محله تهرانپارس تهران ؛ آشنایی کامل با نگین شرق پایتخت

محله تهرانپارس تهران ؛ آشنایی کامل با نگین شرق پایتخت

20 اسفند 1401

محله گردی

محله تهرانپارس تهران ؛ آشنایی کامل با نگین شرق پایتخت

در این مقاله شما را با صفر تا صد محله سرشناس تهرانپارس از معرفی امکانات رفاهی گرفته تا قیمت آپارتمان آشنا خواهیم کرد، اگر قصد سکونت در این محله را دارید حتما این مطلب را بخوانید.

تاریخچه محله تهرانپارس

نام قدیم تهرانپارس (تهران پاریس) بوده است. در سالهای گذشته بیشتر زمین های تهرانپارس اراضی کشاورزی بود. در آن زمان شخصی به نام ابوالقاسم خان بختیاری که بزرگترین و قدرتمندترین خوانین ایل بختیاری بود در منطقه تهرانپارس ببیشترین املاک را از آن خود کرده بود.. ابوالقاسم خان بختیاری فرزند امیر مفخم بختیاری و نوه امامقلی خان حاجی ایلخانی بود که در دوران پهلوی اول و پهلوی دوم مناصب مختلف حکومتی مانند فرمانداری اصفهان ، شهرکرد ، کاشان و کردکستان را بر عهده داشت. وی پس از تبعید رضا شاه در دو مرحله به قیام علیه دولت مرکزی پرداخت و در سال ۱۳۳۵ در تهران درگذشت و در حرم شاه عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شد.

تهرانپارس کجاست

محله تهرانپارس یکی از محله های معروف در شرق تهران است که از سمت شمال به بزرگراه زین الدین ، از سمت جنوب به خیابان دماوند ، از سمت شرق به خیابان شریعتی، خیابان سلطانی، خیابان شفیعی مکرم و خیابان طالقانی و از سمت غرب به بزرگراه باقری منتهی می شود. تهرانپارس با محله های نارمک، هفت حوض، شمیران نو، اوقاف، لویزان، خاک سفید و مجیدآباد مجاورت دارد. موقعیت جغرافیایی تهرانپارس به گونه ایست که در شرق خاک سفید و جنوب لویزان و شمال سرخه حصار قرار گرفته است.

محله تهرانپارس به محله تهرانپارس شرقی و محله تهرانپارس غربی تقسیم شده  که خیابان شهدا مرز این تقسیم بندی می باشد. اکثر آپارتمان‌های تهرانپارس تازه‌ساخت هستند و خانه‌های ویلایی تهرانپارس بافتی قدیمی و کلنگی دارند؛ بنابراین از نظر بافت ساختمانی و شهری تفاوتی بین تهرانپارس غربی و شرقی وجود ندارد.

تهرانپارس منطقه چند است

تهرانپارس به صورت مشترک، در منطقه ۴ و  منطقه ۸ شهرداری تهران قرار گرفته است. به دلیل مجاورت محله تهرانپارس به بوستان های سرخه حصار و لویزان این محله یکی از بهترین مناطق تهران به شمار می رود. 

قیمت آپارتمان در تهرانپارس

میانگین قیمت آپارتمان در تهرانپارس نسبت به بسیاری از محله‌های شهر تهران پایین‌تر است. شما با مراجعه به آگهی‌های خرید و فروش آپارتمان در وبسایت آقای املاک مطلع خواهید شد که میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهرانپارس پایین‌تر از بسیاری از محله‌های دیگر است. 

اگر قصد خرید آپارتمان در تهرانپارس یا اجاره آپارتمان در تهرانپارس تهران را دارید به وبسایت آقای املاک مراجعه کرده تا از به روزترین آگهی های خرید و فروش و رهن و اجاره در این محله با خبر شوید.

قیمت آپارتمان در تهرانپارس تهران

تهرانپارس ترمینال

ترمینال شرق یک ترمینال اتوبوسرانی است که در منطقه تهرانپارس واقع شده، مقاصد اتوبوس‌های این ترمینال به شهرهای شرقی محدود نمی‌شود. در این ترمینال اتوبوس‌هایی برای شهرهای اصفهان، اراک، مشهد و بسیاری از شهرهای دیگر برای رفت و آمد شهروندان وجود دارد.

ترمینال شرق تهران از امکانات و خدمات فراوانی برای خدمت‌رسانی به مسافران و رانندگان برخوردار است. از جمله این امکانات می‌توانیم به نمازخانه، سرویس بهداشتی، رستوران، بوفه، چندین فروشگاه و... اشاره کنیم. در کنار این خدمات یک مهمانسرای مجهز برای استراحت رانندگانی که به ترمینال شرق می‌آیند، وجود دارد.

