تفاوت تراس و بالکن چیست | 3 تفاوت به زبان ساده

تفاوت تراس و بالکن چیست | 3 تفاوت به زبان ساده

26 آذر 1402

ملکی

تفاوت تراس و بالکن چیست | 3 تفاوت به زبان ساده

تفاوت تراس و بالکن

چندین عامل کلیدی بالکن را از تراس متمایز می کند. هر دوی این سازه ها به عنوان فضاهای زندگی در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند اما در اندازه، مکان و ساخت و ساز متفاوت هستند. با عملکردهای مشابه، تراس ها و بالکن ها اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. برای کاهش هر گونه سردرگمی، ما این راهنما را جهت تفاوت تراس و بالکن ایجاد کرده‌ایم. جهت یادگیری و تجسم این تفاوت ها به ادامه مطلب بروید.

تراس چیست و چه ویژگی هایی دارد

کلمه تراس از کلمه لاتین زمین گرفته شده است. تراس یک منطقه بیرونی، مرتفع، باز و مسطح در یک منظره یا یک ساختمان یا به عنوان یک تراس پشت بام روی یک بام صاف قرار دارد. "تراس" در واقع در بسیاری از موارد به جای کلمه "پاسیو" استفاده می شود. تراس ها مناطق مسطحی هستند که یا از پشت بام ساختمان ها بیرون زده و یا بر روی آنها دیده می شوند.

با ایجاد فضای قابل استفاده اضافی، تراس ها برای قرن ها وجود داشته اند. در دهه 1500، تراس‌ها معمولاً در ونیز به‌عنوان مکانی یافت می‌شد که می‌توان لباس‌ها را در آن آویزان کرد تا خشک شوند و امروزه بیشتر به عنوان فضاهای اجتماعی چشمگیر استفاده می شود که به هر ساختمانی لوکس و ظرافت می بخشد.

بیشتر بخوانید: 10 ایده ساده و کاربردی برای تزئین بالکن خانه شما

بالکن چیست و چه ویژگی هایی دارد

کلمه "بالکن" در واقع از کلمه ایتالیایی "پنجره بزرگ" گرفته شده است. بالکن سکویی است که از دیوار ساختمان بیرون می‌آید، ستون‌ها یا براکت‌های کنسولی آن را نگه می‌دارند و معمولاً با نرده‌ای در بالای طبقه همکف محصور می‌شوند. آپارتمان ها، هتل ها و کاندوها اغلب دارای بالکن های کوچک بالای طبقه اول هستند.

بالکن ها سکوهای مرتفعی هستند که به کنار خانه یا ساختمان متصل می شوند. بالکن‌ها حتی می‌توانند به طور کامل یا جزئی پوشیده شوند و در حین لذت بردن از فضای بیرون از آب و هوا محافظت کنند.برخلاف تراس ها، بالکن ها معمولا کوچک هستند و فقط از طریق اتاقی که به آن متصل شده اند می توان به آن دسترسی داشت.

به دلیل اندازه آنها، بالکن ها اغلب به عنوان گسترش اتاق مجاور استفاده می شوند، نه به عنوان یک اتاق اجتماعی بزرگ. اگر چه بالکن ها کوچکتر از تراس ها هستند، اما فضای اضافی در خانه شما ایجاد می کنند که می تواند برای اهداف مختلفی از جمله باغ های کوچک، صندلی، غذاخوری یا مکان های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

فرق بالکن و تراس چیست

بیشتر بخوانید: روف گاردن چیست ؛چه مزایا و معایبی دارد؟

فرق بالکن و تراس

تراس یک فضای باز است که می تواند به یک ساختمان متصل یا جدا شود. در مقابل، بالکن ها سکوهای مرتفع کوچکی هستند که به اتاق معینی در خانه چسبانده می شوند. در حالی که یک تراس می تواند چندین نقطه دسترسی داشته باشد، بالکن معمولاً فقط از طریق اتاق قابل دسترسی است. بیشتر هتل ها دارای بالکن هایی هستند که به مهمانان اجازه می دهد برای تنفس هوای تازه از اتاق خارج شوند. در مورد مبلمان بالکن و مبلمان تراس به شرطی که ابعاد در فضای مورد نظر مناسب باشد قابل تعویض هستند.

