
  21 مهر 1400
  ممنون از اطلاعات مفيدي ك در اختيار ما ميگذاريد
 • مهرداد
  21 مهر 1400
  بسیار عالی و آموزنده
 • داود نصیری
  21 مهر 1400
  اطلاعاتم در مورد تهاتر کامل شد ممنون از مطالب بروز شما
 • بهروز فرجی
  21 مهر 1400
  واقعا مطالب آموزنده ای بود و واقعا استفادیم.ممنون از زحمات شما بابت مطالب خوب و ارزندتون.???
 • مسعود رضابیک
  21 مهر 1400
  عالی و پر محتوا بود ممنونم از یاری شما
 • Zarvan
  21 مهر 1400
  چقدر بیشتر و‌ بهتر شد اطلاعاتم با مطالب خوبتون - من دوستدار و منتظر مطالب جدید از شما ک همیشه راهگشا بودید برام هستم
 • Zarvan
  21 مهر 1400
  چقدر بیشتر و‌مانلتر شد اطلاعاتم با مطالب خوبتون - من دوستداره و‌منتظر مطالب جدید از شما ک همیشه راهگشا بودید برام هستم
 • شکوفه بیگدلی
  21 مهر 1400
  این مطلب تهاتر و معاوضه املاک خیلی خوب بود??خیلی بهم کمک کردین واقعا ممنونم?????
 • محمدرضا
  21 مهر 1400
  یه آپارتمان کوچک با یه آپارتمان بزرگتر عوض کردم . مابه التفاوت رو پرداخت کردم کمیسیون بنگاهی به چه صورت میباشد؟
  ادمین آقای املاک
  21 مهر 1400
  سلام دوست عزیز روزتون سرشار از حس خوشبختی طبق اتحادیه املاک؛ کمیسیون بر اساس متراژ آپارتمانی که بزرگتره محاسبه می شه در واقع آپارتمان بزرگتر رو برای محاسبه کمیسیون در نظر می گیرند.
 • روزبه
  21 مهر 1400
  درود با سپاس از مطالب بسیار مفید که باعث دانش بیشتر میشود و دانش بیشتر باعث پیشرفت
 • بهرنگ
  21 مهر 1400
  استفاده از مطالب شما،خیلی باعث پیشرفت بنده شده.واقعا کارشناسی و کاربردی ممنون از شما
 • علی منصوری
  21 مهر 1400
  عالی ترین و کاربردی ترین مطالب ??
 • زروان
  21 مهر 1400
  این مطلب خیلی برای من مفید و مناسب بود .. مرسی از شما
 • خدابخش
  21 مهر 1400
  بزودی کلی خبر خوب در زمینه تهاتر و معاوضه در اقای املاک داریم اقای املاک بهتون کمک میکنه فایلهای تهاتر به هم معرفی کنید اقای املاک همراه همیشگی و پشتیبان مشاورین املاک?
 • Nima Nik
  21 مهر 1400
  مطالب کلیدی و فنی حقوقی بسیار مهم که ندونستنش میتونه باعث خسارت مالی و مشکلات در روند معامله بشه. سپاس از مقالات و نکات عالی که منتشر میکنید???
 • میلاد داودپور
  21 مهر 1400
  بسیار عالی? اطلاعات خوبی همیشه از شما گرفتم از شما ممنونم. ومنتظر اطلاعات دیگر هم هستم ✓♡