معماری مدرن در مقابل معماری معاصر ؛ تفاوت در چیست؟

معماری مدرن در مقابل معماری معاصر ؛ تفاوت در چیست؟

1 آبان 1400

معماری مدرن در مقابل معماری معاصر ؛ تفاوت در چیست؟

آیا تفاوت بین معماری معاصر و معماری مدرن را نمی دانید؟ برای آشنایی بیشتر با این دو سبک بسیار متفاوت و نوع ظاهری که آنها در خانه به ارمغان می آورند ، ادامه این مطلب را بخوانید.

تفاوت اساسی بین معماری معاصر و مدرن

به بیان ساده، معماری مدرن معمولاً به سبکی اشاره دارد که بین اوایل دهه ۱۹۰۰ و ۱۹۵۰ ساخته شده است. این یک سبک بسیار متمایز و تعریف شده است و تغییر نمی کند.بنابراین، در حالی که ممکن است به کلمه «مدرن» فکر کنید و تصاویری از خانه‌هایی که امروزه ساخته شده‌اند را ببینید، در واقع از نظر معماری به این معنا نیست.

طراحی معاصر اساساً به معنای "سبک امروز" است. این چیزی نیست که می توان دقیقاً به آن اشاره کرد، زیرا سبک ها و مدها و روندها به سرعت تغییر می کنند. به بیان ساده، «مدرن» به یک دوره زمانی خاص در تاریخ آمریکا اشاره دارد و «معاصر» به روندهای همیشه در حال تغییر در طراحی خانه امروزی اشاره دارد.

معماری مدرن چیست؟

معماری مدرنیستی

طراحی مدرن پس از یک دوره طولانی طراحی خانه بسیار تزئین شده و آراسته که در پایان قرن نوزدهم مورد توجه قرار گرفت، به وجود آمد. در آن زمان، سبک ویکتوریایی، و ادواردیایی در میان مردم عادی رواج داشت به همین ترتیب معماران احساس می کردند که باید بر خلاف این سنت ها حرکت کنند.

معماری مدرنیستی در قرن بیستم پدیدار شد اما این سبک از معماری جلای مزینی را که خانه‌های آن زمان به آن عادت داشتند، به وجود نیاورد. در عوض ، خانه ها دارای طرح طبقه باز ، عدم تقارن و صفحات عظیم پنجره ها یا دیوارهای شیشه ای بودند.

در واقع معماران می خواستند خانه ای ساده بسازند که بسیار کاربردی باشد. آنها هر چیز غیر ضروری را کنار گذاشتند.در زمانی که مدرنیسم  رواج پیدا کرد، تکنولوژی نیز شروع به نفوذ کرد. بیشتر مردم شروع به دور شدن از ریشه های خود و ورود به محیط های جدید شدند. این امر فضای کمی برای خلاقیت ، معنویت و ارتباط عاطفی باقی گذاشت.

در واقع مدرنیست ها با این هدف که افراد در خانه های خود به طبیعت نزدیکتر و متصل تر شوند پا بر این عرصه گذاشتند. به همین دلیل خانه هایی ساختند تا از مرزهای داخلی و خارجی خلاص شوند. آنها می خواستند بیرون خانه مکمل محیط اطراف آن باشد. 

بیشتر بخوانید : برترین معماران جهان ؛ با خواهران حریری بیشتر آشنا شوید !

معماری مدرن چیست

مدرنیسم امروزی

در دنیای امروز، ممکن است به خانه ای نگاه کنید که مدرن به نظر می رسد. بسیاری از خطوط تند و مینیمالیسم ظاهری خانه ممکن است در ابتدا ناخوشایند به نظر برسند ، اما وقتی وارد خانه می شوید ، ممکن است از اینکه چقدر همه چیز گرم است شگفت زده شوید.

این احتمالاً به خاطر چوب‌های تیره و غنی و مرمری  و رنگ های گرمی است که سازندگان خانه برای ایجاد خانه‌های خود از آن استفاده می‌کردند.

معماری معاصر چیست؟

طراحی معاصر

در حالی که مدرنیسم ریشه در طبیعت و سادگی دارد، معماری معاصر به آنچه در حال حاضر در جریان است نگاه می کند.معمارانی سبک معاصر معمولا خانه های خود را که تا آنجا که ممکن است نوآورانه و پیشرفته می سازند.

