میدان شهرداری رشت ؛مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری شهر رشت !

میدان شهرداری رشت ؛مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری شهر رشت !

8 اسفند 1401

محله گردی

میدان شهرداری رشت ؛مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری شهر رشت !

میدان شهرداری رشت یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رشت محسوب می شود که در این مطلب از تاریخچه تا اماکن مهم اطراف آن، آشنا خواهید شد.اگر قصد خرید آپارتمان در رشت را دارید خواندن این مطلب به شما کمک شایانی خواهدکرد.

فهرست مطالب

تاریخچه میدان شهرداری رشت

معرفی میدان شهرداری رشت 

میدان شهرداری رشت کجاست

آدرس میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت در شب

تاریخچه میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضا پهلوی احداث شد، مجموعه این میدان شامل کاخ شهرداری، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران می‌باشد. کاخ شهرداری و برج ساعت آن، یکی از نمادهای شهر رشت است. میدان شهرداری و ساختمان‌های اطرافش به سبک نئوکلاسیک و الهام گرفته از معماری خیابان نوسکی شهر سن‌ پترزبرگ روسیه ساخته شده‌ است. این معماری به قدری خاص است که با مشاهده آن کاملا متوجه خواهید شد که معماری آن با تمام ساختمان‌ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال دیوارهای تمام سفید، ردیف‌های بلوک بزرگ، پله‌های باریک، نرده‌های چوبی و پنجره‌های چوبی و هلالی شکل بیانگر خاص بودن آن است.

مهندس و طراح اصلی ساختمان شهرداری شخصی از ارامنه مقیم رشت به نام آرتم سرداراف است. بر اساس اسناد و مدارک بازمانده، تاریخ افتتاح و انتقال اداره شهرداری به این ساختمان به سال ۱۳۰۵ باز می گردد. متاسفانه این بنای تاریخی هنگام وقوع زلزله سنگین منجیل در سال ۱۳۶۹ دچار آسیب شد اما چندی بعد توسط روبرت واهانیان، به‌صورت سابق مرمت شد.

بیشتر بخوانید: رشتیان رشت ؛بهترین و خوش مسیرترین محله رشت را بشناسید

پیش خرید آپارتمان در تهران

معرفی میدان شهرداری رشت 

میدان شهرداری رشت یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین نقاط شهر رشت به حساب می آید. شما به هر قسمت از این میدان نگاه بیاندازید نماد یا تندیسی مشاهده می کنید. به عنوان مثال تندیس قدیمی‌ترین عکاس شهر رشت به نام (استاد دروی) و مجسمه بزرگ میرزاکوچک خان جنگلی سوار بر اسب در ابتدای خیابان سعدی، مجسمه زن شالیکار، پیرمرد دوچرخه سوار با کتاب دیوان حافظ خود، مردان ماهیگیر با تور در قایق، مرد آهنگر و … .هر انسانی را مجذوب خود می‌کند.

همچنین وجود آبنمای بزرگ در وسط میدان و فواره‌های آن و پخش موسیقی از ساختمان شهرداری پیاده‌روی و تماشای این ساختمان‌های زیبا را دل‌نواز‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند. اگر می خواهید در این منطقه خستگی خود را درکنید می‌توانید بر‌روی صندلی‌هایی که اطراف میدان واقع شده دقایقی بنشینید و نفسی تازه کنید. از اماکن مهم اطراف این میدان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ساختمان شهرداری رشت
  • هتل ایران 
  • اداره پست
  • کتابخانه ملی رشت
  •  مقبره‌ ابوجعفر
  •  بازار بزرگ رشت

میدان شهرداری رشت منطقه چند است

بیشتر بخوانید: بلوار معلم رشت ؛این محله زیبا و دیدنی را بیشتر بشناسید

میدان شهرداری رشت کجاست

میدان شهرداری رشت در مرکز این شهر واقع شده است. تمام خیابان‌های منتهی به میدان شهرداری تا چند صد متری سنگ‌فرش شده‌اند؛ به گونه ای که رفت و آمد وسایل نقلیه تا چند صد متری میدان از هیچ کدام از مسیر‌ها امکان‌پذیر نیست. فقط ورود به خیابان سعدی برای تاکسی‌ها امکان‌پذیر است.

همچنین راه‌های دسترسی به میدان شهرداری رشت از خیابان شریعتی، خیابان علم الهدی، خیابان امام و سبزه‌میدان امکان‌پذیر می‌باشد. که البته برای رسیدن به میدان باید ماشین خود را دور از میدان پارک کنید و چند دقیقه‌ای پیاده روی کنید.

آدرس میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت در محله فرهاد رشت و در خیابان سعدی ،خیابان نشاط شهرداری رشت واقع شده است. به لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی اماکنی از جمله خانه موزه میرزا کوچک جنگلی، سبزه میدان، استانداری گیلان،بیمارستان امیرالمومنین و بازار بزرگ رشت قرار گرفته است. همچنین نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به میدان شهرداری ایستگاه اتوبوس گلسار است که دسترسی به این مکان را برای افراد بسیار آسان کرده است.

بیشتر بخوانید: منظریه رشت ؛از این محله اعیان نشین شهر رشت چه می دانید؟

خرید خانه در تهران

میدان شهرداری رشت در شب

میدان شهرداری رشت یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رشت محسوب می شود؛ به همین علت این میدان در روزهای تعطیل، فضایی شلوغ‌تری دارد. البته این بستگی به سلیقه شما دارد که در چه ساعاتی از آن بازدید کنید؛ این میدان در روز بناهای اطراف و جزئیاتش بهتر دیده می‌شوند و در شب‌ها، هیاهوی شبانه و نورپردازی، حال‌و‌هوایی متفاوت‌ به شما می‌بخشد. در هر صورت، همه روزه و در هر ساعتی، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید از میدان شهرداری رشت دیدن نمائید. اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در شب سری به این میدان بزنید و از ساختمان‌های غرق نور و منظره فوق العاده آن نهایت لذت را ببرید.