آموزش بازاریابی چریکی ؛با استاد مهدی سیاح نیا

آموزش بازاریابی چریکی ؛با استاد مهدی سیاح نیا

خرید این دوره
  1. بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی چیست

کلمه "چریک" برای ما به نوعی تصاویری از شورش و درگیری را تداعی می کند. اما باید گفت که بازاریابی چریکی نوعی ارتباط جنگی نیست بلکه یک شکل بسیار نامتعارف از بازاریابی است که باعث افزایش آگاهی از برند در بین مخاطبان می شود  بازاریابی چریکی یا همان پارتیزانی یک تاکتیک بازاریابی است که در آن یک شرکت از تعاملات غافلگیرکننده و یا غیر متعارف برای تبلیغ محصول یا خدمات استفاده می کند. بازاریابی چریکی با بازاریابی سنتی متفاوت می باشد چرا که اغلب بر تعامل شخصی متکی است و بودجه کمتری می خواهد.

این سبک بازاریابی توسط جی کنراد لوینسون معرفی شد و ایشان کتابی با همین عنوان دارند. علت نامگذاری این تکنیک هم تشابه دنیای رقابت در بازار با جنگ است، در جنگ خیلی اوقات یک گروه چریک می توانند لشکری را بهم بریزند و این تکنیک بازاریابی هم کمک می کند با بودجه ای کم در مقابل رقبای بسیار قوی موفق تر عمل کنیم.

بیشتر بدانید: آموزش نقطه شروع بازاریابی توسط استاد مهدی سیاح نیا

هدف بازاریابی چریکی

هدف از این نوع بازاریابی ایجاد تبلیغات و در نتیجه آگاهی از برند با استفاده از روش های غیر متعارف طراحی شده برای برانگیختن شگفتی، شگفتی یا شوک است. یا به تعبیر دیگر در بازاریابی، تکنیک های چریکی بیشتر بر روی عنصر غافلگیری بازی می کنند. هدف آن ایجاد کمپین های بسیار غیر متعارف است که افراد را به طور غیرمنتظره در جریان کارهای روزمره خود به دام می اندازد.

یکی از مزیت های بازاریابی چریکی که بازاریابان از آن لذت می برند ماهیت نسبتاً کم هزینه آن است. سرمایه گذاری واقعی در اینجا یک سرمایه گذاری خلاقانه و فکری است و اجرای آن گران نیست.

انواع بازاریابی چریکی

چند زیرمجموعه بازاریابی چریکی وجود دارد که شما می توانید بر اساس توانایی و کاربردی که در نظر دارید، آن‌ها را انتخاب کنید. 

بازاریابی چریکی در فضای باز

در این روش، شما بدون آسیب زدن به اموال عمومی، چیزی را به محیط های شهری می افزایید مانند: قرار دادن وسیله ای محرک بر روی مجسمه، یا قرار دادن آثار هنری موقت در پیاده روها و خیابان ها.

بازاریابی چریکی داخلی

این نوع روش مشابه بازاریابی چریکی در فضای باز، فقط در مکان‌های سرپوشیده مانند ایستگاه‌های قطار، فروشگاه‌ها، سینما، رستوران، ساختمان‌های دانشگاه و... انجام می‌شود.

کمین رویداد بازاریابی چریکی

در این روش‌، همان‌گونه که از نامش پیداست، باید در کمین رویدادهای مختلف بنشینید. با استفاده از رویدادهایی مانند کنسرت یا یک جشنواره و یا حتی یک بازی ورزشی، بدون آنکه زحمت زیادی کشیده باشید، مخاطب‌هایی خواهید داشت که می‌توانید روی آنان تاثیر بگذارید. برای مثال در افتتاحیه جشنواره غذای محلی، می‌توانید تبلیغات خود را هم انجام دهید. این کار اغلب بدون اجازه حامیان رویداد مانند اسپانسر و برگزارکننده‌ها انجام می‌شود.

بازاریابی چریکی تجربی

در این نوع بازاریابی، همه موارد فوق، اما به گونه ای اجرا شده اند که مردم را ملزم به تعامل با برند می کند.

بیشتر بدانید: آموزش نکات طلایی بازاریابی با استاد مهدی سیاح نیا

بازاریابی چریکی در ایران

نکته بسیار مهمی که در رابطه با این سبک از بازاریابی وجود دارد این است که اگر به‌درستی انجام شود، می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ و معتبر بسیار کارساز و موثر باشد. اما یک خطر جدی وجود دارد. از آنجایی که کمپین‌های چریکی از ابتدا برای آشنایی با یک برند جدید ساخته می‌شوند، مستقیماً با احساسات خام بازی می‌کنند. پس اگر به درستی اجرا نشوند، ممکن است به نتایج فاجعه‌باری منجر شوند. در این‌صورت نتیجه آن ممکن است برعکس باشد و تبلیغ شرکت، به ضد خود تبدیل شود که در نهایت مخاطب با برند احساس بیگانگی می کند و دیگر ان را دوست نخواهد داشت. در ادامه به برخی از روش های مورد استفاده بازاریابی چریکی و نمونه های عملی بازاریابی چریکی در ایران خواهیم پرداخت.

یک نمونه بازاریابی چریکی متعلق به شرکت همراه اول، در پردیس سینمایی چهارسو بود که برای تبلیغ یک بسته اینترنتی از سالن سینمایی پردیس چهارسو استفاده کرد و نمایش کوتاهی را قبل از شروع فیلم به صورت زنده برای بینندگان اجرا کرد.

آموزش بازاریابی چریکی توسط استاد مهدی سیاح نیا

آموزش بازاریابی چریکی با مهدی سیاح نیا

اگر در شغل املاک به تازگی شروع به کار کردید یا در حال برنامه ریزی برای یک بازاریابی کارساز هستید، به شما پیشنهاد می کنیم دوره آموزشی استاد مهدی سیاح نیا در آکادمی آقای املاک را مشاهده نمائید. دیدن این ویدئوهای آموزشی به شما در پی ریزی صحیح یک بازاریابیِ موفق کمک به سزایی می کند.  هدف این آموزش تبدیل شـما بـه یک بازاریاب چریکی است. بعد از آن که شما به یک بازاریاب چریک تبدیل شـدید، خواهید فهمید که چگونه حقیقت را با روشی جذاب به مخاطبان خود نشان دهید.

در این فیلم های آموزش سعی بر این است تا برنامه تکنیک‌ها و عناصر این نوع بازاریابی با سرعت بیشتری به سمت راهکارها و جهت‌های جدید حرکت کند تا راهنمای مشاوران ، كارشناسان، مدیران و متخصصان بازاریابی كه به دنبال شناسایی رویكردهای صحیح كسب و كار بازاریابی برای پشتیبانی از استراتژی کسب و کار خود هستند، باشد.

تعداد نظرات : 1
  • محمد ابراهیم اشراقی
    31 خرداد 1402
    سلام بسیار عالی و خوب