امانیه تهران ؛معرفی خوش مسیرترین محله در شمال پایتخت

امانیه تهران ؛معرفی خوش مسیرترین محله در شمال پایتخت

31 فروردین 1403

محله گردی

امانیه تهران ؛معرفی خوش مسیرترین محله در شمال پایتخت

اگر در جستجوی خرید آپارتمان در تهران هستید و محله امانیه نظر شما را برای سکونت و یا سرمایه گذاری جلب کرده بهتر است قبل از هر اقدامی با این محله سرشناس آشنا شوید. وبلاگ آقای املاک این امکان را برای شما فراهم کرده که از تاریخچه تا امکانات رفاهی این محله اطلاعات مفید و کاربردی دریافت کنید.

فهرست مطالب

تاریخچه محله امانیه تهران

امانیه تهران کجاست

امانیه تهران منطقه چنده

خیابان های اصلی امانیه تهران

سرای محله امانیه

مراکز خرید امانیه

مراکز مهم محله امانیه

مترو امانیه

پیش خرید آپارتمان در تهران

تاریخچه محله امانیه تهران

در رابطه با تاریخچه محله امانیه تهران باید گفت که امانیه در سال های دور متعلق به شاهان و شاهزادگان بوده و به گفته گذشتگان این منطقه روی قنات‌های پر از آب واقع شده بود. وجود قنات در زیر این منطقه موجب شده بود که باغ‌ها و درختان زیادی در این منطقه رشد کنند. در زمان حکومت قاجاریان تغییر و تحولات زیادی در ساختار این محله شکل گرفت و بعد از روی کار آمدن حکومت پهلوی، میزان ساخت و سازها در این محله به اوج خود رسید.

این محله در زمان پهلوی اول، دکتر امان پور نام داشت و امروزه نیز به همین نام معروف می باشد. در حال حاضر این محله توسعه و پیشرفت خوبی یافته است و دسترسی‌های راحت و فوق‌العاده‌ای برای ساکنین وجود دارد. 

مطالب مرتبط: الهیه تهران ؛لوکس ترین و گران ترین محله پایتخت را بشناسید

امانیه تهران کجاست

در پاسخ به این سوال که امانیه تهران کجاست در ابتدا باید گفت که محله امانیه یکی از محله های معروف در شمال شهر تهران است که به دلیل نزدیکی به پارک مشهور ملت از آب و هوا و شهرت بسیاری برخوردار است. امانیه تهران به شریان‌های حیاتی تهران دسترسی خوبی دارد که همین موضوع از خصوصیات بارز محله امانیه به حساب می آید. در قسمت شمالی این محله اتوبان مدرس قرار دارد و به نوعی موجب شده تردد در این نقطه از شهر افزایش یابد و از طرفی امانیه کمی شلوغ‌تر از دیگر محله های شمالی تهران شود.

موقعیت جغرافیایی محله امانیه به گونه ای است که از سمت شمال به بزرگراه مدرس، بزرگراه چمران و پل پارک وی، از سمت جنوب به بلوار آرش و بلوار اسفندیار، از سمت غرب به پارک ملت و شهرک سئول و از سمت شرق به بزرگراه مدرس محدود می شود.

امانیه تهران منطقه چنده

در رابطه با اینکه امانیه تهران منطقه چنده باید گفت که این محله در منطقه 3 شهرداری تهران و در ناحیه ۲ واقع شده و به دلیل وجود سازمان صدا و سیما در آن یکی از محله های معروف شمال شهر به شمار می رود. شایان به ذکر است که دسترسی امانیه سبب محبوبیت آن شده است.

اگر به دنبال خرید آپارتمان در الهیه و اجاره آپارتمان در الهیه تهران هستید، همین حالا بر روی لینک کلیک کنید.

معرفی خیابان های اصلی امانیه تهران

از خیابان‌های مشهور و معروف این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خیابان گلستان
 • خیابان کمبوجیه
 • خیابان امانپور
 • خیابان طاهر

محله امانیه تهران کجاست

خرید خانه در تهران

سرای محله امانیه

سرای محله امانیه یکی از مراکز آموزشی و فرهنگی مهم این محله است که در خیابان جردن(ماندلا)، خیابان ولیعصر، خیابان سعیدی، نبش مهرداد پلاک 3 قرار دارد این مرکز آموزشی دارای خدمات آموزشی و کلاس هایی نظیر ؛ دروس زبان انگلیسی کودکان و خردسالان، ورزشی، ایروبیک، نقاشی کودکان، کامپیوتر مقدماتی، نقاشی رنگ روغن، ژیمناستیک کودکان می باشد.

