آسانسور هیدرولیک ؛معرفی انواع، مزایا و راهنمای قیمت

آسانسور هیدرولیک ؛معرفی انواع، مزایا و راهنمای قیمت

26 اردیبهشت 1402

دانستنی

آسانسور هیدرولیک ؛معرفی انواع، مزایا و راهنمای قیمت

آسانسور هیدرولیک یکی از انواع آسانسور است که امروزه در آپارتمان های مسکونی و ساختمان های تجاری لوکس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از انواع، مزایا و معایب این نوع آسانسور با شما صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطالب

آسانسور هیدرولیک چیست

آسانسور هیدرولیکی شیشه ای

آسانسور هیدرولیک تک فاز

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم

مزایای آسانسور هیدرولیکی

معایب آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی قیمت

آسانسور هیدرولیک چیست

آسانسور هیدرولیک ، یکی از انواع آسانسور است که به واسطه پیستونی که داخل سیلندر به حرکت در می آید، قدرت می گیرد و فشار ایجاد شده در داخل سیلندر موجب می شود پیستون به سمت بالا حرکت کند. موتور الکتریکی، روغن هیدرولیک را به سمت سیلندر پمپاژ کرده تا بدین وسیله امکان حرکت پیستون فراهم و کابین آسانسور به راحتی بلند شود. هنگام پایین آمدن آسانسور، سوپاپ های الکتریکی میزان خارج شدن روغن را کنترل خواهند کرد.

اصول ساخت آسانسور هیدرولیک بر اساس قانون پاسکال برای ایجاد نیرو و حرکت است، بدین صورت که، تغییر فشار بر روی مایعات تراکم ناپذیر در یک فضای مشخص شده، به طور مساوری در سراسر مایع و در تمامی مسیرها منتقل خواهد شد. از سیستم های هیدرولیک برای کنترل دقیق نیروهای بزرگ استفاده می شود، همچنین مقرون به صرفه هستند و منبع خوبی از انرژی را تامین و فراهم می کنند. آسانسور هیدرولیک بیشتر برای ساختمان های پنج تا شش طبقه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از آسانسورها می توانند با سرعت 0.6 متر در هر ثانیه عمل کنند.

آسانسور هیدرولیکی شیشه ای

آسانسور هیدرولیکی شیشه ای یا همان آسانسور پانوراما، به آسانسورهایی می گویند که یک یا چند طرف کابین آن را جنس شیشه دربر گرفته باشد. در آسانسور هیدرولیکی شیشه ای افراد هنگام حرکت کابین می توانند فضای بیرونی را مشاهده نمایند. در حقیقت کابین آسانسور در یک محفظه شیشه ای مخصوص نصب و راه اندازی می شود. این نوع آسانسور بیشتر در مجتمع های تجاری بزرگ و لوکس، فروشگاه ها و برج ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از انواع پانل های شیشه ای روشن و یا دودی برای تزیین آن استفاده می شود. آسانسور هیدرولیکی شیشه ای به دلیل ظاهر زیبا و مدرنی که دارند، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

مطالب مرتبط: از شرایط بیمه آسانسور ساختمان خود خبر دارید؟

جنس شیشه های به کار رفته در کابین آسانسور از جنس لمینت سکوریت می باشد. شیشه های لمینت سکوریت از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و از تمامی استانداردها نیز بهره مند می باشند. شایان به ذکر است با توجه به استناد استاندارد ملی که تمامی قسمت های آسانسور مانند کابین، دیواره، چاه و درب آسانسور باید قادر به تحمل فشار 300 نیوتن بر 5 سانتی متر باشند، این شیشه ها نیز از این میزان استحکام برخوردار می باشند. مقاومت بالا و عدم احتمال شکستن در هنگام حرکت و یا هرگونه ضربه در ساخت و راه اندازی آسانسور شیشه ای امری بسیار مهم است. چرا که در غیر این صورت می تواند خسارات و حوادث جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

عکس آسانسور هیدرولیک شیشه ای

آسانسور هیدرولیک تک فاز

یکی از مشکلاتی که می تواند برای نصب آسانسور در محل کار یا محل سکونت پیش روی شما قرار بگیرد، نبود برق سه فاز است. که در اینجا آسانسور هیدرولیک تک فاز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

آسانسور هیدرولیک تک فاز یک پدیده ای نوین است که با موتور گیرلس و فناوری حرکت سبز، مناسب ظرفیت 6.8.10.13 نفره می باشد و دارای حداقل میزان مصرف انرژی و بدون استفاده از برق سه فاز است .