همچنین در کنار محوطه ترمینال، یک فضای سبز دلپذیر نیز وجود دارد. این فضای سبز دارای اسباب‌بازی‌های مخصوص کودکان و نیمکت مجهز شده است. مسافران می‌توانند زمان اضافه خود پیش از حرکت اتوبوس را در این فضای سبز سپری کنند. اگر قصد اقامت در نزدیکی ترمینال شرق را دارید، هتل شهر تهران به این ترمینال بسیار نزدیک است.

ترمینال شرق در خیابان دماوند، سه راه تهرانپارس واقع شده است.

تهرانپارس پاساژ سپید

پاساژ سپید، یکی از مرکز خرید ایده آل و معروف تهرانپارس است که در آن مغازه هایی از جمله جواهرات، خدمات موبایل، آرایشی و بهداشتی و ... می‌باشد. در این مرکز خرید سه تالار پذیرایی و یک تالار فود کورت قرار گرفته است. یکی از نکات قابل توجه این مرکز خرید شهر کتاب آن است که در آن کتاب‌های مختلفی به فروش می‌رسد. پاساژ سپید مطابق با استانداردهای روز دنیاست. شما می توانید از طریق مترو، خطوط بی آر تی، اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی خود را به این مرکز خرید برسانید.

مرکز خرید سپید در فلکه اول تهرانپارس واقع شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی صفر تا صد شرقی ترین محله تهران، حکیمیه!

مرکز خرید سپید تهرانپارس

بیمارستان تهرانپارس تهران

بیمارستان تهرانپارس تهران در سال ۱۳۷۴ جهت ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی بهداشتی درمانی در فلکه سوم تهرانپارس احداث شد. این بیمارستان در حال حاضر به عنوان یک بیماستان تخصصی و فوق تخصصی مجهز به تجهیزات پیشرفته آماده خدمات رسانی به مددجویان می باشد. 

بیمارستان تهرانپارس ۱۳۶ تخت خواب فعال دارد و دارای بخش های متععدی از جمله بخش اورژانس، بخش های بستری داخلی، جراحی، زنان زایمان، بلوک زایمان، دیالیز، اتاق عمل جنرال و آنژیوگرافی و کت لب، جراحی قلب می باشد.

بیمارستان فوق تخصصی تهرانپارس در نبش فلکه سوم قرار دارد.

بیمارستان تهرانپارس تهران

محله پاسداران یکی از محله های قدیمی منطقه 3 تهران است. وبلاگ آقای املاک، یک صفحه جداگانه به محله پاسداران تهران اختصاص داده است تا کاربران بتوانند با مراجعه به آن اطلاعات کاملی درمورد خرید یا اجاره آپارتمان در این محله و نیز سایر امکانات آن بدست آورند.

تهرانپارس درمانگاه

علاوه بر بیمارستان محله تهرانپارس دارای چندین درمانگاه است که نیاز مردم منطقه را در رابطه با بهداشت و درمان برطرف می‌کنند. درمانگاه هایی نظیر درمانگاه گلبرگ که مرکز جراحی سرپایی است یا درمانگاه خیریه اباعبدالله الحسین. همچنین چندین مرکز تخصصی دندانپزشکی نیز در این محدوده فعالیت می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها مرکز دندانپزشکی سپیتا و دندانپزشکی لبخند سپید می باشد.

فلکه اول تهرانپارس

اکنون نام فلکه اول تهرانپارس ، میدان قمر بنی‌هاشم است. فلکه اول، محل تقاطع خیابان‌های تیرانداز، پروین و امیری طائمه می باشد. فلکه اول تهرانپارس در منطقه ۸ تهران واقع شده است.

فلکه اول تهرانپارس میدان قمر بنی هاشم

بیشتر بخوانید: محله سهروردی تهران ؛ صفر تا صد آشنایی با این محله پرتقاضا

فلکه دوم تهرانپارس

نام کنونی فلکه دوم تهرانپارس ، چهارراه اشراق است. فلکه دوم، محل تقاطع خیابان‌های دکتر جشنواره، فرجام و حجر بن عدی است. فلکه دوم تهرانپارس در منطقه ۴ تهران قرار دارد.

محله تهرانپارس شرقی

تهرانپارس شرقی یکی از محله های تهرانپارس است که همانگونه که از نامش پیداست در شرق این محله قرار دارد. تهرانپارس شرقی از سمت غرب به خیابان شاهد، از سمت شرق به خیابان سلطانی و خیابان طالقانی ، از سمت شمال به بزرگراه زین الدین و از سمت جنوب به خیابان دماوند متصل شده است.