همانگونه که در سایت سرای محله امانیه آمده هدف از راه‌اندازی سرای محله مشارکت شهروندان در امور مربوط به‌خودشان و در نهایت واگذاری تصمیم‌گیری‌های محله به‌خود آنهاست.

شرح خدمات و فعالیت ها:

 • برگزاری دوره های آموزشی و بالا بردن سطح دانش و معلومات افراد
 • اجرای برنامه های اوقات فراغت و برگزاری اردوهای گردشگری
 • اجرای برنامه های فرهنگی – هنری
 • اجرای برنامه های مناسبتی و دینی
 • برگزاری کلاسهای روانشناسی و مشاوره برمبنای تحکیم بنیان خانواده
 • حمایت و توانمند سازی تشکل ها و گروه های همیاری اجتماعی شهروندی
 • اجرای کلاسهای های ویژه کودکان
 • برگزاری دوره های ورزشی
 • برگزاری مسابقات و هماهنگی جشنواره شکوفا
 • فرهنگ سازی و آموزش استفاده صحیح از فناوری های روز (کامپیوتر-اینترنت و ....)

مطالب مرتبط: زرگنده تهران ؛0 تا 100 معرفی امکانات این محله

اهداف سرای محله امانیه :

 • شناسایی شهروندان اثرگذار، محقق، نخبه و فرهیخته در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و اجتماعی و ... با مشارکت پژوهشگران محلی
 • ارتقاء سطح آموزشی شهروندان
 • بهره گیری از نظرات، انتقادات و پیشنهادات تخصصی شهروندان.
 • کمک برای تحلیل کارشناسی ایده ها و پیشنهادهای شهروندان و انتخاب بهترین ایده ها جهت عملیاتی نمودن
 • بکارگیری کلیه ظرفیتهای اجتماعی- اقتصادی-فرهنگی و کالبدی

معرفی مراکز خرید امانیه

این محله از امکانات رفاهی بسیار خوبی مانند مراکز خرید برخوردار است که از این نظر محلی خوب، برای خرید آپارتمان به شمار می رود. مراکز خرید واقع در این محله عبارتند از: 

 • مرکز خرید جام جم
 • پاساژ ولی عصر
 • مرکز خرید الهیه
 • مرکز خرید پالادیوم

آشنایی با مراکز مهم محله امانیه

پارک بزرگ ملت که از پارک های معروف و بزرگ تهران محسوب می شود در قسمت جنوبی این محله قرار دارد. همچنین نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور نیز در سمت غرب امانیه قرار گرفته است. از طرفی دیگر باشگاه انقلاب نیز در سمت غرب این منطقه واقع شده که بسیاری از ورزشکاران و افراد معروف به این باشگاه مراجعه می کنند . همچنین کافه‌ها، رستوران‌ها و فست‌فودهای متعددی در این محله وج.ود دارند که از کیفیت بالایی نیز برخوردار می باشند.

مترو امانیه

همابگونه که گفتیم محله امانیه به لحاظ دسترسی در وضعیت بسیار خوبی قرار گرفته است به طور مثال بزرگراه مدرس و صدر که به این محله متصل می‌شوند، دسترسی به محله امانیه را بسیار راحت‌تر کرده اند و از آنجا که این محله در طرح ترافیک قرار ندارد، می‌توانید در هر ساعت از روز که بخواهید در این محله رفت و آمد کنید. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیز لازم به ذکر است که این محله مترو اختصاصی ندارد.

نزدیکترین ایستگاه مترو به امانیه

شما می‌توانید از نزدیکترین ایستگاه مترو به امانیه مانند ایستگاه‌های تجریش، صدر و قلهک استفاده کنید. شایان به ذکر است متروی تجریش در شمال امانیه و متروی صدر و قلهک در سمت شرقی محله امانیه قرار دارند. همچنین خطوط اتوبوسرانی نیز در این محله به راحتی در دسترس عموم قرار دارد و شما می‌توانید از بلوار نلسون ماندلا یا خیابان ولیعصر سوار اتوبوس‌ شده و به نقاط مختلف شهر مراجعه کنید.