پیش فروش آپارتمان ؛ نکات مهمی که باید بدانید !

در قرارداد پیش فروش آپارتمان به دلیل نوع خاص معامله و قرارداد بهتر است به نکات این نوع قرارداد آگاهی های لازم را داشته باشیم. به نوعی درج برخی از شرط ها در قرارداد پیش فروش آپارتمان دردسرهای احتمالی در آینده را کاهش می دهد.به همین منظور، در این مقاله می خواهیم درباره‌ قسمت های مختلف این نوع قرارداد با شما صحبت کنیم و نکات ریز و درشت مهم در قرارداد پیش فروش آپارتمان را با شما در میان بگذاریم.

قوانین پیش فروش آپارتمان

یکی از نکات مهمی در قرارداد پیش‌ فروش آپارتمان حتما باید به آن دقت کنید ، زمان تحویل آپارتمان است. هم سازنده و هم مالک موظف اند زمانی را به عنوان زمان تحویل قطعی آپارتمان در قرارداد ذکر کنند تا بر اساس آن زمان تنظیم قرارداد نهایی و رسمی با خریدار معین شود.

موضوع مهم دیگر این است که به دلیل آنکه قولنامه ؛ یا همان قرارداد غیر رسمی که در بنگاه های املاک تنظیم می شود اعتبار لازم را ندارد، در اینجا پیش فروشنده موظف به تنظیم قرارداد رسمی هنگام عقد قرارداد در دفاتر رسمی و سپس انتقال سند رسمی بعد از اتمام پروژه است. توجه داشته باشید که در قرارداد این موضوع ذکر شود که اگر فروشنده در تحویل زمان آپارتمان تاخیر کند باید خسارت و ضرر و زیان پرداخت کند.

قانون پیش فروش آپارتمان

همانطور برعکس اگر خریدار در پرداخت اقساط خود طبق موعد مقرر، تاخیر کند فروشنده می‌تواند زمان تحویل آپارتمان را به تعویق بیندازد و یا در صورت تاخیر غیر موجه و بیش از حد معمول قرارداد را فسخ کند. البته این را هم بداند که در قرارداد پیش ‌فروش آپارتمان معمولا بخشی از پول به زمان تنظیم سند رسمی نهایی در دفترخانه  پرداخت می شود.

نکات مهم در قرارداد پیش فروش آپارتمان

مشخصات فردی طرفین قرارداد

در قرارداد پیش فروش آپارتمان مانند سایر قراردادهای دیگر مثل قرارداد پیمانکاری و… لازم است مشخصات فردی دو طرف معامله نوشته شود. این را فراموش نکنید که حتما اطلاعات ثبت ‌شده در قرارداد را با مدارک طرف معامله مطابقت دهید. آگاهی از سمت پیش‎فروشنده در قرارداد خیلی مهم است. با دانستن جواب این سؤال می‌توانید بفهمید که آیا فروشنده صلاحیت انتقال ملک را دارد یا خیر. از سوی دیگر مطمئن شوید که طرف معامله، از نظر حقوقی مجاز به انتقال مالکیت و سند خانه خواهد بود یا خیر.

مشخصات ملک مربوط به قرارداد

در این بخش از قرارداد، باید تمامی جزئیات ملک مربوطه را ذکر کنیم، جزئیاتی مانند مساحت، واحد، طبقه، شماره ثبت ملک، پارکینگ، انباری، اشتراک برق، آب، گاز و تلفن، نقشه، تعداد اتاق‌خواب‌ها، کمد دیواری، نما، جنس مصالح مثل رنگ، شیرآلات، دستگیره، سیم‌کشی، رادیاتورها، سیستم سرمایشی، آیفون، در‌ها، کلید و پریز، کولر، کابینت، سرویس بهداشتی و…

اگر به هر دلیلی آپارتمان مورد نظر هرکدام از این ویژگی‌ها و شرایط را نداشته باشد در قرارداد البته با نظر کارشناس رسمی، یا از قیمت ملک کم می‌شود و یا خریدار حق فسخ قرارداد پیش فروش آپارتمان را خواهد داشت.

قیمت آپارتمان مورد معامله

در این بخش یکی از مهم‌ترین بخش ها به شمار می رود قیمت آپارتمان می باشد. در این بخش مانند هم نباید از جزئیات غافل شد.بهتر است خریدار بر اساس پیشرفت کار، اقساط خانه را پرداخت نماید. اما اگر خریدار به هر دلیلی نتواند اقساط خود را پرداخت کند، فروشنده می تواند حق فسخ یا درخواست خسارت کند. حتی فروشنده می تواند تحویل ملک را به ازای روزهای دیرکرد خریدار، به تأخیر اندازد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هرگونه دردسر؛ تمام این شرط ها از همان ابتدا میان دو طرقه قرارداد به توافق برسد و در قرارداد درج شود.

تاریخ تحویل ملک

زمان تحویل ملک یکی از اساسی ترین شرط ها در قرارداد پیش فروش آپارتمان است. از آنجایی که تاریخ تحویل ملک تأثیر زیادی در برنامه‌ ریزی‌های خریدار دارد، لازم است به سورتی دقیق مشخص شود و در ادامه باید در هنگام امضای قرارداد میزان جریمه‌ در تاخیر توافق و تعیین شود.

بیمه مسئولیت ساختمانی

یکی از وظایف مهم فروشنده در موضوع پیش فروش آپارتمان، بیمه‌ مسئولیت ساختمانی در برابر خساراتی است که به خاطر عیب بنا و تجهیزات به خریدار یا دیگران وارد می‌شود.

اگر خریدار بخواهد در انتخاب مصالح آپارتمان خود دخالتی بکند، در صورت پرداخت مابه‌ التفاوت حق چنین کاری را دارد. همچنین طبق قانون، خریدار می‌ تواند واحد تعیین ‌شده را بفروشد یا آن را اجاره دهد.

نتیجه گیری و نکته آخر

بهترین راه برای اطمینان خریدار از شروط قرارداد پیش فروش آپارتمان، مطالعه‌ کامل قانون پیش فروش آپارتمان و آشنایی با نکات قرارداد است. هانطور که در سطرهای بالا به آن اشاره کردیم بهتر است قبل از هر کاری از سمت فروشنده اطمینان حاصل کنید و در صورت امکان حتما با مشاور حقوقی و مالی مشورت کنید تا دچار ضرر و زیان جبران ناپذیری  نشوید.

مطالب مشابه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *