پاسداران تهران ؛شرایط سکونت در این محله قدیمی چگونه است؟

پاسداران تهران ؛شرایط سکونت در این محله قدیمی چگونه است؟

21 فروردین 1403

محله گردی

پاسداران تهران ؛شرایط سکونت در این محله قدیمی چگونه است؟

در این مطلب از وبلاگ آقای املاک شما را با صفر تا صد محله قدیمی و محبوب پاسداران تهران از تاریخچه تا امکانات رفاهی آشنا خواهیم کرد. 

فهرست مطالب

تاریخچه پاسداران تهران

نام قدیم پاسداران تهران

پاسداران تهران کجاست

پاسداران منطقه چنده

خیابان پاسداران تهران

محله های پاسداران

پاسداران تهران بالا شهره؟

مترو پاسداران

زندگی در پاسداران تهران

آیا خرید آپارتمان در پاسداران تهران مناسب است

اگر قصد سکونت و یا سرمایه گذاری در محله پاسداران تهران را دارید باید قبل از هر اقدامی اطلاعات خود را از این محله بالا ببرید. به طور مثال این محله جزء محله‌های اصیل و نوساز تهران به شمار می رود. با مراجعه به این محله نیز می‌توانید امکانات رفاهی و سکونتی متعددی را مشاهده کنید به گونه ای امکانات و خدمات رفاهی و تفریحی محله پاسداران در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد. این محله خیابانی به همین نام دارد که سرتاسر آن را مراکز تجاری لوکس و مدرن فرا گرفته است. نکته قابل توجه در رابطه با محله پاسداران این است که تعداد زیادی رستوران معروف را در خود جای داده است علاوه بر مراکز تجاری، مراکز درمانی و بوستان‌های معروفی در این محله قرار دارند از طرفی این منطقه به دلیل قدمت بالای خود دارای اماکن تاریخی و قدیمی بسیار متعددی نیز می باشد.

تاریخچه پاسداران تهران

آنطور که در کتاب های تاریخی نوشته شده نخستین ساکنان محله پاسداران کشاورز بودند؛ اما به دلیل آنکه بیشتر زمین‌های این منطقه به صورت بایر بود و قابلیت کشت نداشت، ساکنین آن مجبور بودند برای کشاورزی به محله چال هرز در نزدیکی این محله مشغول به کار شوند. هنگامی که ناصرالدین شاه متوجه شد که این منطقه قابلیت کشاورزی ندارد، دستور داد تا کارگاه ضرب سکه در این منطقه ساخته شود. بعد از احداث این کارگاه اکثر مردم برای کار در این کارگاه به این محله مراجعه می‌کردند. از آنجایی که حمل و نقل عمومی و شخصی در این منطقه وجود نداشت، اشخاص بابد برای رسیدن به این مکان مسافت زیادی را طی کنند.

به همین دلیل برای سکونت کارکنان کارگاه ضرب سکه ناصرالدین شاه فرمان ساخت و ساز ملک در محله ضرابخاه را داد تا مردم نیازی به مسیر طولانی نداشته باشند. در آن زمان ناصرالدین شاه علاقه بسیار زیادی به  خوشگذارنی و تفریح در روستای حصاربیک در این منطقه را داشت به همین علت بیشتر روزهای تابستان به این منطقه نقل مکان می‌کرد. وی دستور داد در این منطقه برای او کاخی ساخته شود که به موجب آن ساکنین حضار رضا و حصار بوعلی با دستور ناصرالدین شاه از این محله نقل مکان کردند. پس از ساخت کاخ ناصرالدین شاه وی دستورداد تا درباریان نیز برای خود خانه بسازند.

