آموزش مدیریت استرس ؛با تدریس دکتر داریوش سنقری

آموزش مدیریت استرس ؛با تدریس دکتر داریوش سنقری

خرید این دوره
 1. مدیریت استرس

استرس چیست

استرس به لحاظ روانشناسی عبارت است از احساس قرارگرفتن بیش از حد فشار روحی و روانی. زمانی که احساس می‌کنید قادر به مقابله با این فشارها نیستید، استرس به وجود می آید. استرس می‌تواند بر احساس، تفکر، رفتار و نحوه عملکرد بدن شما تأثیر بگذارد. علائم رایج استرس می تواند عوارضی مانند مشکلات خواب، تعریق، از دست دادن اشتها و مشکل در تمرکز ذهنی باشد.

خرید خانه در تهران

مدیریت استرس چیست

شاید در برخی مواقع به این فکر کنید که هیچ کاری نمی توانید برای استرس انجام دهید. مسئولیت‌های کاری و خانوادگی شما همیشه سخت خواهد بود اما شما خیلی بیشتر از چیزی که تصور می کنید می توانید بر روی خود کنترل داشته باشید.

اگر همیشه استرس دارید این می تواند، کل رفاه شما را در معرض خطر قرار دهد. استرس تعادل عاطفی و همچنین سلامت کلی جسمی و روانی شما را تخریب می کند.همین موضوع توانایی شما را برای تفکر واضح، عملکرد موثر و لذت بردن از زندگی محدود می کند.

مدیریت موثر استرس به شما کمک می‌کند تا استرس زندگی‌تان را از بین ببرید، بنابراین می‌توانید شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تر باشید. هدف نهایی، یک زندگی متعادل، با زمان برای کار، روابط، آرامش، و سرگرمی است و همچنین انعطاف پذیری برای تحمل فشار و مقابله با چالش ها. اما مدیریت استرس خیلی آسان نیست. به همین دلیل مهم است که آزمایش کنید و بفهمید چه چیزی برای شما بهتر می باشد. نکات مدیریت استرس زیر می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

راه های مقابله با استرس

یادگیری نحوه مدیریت استرس نیاز به تمرین دارد، اما شما می توانید و البته باید آن را انجام دهید. در ادامه چند راه برای آسان تر کردن آن وجود دارد.

ورزش کنید

ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای آرامش بدن و ذهن شماست. به علاوه، ورزش باعث بهبود خلق و خوی شما می شود. بنابراین بهتر است این کار را انجام دهید تا نتیجه بدهد.

 چند ساعت در هر هفته باید ورزش کرد؟

تا 2 ساعت و 30 دقیقه ورزش مانند پیاده روی سریع، یا 75 دقیقه ورزش شدیدتر مانند شنا، دویدن یا ورزش های دیگر انجام دهید.

روی تعیین اهداف تناسب اندام که می توانید به آنها برسید تمرکز کنید تا تسلیم نشوید. بیشتر از همه به یاد داشته باشید که انجام هر تمرینی بهتر از انجام ندادن آن است.

عضلات خود را آرام کنید

وقتی استرس دارید، عضلات شما منقبض می شوند. شما می توانید به خودی خود به شل شدن آنها و شاداب کردن بدن خود کمک کنید به عنوان مثال:

 • تمرین حرکات کششی
 • لذت بردن از ماساژ
 • گرفتن حمام یا دوش آب گرم
 • داشتن یک خواب خوب شبانه

تنفس عمیق

توقف و چند نفس عمیق می تواند فشار را فوراً از شما دور کند. زمانی که این کار را به خوبی انجام دهید، شگفت زده خواهید شد که چقدر احساس بهتری دارید. فقط این 5 مرحله را دنبال کنید:

 • در حالتی راحت بنشینید و دستان خود را در دامان خود و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. یا می توانید دراز بکشید.
 • چشمانتان را ببندید
 • خود را در مکانی آرام تصور کنید. این می تواند در ساحل، در یک زمین چمن زیبا، یا هر جایی که به شما احساس آرامش می دهد باشد.
 • به آرامی نفس عمیق بکشید و دم و بازدم کنید.
 • این کار را هر بار 5 تا 10 دقیقه انجام دهید.

غذای سالم بخورید

داشتن یک رژیم غذایی منظم و متعادل به شما کمک می کند تا به طور کلی احساس بهتری داشته باشید. همچنین ممکن است به کنترل خلق و خوی شما کمک کند. وعده های غذایی شما باید سرشار از سبزیجات، میوه، غلات کامل و پروتئین بدون چربی برای تامین انرژی باشد. هیچکدام را نادیده نگیرید چرا که این برای شما خوب نیست و می تواند شما را در خلق و خوی بد قرار دهد و در نهایت موجب افزایش استرس شما شود.

سرعت خود را کاهش دهید

زندگی مدرن بسیار شلوغ است و گاهی اوقات ما فقط باید سرعت خود را کم کنیم و آرام باشیم. به زندگی خود نگاه کنید و راه های کوچکی برای انجام این کار پیدا کنید. مثلا:

ساعت خود را 5 تا 10 دقیقه جلوتر تنظیم کنید. به این ترتیب کمی زود به مکان‌ها خواهید رسید و از استرس دیر رسیدن دوری خواهید کرد.
وقتی در بزرگراه رانندگی می کنید، به لاین آهسته بروید تا بتوانید از خشم جاده جلوگیری کنید.
کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. برای مثال، اگر مجبور نیستید سعی نکنید به همه 100 پیام پاسخ دهید ، فقط به تعدادی از آنها پاسخ دهید.

پیش خرید آپارتمان در تهران

آموزش مدیریت استرس

شما می توانید تکنیک هایی را برای مدیریت موثر استرس محل کار، برای بهبود بهره وری و رفاه شخصی بیاموزید. دوره آموزشی جامع مدیریت استرس توسط دکتر داریوش سنقری ، راهکارهای عملی برای کاهش و مدیریت استرس محیط کار ارائه می دهد. 

دوره آموزشی دکتر سنقری شرکت کنندگان را قادر می سازد تا مدیریت استرس محل کار را در سطح فردی و سازمانی در نظر بگیرند و به شرکت کنندگان کمک می کند تا استراتژی های موثری برای پیشگیری و مدیریت استرس در محل کار ایجاد و اجرا کنند.

با مشاهده این ویدئوهای آموزشی فرصت‌های زیادی برای ارتباط محتوا با محیط کار خود و در نظر گرفتن طیف وسیعی از تکنیک‌های مدیریت استرس عملی به دست خواهید آورد که می‌تواند به اعضای تیم در هنگام اجرای مسئولیت‌های ایمنی و مدیریت کمک کند.

تعداد نظرات : 1
 • علی شکاری مشاوراملاک اقیانوس
  12 مرداد 1402
  بنام خدا خیلی عالی بود،ازاینکه تلاش می کنیدتاانسانهابه آرامش برسند،جای تقدیروتشکردارد.