برای یک آسانسور تک فاز شش نفره فقط معادل مصرف یک سشوار معمولی به انرژی برق نیاز است. در صورت قطع برق شبکه سراسری این آسانسور تک فاز می باشد که قادر است با 200 استارت بدون نیاز به برق شهر ساعت ها کار کند و قطع برق شبکه هیچ گونه مانعی برای ادامه حرکت اسانسورتک فاز نیست .

با روی کار آمدن آسانسور هیدرولیک تک فاز مشکلات بسیاری از واحد های مسکونی و تجاری بابت نداشتن برق سه فاز از میان برداشته شد. از ویژگی ها و مزایای آسانسور هیدرولیک تک فاز می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آسانسور تک فاز دارای بازیافت انرژی می باشد.
 • مصرف برق آسانسور تک فاز با یک سشوار معمولی برابری می کند.
 • آسانسور تک فاز در مواقع قطع برق توقف نمی کند.
 • این نوع از آسانسور ظرفیتی معادل 1000 کیلو گرم را دارد .
 • قیمت بالا برای تامین ژنراتور در این آسانسورها وجود ندارد .
 • هزینه این آسانسورها جهت تعمیر و نگهداری کم است.
 • نیازی به فضای کافی جهت استقرار ژنراتور در آسانسور تک فاز نیست.

مطالب مرتبط: صفر تا صد تعمیر و نگهداری آسانسور ؛ از قوانین تا مزایای آن

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم

آسانسور هیدرولیک جک مستقیم بدین صورت عمل می کند که جک بدون هرگونه واسطه به زیر یوک کابین (مستقیم زیر) یا یوک کنار کابین (مستقیم کنار) وصل می شود به همین دلیل جک به طور مستقیم بر کابین آسانسور تاثیر می گذارد و کابین را به حرکت در می آورد. آسانسور هیدرولیک جک مستقیم دو نوع دارد:

 1. جک مستقیم مرکزی : که به صورت عمومی دارای یک جک می باشد و مستقیم به مرکز کابین متصل می شود.
 2. جک مستقیم جانبی : در این نوع یک جک و یا بیشتر می باشد که به یک طرف یا به طرفین کابین متصل می شود.

مزایای آسانسور هیدرولیکی

 1. خطر سقوط کابین به دلیل استفاده از جک و افزایش ایمنی پایین است.
 2. دارای حرکت یکنواخت و بدون صدا می باشد.
 3.  هم ترازی کابین در طبقات و توقف ملایم تر
 4. عمر بالای قطعات و استهلاک پایین به علت کاهش قطعات متحرک
 5. افزایش ایمنی برای نصب و سرویس به وسیله حذف یا کاهش قطعات دوار
 6. کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات قطعات
 7. اشغال فضای کمتر، تقریباً 10٪ مساحت کمتری برای شفت آسانسور نسبت به سایر وسایل بالابرنده نیاز دارد.

مطالب مرتبط: بالابر ساختمانی ؛ معرفی انواع، مزایا و نکات ایمنی آن

معایب آسانسور هیدرولیکی

 • روغن در سیستم پیستون می تواند نسبتاً سریع و بیش از حد گرم شود، وقتی روغن هیدرولیک در اثر استفاده بیش از حد گرم می شود، بوی نامطبوعی از خود متصاعد می کند.
 • روغن هیدرولیک می تواند از سیستم پمپاژ خارج شده و در پایه آسانسور به زمین نشت کند. این می تواند منجر به آلودگی خاک یا آلودگی آب های زیرزمینی شود.
 • حساسیت به وزن بار
 • با وجود این اشکالات جزئی، آسانسورهای هیدرولیک امروزه همچنان در بسیاری از ساختمان های تجاری استفاده می شوند.

آسانسور هیدرولیکی قیمت

عوامل بسیاری در قیمت آسانسور هیدرولیکی از جمله: تعداد طبقات ساختمان، ظرفیت نفرات، استفاده از قطعات ساخت داخل یا خارج و از همه مهمتر نرخ روز ارز موثر هستند. جهت دریافت اطلاعات از قیمت آسانسور هیدرولیکی می توانید با پیمانکاران و شرکت های معتبر در وبسایت آقای املاک ارتباط برقرار کنید.