با گذشت زمان یعنی در زمان انقلاب اولین پایگاه سپاه پاسداران در سلطنت‌آباد ساخته شد با سکونت افسران ارتش جمهوری اسلامی این محله به خیابان پاسداران تغییر نام یافت. ساخت و ساز در محله پاسداران از اوایل دهه ۵۰ شروع شد و بعد از انقلاب بسیار توسعه پیدا کرد، به نوعی پس از انقلاب، محله پاسداران تهران تا حد بسیار زیادی ماهیت اصلی خود را از دست داد تا اینکه به مرور زمان تعدادی از افراد با هدف کسب درآمد و بهبود وضعیت این محله، ساختمان برج سفید را با یک رستوران گردان احداث کردند. بعد از اوایل دهه 70 و در راستای طرح سازندگی دولت، بسیاری از سازندگان معروف کشور به سراغ محله پاسداران رفتند و بافت سنتی آن را رفته رفته با ساخت ساختمان ها و پاساژهای جدید به بافت مدرن تبدیل کردند.

خرید خانه در تهران

نام قدیم پاسداران تهران

نام قدیم پاسداران تهران سلطنت‌آباد بود. در واقع سلطنت آباد در دوران حکومت پهلوی مقر ساواک بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین پایگاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن تاسیس شد. پس از تاسیس پایگاه پاسداران، سلطنت‌آباد به پاسداران تغییر نام داد. 

بیشتر بخوانید: نیاوران تهران ؛با این منطقه لوکس نشین بیشتر آشنا شوید!

پاسداران تهران کجاست

برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که پاسداران تهران کجاست ؟ با مشاهده نقشه جغرافیایی تهران، متوجه خواهید شد که محله پاسداران در قسمت شمال شرقی قرار دارد. در حقیقت این محله مرزی در منطقه ۳ و ۴ شهرداری تهران است که البته در تقسیم‌بندی‌های رسمی بیشتر در زمره منطقه ۴ به حساب می‌آید. اگر بخواهیم جزئی تر به این موضوع که پاسداران تهران کجاست بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که این محله از سمت شمال به بزرگراه صدر و خیابان نیاوران از سمت جنوب به بزرگراه همت از سمت غرب به خیابان پاسداران و از سمت شرق به خیابان صیاد شیرازی متصل می شود. 

پاسداران منطقه چنده

محله پاسدارن تهران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در تهران دارای وضعیت بسیار خاصی است. البته هنوز بسیاری از افراد نمی دانند که دقیقا پاسداران منطقه چنده در پاسخ به این سوال همانگونه که به آن اشاره کردیم باید بگوییم که محله پاسداران مرزی است در منطقه ۳ و ۴ شهرداری تهران که در واقع بیشتر جزء منطقه ۴ محسوب می شود. همچنین امروزه برخی از افراد، پاسداران را به عنوان مرز بین این دو منطقه به حساب می آورند.

بیشتر بخوانید: زعفرانیه تهران ؛با این محله اعیان نشین بیشتر آشنا شوید

پیش خرید آپارتمان در تهران

خیابان پاسداران تهران

خیابان پاسداران تهران با ۹ کیلومتر طول، در زمره طولانی‌ترین خیابان‌های شمال شهر تهران قرار دارد. موقعیت جغرافیایی خیابان پاسداران تهران به گونه ای است که از سمت شمال به میدان نوبنیاد و از سمت جنوب به بزرگراه همت منتهی می‌شود. علاوه بر این در میانه خیابان پاسداران تهران سه راه اختیاریه و چهارراه پاسداران قرار دارد که با عبور از این مناطق می‌توان به منطقه یک تهران و محله‌هایی از جمله نیاوران و میدان نوبنیاد رسید. شایان به ذکر است که بیشتر قسمت های خیابان پاسداران تهران یک طرفه است بنابراین اگر قصد مراجعه به این خیابان را دارید، باید وسیله نقلیه خود را در محدوده آن پارک کرده و مسیر را پیاده طی کنید.

باید به این موضوع اشار کرد که خیابان پاسداران تهران یکی از خیابان های لوکس و گرانقیمت شمال شرقی تهران می باشد که از محله های مهم منطقه یک نظیر فرمانیه ، اقدسیه ، بوستان نیاوران عبور می کند. خیابان پاسداران تهران به لحاظ موقعیت سیاسی ، اجتماعی و حتی اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این خیابان مراکز معروف و مهمی مانند برج سفید ، پادگان 06 و کاخ سلطنت آباد مستقر هستند.