این خانه ها تقریباً همیشه پیچیده تر از خانه های مدرن به نظر می رسند. آنها سعی می کنند انواع مختلف سبک ها را ترکیب و خطوط و حرکات آزاد در ساختار ایجاد کنند. خانه های معاصر در دهه ۱۹۷۰ شروع به ظهور کردند، اما این بدان معنا نیست که سبک ثابت باقی مانده است. به یاد داشته باشید ، سبک معاصر با زمان و آنچه در حال حاضر محبوب است مطابقت دارد.

معماری معاصر جنبه هایی از مینیمالیسم، مدرنیسم و ​​دیگر سبک های طراحی جهانی را با خود ادغام کرده و از طرفی منحنی های بیشتر و اشکال جالبی را در خود جای داده است. از آنجایی که معاصر مربوط به یک دوره زمانی خاص نیست، آنچه که امروز معاصر است ممکن است پنج سال دیگر متفاوت باشد.

برخی از معماران مشهور معاصر زمان ما عبارتند از پیتر پنویر و ریک جوی.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد آشنایی با معماری پایدار ؛بررسی مزایا و ویژگی های آن

خانه‌های معاصر و معماری مدرن دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، بنابراین تشخیص اینکه کدام ارجعیت دارد دشوار است. گاهی اوقات یک برچسب معاصر بر روی یک خانه به این معنی است که از سبک های مختلف تأثیر می گذارد.

امروزه، بسیاری از خانه‌های معاصر به خانه‌هایی که سبک صنعتی دارند ادای احترام می‌کنند و در عین حالی که با پلان‌های بزرگ و باز خانه‌های مدرن محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، همگام هستند. نکته جالب توجه این است که آاین سبک از معماری هرگز بیش از حد به یک سبک تکیه نمی کنند.

معماری معاصر چیست

معماری معاصر امروز

از سال ۲۰۱۸، یک خانه معاصر خانه ای است که دارای بسیاری از ویژگی های تکنولوژی باشد. خانه‌های دوستدار محیط زیست در حال افزایش اند و در عین حال با توسعه اقدامات کارآمدتر انرژی و پایداری همراه تر هستند. خانه های ساخته شده از چوب انبار، تغییر کاربری یا ظروف حمل و نقل قدیمی نیز به سرعت در حال افزایش و محبوبیت هستند.

سبک مدرن در مقابل سبک معاصر

بیایید برای لحظه ای تفاوت های بصری معماری معاصر و مدرن را کنار بگذاریم. یک تفاوت جالب دیگر بین این دو سبک وجود دارد. به طور کلی، هنگامی که خانه ها به عنوان "مدرن" فهرست می شوند، بسیار سریعتر به فروش می رسند. این تعجب آور است زیرا خانه های واقعا مدرن گران تر از خانه های امروزی هستند.

دلیل این امر می تواند این واقعیت باشد که مردم به معنای منفی کلمه "معاصر" اعتقاد دارند. بسیاری فکر می کنند این کلمه به معنای "تاریخ دار" است. 

بیشتر بخوانید:   ۸ تن از معروف ترین معماران جهان را بشناسید !

وجه اشتراک معماری مدرن و معاصر در چیست؟

در حالی که اصطلاحات مدرن و معاصر مترادف نیستند، اما شباهت هایی نیز دارند. هر دو سبک معماری دارای ویژگی های مشترک هستند. آنها ویژگی‌های ساده‌ای دارند و از عناصر پیچیده و آراسته اجتناب می‌کنند.

هر دو شامل یک پالت رنگ خنثی و فضاهای باز هستند. هر دو فضاهای تمیز را ترجیح می دهند. چوب، فلز، شیشه و عناصر طبیعی را با در دو سبک معماری خواهید یافت.

کدام نوع سبک بهتر است؟

اگر به دنبال خانه ای هستید و در این میان مطمئن نیستید که معماری مدرن را ترجیح می دهید یا معماری معاصر، فقط به یاد داشته باشید که هر دو سبک خانه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند.

وبسایت آقای املاک که به عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و مشاغل مرتبط با ساختمان در ایران شناخته شده است توانسته صفر تا صد نیازهای ساختمانی را با ابزارهای مختلف در جهت تسهیل و تسریع معاملات ملکی برآورده کند.اگر شغلتان مربوط به کارهای ساختمان است می توانید تخصص خود را به صورت کاملا رایگان آگهی کنید تا کاربران آقای املاک با خدمات شما آشنا شوند.

تعداد نظرات : 2
  • علی منصوری
    3 آبان 1400
    بسیار عالی و‌کامل 👌🏽👌🏽 ممنون از تیم آقای املاک 🌹
  • سارا کاهکش
    3 آبان 1400
    معماری مدرن😍