مراحل ساخت استخر ؛ نکات مهمی که قبل از ساخت باید بدانید !

مراحل ساخت استخر ؛ نکات مهمی که قبل از ساخت باید بدانید !

4 خرداد 1401

دانستنی

مراحل ساخت استخر ؛ نکات مهمی که قبل از ساخت باید بدانید !

ساخت یا نصب استخر فرایند پیچیده و دشواری است که باید قبل از ساخت آن چند نکته مهم را در نظر بگیرد ما در این مقاله صفر تا صد مراحل ساخت استخر را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم تا بهترین انتخاب را برای حیاط خلوت خانه خود داشته باشید. لطفا تا آخر این مطلب ما را همراهی نمائید.

مراحل ساخت استخر خانگی

ساخت استخر یک سرمایه گذاری بزرگ است، برای ساخت و نگهداری استخر باید زمان، انرژی و فضای قابل توجهی را در نظر بگیرید. حصول اطمینان از موفقیت در این پروژه شما نیاز به برنامه ریزی زیادی دارید. در طول مسیر ساخت استخر تصمیمات زیادی در رابطه با نوع و اندازه استخر، استخدام پیمانکار و ... خواهید داشت.

اولین قدم در این فرآیند تصمیم گیری در مورد پرداخت بودجه است. تنظیم یک بودجه واقعی به شما کمک می کند تا تصمیمات مهمی در مورد اندازه، مواد و ویژگی های استخر بگیرید. همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا حیاط شما برای استخر مناسب است یا خیر. شرایط خاص، از جمله شیب های تند یا فضای نامناسب، می تواند ساخت استخر را دشوارتر یا پر هزینه کند. 

پیش خرید آپارتمان در تهران

انواع استخر شنا

سه نوع اصلی از استخرهای درون زمینی وجود دارد که به ترتیب محبوبیت آنها عبارتند از: بتن، وینیل و فایبرگلاس. 

مراحل ساخت استخر بتنی

استخرهای بتنی به صورت سفارشی ساخته می شوند و به هر اندازه، شکل یا عمقی ساخته می شوند. این استخرها اغلب استخرهای گونیت یا شاتکریت نامیده می شوند زیرا بتن از تفنگ به دیوارهای تقویت شده با فولاد شلیک می شود. پس از خشک شدن بتن، استخر گچ کاری شده، رنگ آمیزی و با یک سطح بافت دار یا کاشی کاری می شود.

نصب یک استخر بتنی بیشتر از هر نوع دیگری طول می کشد چیزی حدود سه تا ۱۲ هفته .اما در عوض این استخر قوی ترین و بادوام ترین نوع استخر است. در واقع، امروزه استخرهای بتنی زیادی باطول عمر بیش از ۵۰ سال وجود دارند. بر خلاف انواع دیگر استخرهای درون زمینی، استخرهای بتنی را می توان بازسازی، بزرگتر و به روز کرد.

بیشتر بخوانید: درب های اتوماتیک ؛ مزایا، کاربرد و انواع آن

عکس از مراحل ساخت استخر خانگی

خرید خانه در تهران

مراحل ساخت استخر وینیل

دومین نوع استخرهای وینیل هستند که از یک آستر انعطاف پذیر از پیش ساخته شده در یک سوراخ حفاری شده قرار می گیرند. این نوع استخر روی یک قاب تقویت‌شده از فولاد، آلومینیوم یا پلیمر غیرخورنده محکم می‌شود. بیشتر استخرهای وینیل مستطیلی شکل اند، اما آسترهای L شکل و آزاد نیز در بازار موجود است. زمان ساخت برای ساخت استخر با روکش وینیل معمولاً یک تا سه هفته طول می کشد.

هنگام در نظر گرفتن استخر وینیل، توجه داشته باشید که اسباب بازی های استخر، حیوانات خانگی و اشیاء تیز می توانند آستر را سوراخ کنند. در حالی که لاینرها قابل تعمیر هستند، تما بهتر است یکی را انتخاب کنید که حداقل ۲۰ تا ۳۰ میلی متر (حدود ¾ تا ۱ اینچ) ضخامت داشته باشد.

مراحل ساخت استخر فایبرگلاس

آخرین نوع استخرهای فایبرگلاس هستند که در کارخانه در یک کاسه غول پیکر ساخته می شوند و توسط جرثقیل در سوراخ حفاری شده قرار می گیرد. در نتیجه، استخرهای فایبرگلاس را می توان بسیار سریعتر از انواع دیگر استخرها نصب کرد. در برخی موارد، تا سه روز. استخرهای فایبرگلاس دارای روکش ژل بسیار صافی اند که در برابر لکه ها بسیار بادوام و مقاوم هستند. بر خلاف استخرهای بتنی، فایبرگلاس از مواد شیمیایی کمتری برای استخر استفاده می کند و جلبک کمتری را در خود جای می دهد.

با این حال، استخرهای فایبر گلاس در اندازه ها و شکل های کمتری نسبت به استخرهای بتنی یا وینیلی موجود هستند، که اگر حیاط خلوت کوچک یا منحصر به فرد دارید ممکن است کمی برای شما مشکل ساز باشد. 

هر سه نوع استخر ( بتنی، وینیل و فایبرگلاس ) در سراسر کشور موجود است.اگر مطمئن نیستید که کدام نوع استخر را تهیه کنید، به متخصصان و پیمانکاران ساخت، تعمیر و نگهداری استخر در وبسایت آقای املاک تکیه کنید. هنگامی که نوع استخر خود را انتخاب کردید، حتماً با آنها در مورد ساخت و نصب آن مشورت کنید.