محله های پاسداران

از محله های پاسداران می توانیم به نگارستان، بوستان، اختیاریه، هروی، فرخی یزدی، گل نبی، ضرابخانه، بهستان، حصار بوعلی، شهرک شهید چمران، کلاهدوز،دروس ، بهارستان، فرمانیه، لسانی، احتشامیه، اقدسیه اشاره کنیم این نقاط در زمره خیابان‌های مهم محله پاسداران قرار دارند و در بین خیابان‌های این محله از معروفیت بیشتری برخوردارند. افرادی که می خواهند بهترین محله های پاسداران جهت سکونت و سرمایه گذاری را یشناسند این خیابان های ذکر شده جزء بهترینها به حیاب می آیند.

نکته‌ قابل توجه این است که ضرابخانه، از قدیمی‌ترین خیابانهای محله‌پاسداران تهران به شمار می رود که در قدیم یک روستای خوش آب‌و‌هوا بود و با گذشت زمان به محل ضرب سکه تبدیل شد، ناصرالدین شاه برای راحتی حال کارکنان ضرابخانه، دستور به ساخت محله‌ ضرابخانه را داد که رفته رفته با سکونت افراد، محله‌ ضرابخانه شکل گرفت.

همچنین از بهترین و معروف‌ترین خیابان پاسداران تهران می توانیم به خیابان گلستان اشاره کنیم این منطقه بی‌شک جزء بهترین محله‌ پاسداران می باشد که گرانقیمت‌ترین خانه ها در آن جای گرفته است.

پاسداران تهران بالا شهره؟

همانطور که به آن اشاره کردیم پاسداران در شمال‌شرق تهران قرار گرفته است،این محله دسترسی بسیار مناسبی به محله‌های شمال شهر تهران دارد. پاسداران یکی از مناطق بالاشهر تهران محسوب می شود و از شرایط مناسبی برای زندگی برخوردار است. پاسداران جزء مناطق شمالی و  با اصالت تهران می باشد. به همین دلیل قیمت املاک در محله پاسداران بسیار گران است. یکی از مناطق بسیار مهم و لوکس این محله، خیابان گلستان است. گلستان‌ها در ضلع شرقی و غربی خیابان پاسداران قرار گرفته اند و شامل ۱۰ خیابان می‌شوند که یکی از معروف‌ترین آنها خیابان گلستان دوم می باشد. در این خیابان فروشگاه های برند، شهر کتاب و مطب‌های پزشکان متعددی قرار دارد.

جهت اطلاع از به روزترین قیمت آگهی های خرید آپارتمان در منطقه 3 تهران کلیک کنید.

پاسداران تهران دارای ویلاهای قدیمی و آپارتمان های لوکس بسیاری است. آپارتمان های این محله در بعضی  از کوچه و خیابان ها به صورت فشرده و در برخی از مناطق کاملا بر اساس اصول شهرسازی و مرتب ساخته شده است. ساخت و ساز در خیابان پاسداران از تنوع بالایی برخوردار است. آپارتمان های قیمت مناسب در برخی از قسمت‌های اختیاریه و محله هروی بیشتر به چشم می خورد. شایان به ذکر است که متراژ آپارتمان‌های محله پاسداران اغلب بالا می باشند و کمتر خانه‌هایی با متراژ کمتر از ۸۰ متر وجود دارد. البته در برخی از خیابان های این محله متراژ خانه‌ها از ۳۵۰ متر نیز بالاتر می‌رود.. از لحاظ طراحی داخلی و نمای ساختمان، محله پاسداران یکی از شیک‌ترین محله‌های تهران به شمار می رود.

برای آگاهی از به روزترین قیمت خرید آپارتمان در پاسداران یا اجاره آپارتمان در پاسداران به وبسایت آقای املاک مراجعه نمائید. همچنین می توانید برای مشاهده صفحه آگهی های خرید آپارتمان در ظفر و یا اجاره آپارتمان در ظفر ، خرید آپارتمان در میرداماد و اجاره آپارتمان در میرداماد تهران بر روی لینک کلیک کنید.

