زرگنده تهران ؛0 تا 100 معرفی امکانات این محله + نقشه

زرگنده تهران ؛0 تا 100 معرفی امکانات این محله + نقشه

28 فروردین 1403

محله گردی

زرگنده تهران ؛0 تا 100 معرفی امکانات این محله + نقشه

اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را دارید و محله زرگنده را برای زندگی و یا سرمایه گذاری انتخاب کرده اید دیگر نیازی نیست زمان زیادی را صرف بازدید از این محله اختصاص دهید، چرا که می‌توانید با خواندن این مطلب در کمترین زمان از این محله اطلاعات کاربردی دریافت کرده و همچنین آپارتمان دلخواه خود را پیدا کنید. لطفا ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

فهرست مطالب

زرگنده یعنی چه

خلاصه ای از محله زرگنده

زرگنده کجاست

زرگنده منطقه چند است

سرای محله زرگنده

دانشگاه آزاد زرگنده

درمانگاه رئوف زرگنده

نزدیک ترین ایستگاه مترو به زرگنده

مراکز تفریحی زرگنده

زرگنده یعنی چه

بسیاری از افراد نمی دانند معنای زرگنده چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در سالهای گذشته به دلیل آنکه این محله فاقد بانک بود، مردم پول‌های خود را در کوه پنهان می‌کردند و برای پیدا کردن این پول‌ها مجبور به کندن کوه می‌شدند؛ به همین دلیل این محله به زرکنده معروف شد که به مرور زمان به زرگنده تغییر نام داد.

خرید خانه در تهران

خلاصه ای از محله زرگنده تهران

محله زرگنده محله ای قدیمی واقع در شمال پایتخت است که دارای بافت شهری منظم و کوچه های کم عرض می باشد. این محله از ساختاری مسکونی_ اداری برخوردار است که کاربری های تجاری بسیار متعددی دارد. شایان به ذکر است که در ساعات اداری در این محله ترافیک بسیار نسبتا زیادی مشاهده می شود. در حقیقت بخش اصلی این محله دارای بافت اجتماعی_فرهنگی بسیار متفاوتی می باشد که از تراکم ساختمانی فشرده برخوردار است . مهم ترین خیابان این محله خیابان ظفر نام دارد که به لحاظ سکونت و سرمایه گذاری بسیار مناسب و استاندارد است همچنین خانه های نوساز با متراژ بالا در این خیابان به وفور دیده می شود. در حقیقت اگر قصد خرید آپارتمان در زرگنده و یا اجاره آپارتمان در زرگنده را دارید می توانید این منطقه را مد نظر قرار دهید.

زرگنده کجاست

در رابطه با این سوال که زرگنده کجاست همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم این محله در شمال شهر پایتخت قرار دارد که تاریخچه آن به دهه 30 برمی گردد؛ یکی از علت های اصلی برای اثبات بافت تاریخی این محله وجود مقبره امامزاده اسماعیل زرگنده است. وسعت این محله به گونه‌ای است که به دو بخش زرگنده شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که قسمت شمالی آن برای سکونت در شرایط مساعدتری قرار دارد همچنین قیمت آپارتمان در زرگنده شمالی بالاتر از زرگنده جنوبی است؛ چرا که اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی با متراژ بالا می باشند. این قسمت از محله دسترسی بسیار خوبی به خیابان‌هایی نظیر الهیه و جردن دارد و از شلوغی‌های شهر به دور است. در مقابل بیشتر ساختمان‌های اداری و مغازه‌ها در زرگنده جنوبی قرار دارند و همین ترددها باعث شلوغی این محله شده است.

زرگنده منطقه چند است

در رابطه با اینکه زرگنده منطقه چند است باید گفت که این محله در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد و از سمت شمال به بزرگراه صدر از سمت جنوب به خیابان دستگردی، از سمت شرق به خیابان شریعتی و از سمت غرب به بزرگراه مدرس متصل می‌شود و در نزدیکی با محله‌هایی ‌مانند داوودیه، الهیه ، ظفر، امانیه، تجریش ، قیطریه ، قلهک، قبا و محله درب دوم قرار دارد.

