۸ تن از معروف ترین معماران جهان را بشناسید !

۸ تن از معروف ترین معماران جهان را بشناسید !

23 اردیبهشت 1400

معماری

۸ تن از معروف ترین معماران جهان را بشناسید !
معماری با یک ایده آغاز می شود و استادان معماری نه تنها در سفرهای رادیکال به سمت ناشناخته ها قدم می گذارند بلکه با جواهرات، زیبایی محض و نبوغ باورنکردنی این کار را انجام می دهند. همانطور که در مقاله پیش از۱۰ اثر خارق العاده معماری مدرن در ایران سخن گفتیم این بار در این مقاله از وبلاگ آقای املاک لیستی از معروف ترین معماران جهان در قرن بیست و یکم را برای شما ترتیب داده ایم؛ معمارانی که بناهای برجسته و به یاد ماندنی طراحی کرده اند. باید گفت که نمی توان معماری و معماران را درجه بندی کرد بنابراین در این مقاله با تعدادی از مردان و زنان معمار که توانایی برجسته ای در این امر دارند آشنا خواهید شد.

۱. معمار دنیل لیبسکیند (Daniel Libeskind)

دنیل لیبسکیند کیست

دانیل لیبسکیند (متولد ۱۲ مه ۱۹۴۶) که در لیست معروف ترین معماران جهان قرار گرفته یک شخصیت بین المللی در معماری و طراحی شهری می باشد که به دلیل توانایی خود در ایجاد خاطره فرهنگی در ساختمان ها به شهرت رسیده است. دانیل لیبسکیند از تعهد عمیق به موسیقی ، فلسفه ، ادبیات و شعر آگاه است و هدف او ایجاد معماری طنین انداز، منحصر به فرد و پایدار می باشد.

تحلیل آثار دنیل لیبسکیند

در سال ۱۹۸۹ ، آقای لیبسکیند برنده مسابقه بین المللی ساخت موزه یهود در برلین شد. مجموعه ای از کمیسیون های تأثیرگذار موزه که باعث شد وی به عنوان یک معمار مشهور وارد شود ، از جمله موزه هنر دنور ؛ موزه یهودی معاصر ، سانفرانسیسکو ؛ موزه یهودی دانمارک ؛ موزه سلطنتی انتاریو ؛ و موزه تاریخ نظامی ، درسدن. در سال ۲۰۰۳ ، Studio Libeskind برای ایجاد یک طرح اصلی برای بازسازی مرکز تجارت جهانی در منهتن سفلی، برنده یک مسابقه تاریخی شد. دنیل لیبسکیند کیستعکس مربوط به مرکز دی کنگره ons مونس لست. مطالعه طراحی Libeskind علاوه بر یک گلدسته برجسته با ارتفاع ۱۷۷۶ فوت ، یک برنامه پیچیده را شامل می شود که شامل یک یادبود ، موزه زیرزمینی ، ادغام دیوار دوغاب ، مرکز انتقال ویژه و چهار برج اداری است. این طرح در حال حاضر در حال تحقق است.

۲. دیوید چایلدز (David Childs)

دیوید مگی چایلدز (متولد ۱ آوریل ۱۹۴۱ در پرینستون ، نیوجرسی) معمار آمریکایی و رئیس برجسته شرکت معماری Skidmore ، Owings & Merrill است. مگی چایلدز بیشتر به دلیل طراحی مجدد بحث برانگیز مرکز جدید تجارت جهانی One در شهر نیویورک شناخته شده است. مرکز تجارت جهانی عکس سمت راست مربوط به برج خلیفه و عکس چپ مربوط به مرکز تجارت جهانی است. چایلدز در سال ۱۹۵۹ از آکادمی دیرفیلد در دیرفیلد ، ماساچوست فارغ التحصیل شد و سپس در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه ییل در نیوهون، کانکتیکات فارغ التحصیل شد. وی پس از کار با ناتانیل اوینگز و دانیل پاتریک مونیهان در برنامه های توسعه مجدد خیابان پنسیلوانیا ، در سال ۱۹۷۱ به دفتر SOM در واشنگتن دی سی پیوست. پروژه های مهم مگی چایلدز که باعث شهرت وی در بین معماران مشهور شد عبارتند از: هتل Four Seasons ، دفتر مرکزی اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی، دفتر مرکزی National Geographic ، Worldwide Plaza ، خیابان 450 Lexington ، برج Bertelsmann و یک مرکز تجارت جهانی.

