خانه میرزا کوچک خان جنگلی ؛معرفی این مکان تاریخی جذاب برای گردشگران

خانه میرزا کوچک خان جنگلی ؛معرفی این مکان تاریخی جذاب برای گردشگران

8 اسفند 1401

محله گردی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی ؛معرفی این مکان تاریخی جذاب برای گردشگران

خانه میرزا کوچک خان جنگلی یکی از بناهای تاریخی معروف استان گیلان و شهر رشت است که در این بخش از وبلاگ آقای املاک قصد داریم تاریخچه و امکانات آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

فهرست مطالب

تاریخچه خانه میرزا کوچک خان جنگلی

درباره خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی کجاست

آدرس خانه میرزا کوچک خان جنگلی

موزه و خانه میرزا کوچک خان جنگلی

ویژگی های خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

تاریخچه خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی در حقیقت خانه پدری اوست. این خانه پس از فوت میرزا کوچک خان، طبق خواسته او در وصیت نامه فروخته شد. مالک جدید این خانه در طبقه دوم ساکن بوده و طبقه اول را اجاره می‌داده است که با گذت زمان، مالک خانه تصمیم به تخریب آن می‌گیرد، این تصمیم موجب شد که ساکنین شهر رشت دست به اعتراض بزنند، بنابراین مسئولان شهرداری رشت تصمیم گرفتند خانه را خریداری و آن را تبدیل به موزه کنند. این خانه با بازسازی های انجام شده به شکلی که امروزه هست تبدیل شده است.

البته، این بازسازی ساختار سنتی خانه را برهم نزد. در گذشته ورودی خانه از مسجد مستوفی بوده و زمین‌های اطراف را نیز در بر می‌گرفت. این خانه مانند دیگر خانه‌های سنتی آن زمان شامل باغ و اصطبل بوده و وسعت بیشتری داشته است که پس تغییرات ایجاد شده در مالکیت و بازسازی، تنها ۳۰۰ متر مربع از آن باقی می‌ماند.

اگر قصد سکونت جهت اجاره آپارتمان در رشت یا خرید آپارتمان در رشت دارید برای اوقات فراغت و تفریح خود به شما توصیه می کنیم حتما به این مکان تاریخی فوق العاده خاص و جذاب دیدن نمائید.

درباره خانه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی یکی از بناهای تاریخی معروف استان گیلان و شهر رشت است که نمایانگر معماری بومی خطه شمالی ایران در چند سده اخیر می باشد. خانه پدری میرزا کوچک در یکی از خیابان های قدیمی رشت به نام خیابان استاد سرا قرار گرفته است. در این محله، افراد مشهور و سزشناسی مانند هوشنگ ابتهاج، محمود نامجو و مشاهیر دیگر زندگی می‌کردند. با توجه به محدود بودن خانه‌های تاریخی رشت، وجود خانه میرزا کوچک نعمت بزرگی محسوب می‌شود چرا که معماری تاریخی و اصیل رشت را می‌توان در تمام ساختار آن مشاهده کرد.

قدم زدن بر روی کف چوبی خانه و خواندن شرح اتفاقات آن دوران و تماشای وسایل و آلات منسوب به میرزا کوچک خان و یارانش در این بنای خارق العاده و قدیمی، سفری لذت بخش به قلب تاریخ سیاسی گیلان به حساب می آید. شما می‌توانید از طریق هواپیما یا خودروی شخصی خود به این شهر زیبا مراجعه کرده و در سفر خود از خانه میرزا کوچک خان جنگلی نیز بازدید نمائید.

مساحت این خانه ۳۰۰ متر مربع است و قدمتی بالغ بر ۲۰۰ سال دارد. در حال حاضر این خانه متعلق به شهرداری رشت می باشد.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی کجاست

خانه میرزا کوچک خان جنگلی در ضلع شمالی میدان شهرداری رشت و در محله فرهاد، خیابان استادسرا واقع شده است. به لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی ز جمله سبزه میدان، استانداری گیلان، بیمارستان امیرالمومنین، بازار بزرگ رشت و میدان شهرداری قرار گرفته است.

آدرس خانه مبرزا کوچک خان جنگلی رشت

بیشتر بدانید: میدان شهرداری رشت ؛مهم ترین جاذبه گردشگری شهر رشت !

آدرس خانه میرزا کوچک خان جنگلی

آدرس خانه میرزا کوچک خان جنگلی در استان گیلان، رشت، خیابان استادسرا است . اگر در میدان شهرداری رشت باشید می توانید با کمتر از ده دقیقه پیاده روی و عبور از خیابان سعدی و وارد شدن به خیابان استاد سرا به خانه میرزا کوچک برسید. البته یک مسیر دیگر نیز از طرف میدان معلم تقاطع خیابان استاد سرا وجود دارد که البته به لحاظ زمانی تفاوت چندانی با این مسیر ندارد.

موزه و خانه میرزا کوچک خان جنگلی

موزه و خانه میرزا کوچک خان جنگلی به صورت مستطیلی شکل بوده و شامل دو طبقه می باشد که در طبقه اول آن ایوانی بزرگ قرار دارد و دارای چندین اتاق تو در تو است. این ایوان را می‌توان یکی از نمادهای اصلی سبک سنتی خانه‌های رشت دانست. در طبقه اول بیشتر اسناد تاریخی شامل نامه‌ها، عکس‌ها، روزنامه‌ها، لباس‌ها و ادوات جنگی میرزا کوچک قرار دارد که تماشای آنها به می‌تواند شما را به کوچه پس کوچه‌های تاریخ شهر رشت هدایت کند.

در طبقه دوم آن، سالن بزرگی قرار گرفته که مجددا شامل همان اتاق است. طبقه دوم نیز اشیا اهدایی به موزه را در بر گرفته که بازدید از این طبقه نیز به هیچ وجه خالی از لطف نیست. البته، همانطور که ذکر شد، خود خانه و محوطه اطراف آن زیبایی‌های تاریخی و طبیعی متعددی را در معرض دید شما قرار خواهند داد.

بیشتر بدانید: خانه ابریشمی رشت ؛معرفی صفر تا صد این بنای تاریخی جذاب

شایان به ذکر است که خانه میرزا کوچک خان به صورت کاملا چوبی بوده و از دو طرف راه پله‌هایی در آن ساخته شده است. همچنین حیاط کوچکی نیز جلوی خانه قرار گرفته که با گل کاری‌ چشم نواز و تندیس خود میرزا کوچک خان جلوه خاصی به آن بخشیده شده است. نکته جالب در این موزه تاریخی این است که سبک معماری این خانه با معماری خانه سمیعی‌ها که از اربابان قدیمی رشت است، تفاوت‌های فراوانی دارد.

ویژگی های خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت یکی از معدود خانه‌های قدیمی این شهر است که از اصالت و ارزش تاریخی بسیار زیادی برخوردار می باشد.

  1. قدمت این خانه به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد.
  2. به گفته کارشناسان خانه میرزا کوچک خان جنگلی بخش مهمی از هویت سیاسی و تاریخی شهر رشت را شامل می شود.
  3. در کنار اصالت بالای این خانه، امروزه از آن به عنوان موزه اسناد و وسایل دوران نهضت جنگل در دید عموم یاد می کنند.