اندازه : تراس به طور قابل توجهی بزرگتر از یک بالکن است. به همین دلیل، خود را به مکان های بزرگ مانند یک گردهمایی یا مهمانی تسهیل می کند. از سوی دیگر، بالکن برای یک شام دوستانه دو نفره با مشرف به نور شهر خوب است.

مکان : یک تراس روی زمین ساخته شده است (کمی بلندتر)، در حالی که یک بالکن مرتفع است، معمولاً در طبقه دوم یا بالاتر. در معماری مدرن، انواع مختلفی از این وجود دارد، از جمله تراس "پشت بام"، که به سادگی یک تراس است و بر روی سقف ساخته شده است.

ساخت و ساز : یک تراس می تواند یک سازه مستقل باشد چرا که، طبق تعریف، می تواند به یک ساختمان متصل یا جدا شود. البته این در مورد بالکن هایی که باید به ساختمان ها / خانه ها چسبانده شوند، صدق نمی کند.

به طور کلی، تراس ها مناطق مسطحی هستند که می توانند در کنار یا پشت بام یک ساختمان باشند، در حالی که بالکن ها سکوهای مرتفعی هستند که همیشه به یک اتاق متصل هستند. یکی از بارزترین تفاوت های بالکن و تراس اندازه آنهاست.

تراس ها می توانند مناطق وسیعی را در بر گیرند، در حالی که بالکن ها معمولاً فضاهای کوچک و خصوصی تر هستند. هر دو بالکن و تراس به شما امکان دسترسی به دنیای بیرون را می دهند و کاربردهای مختلفی را ارائه می دهند.

چه بخواهید با خانواده و دوستان استراحت کنید یا سرگرم شوید، یک فضای سبز ایجاد کنید یا به سادگی مخفیگاه کوچک خود را داشته باشید، هر دو تراس و بالکن دنیایی از فرصت ها را ارائه می دهند. همچنین افزودن فضای لوکس و اضافی، بالکن ها و تراس ها ممکن است افزودنی عالی برای خانه شما باشد.

زیر بنا بالکن و تراس چطور محاسبه می شود

در نقشه شهرداری تنها در خصوص بالکن و تراس به جهت تشویق و ترغیب مردم جهت احداث بالکن و ارتقاء کیفیت ساختمان های مسکونی مساحت بالکن های مسقف تا عمق ۳ متر جزء زیربنا و تراکم طبقه محسوب می گردد. اما اینکه زیر بنا بالکن و تراس چطور محاسبه می شود باید گفت که:

  • بالکن سه طرف باز که ۱/۲ مساحت آن جزء زیربنا محسوب می شود.
  • بالکن سه طرف بسته که ۳/۲ مساحت آن جزء زیربنا محسوب می شود.
  • بالکن سه طرف بسته که ۲/۳ مساحت آن جزء زیربنا محسوب می شود.

شایان به ذکر است که در نقشه شهرداری چنانچه عمق بالکن بیش از ۳ متر باشد، کل مساحت بالکن جزء زیربنا محسوب می گردد.

سوالات متداول

  • تراس چیست

    کلمه تراس از کلمه لاتین زمین گرفته شده است. تراس یک منطقه بیرونی، مرتفع، باز و مسطح در یک منظره یا یک ساختمان یا به عنوان یک تراس پشت بام روی یک بام صاف قرار دارد. "تراس" در واقع در بسیاری از موارد به جای کلمه "پاسیو" استفاده می شود. تراس ها مناطق مسطحی هستند که یا از پشت بام ساختمان ها بیرون زده و یا بر روی آنها دیده می شوند.