تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان ؛آشنایی با کاربرد و معرفی 5 برنامه برتر

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان ؛آشنایی با کاربرد و معرفی 5 برنامه برتر

10 بهمن 1402

دانستنی

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان ؛آشنایی با کاربرد و معرفی 5 برنامه برتر

پدیده هوش مصنوعی تاثیر مثبت و خارق العاده ای بر روی صنعت ساختمان گذاشته است، از بهبود ایمنی گرفته تا طراحی، کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی و... در حقیقت هوش مصنوعی به شرکت های ساختمانی کمک می کند تا عملیات خود را ساده تر کنند. به طور مثال ممکن است هفته ها برای طراحی دستی پروژه‌ها زمان صرف شود که به لطف هوش مصنوعی این روند طولانی، سریع‌تر و دقیق‌تر انجام خواهدشد. از سوی دیگر هوش مصنوعی قادر است با بررسی عواملی از جمله اندازه پروژه، قراردادها، زمان‌بندی، سطح شایستگی مدیران، تیم‌ها و… هزینه‌ها را پیش‌بینی کند. اگرچه در ابتدا امکان دارد هزینه فراهم کردن این فناوری برای شرکت های ساختمانی، چالش برانگیز باشد اما پس از مدتی سود به دست آمده از آن، هزینه‌های اولیه را کاملا خنثی می‌سازد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با تاثیر، کاربرد و ابزارهای برتر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان به دست آورید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

فهرست مطالب

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

چرا به هوش مصنوعی در صنعت ساختمان نیاز داریم؟

تعریف هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

برنامه هوش مصنوعی ساختمان

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

بسیاری از مردم بر این باورند که هوش مصنوعی ممکن است اثرات مضری برای مشاغل داشته باشد. در کشور آمریکا یک نظرسنجی در سال 2023 توسط Pew Research انجام شد که نشان می دهد 32٪ از کارگران ایالات متحده فکر می کنند که هوش مصنوعی بیشتر از اینکه کمک کند به نیروی کار آسیب می رساند، در حالی که فقط 13٪ برعکس این را باور دارند. این نظرسنجی بیانگر آن است که نگرانی های زیادی در مورد هوش مصنوعی وجود دارد و با توجه به ظهور ابزارهایی مانند ChatGPT ، مطمئناً شاهد گفتگوهای بیشتری در مورد این موضوع خواهیم بود. با این حال، شایان ذکر است که هوش مصنوعی می‌تواند تأثیر فوق‌العاده و مثبتی به‌ویژه در صنعت ساختمان داشته باشد. تاثیراتی از جمله تولید سازه‌ای ایمن‌تر، کارآمدتر و کم هزینه‌تر. هوش مصنوعی در صنعت ساختمان این پتانسیل را دارد که به فعالان این حوزه در طول چرخه حیات پروژه، از جمله: طراحی، مناقصه و تامین مالی، همچنین به افراد این امکان را می دهد تا در برخی از سخت‌ترین چالش‌ها، از جمله نگرانی‌های ایمنی، کمبود نیروی کار، هزینه‌ها و برنامه‌ریزی‌های بیش از حد غلبه کنند.

هنگامی که هوش مصنوعی به درستی پیاده‌سازی شود، می‌تواند فرایند افراد را در محل کار بهبود بخشد. اگر می خواهید در مورد روند و اهمیت هوش مصنوعی در صنعت ساختمان اطلاعات بیشتری کسب کنید به خواندن این مطلب ادامه دهید.

چرا به هوش مصنوعی در صنعت ساختمان نیاز داریم؟

در سال های اخیر، فناوری و همکاری دیجیتال در صنعت ساختمان سرعت گرفته است. با این حال، یافتن منابع برای پیاده‌سازی فناوری‌های جدید در حالی که در مسیر پروژه‌های خود قرار دارید، دشوار است. این فناوری‌ها صنعت ساختمان را به جلو می‌برد و نتایج را برای کارگران، شرکت‌های پیمانکاری و مشتریان نهایی بهبود می‌بخشد.

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت ساختمان می تواند به بهبود ایمنی، بهره وری، کیفیت و سایر اقدامات حیاتی کمک کند. این فناوری به اعضای تیم اجازه می‌دهد وقت خود را صرف تقویت تخصص و خلاقیت خود کنند. فراتر از آن، هوش مصنوعی می‌تواند به تیم‌ها و شرکت‌ها این امکان را بدهد تا پیش‌بینی‌های آگاهانه‌ای انجام دهند و جریان کار را ساده‌تر کنند.

در ادامه به بررسی ظهور هوش مصنوعی در صنعت ساختمان و اینکه چگونه می تواند این صنعت را به نفع فعالان این حوزه تغییر دهد، خواهیم پرداخت.