پیش خرید آپارتمان در تهران

زرگنده خیابان دلیری

خیابان دلیری زرگنده یکی از خیابان های معروف این محله است که در منطقه 3 تهران واقع شده‌ و در نزدیکی بلوار گیتی، خیابان گلستان و بیدار قرار دارد. از مهم‌ترین اماکن در محدوده خیابان دلیری می‌توان به اداره کل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش اشاره نمود. لازم به ذکر است که در محدوده خیابان دلیری 9 ایستگاه اتوبوس و 1 ایستگاه مترو قرار دارد.

زرگنده خیابان دانشگر

خیابان دانشگر زرگنده یکی دیگر از خیابان های این محله است که در منطقه 3 تهران واقع شده‌ این خیابان در نزدیکی خیابان مهدیه قرار گرفته است. در اطراف خیابان دانشگر نیز 8 ایستگاه اتوبوس و 1 ایستگاه مترو قرار دارد.

سرای محله زرگنده

سرای محله زرگنده یکی از مراکز فرهنگی مهم این منطقه به شمار می رود که در خیابان آرش شرقی، خیابان دلیری، کوچه سرو واقع شده است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکزی نظیر بیمارستان تندیس، بیمارستان کودکان علی اصغر قرار دارد.  نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، ایستگاه مترو قلهک و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس قلهک می‌باشد که دسترسی به این مرکز آموزشی را برای کاربران حمل‌ونقل عمومی آسان می‌سازد.

شمار تماس: 02126602284

دانشگاه آزاد زرگنده

دانشگاه آزاد زرگنده (واحد علوم پزشکی) در محله زرگنده تهران و در خیابان دانشگر، خیابان عطاری مقدم، خیابان دانش واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این دنشگاه در نزدیکی مراکزی مانند دادسرای ناحیه یک، پمپ بنزین پل صدر شماره 161 قرار گرفته است. نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، ورودی 2 مترو قلهک و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس زرگنده می‌باشد که دسترسی به این مکان را برای کاربران حمل‌ونقل عمومی آسان کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی زرگنده تهران

درمانگاه رئوف زرگنده

درمانگاه رئوف زرگنده یکی از مراکز درمانی مهم این محله به حساب می آید که فعالیت خود را در سال ۱۳۷۳ آغاز کرد. این درمانگاه در بخش‌های زیر خدمات خود را ارائه می‌دهد:

 • بخش آزمایشگاه
 • بخش اورژانس
 • بخش تصویربرداری: رادیولوژی، ماموگرافی، سونوگرافی، اوپی‌جی و تست تراکم استخوان
 • بخش تخصصی: مغز و اعصاب، قلب، اورولوژی، ارتوپدی، زنان و زایمان، گوش و حلق و بینی، داخلی، اطفال، تغذیه، بینایی سنجی، مشاوره و روانشناسی
 • بخش فیزیوتراپی: الکتروتراپی، لیزرتراپی، مگنت‌تراپی، مگانوتراپی، کینزوتراپی، کشش درمانی و حرکت درمانی

آدرس درمانگاه: زرگنده، خیابان دانشگر، خیابان میرلطیفی

تلفن: ۲۲۰۰۶۷۳۱-۰۲۱ ،  ۲۲۰۰۶۷۳۰-۰۲۱  ، ۲۲۰۰۶۷۲۹-۰۲۱

نزدیک ترین ایستگاه مترو به زرگنده

 1. ایستگاه مترو صدر
 2. ایستگاه مترو قلهک
 3. ایستگاه مترو تجریش
 4. ایستگاه مترو شریعتی

شایان به ذکر است که برای استفاده از مترو می توانید از جنوب محله زرگنده به محله قلهک نزدیک شده و از این ایستگاه مترو استفاده کنید. همچنین برای تردد بین شمال و جنوب تهران می توانید از ایستگاه خط 1 مترو (تجریش- کهریزک) نیز استفاده کنید. اما به طور کلی نزدیک ترین ایستگاه مترو به زرگنده ، ایستگاه مترو قلهک و ایستگاه مترو صدر می باشد.

مراکز تفریحی زرگنده

 • بوستان زرگنده
 • بوستان نونهالان
 • بوستان رودکی

تعداد نظرات : 1
 • ک. بیات
  28 فروردین 1403
  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون