رشدیه تبریز ؛با شهرک معروف تبریز بیشتر آشنا شوید

رشدیه تبریز ؛با شهرک معروف تبریز بیشتر آشنا شوید

30 فروردین 1402

محله گردی

رشدیه تبریز ؛با شهرک معروف تبریز بیشتر آشنا شوید

رشدیه تبریز یکی از شهرک ها و محله های معروف است که در این بخش از وبلاگ آقای املاک به امکانات رفاهی و مزایای سکونت در آن خواهیم پرداخت. اگر قصد خرید آپارتمان در تبریز یا اجاره آپارتمان در تبریز را دارید این مطلب را حتما بخوانید.

فهرست مطالب

تاریخچه رشدیه تبریز

رشدیه تبریز کجاست

رشدیه تبریز منطقه چند است

معرفی شهرک رشدیه تبریز

رشدیه تبریز مرکز خرید

مسجد شهرک رشدیه تبریز

تاریخچه رشدیه تبریز

رشدیه تبریز یکی از شهرک های مشهور شهر تبریز به شمار می رود که به نام میرزا حسن رشدیه نام گذاری شده، وی نخستین موسس مدارس جدید در تبریز و تهران بود، به همین دلیل او را پدر فرهنگ جدید ایران نامیده اند. شهرک رشدیه تبریز ،به موجب معماری مدرن و زیبای خود بسیار مشهور شده است. این شهرک دارای محیطی دنج با آب و هوا خوب و کوهستانی می باشد.

پیش خرید آپارتمان در تهران

رشدیه تبریز کجاست

رشدیه تبریز در شمال شرق تبریز واقع شده است.این شهرک از سمت شمال به کوهستان و تفرجگاه عون بن علی و از سمت جنوب به اتوبان پاسداران منتهی می شود. 

بیشتر بخوانید: ولیعصر تبریز ؛معرفی اعیان ترین و مدرن ترین منطقه کلانشهر تبریز

رشدیه تبریز منطقه چند است

رشدیه تبریز در منطقه 5 شهرداری تبریز واقع است. بر اساس آخرین سرشماری دارای 178992 نفر جمعیت و 52100 خانوار و با مساحت 3617 هکتار است که از این بین 55 هکتار آن را بافت فرسوده تشکیل می دهد.

شهرک رشدیه تبریز کجاست

معرفی شهرک رشدیه تبریز

شهرک رشدیه تبریز یکی از جدیدترین و به روزترین شهرك های تبریز است که اصول شهرسازی در آن به خوبی رعایت شده است. شهرک رشدیه تبریز برای سکونت از مزیت ها و ویژگی های بسیاری برخوردار است که با اصول و ضوابط TND طراحی شده است . این شهرک محل سکونت قشر متوسط رو به بالا می باشد. فضاهای سبز وسیع، بافت مسکونی متنوع، امنیت، آرامش، جاده سلامتی و چشم انداز زیبا از جمله مزیت ها و نقاط قوت آن به حساب می آید.

اصول رویکرد TND در هر منطقه شامل پیاده روی، مشارکت ساکنین، قابلیت اتصال پذیری و ارتباط، توسعه فشرده و گونه های مختلف مسکن را شامل می شود. شهرک رشدیه تبریز یک شهرک چند منظوره و مستقلی است به گونه ای که تمامی نیازهای ساکنین را فراهم می کند. شبکه دسترسی این محله به صورت کلاسیک انجام گرفته و از الگوی شبکه شطرنجی تبعیت می کند. فضای سبز میان بافت و پارك های اطراف از جمله جاده سلامتی، این شهرک را به مکانی مستعد براي پیاده روی، گذراندن اوقات فراغت و بازی کودکان مبدل کرده است. همچنین فضاهای خالی پارکینگ آن دقیقا مشابه فضاهايی غربی است که موجب می شود ساکنین وسیله نقلیه خود را کمی دورتر از واحد خود پارک کرده و پیاده به سمت منزل خود بروند.

بیشتر بخوانید: زعفرانیه تبریز ؛آشنایی با این محله مشهور و گرانقیمت

عمده ترین فضاهای شهرک رشدیه که استخوان بندی آن را تشکیل می دهند شامل یک خیابان شریانی درجه 2 اصلی، دو خیابان شریانی درجه 2 فرعی، چند فضای عمده سبز، مراکز خرید رشدیه و بهارستان، یک مدرسه ابتدایی، مسجد و چند خیابان اصلی محلی به همراه اتوبان پاسداران که خارج از شهرک قرار دارد، می باشند.

خرید خانه در تهران

رشدیه تبریز مرکز خرید

مرکز خرید رشدیه که به صورت هرم آبی رنگ می باشد آن را از بقیه ساختمان های اطراف متمایز کرده است. این مجتمع با سه طبقه تجاری، علاوه بر فروشگاه ‌های متعدد، دارای شهربازی و فست فود می باشد. خرید از این مرکز خرید می تواند شرایط خوبی را برای افراد و ساکنین به لحاظ خرید فراهم آورد و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه است.

مرکز خرید رشدیه تبریز با مساحت ۲,۰۰۰ مترمربع دارای پارکینگ با ظرفیت ۴۰۰ خودرو، سیستم اعلام و اطفا حریق، سیستم تهویه هوا، پله های طراحی شده و پله برقی و سایر امکانات خدماتی و رفاهی می باشد. مرکز خرید رشدیه علاوه بر رستوران دارای کافی شاپ و مکان استراحت می باشد که استفاده از آن برای عموم آزاد است.

بازار رشدیه تبریز به لحاظ تجاری یک مرکز تخصصی در صنف لباس مجلسی به شمار می رود و دارای بهترین و به روزترین برندهای داخلی و خارجی است. این مرکز خرید در بخش فروش خود ۲۵۰ واحد تجاری دارد که در زمینه های پوشاک بانوان، پوشاک مجلسی زنانه، زیورآلات و بدلیجات ،محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع شال و روسری مجلسی و ...فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید: ائل گلی تبریز ؛هر آنچه که باید از این محله قدیمی بدانید!

مسجد شهرک رشدیه تبریز

مسجد امام علی رشدیه یکی از مسجدهای خوب واقع در محله رشدیه تبریز می باشد که در بلوار کوهسار واقع شده است. مسجد امام علی به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مرکز خرید رشدیه قرار گرفته است.