بهترین محله شرق تهران ؛برای افرادی که قصد سکونت در آن را دارند

بهترین محله شرق تهران ؛برای افرادی که قصد سکونت در آن را دارند

6 شهریور 1402

محله گردی

بهترین محله شرق تهران ؛برای افرادی که قصد سکونت در آن را دارند

بهترین محله شرق تهران و معرفی محله‌های معروف شرق تهران موضوعی است که قصد داریم در رابطه با آن با شما صحبت کنیم. اگر قصد سکونت در شرق تهران را دارید خواندن این مطلب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

بهترین محله شرق تهران

شرق شهر تهران را مناطق 4،  8، 13 و 14 در‌بر‌گرفته اند. بافت این مناطق تقریبا قدیمی هستند چرا که قدمت محله های این مناطق به نسبت بافت مناطق غرب تهران بیشتر می باسد نکته جالب در رابطه با شرق تهران این است که غرب تهران به دلیل وجود کوه‌های شرقی گسترش پیدا کرده و همچنان در حال گسترش است. از بین این منطاق برخی از محله ها به لحاظ امکانات رفاهی بالا در لیست بهترین محله های شرق تهران قرار گرفته اند که در ادامه برخی از محله های مهم شرق تهران را برای شما معرفی خواهیم کرد.

محله‌های معروف شرق تهران

یکی از مهم ترین مناطق شرق تهران به منطقه 4 دارد این منطقه شامل 20 محله و 9 ناحیه می باشد. منطقه 4 تهران در شمال شرق تهران و بخشی از آن در دامنه‌های البرز قرار گرفته است. این منطقه به دلیل ساختمان هتی متراژ بالا، ساخت و ساز متعددی داشته و به همین منظور یکی از پر‌جمعیت ترین مناطق پایتخت به شمار می رود. این منطقه از از سمت شمال به رشته کوه البرز، از سمت غرب به خیابان لنگری و منطقه پاسداران، از سمت جنوب به خیابان رسالت و مناطق 7 و 8  منتهی می شود. از محله های معروف منطقه 4 تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حسین آباد(هروی)
 • محله پاسداران
 • نارمک شمالی
 • محله کوهسار
 • جوادیه
 • شیان و لویزان
 • علم و صنعت
 •  تهرانپارس شرقی و تهرانپارس غربی
 • شمیران نو
 • حکیمیه

محله پاسداران

در میان محله های معروف منطقه 4 که ذکر شد محله پاسداران و هروی از لحاظ امکانات رفاهی و خرید و اجاره آپارتمان در رتبه اول قرار گرفته است. محله پاسداران یکی از مناطق شمال شرقی محسوب می شود. خیابان اصلی این محله نیز پاسداران نام دارد که مرز منطقه 3 و منطقه 4 شهرداری تهران را تشکیل می‌دهد و ادامه آن وارد منطقه یک می‌شود و به میدان نیاوران ختم می‌شود.

خرید آپارتمان در پاسداران به این دلیل که جزء شمال شرقی به حساب می آید، قیمت بالایی دارد. این محله به لحاظ دسترسی به مترو و امکانات تفریحی، آموزشی، درمانی عالی و همچنین نبود آلودگی هوا ، جهت سکونت بسیار پرتقاضا است. پاسداران تهران در محدوده طرح ترافیک نبوده و مشکلات حمل و نقلی ندارد. دسترسی به این منطقه از طریق بزرگرا‌ه‌های صدر، زین الدین و شهید بابایی امکان پذیر و آسان می باشد.

محله پاسداران تهران

محله هروی

محله هروی محله‌ای قدیمی و سرشناس در منطقه 4 تهران است که در همسایگی محله‌های شمس آباد و پاسداران قرار دارد.این محله به واسطه چهار بزرگراه اصلی ( بزرگراه صدر در شمال، بزرگراه شهید صیاد شیرازی در غرب، بزرگراه امام علی (ع) در شرق و بزرگراه شهید زین الدین همت در جنوب احاطه شده است.

محله هروی با اینکه قدمت بالایی دارد اما دارای بافتی نوساز و مدرن است به گونه ای ساختمان های قدیمی در آن به ندرت دیده می شود. یکی از مراکز قدیمی این منطقه باغ هروی یا عمارت عین الدوله می باشد. هروی به دلیل امکانات رفاهی و دسترسی های مناسب، به لحاظ خرید و فروش آپارتمان امروزه رونق مناسبی دارد. به عنوان مثال یکی از این امکانات و اشتیاق افراد برای سکونت در این محله دسترسی آسان آنها به خط 3 مترو تهران است.

