روف گاردن نیمه فشرده ؛ آشنایی با کاربرد و مزایای آن

روف گاردن نیمه فشرده ؛ آشنایی با کاربرد و مزایای آن

17 تیر 1401

دکوراسیون

روف گاردن نیمه فشرده ؛ آشنایی با کاربرد و مزایای آن

امروزه کیفیت محیط زیست در مناطق شهری لحظه به لحظه بدتر می شود. به همین دلیل فضاهای سبز بیرون کشیده می شوند تا راه را برای سازه های بتنی باز کنند. بدون مناطق سرسبز کافی، شهرها و شهرک ها با مشکل مواجه خواهند شد.

کنترل اثرات منفی توسعه، سازندگان نسل جدید، معماران منظر و برنامه ریزان شهری را به ارائه راه حل هایی برای حفظ کیفیت مطلوب محیط سوق داده است. یکی از گزینه هایی که آنها توصیه می کنند ساختن یک باغ پشت بام یا روف گاردن است.

پیش خرید آپارتمان در تهران

روف گاردن یعنی چه

روف گاردن در اصل باغی است بر روی پشت بام ساختمان، فضاهای سبز ساخته دست بشر در بالاترین سطح ساختمان های مسکونی و تجاری. این مناطق سرسبز که از گیاهان مختلف تشکیل شده اند به بهبود زیبایی ساختمان کمک می کنند.

باغ های پشت بام قدمت زیادی دارد. مردم بین النهرین باستان درختان و درختچه هایی را در بالای زیگورات ها پرورش می دادند. برخی از خانه های اروپایی در زمان های قدیم سقف هایی همراه با چمن داشتند. و باغ‌های معلق بابل، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان، دارای باغ‌های طبقه‌بندی شده با پوشش گیاهی فراوان بود. 

تا قرن بیستم، داشتن یک باغ روی پشت بام مساوی بود با تازگی و ثروت. در دهه ۱۹۷۰، اولین بام های سبز ساخته شده در خانه ها و موسسات تجاری نصب شدند. با توجه به مناظر شهری شلوغ امروزی، مالکان مسکونی و معماران ساختمان به ساخت باغ های روی پشت بام روی آوردند. سوال این است که چه ایده هایی برای روف گاردن برای یک سازه خاص ایده آل وجود دارد؟

بیشتر بخوانید: روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

عکس از روف گاردن نیمه فشرده

خرید خانه در تهران

روف گاردن نیمه فشرده

بام سبز نیمه فشرده نمایانگر شکل طبیعی افزایش یافته پوشش گیاهی است که اغلب خودپایدار و در حال تکامل می باشد. مطمئناً، این بام ها هنوز هم مقرون به صرفه و یک زیرساخت طبیعی با تنوع زیستی برای کاهش رواناب طوفان از ساختمان‌ها است. علاوه بر این، بام های سبز نیمه فشرده به طور گسترده ای ردپای محیطی یک سازه را بازیابی می کنند، زیرا ثابت شده است که از نظر تنوع زیستی غنی و با حفظ آب طوفان بالا می باشد.

البته، بام های سبز نیمه فشرده، تلاقی بین بام های سبز گسترده و فشرده هستند. به عنوان مثال، بام های سبز نیمه فشرده که تا حدی روی بام های سبز گسترده قرار می گیرند، جلوه بصری و اکولوژیکی را افزایش می دهند. در مقابل، مناطق نیمه فشرده در یک بام سبز فشرده هزینه ها را کاهش و یک جنبه بصری را ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت دیوار سبز در منزل ؛ انواع، مزایا و نحوه آبیاری آن

سادگی و تنوع زیستی

بام‌های سبز نیمه فشرده یا بام‌های سبز فشرده ساده یک نوع بام سبز انتقالی از سبز گسترده به سبز فشرده را تشکیل می‌دهند. آنها با گیاهان علفی، پوشش زمین، علف ها و حتی بوته های کوچک مشخص می شوند. همچنین بسته به موقعیت مکانی، نیاز به نگهداری متوسط ​​و آبیاری گاه به گاه دارند. 

یک عمق متوسط ​​رشد معمولی برای یک بام سبز نیمه فشرده ۶ تا ۱۰سانتیمتر است. علاوه بر این، این نوع بام سبز قادر است آب طوفان بیشتری را نسبت به انواع گسترده حفظ و تنوع زیستی غنی تری را میزبانی کند. این نوع بام سبز همچنین پتانسیل یک جلوه رسمی روف گاردن را فراهم می کند.

بیشتر بام‌های سبز گسترده فناوری بام سبز دارای «جزایر» از فضای سبز نیمه فشرده هستند زیرا این امر به طور قابل‌توجهی تنوع زیستی، انعطاف‌پذیری و پایداری را افزایش می‌دهد. همچنین در بام های سبز نیمه فشرده، پوشش گیاهی در معرض تغییر شکل طبیعی و جانشینی طبیعی است، جایی که گونه های گیاهی مهاجرت می کنند یا گونه های گیاهی جدید می توانند ساکن شوند.

عکس های روف گاردن نیمه فشرده

ارزش افزوده

انتقال بدون درز از بام‌های سبز گسترده به نیمه فشرده بهترین ارزش را برای سرمایه‌گذاری از نظر بصری و زیست‌محیطی ارائه می‌دهد. به طور کلی بام های سبز نیمه فشرده وزن بیشتری نسبت به بام های سبز گسترده دارند. به خاطر داشته باشید، وزن، معیار کیفی برای بام سبز نیست. در واقع گیاهان به وزن اهمیتی نمی دهند. گیاهان به تخلخل مواد، نسبت هوا به آب و ظرفیت تبادل مواد مغذی اهمیت می دهند. از آنجایی که قرار است بام های سبز (برای گیاهان) آب را در خود نگه دارند، وزن یک سیستم عمدتاً به مقدار آب درون سیستم بستگی دارد و متفاوت است. این آب حفظ شده در این نوع در مقایسه با بام‌های سبز گسترده بیشتر است.

به طور کلی، پویایی پوشش گیاهی طبیعی، تنوع زیستی ایجاد می کند و بام های سبز نیمه فشرده را نسبت به بام های سبز گسترده در برابر تغییرات آب و هوایی انعطاف پذیرتر می کند. یک بام سبز نیمه فشرده قادر است آب طوفان بیشتری را نسبت به یک بام سبز گسترده در خود نگه دارد و در عین حال پتانسیل یک اثر رسمی باغ بام را فراهم می کند . این نوع روف گاردن بیشتر در فضاهایی مانند، فضاهای بازی مهدکودک و مناطق پیک نیک شهری طراحی می شود.

اگر می خواهید در پشت بام خانه خود باغ پشت بام یا همان روف گاردن داشته باشید ،می توانید به وبسایت آقای املاک که وبسایت تخصصی ملکی در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و مشاغل مرتبط با ساختمان است، مراجعه کرده و با پیمانکاران فضای سبز در تهران مشورت کنید.