بررسی پلتفرم آقای املاک از زبان رئیس اتحادیه املاک شمیرانات

بررسی پلتفرم آقای املاک از زبان رئیس اتحادیه املاک شمیرانات

24 مهر 1400

اخبار مسکن

بررسی پلتفرم آقای املاک از زبان رئیس اتحادیه املاک شمیرانات

رئیس اتحادیه املاک شمیرانات در مراسم رونمایی از پلتفرم آقای املاک در رابطه با وبسایت و اپلیکیشن آقای املاک و چالش‌های بازار مسکن سخن گفت.

مهندس محمدرضا قاسمی در ابتدای صحبت های خود در نشست خبری اظهار کرد: از سال ۱۳۹۶ تا به امروز برخی از ملک ها در شمیرانات هفت برابر رشد قیمت داشته است. آپارتمانی با عمر بنای ۳ ساله در سال ۱۳۹۶ متری ۹ میلیون تومان بوده الان این آپارتمان هفت ساله به متری ۶۰ میلیون تومان رسیده و قیمت آپارتمان های نوساز تا هفت برابر افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: آنچه که شما در بازار می‌بینید با آنچه معامله می‌شود فرق زیادی دارد یک پنت هاوس در فرمانیه تهران متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی ۱۶۰ میلیون تومان فرخته شد. اینگونه معاملات در بازار دیده نمی شود . بنابراین اگر مالکان بخواهند سرمایه خود را به سرمایه پولی تبدیل کنند باید در این بازار انعطاف زیادی به خرج دهند.

مهندس محمدرضا قاسمی در ادامه مراسم رونمایی از پلتفرم آقای املاک بیان کرد: در دوران کرونا بسیاری از اپلیکشن های عمومی و تخصصی رشد کردند. در این میان اپلیکیشن های ملکی مورد اقبال عمومی قرار گرفت یکی از این اپلکیشن ها که با مدیریت آقای خدابخش راه اندازی شد، اپلیکیشن آقای املاک بود که با ابزارهای متنوع و منحصر به فرد خود توانست نظر اتحادیه املاک را به خود جلب کرد . با بررسی هایی که اتحادیه املاک بر روی وبسایت آقای املاک انجام داد متوجه شد که این پلتفرم مورد اقبال عمومی بسیار خوب از سوی کاربران اعم از خریداران و فروشندگان و آژانس های املاک و مشاوران قرار گرفته است.

رئیس اتحادیه شمیرانات در ادامه این نشست تصریح کرد: در همه اپلیکیشن ها ابزارهای لازم برای خرید و فروش وجود دارد اما در اپلیکیشن های ملکی موضوع کمی تخصصی و متفاوت تر است. اپلیکیشن های ملکی باید به گونه ای طراحی شود که با دفاتر املاک موازی باشند و از طرفی خریدار و فروشنده فضایی برای چانه زنی داشته باشند تا بدون هیچ مشکلی با یکدیگر تعامل کنند. خوشبختانه آقای املاک به صورت حرفه ای این موضوع را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دقیقا در همین راستا مشغول فعالیت است.

محمدرضا قاسمی رئیس اتحادیه املاک شمیرانات

مهندس قاسمی با بیان اینکه مشاوران املاک باید سعی کنند اطلاعات واقعی به خریداران بدهند گفت: قیمت‌ها باید پایین‌تر بیاید. اینکه می گویند قیمت را مشاوران و دفاتر املاک بالا می برند کذب محض است. ممکن است در این میان افرادی ناشی اشتباهاتی ‌کنند و ذهنیت خریداران بر روی افزایش قیمت دور بخورد.

وی در رابطه با اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و نقش آن در بازار مسکن اظهار کرد:مردم عادی تعداد زیادی خانه خالی در اختیار ندارند، در واقع بخش عمده خانه‌های خالی مربوط به بانکها است و زمانی که ملکی افزایش قیمت پیدا می‌کند در نتیجه دارایی آنها نیز افزایش می‌یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات در رابطه با طرح مجلس مبنی بر کاهش تعرفه بنگاه‌های ملکی که هم اکنون در کمیسیون عمران مجلس در دست بررسی است، عنوان کرد: به طور قطع هر موضوعی که تبدیل به قانون شود برای صنف اتحادیه املاک لازم‌الاجرا است و حتما از آن تبعیت خواهد کرد اما این موضوع را از یاد نبرید که گرانی مسکن ربطی به دفاتر املاک و مشاوران املاک ندارد و آنها هیچگونه نقشی درافزایش قیمت ها ندارند. بنده به عنوان کسی که در این قشر فعالیت می کند، شاهد تلاش مشاوران املاک برای کاهش قیمت مسکن و بستن قراردادها هستم.

محمدرضا قاسمی با بیان اینکه ۵ فاکتور بر روی قیمت یک واحد مسکونی تاثیرگذار است، اظهار کرد: قیمت زمین، قیمت تراکم شهرداری، عوارض، مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران ۵ فاکتوریست که در قیمت تمام شده یک واحد آپارتمان تاثیرگذار است. در منطقه یک برخی از مصالح کار شده آپارتمان ها خارجی است بنابراین باید این مصالح به داخل کشور وارد شوند. متاسفانه آسانسوری که با یک میلیارد تومان وارد می شد الان ۸/۵ میلیارد تومان شده است در نتیجه این افزایش قیمت بر روی قیمت واحد آپارتملنی نیز تاثیر می گذارد. اگر این قیمت ها کنترل شود ما افزایش قیمت نخواهیم داشت.

وی درباره شکایاتی که از نرخ بالای تعرفه معاملات املاک مطرح می‌شود، بیان کرد: هرکسی بالاتر از میزان کمیسیون که ۲۵ صدم است به مشاوران املاک پرداخت کرد می‌تواند به اتحادیه شکایت و مازاد پرداختی آن را دریافت کند.لازم به ذکر است اگر هر دفتر املاکی ۶ بار این تخلف را تکرار کند اتحادیه جواز کسب آن را باطل خواهد کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات در رابطه با اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مستاجران خاطرنشان کرد: اتحادیه به مجلس قبل پیشنهاد داد که رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از قراردادهای اجاره از مستاجران گرفته نشود و جالب اینکه برخی نمایندگان حتی خبر نداشتند که مستاجران ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند البته قرار شد این موضوع را پیگیری کنند که در نهایت پیگیری‌های آنها نتیجه های لازم را به همراه نداشت.

پروژه گرندپارک فردیس