مراحل انتقال سند ملک ؛ هر آنچه که باید بدانید !

مراحل انتقال سند ملک ؛ هر آنچه که باید بدانید !

16 بهمن 1402

حقوقی

مراحل انتقال سند ملک ؛ هر آنچه که باید بدانید !

پس از خرید ملک ، ماشین یا هرچیزی، برای قانونی بودن مالکیت آن؛ دریافت سند رسمی نیاز است، حتی برای تبدیل اسناد قدیمی به سند تک برگ باید مراحلی را طی کرد از طرفی در معاملات خرید و فروش ملک یکی از مدارک های مورد نیاز برای هرگونه انتقال سند، پرداخت عوارض شهرداری خانه به صورت کامل می باشد. ما در این مقاله قصد داریم همانند هزینه انتقال سند ملک  شما را از ابتدا تا انتهای مراحل انتقال سند ملک آشنا کنیم این مطلب را از دست ندهید.

مراحل انتقال سند ملک

در مرحله اول، توافق میان خریدار و فروشنده است. در این توافق، نوشته‌ ای کتبی به نام قولنامه نوشته می شود ،به تعبیری این قولنامه نشان دهنده این است که فروشنده و خریدار اعلام می کنند توافقی یا حرفی که زده شده را قبول دارند و آن را مکتوب می کنند. در محله دوم تنظیم مبایعه نامه یا قولنامه میان دو طرفه قرارداد است لازم به ذکر است که در قولنامه یا همان مبایعه نامه باید ۵ مورد حتما ذکر شود:

۱. مشخصات فروشنده: آدرس، کدپستی، تلفن همراه و ثابت

۲.مشخصات خریدار:آدرس، کدپستی، تلفن همراه و ثابت

۳. موضوع مورد معامله: مشخصات کامل جغرافیایی، ثبتی، هندسی (مساحت زمین یا ملک)

۴.مبلغ مورد معامله: شامل قیمت واحد و قیمت کل به وجه رایج کشوری، ریال یا معادل تومان

۵.زمان مورد معامله: زمان و نحوه پرداخت، زمان حضور در دفترخانه و تنظیم سند. برای نحوه پرداخت باید حتما مشخص شود که خریدار چه مبلغی را، در چه زمانی و با چه شرایطی به فروشنده می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم و قوانین معامله املاک بدون سند

دریافت کد رهگیری

در مبایعه نامه یک کد رهگیری وجود دارد، این کد رهگیری تأیید‌کننده این است که ملک مورد نظر تنها به یک نفر فروخته شده است. حتما دقت کنید که مبایعه نامه حتما در بنگاه های معتبر؛ رسمی و قابل اطمینان تنظیم شود پس از تنظیم مبایعه نامه و دریافت کدرهگیری باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا از اینکه ملک در گرو  بانک و یا ارگان‌های دیگر و یا اینکه در طرح‌های ساخت و سازهای شهری نباشد استعلام دریافت کنید مدت زمان دریافت استعلام هم حدودا یک تا دو هفته زمان می برد.

مراحل انتقال اسناد ملکی

بیشتر بخوانید: انحصار وراثت ملک ؛ صفر تا صد هر آنچیزی که باید بدانید !

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

این را مد نظر قرار دهید که هزینه‌های مربوط به این استعلام بر عهده صاحب سند است و در‌‌ همان زمان مراجعه اولیه به دفتر اسناد رسمی دریافت می‌شود. سپس صاحب ملک  با در دست داشتن مدارک هویتی خود و ملک مورد نظربرای پرداخت عوارض نوسازی و پسماند شهرداری، به شهرداری‌‌ همان منطقه ای که ملک در آن قرار دارد مراجعه کند و برگه مفاصاحساب را دریافت کنید. روند اداری این تسویه حساب در شهرداری ۲ تا ۳ ساعت زمان بر است.

