برترین معماران جهان ؛ با خواهران حریری بیشتر آشنا شوید!

برترین معماران جهان ؛ با خواهران حریری بیشتر آشنا شوید!

28 شهریور 1402

معماری

برترین معماران جهان ؛ با خواهران حریری بیشتر آشنا شوید!

یک شرکت معماری و طراحی به نام Hariri & Hariri Architecture در نیویورک مستقر است. این شرکت در سال ۱۹۸۶ توسط خواهران گیسو حریری و مژگان حریری تأسیس شد و در طراحی مدرن و با الهام از فناوری تخصص دارد.. امروزه از آنها به عنوان دو زن موفق در معماری و طراحی آمریکا یاد می شود

زندگینامه خواهران حریری

خواهران حریری در دهه۱۹۷۰ از ایران برای تحصیل معماری در دانشگاه کرنل به آمریکا آمدند. گیسو حریری به عنوان استاد معمار در دانشگاه کلمبیا و منتقد مهمان در کرنل ، دانشکده طراحی پارسونز و دانشگاه مک گیل خدمت کرده است. او از سال ۱۹۸۷ زمانی را به تدریس اختصاص داد تا بر اهمیت گفتمان دانشگاهی و فلسفی در چارچوب یک تمرین حرفه ای تأکید کند و استاد کمکی معماری در دانشگاه کلمبیا و منتقد مهمان در دانشگاه کرنل بوده است. او یکی از فعالان ترویج "توانمندسازی زنان ، برابری و برابری" برای همه زنان است ، به ویژه در زمینه معماری تحت سلطه مردان. چیزی که گیسو خود را درگیر آن کرده است ، پس از اینکه در دوران دانشجویی متوجه شد که هیچ استاد معماری زن در کرنل وجود ندارد و فقط تعداد انگشت شماری از دانشجویان دختر وجود دارد. او معتقد است که ورود بیشتر زنان به این حرفه، اساساً معماری را تغییر خواهد داد و آن را در جهت احساسی ، فراگیر و ارگانیک تری قرار می دهد.

یکی از سازندگانی که امروزه به درستی و طبق اصول از روش های نوین صنعت ساختمان سازی پیروی کرده ، مهندس صمد سلیمان زاده است که توانست با سخت‌کوشی، خدمات عالی در طراحی و ساخت با کمک همکاران بسیار ماهر خود شاهکارهای چشمگیری را در سطح شهر تهران بنا کند. 

این دو خواهر همچنین مجموعه ای از جواهرات را با الهام از معماری خود برای سواروسکی طراحی کرده اند که شامل کریستال "کریپتونیت" می باشد. خواهران حریری در کنار استفاده از طرح های الهام گرفته از فناوری، ترکیبی از ظرافت و احساسات را تجسم می بخشند. همه کار آنها در مورد ایجاد فضایی پر از نور و جوشانده به ملزومات خالص است. به حداقل رساندن حواس پرتی مانند دکوراسیون یا پیچیدگی های غیر ضروری راه را در اکثر کارهای آنها باز کرده است. کار آنها با موفقیت، مجسمه سازی را به عنوان شکل خالص و فضای مسکونی متعادل می کند.

جوایز اسکار خواهران حریری

در سال ۲۰۰۵، حریری و حریری برنده جایزه اسکار معماری در آکادمی هنرها و نامه های آمریکا شدند و با حمایت مجله طراحی داخلی به تالار مشاهیر طراحی پیوست. در سال ۲۰۱۰ ، Architectural Digest گیسو و مژگان حریری را در لیست بزرگترین استعدادهای معماری و طراحی خود قرار داد.  این شرکت برنده جایزه معماری آمریکایی ۲۰۱۵ از موزه معماری و طراحی شیکاگو آتن برای توسعه مسکن خود در سالزبورگ ، آستریا به نام جواهرات سالزبورگ شد.

بیشتر بخوانید:۱۰ اثر خارق العاده معماری مدرن در ایران را بشناسید!

شرکت حریری و حریری

شرکت حریری_حریری در سال ۱۹۸۶ به وسیله مزگان و گیسو تاسیس شد.این شرکت در شهر نیویورک مرکزیت دارد و کارهای آنان توسط افرادی چون استیون هال در نمایشگاه های نیویورک معرفی گردیده و ریچارد مایرنیز با آنان کتابی منتشر نموده است. کارهای این شرکت در مقیاس معماری ، طرح های اصلی و فضای داخلی، تا طراحی محصول و مبلمان متغیر است. این کار همچنین شامل نمونه های اولیه تحقیقاتی مانند موزه قرن ۲۱ در موزه ساختمان ملی (۲۰۰۷_۲۰۰۳) ، Loft of the Future (۲۰۰۰_۱۹۹۹) ، Cine Experimental Film Center (۱۹۹۹)  و خانه دیجیتال که در سال ۱۹۹۹ در نمایشگاهی در موزه هنرهای مدرن به نمایش گذاشته شد. در سال ۲۰۱۰ ، معماری حریری در نمایشگاه "تأمل در خلاء" در گوگنهایم به مناسبت پنجاهمین سالگرد موزه طراحی شده توسط فرانک لوید رایت گنجانده شد. حریری و حریری در اکتبر ۲۰۱۶ در سیلیکون جایزه Career Achievement را دریافت کردند. در سال ۲۰۱۸ ، حریری و حریری به دلیل "طراحی نمایشگاه قوی و معتبر" توسط نیویورک تایمز پس از افتتاح "مدهای مسلمان معاصر" شناخته شدند. تک نگاری اخیر آنها ، Hariri & Hariri: Leading Architects ، که در ژانویه ۲۰۱۸ توسط گروه انتشارات The Images منتشر شد ، نزدیک به سه دهه پروژه و کار بین المللی این شرکت را جشن می گیرد.

