آماری جالب از دربی پایتخت

آماری جالب از دربی پایتخت

17 بهمن 1398

اخبار مسکن

آماری جالب از دربی پایتخت

دیدار امروز پرسپولیس و استقلال مثل همه بازی هایی که آنها با هم کرده اند برای خیلی ها اهمیت دارد.

به گزارش جی پلاس،‌ خیلی ها دوست دارند چیزهای جدیدی از این بازی بدانند و برای خیلی ها آمار و ارقام اهمیت زیادی دارد.به همین دلیل هم هست که همیشه قبل از دربی،هواداران با آمار،اعداد و ...با هم کل کل می کنند و مثلا می گویند:«در فلان تاریخ،با بازیکنانی که داشتیم 3 گل به حریف زدیم.»این چند آمار از بازی پیش رو را بخوانید:

بهترین دفاع یا بهترین حمله؟

کمترین گل خورده لیگ، امروز مقابل بیشترین گل زده لیگ قرار خواهد گرفت. پرسپولیسی که راحت گل نمی‌خورد پیروز می‌شود یا استقلالی که راحت‌تر از هر تیمی دروازه حریفان را باز می کند؟ آمار جالبی وجود دارد: پرسپولیس از ابتدای لیگ نوزدهم تا امروز در 67 درصد بازی هایش (12 بازی از 18 بازی) کلین شیت کرده و دروازه اش را بسته نگه داشته است. استقلال هم در 65 درصد بازی هایش در این فصل 2 گل یا بیشتر زده است (11 بازی از 17 بازی). دربی 92، با این آمارها دربی جذابی خواهد شد. البته یک نکته را نباید فراموش کرد؛ خط دفاع پرسپولیس شجاع خلیل‌زاده را ندارد و خط حمله استقلال هم از حضور شیخ دیاباته محروم است.

4دربی شماره 92 درحالی برگزار می شود که نتیجه هر سه دربی قبلی به نفع پرسپولیس ثبت شده است؛ دو بار در جریان بازی (یک بر صفر) و یک بار هم با حکم کمیته انضباطی و تائید دادگاه CAS (3 بر صفر). تنها مورد قبلی که پرسپولیس سه بار متوالی استقلال را برد به سالهای 1375 تا 1377 برمی گردد و دربی های شماره 44، 45 و 46. سال 75، یک بر صفر با گل بزیک، سال 76، سه بر صفر با گل های بزیک، مهدوی کیا و طاهرزاده و سال 77 هم یک بر صفر با گل هاشمی نسب. البته 3 پرسپولیسی ها هیچ وقت 4 نشد، چون دربی شماره 47 با تساوی یک-یک به پایان رسید. حالا باید دید 2+1 برد پرسپولیس 4 خواهد شد؟

پنالتی امید!

اگر بیژن حیدری در دربی امروز برای استقلالی ها پنالتی بگیرد چه کسی خواهد زد؟ داستان پنالتی خراب کردن های استقلال در بازی با پرسپولیس کم کم دارد ادامه دار می شود. فروردین امسال اگر فرشید اسماعیلی آن پنالتی را با ضربه چیپ به اوت نمی زد، استقلال حتی می توانست قهرمان لیگ هجدهم شود. شهریور امسال هم وقتی موعود بنیادی فر برای استقلالی ها در دربی پنالتی گرفت، ضربه علی کریمی را علیرضا بیرانوند مهار کرد. آن پنالتی هم اگر گل می شد، شاید الان استقلال صدرنشین بود و پرسپولیس تیم دوم جدول. در واقع آخرین باری که یک استقلالی در دربی پنالتی‌اش را گل کرد، امید ابراهیمی بود؛ در همان دربی معروف 4-2 ...

دربی اول فرهاد

فرهاد مجیدی، خالق عدد 4 برای استقلالی ها تاکنون 15 بار در دربی تهران حضور داشته و جالب است تعداد دفعاتی که در این بازی بزرگ برد و باخت داشته دقیقا برابر است؛ 4 برد، 7 تساوی و 4 باخت. دربی امروز، اولین دربی فرهاد به عنوان سرمربی استقلال است. از قدیمی های استقلال که در شهرآوردهای پایتخت، هم سابقه بازی دارند و هم سابقه سرمربیگری می توان به غلامحسین مظلومی، منصور پورحیدری، نصرالله عبداللهی، ناصر حجازی، پرویز مظلومی،  امیر قلعه نویی، عبدالصمد مرفاوی و علیرضا منصوریان اشاره کرد. جالب آنکه از این جمع، هیچ یک، در دربی نخست خودشان به عنوان سرمربی بازنده نبودند! حالا فرهاد مجیدی هم در آستانه دربی نخست خودش به عنوان سرمربی قرار دارد و اگر بازنده نباشد، این رکورد حفظ می شود.

منبع :قطره