۳. فرانک گری (Frank Gehry)

فرانک گری زندگینامه

فرانک اوون گری (متولد ۲۸ فوریه ۱۹۲۹) یک معمار یهودی متولد کانادا است که در لیست معروف ترین معماران جهان قرار گرفته و در حال حاضر ساکن ایالات متحده آمریکا و در لس آنجلس زندگی می کند. وی فعالیت خود را در لس آنجلس، کالیفرنیا در سال ۱۹۶۲ - و بعدا Gehry Partners ، LLP  را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کرد. شرکت وی برای استفاده کامل از اسناد طراحی به استفاده از Digital Project - (یک برنامه پیشرفته مدل سازی کامپیوتر سه بعدی) که در اصل برای استفاده توسط صنایع هوافضا ایجاد شده بود ، فعالیت می کند.

آثار معمار فرانک گری

عکس مربوط به سالن کنسرت والت دیزنی می باشد.

کارهای معمار فرانک گری

تعدادی از ساختمان های او مانند موزه گوگنهایم در بیلبائو، اسپانیا، سالن کنسرت والت دیزنی در مرکز شهر لس آنجلس؛ بنیاد لویی ویتون در پاریس ، فرانسه  از جمله اقامتگاه شخصی وی، به عنوان جاذبه های گردشگری مشهور در جهان تبدیل شده اند. آثار وی به عنوان مهمترین آثار معماری معاصر در نظرسنجی جهانی معماری ۲۰۱۰ ذکر شده است ، که باعث شد Vanity Fair وی را به عنوان "مهمترین معمار عصر ما" مطرح کند.

۴.  ژاک هرتزوگ و پییر دو مورون (Jacques Herzog & Pierre de Meuron)

ژاک هرتزوگ از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ در موسسه فناوری فدرال سوئیس زوریخ (ETHZ) در رشته معماری تحصیل کرده است. او در سال ۱۹۸۳ یک معلم راهنما در دانشگاه کرنل آمریکا بود. وی همچنین استاد مدعو در دانشگاه هاروارد آمریکا از سال (۱۹۸۹ -۱۹۹۴) بود و از سال ۱۹۹۹ استاد ETH زوریخ و از سال ۲۰۰۲ بنیانگذار ETH Studio Basel - موسسه شهر معاصر شد. پیر دو مورون از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ در موسسه فناوری فدرال سوئیس زوریخ (ETHZ) در رشته معماری تحصیل کرد. با ژاک هرتزوگ ، وی استاد مدعو در دانشگاه هاروارد آمریکا از سال (۱۹۸۹-۱۹۹۴) و از سال ۱۹۹۹ استاد ETH Studio Basel شد. استادیوم ملی پکن عکس مربوط به استادیوم چین؛ استادیوم ملی پکن (لانه پرنده) می باشد

سبک معماری هرتزوگ و دمورن

ژاک هرتسوگ، هرزوگ و مئورون را با پیر دو مورون در بازل در سال ۱۹۷۸ تأسیس کرد. آنها با هم برنده جایزه پریتزکر در سال (۲۰۰۱) ، جایزه استرلینگ در سال (۲۰۰۳) و مدال طلای سلطنتی در سال RIBA (۲۰۰۷) شده اند. رویه آنها طیف گسترده ای از پروژه ها را از مقیاس کوچک خانه خصوصی تا مقیاس وسیع طراحی شهری طراحی کرده است. در حالی که بسیاری از پروژه های آنها امکانات عمومی بسیار شناخته شده ای هستند ، مانند استادیوم ها و موزه هایی که آنها را در کتاب معماران مشهور قرار داده اند ، آنها همچنین چندین پروژه خصوصی برجسته از جمله ساختمان های آپارتمانی ، دفاتر و کارخانه ها را به پایان رسانده اند.