عکس خواهران حریری

چگونه این دو معمار در حال بازسازی آینده بی خانمان ها هستند

خواهران ایرانی گیسو حریری و مژگان حریری از استعدادهای خارق العاده خود برای رفاه پناهندگان و افراد بدون خانه استفاده می کنند. برای این دو خواهر ، معنای خانه همیشه در عمل آنها به عنوان خانواده و معماران نقش اساسی داشته است. این خواهران می گوید: "در حالی که ایران به سرعت در حال مدرن شدن بود ، ما می خواستیم جدیدترین فناوری هایی را که مدارس معماری ایالات متحده ارائه می دهند ، جذب کنیم. " ما این کار را کردیم تا بتوانیم به ایران برگردیم و به ساختن مکانی مدرن تر و مترقی کمک کنیم. " اما ، پس از مشاهده انقلاب ۱۹۷۹ در ایران در سال آخر کالج ، با یک انتخاب وجودی روبرو شدند: خانه خود را کجا بسازیم؟ مورگان می گوید: "این یک بحران هویت بزرگ بود." "بین انقلاب و بحران گروگانگیری ، این اولین باری بود که متوجه شدیم ، مردم به ما به عنوان دیگری نگاه می کنند."  

بیشتر بخوانید: ۸ تن از معروف ترین معماران جهان را بشناسید!

  خواهران حریری در جستجوی خانه ، ساخت فرهنگی خانه خود را - فضایی مقدس که به طبیعت احترام می گذارد و برابری را منعکس می کند - پیوسته در کار خود ادغام کردند. در نزد خواهران حریری ، معماری یک رسانه فلسفی است. گیسو تأکید می کند که مدتها قبل از اینکه پایداری و عدالت اجتماعی وارد جریان اصلی شرکت شود ، از معماری خود استفاده می کردند ، "به عنوان شواهدی برای اینکه ما به عنوان یک جامعه جهانی" هستیم. شرکت معماری و طراحی تجربی ۳۵ ساله آنها املاک آمریکایی و گران قیمت املاک و مستغلات صنعت را رد می کند و در عوض بر چگونگی ساخت سازه های مبتنی بر دسترسی تمرکز می کند. گیسو در مورد الهام بخش پروژه های تیم می گوید: "ایجاد خانه یک حق بشر است - این رویای تحقق نیافته آمریکایی است که باید مورد توجه قرار گیرد." و این از اول د ائلویت ما بوده است . در سال ۱۹۹۹، معماری حریری و حریری خانه دیجیتال که (در نمایشگاه MoMA در نمایشگاه "خانه غیر خصوصی" به نمایش گذاشته شد) را در جهت بازتعریف ساختار خانواده معاصر و ارائه گزینه های انعطاف پذیر به افراد با تغییر مقیاس واحدهای خود ، مفهوم سازی کرد.

کارهای خواهران حریری

در بایگانی نیویورک تایمز، آنچه که می توان بعنوان بهترین اختراع بعدی استیو جابز تعبیر کرد ، یکی از تکرارهای اولیه این شرکت برای مسکن ارزان قیمت بود. در حال حاضر ، این دو نفر ابتدا یک واحد زندگی شهری را تصاحب کرده اند و چیزی را تصور کرده اند که به طور خاص نیازهای گذرا زندگی پناهندگان را برآورده می کند. مژگان حریری می گوید: "ما در جهان بی خانمانی یا اسراف زندگی می کنیم." به گفته سازمان ملل متحد ، حدود ۱۰۰ میلیون نفر بدون خانه در سراسر جهان به دلیل مجرمان معمولی حمایت ناکافی دولت ، گرمایش جهانی و جنگ آواره شده اند. بسیاری از این افراد به چادرهای ارتش ناکافی که توسط اردوگاه های پناهندگان تهیه شده است ، منتقل می شوند. به عبارت دیگر ، خانواده ها در ساختارهایی زندگی می کنند که ارتش در آنها معماری بازی کرده است. معماری حریری و حریری با ترکیب تاریخچه ساختارهای بدیع و رابطه صمیمی با فاجعه از دست دادن خانه ، یک پناهگاه جایگزین مسئول زیست محیطی را تصور کرده است که قصد دارد جایگزین انسانی تری برای چادرهای قدیمی ارتش ارائه شده به افراد غیر مسکونی ارائه دهد. گیسو می گوید: "اگر بتوانیم به مریخ برویم و روی ماه قدم بزنیم ، باید بتوانیم بی خانمانی را از بین ببریم." بنابراین ، خواهران حریری اولین نمونه اولیه خود را ساختند. آنها درک کردند که برای ایجاد یک ساختار حمایتی منطقی برای پناهندگان، خانه باید به شرایط اضطراری رسیدگی کند.