تعریف هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

در ابتدا به تعریف هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی خواهیم پرداخت. هوش مصنوعی یک حوزه وسیع در علوم کامپیوتر است. به تعبیر دیگر هوش مصنوعی، علم و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند، به ویژه برنامه های کامپیوتری هوشمند می باشد. از طرفی یادگیری ماشینی زیر مجموعه ای از هوش مصنوعی است که به‌جای استفاده از دستورالعمل‌های واضح، از الگوها و استنباط برای انجام وظایف استفاده می‌کند.

حال این فناوری ها چه کاری می توانند برای پروژه های ساختمانی و کارگران انجام دهند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان 

افزایش بهبود کیفیت در طرح ها

هوش مصنوعی، یا به طور خاص، یادگیری ماشینی، می تواند به کاربران انسانی در طراحی ها کمک کند. مزایای هوش مصنوعی در طراحی به همین جا ختم نمی شود. یادگیری ماشین می تواند به کارگران کمک کند تا قبل از ادامه ساخت، اشتباهاتی را که ممکن است در طراحی وجود داشته باشد، کشف کنند.

به جای صرف ساعت ها تلاش برای شناسایی خطاها، می توانید آن را به یادگیری ماشینی بسپارید که در نهایت باعث صرفه جویی در زمان و آزاد شدن منابع برای کارهای سازنده تر می شود. با فناوری هوش مصنوعی مناسب، حتی می‌توانید شرایط و موقعیت‌های مختلف محیطی را در مدل آزمایش کنید. بنابراین این فناوری می‌تواند به تعیین بهینه بودن یک عنصر خاص از طراحی کمک کند.

فراهم کردن یک شغل ایمن

افزایش ایمنی یک اولویت برای شرکت های ساختمانی است. هوش مصنوعی روشی با تکنولوژی بالا برای دستیابی به این هدف فراهم می کند. بینایی کامپیوتری مجهز به هوش مصنوعی می تواند برای تجزیه و تحلیل حوادث سفر و سقوط در محل کار مورد استفاده قرار گیرد و به پیمانکاران کمک می کند تا اقدامات ایمنی بهتری برای کارگران ارائه دهند. همین فناوری می تواند فیلم های ویدئویی را تجزیه و تحلیل کند تا خطرات ایمنی و عدم انطباق را نشان دهد.

به عنوان مثال، اگر اعضای تیم به درستی از لباس های محافظ خود استفاده نکنند، هوش مصنوعی می تواند این موضوع را تشخیص دهد و مدیران را به انجام آموزش های ایمنی ترغیب کند.

همچنین حسگرها، دوربین‌هایی که در محل نصب می‌شوند می‌توانند داده‌ها را در زمان واقعی، نظارت و جمع‌آوری کنند و حوادث پیش آمده را ثبت کنند.

هوش مصنوعی همچنین می تواند به کارگران در شناسایی و گزارش حوادث کمک کند. به لطف پردازش زبان طبیعی (NLP)، سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند گزارش‌ها را تجزیه و تحلیل کنند، الگوها را شناسایی و مسیر درست را پیشنهاد دهند.

برنامه هوش مصنوعی ساختمان

ارزیابی و کاهش ریسک

یکی از قابلیت های شگفت انگیز هوش مصنوعی در صنعت ساختمان این است که می تواند خطرات را قبل از وقوع آنها شناسایی کند. این به انسان کمک می کند تا آگاهی خود را از مشکلات احتمالی افزایش دهد و بفهمد چگونه از بروز مشکلات جلوگیری کند. در نتیجه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانند مشکلات را پیش‌بینی کنند، تاثیر آن‌ها را اندازه‌گیری و از تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده برای کمک به کاهش خطرات استفاده کنند.

افزایش طول عمر پروژه های ساختمانی

فراتر از طراحی و ساخت، هوش مصنوعی حتی می تواند در مدیریت تسهیلات برای افزایش طول عمر کل دارایی مفید باشد. اغلب شکاف هایی در اطلاعات مدیریت وجود دارد. در نتیجه، مدیریت کارآمد و مقرون به صرفه تعمیرات و بازسازی در محل کار دشواری است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی با افزایش جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها به ساده‌سازی فرآیند کمک می‌کنند. این کار را با طبقه بندی اسناد و داده ها مانند سفارشات کاری و ارزیابی شرایط مربوطه در زمان واقعی، با دقت شگفت انگیز انجام می دهد. این کار وظایف اداری خسته کننده و زمانبر را از مردم سلب می کند و به آنها اجازه می دهد تا روی مشکلات واقعی تمرکز کنند.