مراجعه به اداره امور مالیاتی

در محله بعدی به اداره امور مالیاتی جهت پرداخت مالیات مراجعه می کنید؛ مدت زمان مراحل اداری پرداخت مالیات معمولا سه روز است. در روز اول مدارک مورد نیاز را به اداره مالیات تحویل می‌دهید. روز دوم برای تعیین مقدار مالیاتی که بدهکار هستید به این اداره مراجعه و مبلغ مالیات را پرداخت می‌کنید. پرداخت مالیات معمولا در‌‌ همان محل اداره و از طریق دستگاه‌های پرداخت الکترونیک امکان‌پذیر است ودر روز سوم برگه مفاصاحساب مالیات را دریافت خواهید کرد.

استعلام شهرداری برای انتقال سند

پس از گرفتن استعلام و دریافت مدارک لازم طرفین قرارداد باید در دفتر اسناد حضور پیدا کنید ومدارک خود و تسویه مبلغ کامل ملک ( توسط خریدار) را به دفتر اسناد تحویل دهید،پس از گذشت یک روز جهت آماده سازی بنچاق توسط دفتر اسناد ،سند به طور قطع انتقال می یابد. ونکته آخر اینکه حق کمیسیون بنگاه از طرفین قرارداد دریافت می شود،هزینه‌هایی مثل مفاصا حساب شهرداری و دارایی و مالیات و استعلام سند ازجمله هزینه‌هایی است که فروشنده باید پرداخت کند همچنین درصورت داشتن وام بانکی هزینه سند رهنی نیز به پرداختیهای خریدار اضافه می شود.

بیشتر بخوانید: سند عادی ملک ؛ نگاهی به ویژگی و کاربردهای این سند ملکی !

مراحل انتقال سند ملکی 

مراحل لازم برای انتقال سند

برای انتقال سند ملک، لازم است مدارک های در اختیار داشته باشید تا طی انجام کار با مشکلی مواجه نشوید؛ مدارکی چون:

۱. اصل و کپی سند مالکیت خانه

۲.اصل و کپی بنچاق

۳.کپی شناسنامه و کپی کارت ملی (خریدار و فروشنده)

۴.اصل و کپی وکالت نامه

۵.اصل و کپی پایان کار ساختمان یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید و تاییدیه شهرداری

۶.صورت‌ مجلس تفکیکی در مورد آپارتمان (این مورد باید هماهنگ شود)

۷.اصل و تصویر حصر وراثت (این موضوع در خصوص سندهای ورثه ‌ای می باشد)

۸.اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث (این موضوع در خصوص سندهای ورثه ‌ای می باشد)

مراحل انتقال سند با وکالت

بیشتر بخوانید: سند تک برگ چیست و مراحل دریافت آن به چه صورت است؟

مراحل انتقال سند ملک با وکالت

معامله وکالتی به معامله‌ای می گویند که فروشنده به خریدار وکالت (فروش وکالتی) می‌دهد تا خودش سند را به نام بزند. آماده نبودن سند، فرار از مالیات، در رهن بودن سند و عجله داشتن فروشنده از جمله دلایلی است که فروشنده به معامله وکالتی (فروش وکالتی) رو می‌آورد.

مدارک انتقال سند وکالتی به قطعی در دفتر اسناد رسمی به شرح زیر است:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • سند مالکیت ملک
  • مدارکی که نشان دهنده آن است که فروشنده مالک آن ملک شده است (مثلا بنچاق انتقال قبلی یا تقسیم‌نامه یا حصر وراثت)
  • پایان کار ساختمان دریافتی از شهرداری (برای ساختمان‌هایی که قبل از سال ۱۳۴۹ احداث شده‌اند نیاز نیست.)
  • مفاصا حساب دارایی
  • مفاصا حساب شهرداری (شامل عوارض نوسازی و پسماند)
  • استعلام ثبت
  • اخذ اعتبار وکالت‌نامه از دفترخانه تنظیم‌کننده وکالت‌نامه