املاک و مستغلات ؛آشنایی با مفهوم، انواع و تفاوت آن!

املاک و مستغلات ؛آشنایی با مفهوم، انواع و تفاوت آن!

3 مهر 1402

ملکی

املاک و مستغلات ؛آشنایی با مفهوم، انواع و تفاوت آن!

در این مطلب از وبلاگ آقای املاک قصد داریم شما را با مفهوم املاک و مستغلات و انواع آن آشنا کنیم و اطلاعاتی از تفاوت املاک با مستغلات به شما عزیزان ارائه دهیم.

فهریست مطالب

ملک چیست

مستغلات چیست

املاک و مستغلات چیست

انواع املاک و مستغلات

فرق املاک و مستغلات

یکی از بازارهای مهم و اصلی در اقتصاد هر کشور، بازار املاک و مستغلات است. قیمت و میزان خرید و فروش ملک در یک کشور، یکی از شاخص‌های مهم در رشد اقتصادی آن، شمرده می‌شود. املاک و مستغلات تفاوت های مختلفی دارد. املاک را می‌توان با توجه به مکان قرارگیری، نوع ساخت و همچنین کاربردی که از آن انتظار می‌رود، به انواع گوناگون دسته‌بندی کرد.

ملک چیست

ملک در اصطلاح حقوقی، چیزی است که به افراد و یا نهادهایی مانند شرکت‌ها تعلق دارد. به تعبیر دیگر، مالک یک ملک می‌تواند شخصی حقیقی مانند افراد و یا اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها و نهادها و یا حتی یک جامعه باشد. صاحب ملک می‌تواند در رابطه با خرید، فروش، اجاره، رهن، تغییر، تقسیم، مبادله، واگذاری، انتقال و یا تخریب ملک و یا املاک خود تصمیم‌ بگیرد.

پروژه میلینیوم محمودآباد

مستغلات چیست

مستغلات جمع ملک یا املاک است که به دارایی های فیزیکی و فردی افراد گفته می شود.این دارایی ها می تواند اموال منقول یا غیر منقول که شامل زمین، ساختمان، منابع طبیعی، زمین کشاورزی، محصولات کشاورزی یا آب های زیر زمینی باشد. در مجموع واژه املاک و مستغلات همراه یکدیگر هستند.

املاک و مستغلات چیست

املاک و مستغلات به معنای املاک،زمین، ساختمان، ویلا و… می باشد در حقیقت اصطلاح املاک و مستغلات به معنی شیء فیزیکی یا واقعی است که از ریشه لاتین res برگرفته شده است. البته برخی از افراد معتقدند کلمه لاتین rex به معنای “سلطنتی” است چرا که در زمان های گذشته پادشاهان مالک تمام سرزمین های پادشاهی خود بودند. 

بیشتر بخوانید: دوره آموزش املاک ؛با تدریس مهندس ایمان خدابخش

املاک و مستغلات به چه معناست

انواع املاک و مستغلات

املاک مسکونی

املاک مسکونی همانطور که از نامش پیداست، فقط به منظور سکونت استفاده می شود و کاربرد تجاری یا صنعتی ندارد. سرمایه گذاری در ملک مسکونی به این صورت است که شما یک واحد مسکونی خریداری کرده و در آینده یا خودتان در آن ملک ساکن می‌شوید و یا با اجاره و فروش ملک از آن درآمد کسب می نمائید.در برخی مواقع بسیاری از سرمایه گذاران حرفه ای و موفق برای مدیریت راحت تر اقدام به خرید چند واحد مسکونی در یک مجتمع کرده و خودشان نیز در یکی از همین واحدها ساکن می‌شوند.

املاک تجاری

منظور از املاک تجاری مراکز خرید، ساختمان های پزشکی و آموزشی، هتل ها و ادارات می باشد. ساختمان های آپارتمانی اغلب تجاری محسوب می شوند حتی اگر از آنها برای اقامت استفاده شود. این به این دلیل است که آنها مالک تولید درآمد هستند.

املاک صنعتی

املاک و مستغلات صنعتی عبارتند از ساخت و ساز ساختمان ها، املاک و همچنین انبارها. حال از این ساختمان ها می توان به منظور تحقیق، تولید، ذخیره سازی و توزیع کالاها استفاده کرد. برخی از ساختمان هایی که کالاها را توزیع می کنند، املاک و مستغلات تجاری به حساب می آیند. میزان سود و بازدهی این نوع املاک به شرایط اقتصادی جامعه و همچنین میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

برای توسعه املاک صنعتی، کالا حرف اول را می‌زند. بنابراین هر چه میزان تقاضا برای کالاهای مختلف در جامعه بیشتر باشد، رونق بخش صنعتی افزایش پیدا می‌کند. البته برعکس این اتفاق نیز رخ می‌دهد یعنی هر چه تقاضا برای یک محصول کم بوده و جامعه دچار رکود اقتصادی باشد، بخش صنعتی نیز با مشکلات و چالش‌های مختلف روبرو می‌شود.

زمین

به مکانی که داخل آن هیچگونه بنایی احداث نشده باشد زمین می گویند زمین شامل زیر مجموعه هایی نظیر زمین خالی، مزارع در حال کار و دامداری می باشد. همچنین زمین خالی دارای زیرمجموعه هایی از جمله توسعه نیافته ها، توسعه اولیه یا استفاده مجدد، تقسیم و مونتاژ زمین می باشد. خرید یک زمین خام یا همان خالی سود زیادی به همراه دارد چرا که در آینده می‌توان بر اساس موقعیت و ماهیت زمین، کاربری‌های مختلفی را در نظر گرفت. به عبارتی سرمایه گذاری در زمین نوعی استراتژی بلند مدت به حساب می آید.

پروژه گرندپارک فردیس

فرق املاک و مستغلات

املاک می‌توانند مالک یا مالکانی داشته باشند که با هم در آن ساکن هستند. مستغلات اما نوعی از ملک است که به صورت دربست خرید و فروش می‌شود در حالی که احتمال دارد قسمت های گوناگونی داشته باشد. به عنوان مثال سازنده یک آپارتمان ۱۰ طبقه ای ممکن است از کارشناسان فروش بخواهد تا ملکش را به صورت یک جا به فروش برساند. در بازار مسکن به این نوع معامله که آپارتمان و یا ساختمانی به صورت یک جا فروخته شود و یا اجاره داده شود، مستغلات گفته می‌شود.

تعداد نظرات : 1
  • مهدی
    9 آذر 1402
    عالی بود. ممنون