محله تهرانپارس شرقی از ترکیب محله‌های خاک سفید و جوادیه به وجود آمده و از تهرانپارس غربی کوچک‌تر است. تهرانپارس شرقی محله ساکت و دنجی است و نسبت به تهرانپارس غربی از ترافیک کمتری برخوردار است. آلودگی صوتی در تهرانپارس شرقی کمتر از تهرانپارس غربی است چرا که ترافیک کمتری دارد.

محله تهرانپارس غربی

محله تهرانپارس غربی یکی از محله های تهرانپارس است که از سمت شمال به بزرگراه زین الدین، از سمت جنوب به خیابان دماوند، از سمت شرق به خیابان شاهد و از سمت غرب به بزرگراه باقری منتهی شده است. تهرانپارس غربی از سمت غرب با محله های نارمک و هفت حوض همسایه است.

محله تهرانپارس غربی امکانات رفاهی زیادی دارد امکاناتی نظیر مراکز خرید، رستوران‌ها و مراکز دولتی. در تهرانپارس غربی ترافیک نسبتا سنگینی حکم فرماست. همچنین ۴ فلکه اصلی محله تهرانپارس در تهرانپارس غربی واقع‌ شده‌اند.

محله تهرانپارس غربی نسبت به تهرانپارس شرقی مدرن‌تر و دارای خانه‌های گران‌تری است. از نظر امکانات رفاهی محله تهرانپارس غربی از تهرانپارس شرقی از جایگاه بهتری برخوردار است و مراکز خرید، بانک، رستوران و مراکز تفریحی بیشتری در اختیار دارد؛ در حقیقت تهرانپارس غربی بیشتر مناسب افرادی است که خواهان زندگی در محله‌ای با امکانات رفاهی زیاد هستند. علاوه بز این آب‌وهوای تهرانپارس غربی به دلیل دور بودن از بزرگراه باقری و خیابان تهرانپارس تمیزتر است و آلودگی کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد آشنایی با محله خوش آب و هوای سوهانک

میدان شاهد تهرانپارس تهران

بهترین منطقه تهرانپارس

بسیاری از ساکنان و مشاورین املاک منطقه تهرانپارس، بر این باورند که تهرانپارس غربی به لحاظ دسترسی مناسب به معابر بزرگراهی، بافت مدرن و تراکم بخش های تجاری و خدماتی، دارای ظرفیت های بیشتری برای خرید و فروش آپارتمان است و  نوعی بهترین منطقه تهرانپارس محسوب می شود و به همین دلیل است که قیمت آپارتمان در تهرانپارس غربی با قیمت آپارتمان در تهرانپارس شرقی تفاوت دارد.

تهرانپارس استخر

دلیل نامگذاری خیابان استخر وجود استخری بزرگ برای تامین آب شرب و آب کشاورزی مجید آباد در گدشته بوده است. وجود این استخر باعث شد تا این خیابان،به نام خیابان استخر نامگذاری شود.

محله تهرانپارس خوبه

اما آیا اینکه محله تهرانپارس برای زندگی مناسب است یا خیر در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این محله به دلیل دسترسی بسیار مناسب به بزرگراه های زین الدین، شهید باقری و بزرگراه سردار سلیمانی برای سکونت پرطرفدار است. تهرانپارس به لحاظ حمل و نقل عمومی و دسترسی مناسب به خطوط اتوبوسرانی و بی آرتی و مترو از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. همچنین در رابطه با امکانات درمانی و وجود بیمارستان های تهرانپارس و بیمارستان آرش در وضعیت مناسلی قرار گرفته است.

دسترسی مناسب به مراکز خرید اصلی ، امکانات فرهنگی و آموزشی، شهرسازی اصولی به ویژه در تهرانپارس غربی ، بافت شهرسازی جدید و عدم وجود بافت فرسوده گسترده در درون بافت محله از دیگر ویژگی های سکونت در محله تهرانپارس می باشد.

در کنار مزیت های بسیار زیاد محله تهرانپارس چند مشکل در این منطقه وجود دارد از جمله: ترافیک شدید در معابر داخل محله به دلیل تراکم جمعیت زیاد، کمبود سرانه فرهنگی در بخش شرقی تهرانپارس
ترافیک شدید در بزرگراه های اطراف و فاصله زیاد با نقاط مرکزی تهران.

محله نارمک، یکی از محله های واقع در منطقه 4 تهران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محله می توانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک، وارد صفحه اختصاصی محله نارمک شوید.