پایداری

در نهایت، هوش مصنوعی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا تلاش‌های خود را بهبود بخشند. این تکنولوژی با تجزیه و تحلیل داده‌های مصرف انرژی، انتشار و سایر عوامل محیطی، شرکت‌ها را از مناطقی که می‌توانند اثرات زیست‌محیطی خود را کاهش داده و عملکرد پایداری خود را بهبود بخشند، آگاه می‌کند.

برنامه هوش مصنوعی ساختمان

حال که کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت ساختمان و ارزشی که برای این صنعت به ارمغان می آورد را پوشش داده ایم، به بررسی برخی از ابزارها و راه حل های برتر هوش مصنوعی در بازار نگاه خواهیم کرد. بسته به اهداف خود، ممکن است بخواهید موارد زیر را در نظر بگیرید.

Autodesk's Construction IQ  

این برنامه از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای کمک به مدیران پروژه در مدیریت و کاهش خطرات در چهار حوزه کلیدی هزینه، برنامه، کیفیت و ایمنی استفاده می کند:. این راه حل برای Autodesk Build و Autodesk BIM Collaborate در دسترس است.

اگر نگرانی هایی در مورد طراحی دارید و در تلاش برای بهبود ایمنی هستید، برنامه Construction IQ می‌تواند به شما در شناسایی و اولویت‌بندی مسائل کمک کند و اطمینان حاصل کند که وظایف درست را در زمان مناسب انجام می‌دهید.

EarthCam

EarthCam یک ارائه دهنده پیشرو در زمینه فناوری، محتوا و خدمات دوربین زنده است. تیم های ساخت و ساز از EarthCam برای نظارت و مستندسازی پروژه های خود استفاده می کنند. از محتوای وب‌کم و پخش زنده ویدیو گرفته تا مرور زمان ساخت و ساز حماسی، EarthCam اکوسیستم جامعی از راه‌حل‌های داده بصری را برای بهبود مدیریت پروژه و ارتقای شفافیت ارائه می‌کند.

viAct

viAct، شرکتی که به ارائه نظارت جامع پروژه‌های ساختمانی اختصاص دارد، از AIoT پیشرفته (هوش مصنوعی اشیا) برای خودکارسازی ردیابی ایمنی، بهره‌وری و نگهداری استفاده می‌کند. viAct این کار را با تقویت دوربین های موجود در محل کار با فناوری هوش مصنوعی مبتنی بر سناریو انجام می دهد.

این فناوری به هر دوربینی در محل با هوش مصنوعی مبتنی بر سناریو قدرت می‌دهد و ثبت مسائل ایمنی یا بهره‌وری را آسان می‌کند. سپس ViAct داده‌ها را در یک داشبورد کاربرپسند به نمایش می‌گذارد که تیم‌ها می‌توانند به سرعت هر مشکلی در مورد ایمنی یا عدم انطباق وجود داشته باشد را شناسایی و روی آن عمل کنند.

Constru

Constru از بینایی کامپیوتری و هوش مصنوعی پیشرفته برای ساده کردن و بهبود مدیریت پروژه ساخت و ساز استفاده می کند. این راه حل برای سرپرستان و مدیران پروژه به کاربران کمک می کند تا با مقایسه خودکار BIM با تصاویر 360 درجه از محل کار، تفاوت های بین طرح های ساخت و ساز و ساخت های واقعی را شناسایی کنند. این امر تشخیص مغایرت ها و کاهش دوباره کاری را آسان می کند.

Constru همچنین به شما این امکان را می دهد که مغایرت های شناسایی شده توسط سیستم را در Autodesk Construction Cloud به عنوان مسائل ادغام کنید. به این ترتیب، می‌توانید تشخیص عدم تطابق خودکار راه‌حل را در کنار مشکلات شناسایی دستی، مدیریت کنید.

StructionSite

با برنامه StructionSite به راحتی پیشرفت در محل کار را ثبت می کنید. ویژگی Site Documentation به شما امکان می‌دهد تصاویر استاندارد، عکس‌های 360 و فیلم‌هایی را بگیرید که در پلان طبقه‌تان نگاشت شده‌اند.

هنگامی که فایل‌ها ضبط می‌شوند، StructionSite یافتن عکس‌ها را با قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آسان می‌کند .اساساً شما را قادر می‌سازد تا یک سایت شغلی مجازی ایجاد کنید که تیم‌ها بتوانند از هر کجا به آن دسترسی داشته باشند.

تعداد نظرات : 2
  • ناشناس
    14 بهمن 1402
    خیلی جالب بود
  • صالحی
    10 بهمن 1402
    بنظر میرسد اینده از ان هوش مصنوعی خواهد بود