تهرانپارس شرقی ؛بررسی امکانات رفاهی در این منطقه

تهرانپارس شرقی ؛بررسی امکانات رفاهی در این منطقه

6 شهریور 1402

محله گردی

تهرانپارس شرقی ؛بررسی امکانات رفاهی در این منطقه

محله تهرانپارس شرقی یکی از محله های معروف شرق تهران است که قصد داریم شما را با تمام امکانات رفاهی آن مانند مراکز تفریحی، مذهبی و درمانی آن آشنا کنیم.

معرفی محله تهرانپارس شرقی 

تهرانپارس شرقی ،یکی از محله های معروف است که در شرقی‌ترین نقطه شهر تهران قرار گرفته،‌ این منطقه در مجاورت پارک جنگلی سرخه‌حصار و کوهسار قرار دارد. این محله‌ جزء منطقه ۴ شهرداری تهران قرار  است. از آنجایی که محله تهرانپارس شرقی در مجاورت تهرانپارس غربی قرار گرفته، در رابطه با لوکیشن و امکانات شهروندی و رفاهی تقریباً مشابه تهرانپارس غربی است. البته تفاوت‌هایی بین این دو محله وجود دارد، به همین منظور قصد داریم شما را با محله تهرانپارس شرقی بیشتر آشنا کنیم و به بررسی موقعیت جغرافیایی، تاریخچه، ویژگی‌های عمومی و برخی از اماکن مهم آن بپردازیم. لطفا ما را همراهی کنید.

تاریخچه تهرانپارس شرقی

این محله در دوران قاجار و اوایل دوران حکومت محمدرضا پهلوی به صورت باغاتی بود که بیشتر افراد ثروتمند تهران برای گردش و تفریح به سمت آن رهسپار می‌شدند. در دهه ۳۰ و ۴۰ رفته رفته محله تهرانپارس از حالت تفریگاهی خود بیرون آمد و شروع به توسعه شهری کرد. به گونه ای که از دهه ۳۰ تا دهه ۵۰ محله تهرانپارس امروزی پدید آمد و مهاجران متعددی از شهرها و روستاهای مختلف برای زندگی راهی آن شدند. با رشد شهرنشینی به مرور معماران فرانسوی به منظور مدرنیزه کردن در این محله شروع به فعالیت کردند. به طوری که امروزه تهرانپارس شرقی یکی از بهترین محله‌‌های شرق تهران به لحاظ خیابان‌کشی و شهرسازی به شمار می رود.

میدان شاهد تهرانپارس شرقی

موقعیت جغرافیایی تهرانپارس شرقی

محله تهرانپارس شرقی همانگونه که گفتیم در شرق پایتخت و در منطقه ۴ شهرداری تهران واقع شده است این محله از سمت شمال با محله کوهسار، از سمت غرب با محله تهرانپارس غربی، از سمت شرق با محله گلشن و جوادیه و از سمت جنوب با محله تهرانپارس همسایه است. قسمت شمالی این محله بزرگراه شهید زین‌الدین، ضلع غربی آن خیابان شاهد و بزرگراه شهید حسن باقری و جنوب آن را بزرگراه شهید سردار قاسم سلیمانی احاطه کرده اند. تهرانپارس شرقی دسترسی بسیار خوبی به بزرگراه‌های شرق تهران دارد به همین منظور بیشتر افرادی که قصد خرید و یا اجاره خانه در شرق تهران را دارند، به این محله مراجعه می کنند.

معرفی امکانات محله تهرانپارس شرقی

محله تهرانپارس شرقی همانند محله همسایه خود یعنی تهرانپارس غربی ، دارای امکانات رفاهی، خدماتی، درمانی و آموزشی مناسبی است. نکته قابل توجه این منطقه این است که به نسبت تهرانپارس غربی، از سکوت و آرامش بیشتری برخوردار است. دلیل اصلی این خلوتی نیز آن است که به خیابان حجر ابن عدی و بزرگراه شهید باقری دور می باشد. محله تهرانپارس شرقی دارای چندین مدرسه در مقاطع تحصیلی مختلف، چهار درمانگاه و مسجد بوده و همچنین به باغ پرندگان و پارک جنگلی لویزان بسیار نزدیک است. به همین منظور دارای آب و هوای مناسب بوده و افراد زیادی را به منظور خرید و اجاره خانه به خود جذب می کند.

