محله نارمک تهران ؛ از این محله با اصالت و قدیمی چه می دانید؟

محله نارمک تهران ؛ از این محله با اصالت و قدیمی چه می دانید؟

20 اسفند 1401

محله گردی

محله نارمک تهران ؛ از این محله با اصالت و قدیمی چه می دانید؟

محله نارمک تهران همانند محله تهرانپارس تهران یکی از محله های با اصالت و سرشناس شرق تهران است که در این هفته قصد داریم شما را با صفر تا صد امکانات آن آشنا کنیم. لطفا ما را تا آخر این مطلب همراهی نمائید.

فهرست مطالب

تاریخچه محله نارمک تهران

نارمک کجاست

نارمک منطقه چند تهران است

آپارتمان های محله نارمک

خیابان‌های مهم نارمک

میدان های مهم نارمک تهران

بهترین منطقه نارمک

محله نارمک برای زندگی

تاریخچه محله نارمک تهران

شاید برایتان جالب باشد که محله‌های شرقی استان تهران قدمت چندانی ندارند تنها چند روستا و آبادی کوچک و بزرگ در مناطق ۴ و ۷ وجود داشتند که قدمت برخی از  آن‌ها نیز به بیش از صد سال می‌رسد. برخی از این روستاها مانند ده نارمک هسته اولیه محله‌های شرقی تهران محسوب می شوند. 

اما نارمک به چه معناست؟ نار؛ اشاره به میوه انار دارد. این محله در گذشته دهی بود که باغ‌های میوه و مخصوصا انار در آن به وفور دیده می‌شد. در حقیقت سرتاسر این منطقه پوشیده از باغ‌های بزرگ و پربار انار بوده است. البته ده نارمک کمی بالاتر از محله کنونی قرار داشت و اکنون در محله قاسم آباد (جنوب بوستان جنگلی لویزان) واقع شده است.

محله‌ نارمک در زمان دکتر مصدق، ساخته شد زمین‌های این منطقه از طریق قانون ثبت اراضی در اختیار بانک ساختمانی قرار گرفت و مهندسان آلمانی به نام های بازیل و گورگن زیر نظر بانک ساختمان، مسئولیت اجرای طرح‌های ساختمانی را در این منطقه برعهده گرفتند.

میدان هفت حوض کنونی، اولین مکانی بود که در آن ساخت و ساز انجام گرفت و به مرور خیابان‌ها و گذرگاه‌های اصلی ساخته شد. مراکز‌ خرید و مراکز خدماتی و درمانی نیز به موازات به وجود آمدند. از همین رو محله مورد توجه مردم قرار گرفت و رونق پیدا کرد. نکته قابل توجه محله نارمک این است که در آن ۱۰۰ میدان وجود دارد به تعبیری حلقه نارمک با این میدان‌ها معنی پیدا می‌کند. نکته قابل توجه دیگر این است که این محله مانند بسیاری از محله‌های شهر، کوچه‌های تو در تو ندارد بلکه دارای کوچه‌های بن بستی است که به گذرگاه‌ دور میدان‌ها، متصل می‌شود.

بیشتر بخوانید: محله محمودیه تهران ؛ بررسی امکانات این محله اعیان نشین برای زندگی

پیش خرید آپارتمان در تهران

نارمک کجاست

نارمک یکی از محله های قدیمی و مدرن شرق تهران می باشد که به منظور زندگی قشر متوسط و فرهنگیان احداث شد. این محله با گذشت زمان به دلیل معماری دایره‌ای شکل شهری و ساختمان،نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرد. در گذشته نارمک در جنوب شرقی محله تجریش و ۵ کیلومتری دماوند قرار داشت. در حال حاضر این محله از سمت شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین، از سمت جنوب به تهران‌نو و وحیدیه، از سمت شرق به بزرگراه باقری و از سمت غرب به بزرگراه امام علی (ع) محدود می شود.