آثار خواهران حریری

۱. حریری برای برج اداری ۱۲ طبقه تهران ، نمای بیرونی دو لایه ایجاد کرد، قسمت داخلی بیشتر ساختار شیشه ای و قسمت بیرونی شامل ساختار فولادی و صفحات آلومینیومی مرکب با استفاده از فناوری برش لیزری می باشد. برای الگو ، معماران از نماد کیهانی ماندالا الهام گرفته اند، این باور ایرانی را تجسم می بخشد که تقاطع بین یک دایره و یک مربع تجلی هندسی بهشت است. آثارهای مهم گیسو و مژگان حریری   ۲.حریرس ساختمانهای یک ساختمان مسکونی لوکس در سالزبورگ اتریش را برای شبیه سازی سازه های سنگی ، رسوبات و ترکیب زمین شناسی محل پروژه طراحی کرد. این محل زمانی معادنی بود که در آن سنگ ها از کوه تراشیده می شدند ، به قطعات کوچکتر بریده و سپس به شیوه ای تا حدودی تصادفی روی هم چیده می شدند و هر بلوک مجموعه جدید بازتاب دهنده آن تاریخ است.   سبک معماری خواهران حریری بسیاری از پروژه های حریریس آب را از طریق اثرات درخشان آن یا اغلب با اجسام مایع واقعی ترکیب می کنند. در اینجا ، در پروژه سالزبورگ ، معماران می گویند "با ایجاد یک گفتگو و یک تجربه شخصی و مدیتیشن" با بریدن یک نهر باریک - که در نزدیکی رودخانه سالزاخ در نزدیکی یک دیوار صخره ای قرار دارد "، مردم را راهنمایی و دعوت می کنند.

ویلای لواسان خواهران حریری

این پروژه ویلایی خصوصی است که در منطقه ای شیب دار و تپه ای در شهر لواسان  به فاصله ۳۰ دقیقه از مرکز تهران واقع شده است. در ارتفاعات بالاتر ، این ویلا چشم اندازهای باشکوهی از حوضه جاجرود و رشته کوه البرز را ارائه می دهد. در بالای تپه ، بالای ملک ، مجموعه ای از عمارت های پست مدرن و سنتی قرار گرفته اند که از نظر اندازه ، دید و تعداد زیادی از بناها با یکدیگر رقابت می کنند. چالش این پروژه ایجاد یک ویلای ساده تعبیه شده در توپوگرافی بود که با استفاده از مناظر اطراف و لذت بردن از عناصر طبیعی دور ، خواسته مالکان برای حفظ حریم خصوصی را برآورده می کرد. ویلای لواسان اثر گیسو حریری و مژگان حریری هدف از ایجاد این پروژه یک ویلای اصلی بزرگ بود در حالی که فضایی را برای یک منطقه بزرگ در فضای باز سرپوشیده یک استخر فراهم می کرد. علاوه بر ویلای اصلی ، یک مهمانپذیر مستقل یک خوابه شامل یک اتاق نشیمن و غذاخوری و یک آشپزخانه طراحی شد. همچنین در قسمت غربی ملک ، محله سرایدار بیش از یک گاراژ دو اتومبیل ، آسانسور و همچنین یک راه پله باز که همه سطوح خانه را به هم متصل می کند ، گنجانده شده است. ضلع شرقی ملک عمدتاً یک باغ چمن باز با غرفه چای کوچک و پارکینگ برای مهمانان در سطح خیابان است که از طریق پل باز به ضلع غربی متصل می شود. بیشتر مهمانسرا و محوطه سرایدار در دامنه تپه حک شده است و یک پایه سه طبقه یا یک تریبون برای ویلا اصلی ایجاد می کند. در بالای این تریبون ، ویلا اصلی ۲ طبقه به شکل L با تراس خصوصی داخلی و خارجی و روف گاردن (باغ پشت بام) و یک استخر شنا یادآور "ایوان" ایرانی در غرفه های باغ سنتی است.

وبسایت آقای املاک که به عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و مشاغل مرتبط با ساختمان در ایران شناخته شده است توانسته صفر تا صد نیازهای ساختمانی را با ابزارهای مختلف در جهت تسهیل و تسریع معاملات ملکی برآورده کند.

تعداد نظرات : 2
  • فرزادمشرفی
    24 خرداد 1402
    معماری .. عشق است ... هنر جاودانگی است... زیبایی برتر در جهان به دست انسان .. ولی افسوس که در ایران خیلی ضعیف و کمرنگ است ..
  • علی منصوری
    21 مهر 1400
    ممنون از این مطلب عالیتون ????