ائل گلی تبریز ؛هر آنچه که باید از این محله قدیمی بدانید!

ائل گلی تبریز ؛هر آنچه که باید از این محله قدیمی بدانید!

12 خرداد 1403

محله گردی

ائل گلی تبریز ؛هر آنچه که باید از این محله قدیمی بدانید!

ائل گلی تبریز یکی از محله های جنوب شرقی شهر تبریز است که در این مطلب از وبلاگ آقای املاک قصد داریم امکانات رفاهی آن را برای شما عزیزان بازگو کنیم اگر قصد خرید آپارتمان در تبریز و یا اجاره آپارتمان در تبریز را دارید خواندن این مقاله به شما کمک ویژه ای خواهدکرد.

فهرست مطالب

تاریخچه ائل گلی تبریز

ائل گلی تبریز کجاست

ائل گلی تبریز منطقه چند است

پارک ائل گلی تبریز

دریاچه ائل گلی تبریز

عمارت ائل گلی تبریز

ساعت آفتابی ائل گلی

تاریخچه ائل گلی تبریز

از آنجایی که محله ائل‌گلی تبریز سال‌هاست به شهر تبریز پیوسته است و یکی از محله‌های سرشناس این شهر محسوب می‌شود، اما همچنان بافت روستایی و نیز کوچه‌های پرپیچ و خم خود را حفظ کرده‌است و آثار زیادی از رونق شهرنشینی در آن به مشاهده نمی شود؛ البته ناگفته نماند که با احداث شهرک‌های نوساز در اطراف این محله، اینگونه برداشت می شود در آینده‌ای نزدیک این محله همانند سایر محله‌های شهر تبریز رشد کرده و پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

محله ائل‌گلی تبریز یکی از قدیمی ترین محله های شهر تبریز است که عنوان پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری تبریز را از آن خود کرده است. نام ائل گلی در زمان های قدیم شاه گلی بوده که به معنای استخر شاهی می باشد. گول در زبان ترکی به معنی استخر است. قبل از دوران صفویان محله ائل گلی تنها یک استخر بزرگ و عمیق بود که جهت آبیاری بیشتر باغ های تبریز از منبع این استخر استفاده می شده. این منطقه به دلیل داشتن جاذبه های فوق العاده مانند استخر،عمارت ائل گلی، پارک، شهربازی، دریاچه و … در میان افراد بسیار محبوب شده و مورد توجه اهالی تبریز و همچنین گردشگران قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: رشدیه تبریز، با شهرک معروف تبریز آشنا شوید!

استخر ائل گلی در زمان پادشاهان تبریزی به نام قویونلوها احداث شد و بعد از به کار آمدن حکومت قاجاریان، در اطراف این استخر خیابان کشی شد و با انواع درختان زیبایی مانند بید مجنون و گل های رنگارنگ مانند یک نگین آبی رنگ بیشتر از همیشه به چشم آمد. در حال حاضر محله ایل گلی تبریز با رونق گرفتن ساخت و ساز و بهبود راه و شهرسازی دیگر از یک معنا و مفهوم یک روستای کوچک فاصله گرفته و حالا تبدیل به یک محله لوکس در تبریز شده و قیمت آپارتمان در ائل گلی نسبت به سایر مناطق بالاتر می باشد.

ائل گلی تبریز کجاست

ائل گلی نام محله ای در ضلع جنوب شرقی شهر تبریز است که در ۷ کیلومتری مرکز شهر واقع می باشد در کنار امکانات رفاهی مناسب نظیر امکانات تفریحی، فرهنگی و رفاهی که در اختیار مراجعه کنندگان ارائه می‌دهد، موقعیت جغرافیایی آن جایگاه ویژه ای نسبت به سایر اماکن دیدنی شهر تبریز دارد. محله ائل گلی یکی از محبوب ترین مناطق جهت اوقات فراغت و مسافرت های کوتاه خانوادگی و دوستانه محسوب می شود 

ائل گلی تبریز منطقه چند است

ائل گلی تبریز منطقه چند است

ائل گلی تبریز یکی از محله‌های قدیمی و سرشناس این شهر است که در ضلع جنوب شرقی تبریز و در منطقه ۲ شهرداری تبریز واقع گردیده است. این محله در زمان های قدیم یکی از روستاهای پیرامون شهر تبریز بود که به مرور زمان رونق‌گرفت. ساخت و ساز در این منطقه به دلیل آب و هوایی مناسب نسب به سایر نقاط شهر این روستا را جزء محله های شهر تبریز کرد که در پیرامون آن محله‌هایی از جمله: «کوی سهند»، «شهرک دادگستری» و ... ساخته شدند.

معرفی امکانات ائل گلی تبریز 

همانگونه که به آن اشاره کردیم این محله دارای امکانات رفاهی و جاذبه های بکری است که نظر بسیاری از افراد را جهت اوقات فراغت و خوشگذرانی به خود جلب کرده است در ادامه به برخی از اماکن مهم محله ائل گلی خواهیم پرداخت.

پارک ائل گلی تبریز

پارک ائل گلی تبریز یکی از مهم ترین مراکز تفریحی تبریز این شهر محسوب می شود که دارای قسمت های مختف تفریحی همانند: لونا پارک، شهربازی، پیست اسکیت، مینی گلف و … می باشد. نکته قابل توجه این است که اولین پارک اینترنتی کشور همین پارک ائل گلی است که با داشتن اینترنت رایگان بسیاری از گردشگران و مسافران را به سمت خود کشانده است. این پارک گسترده به دو بخش عمارت ائل گلی و استخر ائل گلی تقسیم می شود.

پارک ائل گلی تبریز با درختان سر به فلک کشیده خود و جای گرفتن باغ دلگشا در مرکز آن همیشه این امکان را برای افراد فراهم کرده که پس از مدتها یادی از پارک ائل گلی کند تا تمام خاطرات خوب و شیرین و قدم زدن های کنار استخر و عمارت را به یادآورند.

دریاچه ائل گلی تبریز

دریاچه ائل گلی تبریز با ظرفیت هفتصد و بیست هزار متر مکعب و عمق ۱۲ متر به دریاچه بزرگ مشهور است. بعد از انقلاب نام این دریاچه به ائل گلی به معنای دریاچه مردم تغییر یافت. آب این دریاچه از رودخانه لیقوان سرچشمه می گیرد. در قسمت جنوبی این دریاچه یک تپه جنگلی وجود دارد که آبشارهای مصنوعی مختلفی از تپه به دریاچه سرازیر می شود. همچنین از دریاچه تا عمارت ائل گلی خیابان کشی شده که موجب شده عمارت کلاه فرنگی همانند یک جزیره کوچک نمایان شود.

عمارت ائل گلی تبریز

عمارت ائل گلی تبریز که به عمارت زیبای کلاه ‌فرهنگی مشهور است یک بنای هشت ضلعی است که در نقطه مرکزی دریاچه ائل گلی قرار دارد و معروف به کاخ ائل گلی است. در زمان پهلوی این بنا مرمت و بازسازی شد و از یک ساختمان یک طبقه به ساختمان دو طبقه محکم تری تغییر یافت. کاخ ائل گلی تبریز در دوران حکومت پادشاه آق‌قویونلو احداث شده است.

ساعت آفتابی ائل گلی

یکی دیگر از دیگر جاذبه های گردشگری و دیدنی ائل گلی تبریز ساعت آفتابی بزرگ است. ساعت های آفتابی بیشتر زمان محلی را نمایش می دهند. اما بر اساس خواسته شهرداری تبریز این ساعت، ساعت رسمی کشور را نمایش می دهد.