نارمک تهران کجاست

نارمک منطقه چند تهران است

نارمک در تقسیم بندی های شهری در دو منطقه ۴ و ۸ شهرداری تهران قرار گرفته است و به اطراف دسترسی بسیار خوبی دارد. بزرگراه شهید قاسم سلیمانی نارمک را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده به گونه ای که منطقه ۸ در قسمت جنوبی و منطقه ۴ در قسمت شمالی قرار دارند.

آپارتمان های محله نارمک

محله قدیمی و با اصالت نارمک یکی از پرتقاضاترین محله های شرقی استان تهران می باشد. میانگین قیمت آپارتمان در این منطقه متوسط است. البته قیمت خرید و فروش آپارتمان در نارمک با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکانات آپارتمان نیز بالا و پایین‌ است.

اگر قصد خرید آپارتمان در نارمک یا اجاره آپارتمان در نارمک را دارید می توانید در وبسایت آقای املاک آگهی های به روز این منطقه را مشاهده نمایید.

خرید خانه در تهران

خیابان‌های مهم نارمک

محله نارمک تهران نیز همانند دیگر محله‌های تهران از خیابان‌های اصلی و مهم تشکیل شده است.خیابان‌های مهم این منطقه عبارتند از: خیابان مرجان، خیابان آیت، خیابان هنگام، خیابان شهید ثانی، خیابان گلبرگ، خیابان گلستان، خیابان دماوند، خیابان سامان، خیابان سمنگان، خیابان دردشت، خیابان فرجام، خیابان سراج، خیابان دلاوران و خیابان مدائن.

میدان هفت حوض نارمک

همانطور که به آن اشاره کردیم میدان هفت حوض نارمک، اولین مکانی بود که در زمین‌های خالی از سکنه محله ساخته شد. میدان هفت حوض نارمک جزء خیابان‌ها و میادین اصلی این منطقه به حساب می‌آید که بیشتر تمرکز مراکز تجاری در آن است. بسیاری از فروشگاه‌ها و پاساژ‌های معروف در این میدان واقع شده‌اند. به عنوان مثال مجموعه فروشگاهی سون سنتر، پاساژ کویتی‌ها، فروشگاه و مغازه‌های متعدد در میدان هفت حوض قرار دارند. به تعبیر دیگر انواع و اقسام کالاها در هر صنفی در میدان هفت حوض نارمک یافت می شوند.

  میدان های مهم نارمک تهران

  میدان های مهم محله نارمک تهران عبارتند از:

  • میدان هفت حوض

  • میدان رسالت 

  • میدان هلال احمر

  • میدان الغدیر

  بیشتر بخوانید: محله الهیه تهران ؛ لوکس ترین و گران ترین محله پایتخت را بشناسید

  بهترین منطقه نارمک

  محله نارمک دارای ۱۰۰ میدان است که ۱۳ میدان آن در قسمت شمالی و ۸۷ میدان آن در قسمت جنوبی این محله قرار گرفته است که میدان های بین بزرگراه سردار سلیمانی تا گلبرگ غربی و همچنین کوچه نارمک شمالی جزء منطق خوب و گرانقیمت نارمک به حساب می آیند.

  عکس محله نارمک تهران

  محله حکیمیه، یکی از محله های منطقه 4 تهران است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این محله جذاب می توانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک، وارد صفحه اختصاصی محله حکیمیه شوید.

  محله نارمک برای زندگی

  محله نارمک وسعت بسیار زیادی دارد بر اساس گفته این محله حدود ۷ کیلومتر وسعت دارد. به همین دلیل ساکنان بسیاری را برای سکونت در خود جای داده است. این محله به لحاظ دسترسی و امکانات رفاهی،‌ اجتماعی و درمانی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد و هیچ کم و کاستی رابطه با مراکز خرید، درمانی، تفریحی، مذهبی ، آموزشی و فرهنگی و... ندارد.