یکی دیگر از مناطق معروف شرق تهران نیز منطقه 8 می باشد. این منطقه، در دامنه‌های رشته کوه البرز در شمال رشته کوه سه تپه در شرق تهران قرار دارد. سمت شمال و شمال شرقی منطقه هشت از ارتفاعات کوه البرز در منطقه چهارم به بزرگراه رسالت، از سمت جنوب به منطقه سیزدهم، خیابان دماوند و جنگل های سرخه حصار و کوه های سه تپه می‌رسد و در نهایت از سمت غرب به سبلان جنوبی و استاد حسن بنا منتهی می‌شود. 

منطقه 8 شهرداری تهران محله هایی از جمله: محله هفت حوض، مدائن، نارمک، تهرانپارش شرقی و تهرانپارس غربی، محله فدک، محله دردشت، محله مجیدیه، محله لشکر شرقی و لشکر غربی، وحیدیه و محله زرکش را در خود جای داه است.

از میان محله های منطقه 8 تهران محلاتی مانند هفت حوض، مدائن، نارمک، تهرانپارش (شرقی و غربی) و محله فدک محبوب تر و معروف تر می باشند. که در ادامه به معرفی حله تهرانپارس و نارمک خواهیم پرداخت.

محله تهرانپارس

موقعیت جغرافیایی تهرانپارس شرقی و غربی به گونه ای است که؛ هر دو، از سمت شمال به بزرگراه زین الدین (امتداد شرقی همت) و از سمت جنوب به خیابان دماوند منتهی می‌شوند. اما تهرانپارس شرقی از شرق به خیابان سلطانی و محله اتحاد و از غرب به بلوار شاهد متصل است. از طرفی تهرانپارس غربی از غرب به بزرگراه باقری و از شرق به خیابان شاهد ختم می‌شود. بلوار شاهد مرز مشترک این دو محله است.

محله تهرانپارس تهران

تهرانپارس غربی نسبت به تهرانپارس شرقی بزرگتر است، به همین دلیل تراکم جمعیت بیشتری در تهرانپارس غربی وجود دارد که البته ترافیک و تردد بیشتری نیز در اختیار دارد. اگر برای انتخاب تهرانپارس شرقی و غربی تردید دارید و اولویت شما دسترسی به مرکز شهر، امکانات بیشتر و حتی نزدیکی به ایستگاه‌های مترو است انتخاب درست برای شما تهرانپارس غربی می باشد. البته بافت شهری این دو محله چندان تفاوتی با هم ندارد و شبیه به هم هستند. بافت بیشتر این دو محله کلنگی و قدیمی است و آپارتمان های نوساز، برج و آپارتمان کمتری به چشم می‌خورد.

ناگفته نماند که تهرانپارس غربی به دلیل بافت تجاری و اداری متعدد و مجاورت با محله های نارمک، فرجام و رسالت، برای افراد شاغل، گزینه مناسب تری است.

محله نارمک

محله نارمک تهران به آرامی فرآیند مدرن شدن خود را آغاز کرد. از سال ۱۳۳۰، این منطقه به عنوان یکی از بخش‌های اصلی تهران شناخته شد. میدان هفت حوض، نماد اصلی این محله و حتی شرق تهران می باشد و به عنوان مرکز اصلی محله نارمک محسوب می‌شود. این میدان، در مرکز محله نارمک واقع شده است. بخش مهمی از محله نارمک به بازار هفت حوض تعلق دارد که در نزدیکی این میدان واقع شده. بازار هفت حوض از چهارراه سرسبز آغاز و تا انتهای خیابان آیت منتهی می‌شود. 

محله نارمک تهران

همچنین پارک جنگلی نارمک نیز، به عنوان یکی از مهمترین مراکز تفریحی این منطقه شناخته می‌شود. این پارک، با وجود فضای سبز زیبای خود، یکی از مناطق آرام و دل‌نشین جهت اوقات فراغت و گردش محسوب می شود. در پارک جنگلی نارمک،امکاناتی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و ایستگاه‌های ورزشی در اختیار دارد.

سوالات متداول

 • بهترین منطقه شرق تهران کجاست

  شرق شهر تهران را مناطق 4،  8، 13 و 14 در‌بر‌گرفته اند که در میان آنها مناطق 4 و 8 جزء بهترین منطقه شرق تهران به شمار می روند.

 • بهترین مناطق شمال شرق تهران کجاست

  بهترین مناطق شمال شرق تهران به محله هایی نظیر محله پاسداران، محله هروی ، محله سوهانک، محله حکیمیه ، محله نوبنیاد ، شیان و لویزان و محله نیاوران تعلق دارد.