نکات حقوقی در خرید سهام یا سهم الشرکه بیمارستان و کلینیک

نکات حقوقی در خرید سهام یا سهم الشرکه بیمارستان و کلینیک

6 مرداد 1402

حقوقی

نکات حقوقی در خرید سهام یا سهم الشرکه بیمارستان و کلینیک

سهام بیمارستان چیست

سرمایه گذاری در بهداشت و درمان یکی از پرسود ترین روش های سرمایه گذاری است. سالانه سهم بزرگی از درآمد ناخالص کشورها از حوزه بهداشت و درمان و تجهیزات پزشکی است. همچنین پدیده هایی مانند گردشگری پزشکی و درمانی در کنار آموزش وتحقیقات درمانی و دارویی حجم قابل توجهی از درآمد کشورها محسوب می گردد. به عنوان مثال حجم مبادلات تجهیزات پزشکی به رقمی در حدود یک تریلیون دلار در دنیا می رسد. اگرهمین اطلاعات اولیه را ملاک قرار دهیم به اهمیت سرمایه گذاری در این حوزه پی می بریم. اما متاسفانه سهم ایران از این مبادلات بسیار اندک بوده است. همین امر نشان می دهد فرصت های زیادی برای رشد و توسعه این حوزه در ایران موجود است.

از منظر این بررسی یکی از مهمترین بخش های حوزه بهداشت و درمان مراکز درمانی شامل بیمارستان ها و درمانگاه ها یا کلینیک هاست. برای سرمایه گذاری در این مراکز راه های ورود محدود و پر از ابهامات حقوقی است. با تحقیق میدانی در این حوزه نیز مشخص می گردد که اطلاعات منسجم و قابل استنادی درمورد وضعیت حقوقی و شکل سرمایه گذاری در این حوزه وجود ندارد. لذا تبیین برخی از جوانب حقوقی درمورد مراکز بهداشت و درمان می تواند به مشتاقان این نوع ازسرمایه گذاری کمک نماید.

بیشتر بدانید: مالکیت نوین پروژه های تجاری و عام المنفعه ؛از زبان میلاد مهرنوش

نکات حقوقی در خرید سهان بیمارستان و کلینیک

اولین نکته در مورد بیمارستان ها و کلینیک ها این است که این مراکرعمدتا به صورت شرکت های سهامی خاص تاسیس و مالکیت کل مجموعه و مراکز تابعه آن متعلق به آن شرکت می باشد. با خرید سهم الشرکه بیمارستان در واقع خریدار وارد شرکای سهامدار شرکت مالک می گردد. این مالکیت نسبت به سهم الشرکه بوده و سهامداربه طور مستقیم مالک هیچ بخشی از مجموعه نمی گردد. البته در عرف بیمارستان ها بخش های مختلف را از هم تفکیک می کنند و به عنوان مثال سهام بخش جراحی یا زایمان را به فروش می رسانند. با توجه به توضیحی که آمد بایستی بررسی شود آیا این سهم الشرکه از لحاظ مقررات شرکت ها قابلیت داشتن ویژگی یا امتیاز خاصی دارد یا خیر.

توجه به این نکته بسیار ضروری است زیرا در صورتی که سهم اشرکه یک شرکت مشخص  خریداری شود این سهم الشرکه  نسبت به کل بیمارستان محاسبه می گردد مگر به این سهم امتیازات و ویژگی خاصی داده شده باشد. ممکن است هر بخش توسط شرکتی مجزا که متعلق به یک شرکت مادر است  تملک شده باشد که این تفکیک می تواند به خریداران اطمینان بیشتری در مورد ارزش واقعی سهامی که خریداری می کنند بدهد. نکته حقوقی بعدی در خصوص این نوع سرمایه گذاری شکل اداره بیمارسان یا کلینیک است. این مراکز به صورت یک شرکت با نظارت وزارت بهداشت و درمان اداره می گردند. این مراکز باید تابع مقررات و بخشنامه های وزارت بهداشت و درمان باشند و اقداماتی که انجام می دهند نمی تواند این مقررات را نقض نماید. به همین دلیل بایستی قبل از سرمایه گذاری محدودیت های قانونی و آیین نامه ای هر بخش را بدانید تا با اطلاعات دقیق تر وارد شراکت شوید.

بیشتر بدانید: فروش ملک از طریق واسطه به صورت آنلاین ؛از نگاه میلاد مهرنوش

در خصوص هیئت مدیره و شکل برگزاری مجامع نیز بایستی اطلاعات دقیقی کسب نمایید. مرجع این اطلاعات اساسنامه شرکت است. با توجه به سهامی خاص بودن این شرکت ها بایستی به دقت زمان برگزاری جلسات هیئت مدیره و مجامع را پیگیری نمایید. ممکن است  با توجه به عدم لزوم رعایت تشریفات خاصی  به موجب اساسنامه از تصمیمات غافل شوید. البته این مراکز می توانند در شکل شرکت سهامی عام هم فعالیت کنند. در این صورت دسترسی به اطلاعات شرکت برای سهامداران راحت تر خواهد بود. برای سرمایه گذاری در این حوزه پر سود بایستی برخی خطرات حقوقی را بدانید. همانطور که گفته شد این ریسک ها یا خطرات شامل موضوع مالکیت و ویژگی سهم الشرکه یا سهام و همچنین نحوه اداره و تشکیل مجامع شرکت است. البته به این نکات بایستی بررسی اساسنامه و ترازنامه سالانه این مراکز را هم اضافه کنیم.

 البته هر یک از سهامداران طبق قانون حق دسترسی به تمام مدارک و اسناد شرکت را دارا می باشند اما دانستن این نکات حقوقی قبل و در حین این نوع سرمایه گذاری  می تواند بسیاری نگرانی ها را بر طرف و به شکوفایی اقتصاد بهداشت و درمان و درنهایت افزایش درامد ناخالص ملی و درآمد سرانه و بهبود بسیاری از شاخص ها و از همه مهمتر منجر به کسب سود مناسب و قابل پیشبینی برای سرمایه  گذاران گردد.

نگارنده : میلاد مهرنوش وکیل پایه یک دادگستری

تعداد نظرات : 1
  • علیرضاعبادی
    21 مرداد 1402
    اینجانب جهت کمک و خدمت به هم وطنان عزیزم در اینکار اقدام میکنم