  مراکز درمانی

  این منطقه دارای چندین مراکز درمانی از جمله درمانگاه و بیمارستان است که در ادامه آنها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

  • درمانگاه سید‌الشهدا واقع در خیابان سمنگان
  • بیمارستان الغدیر واقع در در بلوار هنگام
  • بیمارستان انصاری واقع در خیابان شهید ثانی
  • بیمارستان خیریه نبوت واقع در منطقه گلبرگ

  بیشتر بخوانید: محله زعفرانیه تهران ؛ با این محله اعیان نشین بیشتر آشنا شوید

  بیمارستان الغدیر نارمک تهران

  مراکز فرهنگی و آموزشی

  مدارس و مراکز آموزشی و فرهنگی عالی و مهمی در این منطقه در حال فعالیت هستند. از جمله مدارس سرشناس این منطقه می‌توانیم به دبیرستان‌های خوارزمی، حزب‌الله،‌ ابوریحان، دکتر حسابی و دبستان سجاد اشاره کنیم. همچنین دانشگاه علم و صنعت که یکی از مهم ترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود، در این منطقه قرار گرفته است.

  همچنین فرهنگسراهای تعددی نیز در این محله قرار دارند:

  • فرهنگسرای هنگام
  • فرهنگسرای گلستان
  • فرهنگسرای فدک
  • سرای محله مدائن

  علاوه بر این مجتمع‌های فنی،‌ موسسه‌های معتبر آموزش زبان نیز در این محله دیده می شوند. برای افرادی که به کتابخوانی و کتاب علاقه دارند باید بگوییم که در قسمت غربی میدان هفت حوض نارمک فروشگاه فرهنگی شهر کتاب قرار دارد.

  مراکز خرید

  میدان هفت حوض نارمک جزء مراکز تجاری این منطقه محسوب می‌شود. بسیاری از فروشگاه‌ها و پاساژ‌های معروف در میدان هفت حوض نارمک واقع شده‌اند. مراکز خریدی همچون: سون سنتر، پاساژ کویتی‌ها، قائم فروشگاه و مغازه‌های متعدد همچنین خیابان دلاوران که به عنوان یکی از مهمترین بازارهای مبلمان تهران شناخته می‌شود در این محله قرار گرفه است. لازم به ذکر است که رستوران‌ها و کافه‌های متعددی در میدان هفت حوض و اطراف این محدوده در اختیار ساکنان قرار گرفته است.

  بیشتر بخوانید: محله جردن تهران ؛ قطب مراکز اداری در شمال پایتخت !

  مجتمع تجاری سون سنتر نارمک تهران

  مراکز مذهبی

  اماکن مذهبی بسیار معروف و مهمی در نارمک تهران وجود دارد. تعداد مسجد واقع در این محله نسبت به سایر محله های تهران زیاد است. به عنوان مثال مسجد جامع نارمک واقع در خیابان سمنگان یکی از مهمترین مسجدهای این محله به حساب می‌آید. همچنین مسجد احمدیه در خیابان مینوی‌شرقی، مسجد آل نبی در میدان هفت حوض و مسجد سیدالشهدا از جمله اماکن مذهبی مهم این منطقه به شمار می روند.

  بیشتر بخوانید: قلهک تهران ؛صفر تا صد آشنایی با این محله

  مسجد آل نبی نارمک تهران

  مترو نارمک

  پنج ایستگاه مترو در خط ۲ متروی تهران در نارمک قرارگرفته است.

  ایستگاه مترو فدک

  ایستگاه مترو جانبازان

  ایستگاه مترو سرسبز 

  ایستگاه مترو دانشگاه علم و صنعت

  ایستگاه مترو شهید باقری

  بیشتر بخوانید: محله سهروردی تهران ؛ صفر تا صد آشنایی با این محله پرتقاضا

  ایستگاه مترو جانبازان تهران

  تعداد نظرات : 2
  • محمد ابوفاضلی
   26 آذر 1402
   واقعا باید تو نارمک زندگی کرده باشی تا تفاوت رو با جاهای دیگر تهران احساس کنی ۴۵ سال زندگی کردم اینجا بدنیا اومدم از هر نظر عالیه.
   ادمین آقای املاک
   26 آذر 1402
   سلام و عرض ادب بله کاملا حرف شما درسته.
  • فقط خدا
   5 اردیبهشت 1402
   عاشقشم این محله فوق العاده مردم بافرهنگ و امروزی داره وبسیارخوش آب و هوا ست