مترو پاسداران

محله پاسداران علاوه بر دسترسی آسان به خطوط اتوبوس به ایستگاه مترو نیز دسترسی مناسبی دارد. اطراف پاسداران ۴ ایستگاه مترو به نام های نوبنیاد، زین‌الدین، میدان هروی و حسین‌آباد قرار دارد.

زندگی در پاسداران تهران

پاسداران به دلیل شمالی جنوبی بودن، از ساخت و ساز متنوعی برخوردار است. قیمت خرید آپارتمان در بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های این محله بسیار بالا است اما قیمت رهن و اجاره در آن کمی مقبول‌تر است و طرفداران بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: قلهک صفر تا صد آشنایی با این محله

خیابان پاسداران برای سکونت میان افراد محبوب و پرطرفدارتر است. چرا که آب و هوای نسبتا خوبی دارد، به امکانات شهری دسترسی مناسبی دارد و متراژ خانه‌هایش اغلب بالاست البته به دلیل وسعت منطقه آپارتمان‌هایی با قیمت مناسب نیز پیدا می شود.

ساخت و ساز در خیابان پاسداران به گونه‌ایست که در برخی مناطق برج‌های کاملا مدرن و لاکچری در برخی کوچه‌ها خانه‌های سنتی و ویلایی را همزمان می‌توان با هم مشاهده کرد.

آیا خرید آپارتمان در پاسداران تهران مناسب است

همانگونه که می دانید برخی از محله های تهران به علت در اختیار داشتن شرایط و امکانات عالی گزینه‌ خوبی جهت سکونت و سرمایه‌گذاری تلقی می شوند. به عنوان مثال شما با خرید آپارتمان در پاسداران هیچگاه متضرر نخواهید شد؛ چرا که این منطقه جزء مناطق شمالی تهران است که می‌توان املاک خود را در آن با قیمت بالاتری به فروش رساند. علاوه بر این مراکز خرید متعددی در خیابان پاسداران مانند پریس سنتر، آرتمیس، پاسداران، کوهستان، برج سفید، خانه سام، پارس، احتشامیه، مرکز خرید امیر، مایسا، پرنس، مرکز خرید 06، مهدی و سامان قرار دارند که از مزایا و نقاط قوت افزایش تمایل افراد به خرید آپارتمان پاسداران به شمار می روند.

همچنین مراکز آموزشی مهمی مانند دبستان‌های روشن مهر، نوآوران اندیشه، فردوس و عدل، دبیرستان‌های شهید رجایی، دکتر حسابی، دبیرستان سما و هدف، مؤسسه آموزش عالی بانکداری، هنرستان فسایی نژاد، کتابخانه فرهنگسرای رسانه، دانشگاه علمی کاربردی در پاسداران و مراکز درمانی از جمله بیمارستان‌های شهید لبافی‌نژاد و گلستان، بیمارستان فرمانیه، دامپزشکی ایرانیان، مرکز درمانی 110، مرکز توانبخشی و مراقبت‌های شبانه‌روزی سالمندان پارین، کلینیک سلامت و درمانگاه نفت و... همگی از جمله امکانات رفاهی این محله هستند که موجب شدند افراد بسیاری برای تجربه زندگی راحت و بدون دغدغه به آن مراجعه کنند. 


سوالات متداول

  • پاسداران منطقه چنده

    در پاسخ به این سوال که پاسداران منطقه چنده باید گفت که پاسداران مابین منطقه ۳ و ۴ شهرداری تهران قرار دارد که البته بیشتر جزء منطقه ۴ محسوب می شود. امروزه برخی از افراد، پاسداران را به عنوان مرز بین این دو منطقه به حساب می آورند.

  • آیا پاسداران مترو دارد

    بله . محله پاسداران علاوه بر دسترسی آسان به خطوط اتوبوس، به ایستگاه مترو نیز دسترسی مناسبی دارد. اطراف پاسداران ۴ ایستگاه مترو به نام های نوبنیاد، زین‌الدین، میدان هروی و حسین‌آباد قرار دارد.