۵. توماس الكساندر هدرویک (Thomas Heatherwick)

توماس الكساندر هدرویک (متولد ۱۷ فوریه ۱۹۷۰) یکی دیگر ازمعروف ترین معماران جهان شناخته شده که طراح انگلیسی و بنیانگذار استودیوی هدرویک در لندن است. از اواخر دهه ۱۹۹۰ هدرویک به عنوان یکی از با استعدادترین و تخیلی ترین طراحان انگلیس ظاهر شد. رویکرد ابتکاری او در طراحی باعث شهرت وی به عنوان "موتور ایده" شده است. هدرویک در لندن متولد شد و در زمینه طراحی سه بعدی در پلی تکنیک منچستر و کالج هنر سلطنتی تحصیل کرد و جوایز زیادی را به دست آورد. در حالی که هدرویک در RCA بود ، با طراح مشهور ترنس کانران ملاقات کرد. Conran پس از دیدن نقشه خود برای آلاچیق ساخته شده از دو پشته خمیده به ارتفاع ۶ متر و از تخته سه لا ، مربی هدرویک شد و با دعوت از هدرویک برای کار در خانه کشور خود ساخت آن را امکان پذیر کرد. کونران به مربیگری هدرویک ادامه داد و سپس او را "لئوناردو داوینچی روزگار ما" توصیف کرد. معماری دانشگاه نانیانگ سنگاپورعکس سمت راست مربوط به معماری دانشگاه  نانیانگ سنگاپور و عکس سمت چپ مربوط به پارک اسکله 55 است. از سال ۲۰۱۰ هدرویک پروژه های مرتبط با هویت ملی یا محلی را به نمایش گذاشته است. از جمله این موارد می توان به دیگ المپیک ، اتوبوس New Routemaster ، اولین اتوبوس دو طبقه جدید در ۵۰ سال گذشته برای لندن و غرفه انگلستان در نمایشگاه ۲۰۱۰ اشاره کرد. هدرویک با یک تیم بیش از ۱۵۰ معمار، استودیوی ترکیبی و کارگاه آموزشی در کینگ کراس ، لندن را طراحی کرد.

۶. دام زاها محمد حدید (Zaha Hadid)

دام زاها محمد حدید ، (متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰) ، بنیانگذار معماران زاها حدید، در سال ۲۰۰۴ جایزه معماری پریتزکر (جایزه نوبل معماری را در نظر گرفت) و جایزه استرلینگ در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ دریافت کرد. حدید ریاضیات را در دانشگاه آمریکایی بیروت قبل از انتقال به لندن در سال ۱۹۷۲ برای شرکت در مدرسه انجمن معماری (AA) جایزه دیپلم را در سال ۱۹۷۷ دریافت کرد. وی در ادامه به شریک دفتر معماری متروپولیتن (OMA) تبدیل شد و در AA تدریس کرد. ساختمانهای زاها حدیدعکس سمت راست مربوط به موسسه Sleuk Rith  و سمت چپ مربوط به مرکز حیدر علی اف می باشد

آثار معمار زاها حدید

هر یک از پروژه های پویا و ابتکاری او بیش از سی سال تحقیق انقلابی در زمینه های مرتبط شهری، معماری و طراحی بنا می شود. علاقه حدید در رابطه دقیق بین معماری، چشم انداز و زمین شناسی است زیرا تمرین او توپوگرافی طبیعی و سیستم های ساخت بشر را ادغام می کند و منجر به آزمایش با فناوری های پیشرفته می شود. سهم برجسته حدید در حرفه معماری همچنان مورد احترام ترین موسسات جهان از جمله فهرست فوربس "قدرتمندترین زنان جهان" است. "۱۰۰ نفر از با نفوذترین افراد جهان" در TIME در سال ۲۰۱۲ ؛ و انجمن هنری ژاپن با ارائه "Praemium Imperiale" حضور وی را به عنوان یکی از مشهورترین معماران زمان ما  شناخته است.