عکس از تهرانپارس شرقی تهران

دسترسی های محلی

اگر چه محله تهرانپارس‌ شرقی در شرقی‌ ترین نقطه شهر تهران قرار گرفته، اما به دلیل نزدیکی به ایستگاه‌های مترو تهرانپارس و فرهنگسرا، دسترسی ساکنین را به سایر نقاط شهر آسان کرده است. از طرفی خطوط تندرو اتوبوسرانی شهری تهران نیز در این محله توقف دارند در نتیجه ساکنان محلی می‌توانند از طریق این خطوط به دیگر نقاط شهر تهران رفت و آمد کنند. یکی دیگر از مزیت های این منطقه نزدیکی آن به بزرگراه‌های مهم شهر است همین امر موجب شده تا تردد با تاکسی و خودرو شخصی نیز در این محله به آسانی صورت بگیرد همین موضوع تاثیر بسیار زیادی در افزایش تقاضا جهت زندگی در این محله گذاشته است.

در رابطه با جايگاه سوخت نیز ، باید به پمپ بنزين رشيد تهرانپارس به شماره ۱۵۰ و جايگاه پمپ بنزين پروين برای سوخت رسانی به ماشين های اهالی این محله و مهمانان آن ها اشاره کنیم و در آخر از نظر دسترسی به ایستگاه مترو نیز باید بگوییم که ايستگاه مترو تهرانپارس و فرهنگسرا، ساکنان و عموم افراد را به محله تهرانپارس شرقی جا به جا می كنند.

مراکز تفریحی

همانگونه که به آن اشاره کردیم باغ پرندگان در محله تهرانپارس شرقی قرار گرفته و به عنوان بهترين محل تفرجگاهی شناخته می شود. همچنین جنگل ۱۲۵ هكتاری لويزان نيز يک منطقه سرسبز و خوش و آب و هوايی است كه به خوش و آب و هوايی منطقه كمک شايانی می كند. از سوی دیگر بوستان شاهد نیز در این محله قرار گرفته است.

پارک شاهد تهرانپارس شرقی

مراکز درمانی

از مراکز درمانی تهرانپارس شرقی می توان به درمانگاه های هلال احمر، امام حسن مجتبی و امام جعفر صادق اشاره کرد این مراکز در تمام ساعات از شبانه روز پذيرای بيماران جهت مداوا هستند. در رابطه با اماکن مذهبی نیز می توانیم به مساجد حضرت سيد الشهداء، امام جعفر صادق، حضرت امير و امام رضا که به منظور نمازهايی جماعت تاسيس شده اند، اشاره کنیم. همچنين سرای محله سلامت و محيط زيست، رسانه و فضای مجازی، خدمات اجتماعی، هنر و ادبيات، ورزش و تفريحات سالم، ايمنی و دوام، قرآن و عترت، جهاد و ايثار، علم و پژوهش، اخلاق و آموزش شهروندی نيز همگی در محله تهرانپارس شرقی فعاليت می كنند.


سوالات متداول

  • تهرانپارس شرقی کجاست

    تهرانپارس شرقی ،یکی از محله های معروف است که در شرقی‌ترین نقطه شهر تهران قرار گرفته و از سمت شمال با محله کوهسار، از سمت غرب با محله تهرانپارس غربی، از سمت شرق با محله گلشن و جوادیه و از سمت جنوب با محله تهرانپارس همسایه است

  • تهرانپارس شرقی منطقه چنده

    محله تهرانپارس شرقی در منطقه ۴ شهرداری تهران واقع شده است این محله دسترسی بسیار خوبی به بزرگراه‌های شرق تهران دارد به همین منظور بیشتر افرادی که قصد خرید و یا اجاره خانه در شرق تهران را دارند، به این محله مراجعه می کنند.