۸ نکته که قبل از نصب استخر باید بدانید

۱.تعمیر و نگهداری

بزرگترین هزینه نگهداری، پرداخت داخلی استخر است. آسترهای وینیل تقریباً ۶ تا ۱۰ سال دوام می آورند و بتن رنگ شده تقریباً هر پنج سال یک بار نیاز به پوشش جدید دارد. پوشش گچ ممکن است ۱۰الی ۱۵ سال دوام بیاورد. البته بسیاری از محصولات جدید روکش شده با سیمان مانند Pebble Tec تقریبا مادام العمر باقی می مانند.

۲.تجهیزات

طول عمر تجهیزات بر اساس برند و کیفیت بسیار متفاوت است. عناصر دیگری مانند وضعیت مناسب آب و مکان تجهیزات می توانند بر طول عمر مواد تأثیر بگذارند. از آنجایی که پمپ‌ها برای فشار دادن آب به جای کشیدن آب ساخته می‌شوند، پمپ‌هایی که در سطح استخر قرار می‌گیرند اغلب طولانی‌تر از پمپ‌هایی هستند که بالاتر قرار می‌گیرند و با شدت بیشتری پمپ می کنند.

۳.خدمات شهری

توجه داشته باشید که قبوض آب و برق در طول استفاده از استخر به دلیل برق مورد نیاز برای تغذیه پمپ افزایش می یابد. همچنین استخرهای گرم به انرژی بیشتری نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: سقف شیشه ای خانه ؛ ۷ نکته کلیدی قبل از نصب سقف شیشه ای

۴.شرایط حیاط برای ساخت استخر

علاوه بر تعیین بهترین تناسب برای ابعاد حیاط خود، شیب منطقه، نوع خاک و دسترسی به تجهیزات ساختمانی را در نظر بگیرید. زمانی که حیاط مسطح باشد ساخت یا نصب استخرها به طور کلی آسان تر می شود. با این حال، فناوری جدید امکان نصب استخر را تقریبا در هر حیاطی فراهم می کند. شرایط نامناسب، مانند شیب تند زمین، خاک سنگی و دسترسی محدود، نیازمند ملاحظات ساخت و نصب ویژه تری است. این مسائل معمولاً به هزینه کلی و مدت زمان پروژه می افزایند.

عکس از استخرهای خانگی

۵.ملاحظات اندازه استخر

اندازه استخر در درجه اول یک انتخاب شخصی است. برخی ترجیح می دهند به طور کامل چمن را حذف کنند و فضا را با استخر و پاسیو پر کنند، در حالی که برخی دیگر می خواهند مناطق چمن را در منظره جدید بگنجانند. مطمئن شوید که شما و پیمانکارتان به روزترین محدودیت های منطقه بندی و ساختمانی برای استخرها را دارید و از پیمانکار خود بپرسید که پروسه مجوز چگونه انجام می شود. منطقه بندی در درجه اول در سطح محلی انجام می شود و معمولاً مواردی مانند حصارها و موانع، نیازهای عمق استخر برای تخته های غواصی، عقب نشینی و نزدیکی به خطوط شهری را پوشش می دهد. مسائل دیگری نیز ممکن است پوشش داده شوند، بنابراین قوانین مربوطه را بررسی کنید.

۶.نحوه انتخاب پیمانکار در ساخت استخر 

یک پیمانکار قابل اعتماد می تواند روند ساخت استخر را بسیار روان تر کند. هنگام جستجوی پیمانکاران، در وبسایت آقای املاک قبل از تصمیم گیری با حداقل سه سازنده صحبت کنید. برای کمک به بررسی پیمانکاران احتمالی، اطلاعات زیر را جمع آوری کنید:

تعداد سالهای فعالیت تجاری تحت نام و مالکیت فعلی آنها را بررسی کنید.
اطمینان حاصل کنید که پیمانکار دارای تعهد است. مدرک بگیر
از کار آنها به طور مستقیم بازدید کنید و با صاحبان خانه در مورد تجربه آنها با این پیمانکار صحبت کنید.
با تامین کنندگان در مورد وضعیت پیمانکار صحبت کنید.
بپرسید که آیا آنها کار را به صورت شخصی انجام می دهند یا از کارکنان خود استفاده می کنند.
از آنها بپرسید که آیا تجربه طراحی دارند یا خدمات طراحی ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: نصب دوربین مدار بسته ؛ از قوانین آن چه می دانید؟

۷.جدول زمانی ساختمان استخر

در طول مراحل ساخت استخر کمی به هم ریختگی را در زندگی خود پیش بینی کنید. پیمانکار شما می تواند تاریخ اتمام پروژه را تخمین بزند، اما به یاد داشته باشید که شرایط همیشه همکاری نمی کند. یک استخر درون زمینی بسته به پیچیدگی پروژه بین سه تا دوازده هفته طول می کشد. استخرهای روی زمین معمولاً در عرض چند ساعت یا چند روز قابل نصب هستند.

۸.ملاحظات ایمنی استخر

ایمنی یکی از دغدغه های صاحبان استخر است. برای اطمینان از ایمنی کودکان، حیوانات خانگی و... محفظه‌ها و نظارت مناسب امری ضروریست. بسیاری از محصولات تخصصی  موجود در بازار به ایمنی استخر کمک می کنند. برای آرامش بیشتر، هشدارهای آب، فناوری‌های لیزر پیشرفته، پوشش‌های ایمنی و لوازم جانبی ایمنی شخصی مانند جلیقه نجات و شناورهای استخر را به لیست خود اضافه کنید.

هزینه ساخت استخر

کل هزینه ساخت استخر به عوامل مختلفی از جمله اندازه، طراحی و نوع آن بستگی دارد. برای اطلاع از به روزترین آگهی های قیمت ساخت،تعمیر و نگهداری استخر به وبسایت آقای املاک مراجعه کنید.