شهر چالوس، بهترین مقصد گردشگری و توریستی

شهر چالوس، بهترین مقصد گردشگری و توریستی

5 خرداد 1403

محله گردی

شهر چالوس، بهترین مقصد گردشگری و توریستی

اگر قصد خرید آپارتمان در مازندران و یا خرید ویلا در مازندران را دارید یکی از شهر های معروف، شهر چالوس است. شهر چالوس از شهرهای شمالی ایران با آب و هوای نسبتاً مرطوب و معتدل است. چالوس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایرانی ها برای تعطیلات و آخر هفته ها است. شهر چالوس در انتهای جاده چالوس و دارای مراکز دیدنی و تفریحی بسیاری است که آن را جذاب تر کرده است. چالوس دارای جاذبه های طبیعی، گردشگری و تاریخی بسیاری است و برای سفر بسیار عالی است. در این مطلب به معرفی شهر چالوس و جاذبه ها و مراکز دیدنی آن می پردازیم. 

موقعیت جغرافیایی چالوس 

اگر قصد خرید آپارتمان در چالوس و یا اجاره آپارتمان در چالوس را دارید باید بدانید که چالوس یکی از شهرهای استان مازندران و جزء زیباترین شهرهای شمالی است. شهر چالوس از شمال به دریا، از شرق به شهر نوشهر، از غرب به عباس آباد و جنوب غربی به کلاردشت منتهی می شود. همچنین چالوس از سمت جنوب هم به حوزه آبریز کوه های البرز و قله های طالقان می رسد. 

بیشتر بخوانید: معرفی شهر محمودآباد، شهری خارق العاده در شمال کشور

شهر-چالوس

پیش خرید آپارتمان در تهران

دسترسی های شهر چالوس

برای اینکه از تهران به شهر چالوس بروید دو مسیر قدیم و جدید وجود دارد. یکی جاده معروف و قدیمی چالوس است که مسیری در دل جنگل و طبیعت بکر چالوس است. مسیر دیگر، آزاد راه تازه تاسیس تهران شمال است که عریض و هموار است و طول کمتری دارد. هر کدام از این مسیرها، مزیت خاص خودش را دارد. جاده چالوس قدیم، بسیار زیبا و دیدنی است و مقصد گردشگری بسیاری از افراد است. ولی با آزاد راه تهران- شمال، مسافت کمتری را طی می کنید و سریع به شهرهای شمالی می رسید. همچنین این آزاد راه از نظر جاده ای و راهسازی، امنیت بیشتری دارد و خطرات جاده چالوس را ندارد.

بیشتر بخوانید: معرفی شهر هیچیرود، شهری کوچک با جاذبه های گردشگری فراوان!

مسافت چالوس تا تهران

مسافت تهران تا چالوس به اینکه از کدام مسیر به آنجا بروید بستگی دارد. فاصله تهران تا چالوس از جاده قدیم و زیبای چالوس، حدود 190 کیلومتر است. طی کردن این مسیر با توجه به پیچ در پیچ و کوهستانی بودن آن حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد. مسیر جدید یا همان آزادراه تهران شمال، حدود 143 کیلومتر مسافت دار. از طریق این مسیر با خودرو شخصی حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد که به چالوس برسید. البته مسیر سومی هم برای رسیدن به چالوس وجود دارد که از جاده فشم می گذرد. این جاده تا جایی از مسیر را از فشم و میگون عبور می کند و در ادامه به آزاد راه تهران شمال می رسد. از این مسیر هم حدود 4 تا 5 ساعت در راه هستید و مسافت آن تا چالوس حدود 170 کیلومتر است.

بیشتر بخوانید: شهر رامسر، عروس مازندران برای زندگی

شهرهای چالوس

شهرستان چالوس از نظر جغرافیای شهری به دو بخش مرکزی و مرزن آباد تقسیم می شود. چالوس دارای 4 روستا و سه شهر زیر مجموعه است. شهرهای چالوس شامل، مرزن آباد، چالوس و هچی رود است. جمعیت حدودی شهرستان چالوس، در سال 1395 نزدیک به 116 هزار نفر بوده است. 

گردشگری-چالوس

خرید خانه در تهران

مراکز تفریحی و تجاری چالوس

شهر چالوس پر از مراکز تفریحی و گردشگری برای مسافرانی است که به آن سفر می کنند. چالوس و اطراف آن به طور ذاتی، جاذبه های طبیعی و زیادی دارد که خود تعداد زیادی از گردشگران را جذب می کنند. ولی مراکز گردشی و تجاری زیادی هم در چالوس ساخته شده و مقصد بسیاری از تورها است. 

بیشتر بخوانید: با کلارآباد، بهشت مازندران آشنا شوید

 • تله کابین نمک آبرود

یکی از مراکز جالب و زیبای چالوس، تله کابین نمک آبرود است. این منطقه علاوه بر اینکه خیلی معروف و زیبا است امکانات زیادی هم دارد. این مجموعه از بهترین و پرطرفدارترین مراکز گردشگری در شمال کشور است. این مرکز دو خط تله کابین با ارتفاع 700 متری از سطح دریا دارد و از فراز کوه های البرز و جنگل عبور می کند.

 • بازار بزرگ چین

یکی از بازارهای بزرگ چالوس، بازار چین است که در آن کالاهای خارجی فروخته می شود. در این بازار، جنس های چینی، تایلندی و سنگاپوری بیشتر به چشم می خورد.

 • بازار سنتی چالوس

این بازار در بلوار نماز شهر چالوس قرار دارد و از قدیمی ترین بازارهای چالوس است. در این بازار بیشتر محصولات خوراکی مانند ماهی، میوه، زیتون و لبنیات فروخته می شود.  از دیگر مراکز خرید و تجاری چالوس می توان مراکز خرید میلاد نور چالوس، مجتمع تجاری آینه و مجتمع تجاری پانوراما را نام برد.

