آموزش زبان بدن در مهارت های ارتباطی ؛با تدریس استاد احمد فاضلی

آموزش زبان بدن در مهارت های ارتباطی ؛با تدریس استاد احمد فاضلی

خرید این دوره

زبان بدن چیست

منظور از زبان بدن دقیقا چیست؛ زبان بدن شامل مجموعه ای از نشانه ها یا نشانه های غیرکلامی مانند حرکات بدن، حالات چهره، لحن صدا و ژست ها در ارتباط است. خواندن این نشانه ها بخش مهمی از ارتباط است. اهمیت زبان بدن در این است که به ما در درک و رمزگشایی صحبت های شخص کمک می کند. زبان بدن همچنین به تفسیر حالات و احساسات دیگران کمک می کند. جدای از این، درک آگاهانه ما از واکنش مردم نسبت به آنچه می گوییم و نحوه بیان آن را، افزایش می دهد.

ارتباط زبان بدن و ارتباطات

بر اساس مطالعه ای که در سال 1981 توسط آلبرت محرابیان متخصص زبان بدن انجام شد، کلمات، زبان بدن و لحن صدا 7، 55 و 38 درصد از ارتباطات موثر را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر، ما به عنوان انسان بیش از 90 درصد به زبان بدن و لحن صدا بیشتر از کلمات واقعی توجه می کنیم. این مطالعه به شما نشان می دهد که چگونه ارتباطات غیرکلامی عمیقاً در مغز ریشه دارد و به شما در مورد اهمیت زبان بدن در ارتباطات می گوید. با توجه به تنها 7 درصد از توجه ما به ارتباطات کلامی، مهم است که از حرکات، حالات چهره و سایر نشانه های غیرکلامی به دقت برای برقراری ارتباط استفاده کنیم.

اهمیت زبان بدن در ارتباطات

اکنون که معنای زبان بدن را مورد بحث قرار دادیم، اجازه دهید به اهمیت زبان بدن در ارتباطات نگاهی بیندازیم. گروهی از شامپانزه ها را در یک جنگل تصور کنید. اگرچه نمی توانند صحبت کنند، اما از نشانه های غیرکلامی و زبان بدن به عنوان شیوه های اصلی برقراری ارتباط استفاده می کنند. به همین ترتیب، انسان از زبان بدن نیز در ارتباط همراه با ارتباط کلامی استفاده می کند. در دنیای تجارت، زبان بدن شما اعتماد به نفس و تعهد شما را بیش از آنچه که تصور می کنید، نشان می دهد.

بیشتر بدانید: آموزش زبان بدن در مذاکرات با استاد نغمه خسروی

مطالعات نشان داده است که در فرآیند ارتباط، بیان غیرکلامی 65 تا 93 درصد بیشتر از متن واقعی تأثیر دارد. این بدان معناست که «چگونه بگوییم» مهمتر از «چه بگوییم» است. البته، این بدان معنا نیست که شما نیازی به آماده سازی برای مصاحبه های خود ندارید و همچنین به این معنی نیست که می توانید از هر راه کوتاهی استفاده کنید. برعکس، این بدان معناست که شما چیزهای بیشتری برای توجه و آماده سازی نسبت به آمادگی های معمول دارید.

زبان بدن بر روی برند شخصی شما تأثیر می گذارد. چه مصاحبه شغلی باشد، چه اولین قرار ملاقات یا حتی یک روز عادی در زندگی یک کارمند، آنچه که اهمیت دارد نحوه ارائه آنها است. زبان بدن مثبت نشان می دهد که فرد قابل برخورد، توجه و پذیرای ایده ها و پیشنهادهای جدید است.

استفاده از زبان بدن در ارتباطات اغلب ناخودآگاه است. اگر فردی در اتاق جلسه خمیازه می کشد یا با انگشتان خود روی میز ضربه می زند در حالی که رئیس در مورد اهداف فروش ماهانه صحبت می کند، به احتمال زیاد او را بی علاقه و استرس می بینند. بهبود وضعیت بدن شما این تصور را ایجاد می کند که فرد علاقه مند و متمرکز است.