۷. ویلیام پدرسن (William Pedersen)

ویلیام پدرسن شریک بنیانگذار Kohn Pedersen Fox Associated (KPF)) است ، پدرسن در سال ۱۹۷۶ با A. Eugene Kohn و Sheldon Fox آغاز به کار کرد. چهارده سال بعد ، آنها جوانترین شرکت دریافت جایزه شرکت ملی AIA  شدند. از زمان تأسیس شرکت ، هدف بیل این بود که فقط بخشی از طراحی های شرکت را هدایت کند، بنابراین امکان توسعه موازی سایر شرکای طراحی و تمرکز مداوم او بر روی هر پروژه ای را که هدایت می کند ، می دهد. این آرزو منجر به تحریک رقابت در جامعه طراحی KPF شده و به شرکت امکان گسترش ظرفیت را داده و در عین حال کیفیت طراحی را حفظ کرده است. آثار معماری ویلیام پدرسنعکس سمت راست مربوط به برج جهانی لوته و عکس چپ مربوط به موزه اتومبیل پترسن می باشد. از اهمیت ویژه بیل، "بلوک اساسی ساختمان مدرن" و ساختمان اداری بلند مرتبه می باشد. در طول زندگی حرفه ای خود ، وی به طور سیستماتیک به دنبال روش هایی برای ساختن بناهایی از این نوع ظاهراً پیش پا افتاده برای اشاره و ارتباط با دیگر شرکت کنندگان بود تا هر یک جدا از همسایگان خود ساکت نماند ، بلکه در یک گفتگوی فعال معماری با آنها شرکت می کند. وی موفقیت های خود در این زمینه از پیگیری های معماری را مهمترین موفقیت خود می داند. در حال حاضر ، او در حال کار در Hudson Yards در نیویورک است که در آن نیت فلسفی او برای ساختمان های تجاری در حال آزمایش نهایی است. کتاب او ، ژست و پاسخ ، محتوای بسیار خوبی در مورد ۲۵ ساختمانی را که در طول زندگی حرفه ای خود کار کرده است ، به اشتراک می گذارد.

۸. سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava)

یکی از معروف ترین معماران جهان سانتیاگو کالاتراوا یک معمار نو آینده پژوه اسپانیایی است که در ۲۸ ژانویه ۱۹۵۱ در والنسیا متولد شد. وی در دانشگاه پلی تکنیک والنسیا و سپس مهندسی عمران را در انستیتوی فناوری فدرال سوئیس تحصیل کرد و در سال ۱۹۸۱ یک عمل معماری و مهندسی را در زوریخ ایجاد کرد.

سبک معماری سانتیاگو کالاتراورا

عکس سمت راست مربوط به پردیس علوم ، نوآوری و فناوری پلی تکنیک فلوریدا و عکس سمن چپ مربوط به چرخاندن تنه می باشد.

بررسی آثار سانتیاگو کالاتراوا

کار اولیه Calatrava عمدتا به پل ها و ایستگاه های راه آهن اختصاص داشت، با طراحی هایی که وضعیت پروژه های مهندسی عمران را به ارتفاعات جدید می رساند. ورود وی به طراحی بلند مرتبه با یک برج پیچشی ۵۴ طبقه بلند ابتکاری به نام Turning Torso (2005) ، واقع در مالمو ، سوئد آغاز شد. از آن زمان ، او سبک خود را به عنوان پلی برای تقسیم بین مهندسی سازه و معماری تعریف کرده است - با یک سبک کاملاً شخصی ناشی از مطالعات متعدد در مورد بدن انسان و جهان طبیعی.
تعداد نظرات : 1
  • زبان انگلیسی
    21 مهر 1400
    چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم ❤️❤️❤️ زبان انگلیسی