جاذبه های طبیعی چالوس

شهر چالوس دارای مناطق بکر و جاذبه های دیدنی و طبیعی زیادی است. بازدید از هر کدام این جاذبه ها برای یک روز از سفر خانواده ها یا تورها کافی است. 

 • مرداب هسل

این مرداب زیبا و دیدنی که به آن کنوچال یا مهاز چال هم گفته می شود در نزدیکی روستای طلاجو قرار دارد. مرداب هسل در مرکز جنگل های مشعل واقع شده و حدود 15 کیلومتر با شهر چالوس فاصله دارد. این مرداب جذاب در هر فصلی از سال رنگی متفاوت دارد و روی آن با جلبک های فراوان پوشیده شده است.

بیشتر بخوانید: با سردآبرود چالوس آشنا شوید!

 • آبشار آکاپل

یکی از جاذبه های طبیعی چالوس که در غرب آن قرار دارد، آبشار آکاپل است. این آبشار در فاصله 25 کیلومتری از جاده چالوس قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از سمت کلاردشت به سمت غرب رودبارک است. این آبشار حدود 15 هکتار مساحت دارد و همیشه پر آب است. محوطه این آبشار و اطراف آن، آب و هوای خنک و خوبی دارد و علاوه بر آبشار دارای فضاهای سبز و دیدنی دیگری هم هست.

 • دریاچه حصارچال

این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی برای مسافران چالوس است. دریاچه حصارچال در دامنه قله های علم کوه چالوس قرار دارد و آب دریاچه از ذوب شدن برف ها تامین می شود.

از دیگر جاذبه های چالوس، دریاچه ولشت، دریاچه سد دریوک، پارک جنگلی فین، ساحل رادیو دریا، آبشار سواسره، کوه تخت سلیمان است.

جاذبه های تاریخی چالوس

چالوس به غیر از مراکز تفریحی و جاذبه های طبیعی، بناهای تاریخی و با ارزش معماری هم دارد. 

 • کاروانسرای سنگی قله کندوان

این کاروانسرا به فاصله 200 متری شمال تونل کندوان قرار دارد و جز کاروانسراهای قدیمی ایران است. این کاروانسرا در گذشته طول بیشتری داشته ولی در حال حاضر فقط 5 گنبد از سقف آن باقی مانده است. این گنبدها در انتهای خود یک نورگیر دارند و از نوع کلنبه ای محسوب می شوند.

 • موزه خودروهای تاریخی ایران

این موزه در نمک آبرود چالوس واقع شده و تعداد 25 ماشین قدیمی و لوکس را در خود جای داده است. موزه خودرو تاریخی چالوس در بلوار ناز قرار دارد و انواع ماشین های خارجی از زمان احمد شاه قاجار در آن وجود دارد.

 • کاخ اجابت

این کاخ از مجموعه های متعلق به دوره پهلوی است که در روستای کلاردشت قرار دارد. بنای این کاخ دارای معماری زیبا و تزیینات و گچبری های با سبک اروپایی است. 

 • مدرسه پروین اعتصامی

این مدرسه از بناهای تاریخی دوره پلوی بوده است که در خیابان امام شهر چالوس ساخته شده است. سال ساخت آن به 1312 شمسی به عنوان رستوران و همزمان با ساخت کارخانه حریربافی می باشد. بعد از خروج متفقین این بنا به عنوان مدرسه شروع به کار کرد. ساختمان مدرسه دارای یک طبقه و یک زیرزمین است.

 • کاخ چای خوران

یکی از بناهای تاریخی شهر چالوس، کاخ چای خوران است که به سبک اروپایی ساخته شده است. این کاخ در دوره رضاشاه و با گچبری ها و کاشی کاری های زیبایی بنا شده است.

هتل-های-چالوس

هتل های چالوس

شهر چالوس هتل های گردشگری و مجهزی دارد که به مسافران خدمت رسانی می کنند. چند نمونه از بهترین هتل های چالوس شامل موارد زیر است:
هتل ونوس
هتل نارین چالوس 
هتل کاخ امیران
هتل پارسیان خزر چالوس
هتل کوشال چالوس
هتل آپارتمان هیرکانی
هتل آپارتمان فلامینگو

زندگی در شهر چالوس 

شهر چالوس یکی از شهرهای قدیمی شمالی است که مزیت های زیادی برای زندگی و سرمایه گذاری دارد. این شهر دارای مناطقی مخصوص سرمایه گذاری و خرید زمین و ویلا است. یکی از پروژه های معروف در این شهر، برج ساحلی ریمو رزیدنس چالوس است که دارای امکانات رفاهی و تفریحی است.  مسافران و مردم شهرهای دیگر برای گذراندن تعطیلات خود معمولاً در این مناطق چالوس ویلا می خرند. خیابان آیت اله غفاری چالوس، منطقه رادیو دریای چالوس، بلوار هفده شهریور چالوس، بلوار امام رضای چالوس و جاده گازوئیل چالوس از جمله این مناطق است.
 بلوار هفده شهریور از مناطق مرکزی چالوس است و دارای امکانات و رستوران و فروشگاه های زیادی است. خیابان آیت اله غفاری چالوس، محله ای قدیمی و بومی شهر است که در کنار رودخانه واقع شده است. خیابان رادیو دریای چالوس، یک منطقه خلوت و ساکت برای مردم بومی شهر است که در کنار رودخانه قرار دارد. نام دیگر این خیابان، بلوار تختی است که انتهای آن به دریا می رسد. بلوار امام رضا در ادامه بلوار امام خمینی واقع شده و طولانی ترین خیابان چالوس است.