اهمیت زبان بدن تنها به ارتباطات رسمی محدود نمی شود. تغییر هرگونه نشانه غیرکلامی منفی باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود. هنگامی که دیدید مردم به عنوان یک دوست، کارمند، همکار یا رهبر به شما پاسخ مثبت می دهند، انگیزه درونی شما نیز افزایش می یابد.

اهمیت زبان بدن در ارتباطات در سخنرانی عمومی نیز مشهود است. در حالی که همه نگاه ها به یک نفر است، گوینده تحت فشار قرار می گیرد تا به آنچه می گویند و نحوه بیان آن ها توجه داشته باشد.

یکی دیگر از معاملات تجاری مهم غیرکلامی، دست دادن است. رهبران سیاسی و تجاری معاملات را با دست دادن امضا می کنند. یک دست دادن قوی حاکی از اعتماد به نفس است و یک دست دادن ضعیف به معنای بی علاقگی فرد است.

لبخند زدن و حفظ تماس چشمی نیز هنگام دست دادن اهمیت دارد. این نشان می دهد که شما شجاعت و اعتماد به نفس دارید.

بیشتر بدانید: 8 نکته مهم در زبان بدن مشاورین املاک

زبان بدن در مصاحبه کاری

زبان بدن نقش مهمی در مصاحبه های شغلی، شغلی و زندگی روزمره شما دارد. توجه به زبان بدن می تواند تأثیرات شدیدی بر رفتار شما داشته باشد که می تواند به شما در دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. اگر فکر می کنید که زبان بدن فقط یک امتیاز برای مصاحبه است و شاید بتواند به فرصت شغلی شما کمک کند، در اشتباه هستید. در محل کار واقعی، زبان بدن بسیار مهمتر از آن چیزی است که فکر می کنید! بدون زبان بدن مناسب، ممکن است خود را در دایره‌ای گرفتار کنید که نمی‌توانید با محیط بیرونی ادغام شوید، بنابراین، علاوه بر توجه به زبان بدن خود، همیشه باید به نحوه استفاده اطرافیان از زبان بدن برای بیان نظرات خود نیز توجه داشته باشید. این به شما امکان می دهد حرکت بعدی خود را دقیقاً تعیین کنید.

به عنوان مثال بی قراری ممکن است به این معنی باشد که بین دو طرف مکالمه تعامل وجود ندارد. چرخش به جهات دیگر به جای صحبت کردن با یکدیگر، یا قرار دادن دست ها روی سینه می تواند به این معنی باشد که طرف مقابل با نظر شما موافق نیست، یا محتوای گفتگو به آنها، تمایل دارد که ذهن خود را ببندند. 

قبل از مصاحبه یا جلسات مهم، سعی کنید به جایی تکیه نکنید یا حالتی قوز کرده نداشته باشید. در عوض، باید سعی کنید بدن خود را آرام نگه دارید. شما حتی می توانید با یک وضعیت نسبتاً معتبر بایستید . شما می توانید این تمرینات را از قبل در حمام یا مکان هایی که هیچ کس نمی تواند شما را ببیند انجام دهید.

آموزش زبان بدن در مهارت های ارتباطی با استاد احمد فاضلی

در رابطه با زبان بدن در ارتباطات استرس نداشته باشید. اگر عادت به ترکاندن بند انگشتان یا مالیدن چشم ها دارید، آگاه بودن و جایگزینی آگاهانه آن با یک حرکت مثبت بدن، این کار را انجام می دهد. دوره های رایگان زبان بدن توسط استاد احمد فاضلی در آکادمی آقای ملاک به شما کمک می کند تا صفر تا صد نکات مهم زبان بدن در مهارت های ارتباطی را یاد بگیرید. این دوره همچنین به شما در رمزگشایی، درک و استفاده از نشانه های غیرکلامی برای ساخت یک برند کمک خواهدکرد. برای درک همه چیز در مورد زبان بدن در ارتباطات و تقویت حضور خود در محل کار، ویدئوهای آموزشی ما را دنبال کنید.