درب اتوماتیک ؛مزایا، کاربرد و انواع آن

درب اتوماتیک ؛مزایا، کاربرد و انواع آن

14 دی 1401

دانستنی

درب اتوماتیک ؛مزایا، کاربرد و انواع آن

در این مقاله توضیحاتی پیرامون مزایا، کاربرد، انوع، نصب و راهنمای قیت خرید درب های اتوماتیک به شما رارائه داده خواهد شد لطفا ما را همراهی نمائید.

فهرست مطالب

درب اتوماتیک چیست

مزایای درب اتوماتیک

کاربرد درب اتوماتیک

نصب درب اتوماتیک

قیمت درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک

عناصر اتوماسیون درب

درب اتوماتیک چیست

درب اتوماتیک با استفاده از یک سیستم حسگر داخلی به طور خودکار باز می شود. حسگر باز شدن را کنترل می کند و با دریافت سیگنال لحظه ای درب را به طور خودکار می بندد.. سنسورها در بالا و کناره های قاب درب قرار می گیرند. هنگامی که این حسگرهای اپتیکی یا حرکتی حرکت را در نزدیکی حس می کنند، درهای اتوماتیک را باز و سپس بسته می کنند. درب های اتوماتیک با روش های مختلف سفارشی سازی عرضه می شوند. این درب ها با استفاده از تکنولوژی روز برای استفاده مکرر با سرعت باز شدن بالا طراحی و ساخته شده اند.

درب اتوماتیک در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند در سوپرمارکت ها، هتل ها و نمایندگی های خودرو و همچنین در ادارات دولتی و بیمارستان ها و... این درب ها به عنوان ورودی دعوت کننده و قابل دسترس عمل می کنند. همچنین می توان آنها را با هزینه ای معقول به روز کرد.

خرید خانه در تهران

مزایای درب اتوماتیک

درب اتوماتیک دسترسی راحت را برای همه فراهم می کند .سیستم های درب اتوماتیک در هتل ها بسیار محبوب هستند. فشار دادن دستگیره‌های در یا چرخاندن دستگیره‌های در، کشیدن یا فشار دادن درها و بستن مجدد درها پس از عبور از داخل، همه اینها گاهی اوقات آزاردهنده است. مردم اغلب فراموش می کنند که درهای خود را ببندند و برای برخی افراد، باز کردن درب و سپس بستن مجدد آن غیرممکن است، مثلاً افراد ویلچرنشین، کودکان، افراد مسن یا معلول. درب های اتوماتیک دسترسی راحت به ساختمان ها را برای همه فراهم می کنند، چیزی که به طور فزاینده ای مورد استقبال قرار می گیرد و حتی انتظار می رود.

بیشتر بخوانید: درب ضد سرقت ؛ مروری بر انواع و مزایای آن 

کاربرد درب اتوماتیک 

درب اتوماتیک در حال حاضر امکان دسترسی، خروج و عبور بدون مانع را در بسیاری از ساختمان ها فراهم می کنند. آنها به ویژه برای ساختمان هایی با حجم بالا مناسب هستند. آنها در حال حاضر تقریباً استاندارد در بخش های زیر در نظر گرفته می شوند:

سلامت و بهداشت: در بخش بهداشت، سیستم های درب اتوماتیک راه حل بهداشتی برای بازدیدکنندگان، بیماران، پزشکان و مراقبان برای عبور از درها هستند. آنها دیگر نیازی به باز کردن دستی درها ندارند و در عین حال از پخش هرگونه میکروب روی دست خود جلوگیری می کنند.

هتل ها : یک ورودی معتبر و راحت اولین خوشامدگویی برای مهمانان در بسیاری از هتل ها است. دسترسی خودکار به آشپزخانه و سایر مناطق، کارکنان مهمان نواز را قادر می سازد تا وظایف خود را با خیال راحت انجام دهند و خدمات روان را تضمین می کند. دسترسی، ایمنی و بهداشت از مزایای مهم در این بخش نیز هستند.

صنعت خرده فروشی: سیستم های درب اتوماتیک مشتریان را به کسب و کار هدایت می کند و به عنوان یک نقطه دسترسی معتبر و راحت عمل می کند. آنها محیطی سبک و جذاب برای خرید ایجاد می کنند. آنها همچنین به صرفه جویی در انرژی کمک می کنند، زیرا فقط در صورت لزوم باز می شوند و تأثیرات سرما و گرمای بیرون را بر دمای داخلی به حداقل می رساند.

ساختمان های عمومی: سیستم های درب اتوماتیک یک راه حل کارآمد و ایمن در ساختمان های عمومی و دولتی به ویژه برای حجم بالای ورود عمومی است. 

بیشتر بخوانید: شیشه ساختمان ؛با انواع و کاربردهای آن آشنا شوید

عکس از درب های اتوماتیک

پیش خرید آپارتمان در تهران

نصب درب اتوماتیک

نصب درب اتوماتیک یکی از مهم ترین قسمت های خرید درب اتوماتیک به حساب می آید.. یک نصب خوب و اصولی می تواند از یک طرف باعث زیبایی بصری محل نصب و از طرفی دیگر باعث صرف جویی در زمان شما شود. برای نصب درب اتوماتیک دانستن چند اصل اولیه لازم است:

از آنجایی که وزن درب های اتوماتیک زیاد است، نمی توان آنها را بر روی دیوار های کاذب نصب کرد در نتیجه قبل از نصب آنها باید بر روی دیوا ها قوطی کشی انجام شود. قوطی کشی ها شامل دو عدد قوطی پایه و یک عدد قوطی پشت ریل می باشند.

نکته بعدی توجه به ابعاد اپراتور است،  بیشتر اپراتور های شرکت ها به صورت میانگین بین ۱۱ الی ۱۷سانتی متر طول و بین ۱۰.۵ الی ۱۶سانتی عمق دارند پس در صورتی که در محل نصب از قبل کرکره برقی یا دستی نصب است در صورت کمبود فضا باید کنده و بعد از نصب درب اتوماتیک مجددا در محل نصب گردد. همچنین برای دهانه هایی که ارتفاع غیر استاندارد دارند بنا به در خواست مشتری از کتیبه های شیشه ای استفاده می شود تا هم از آسیب به اپراتور و افزایش وزن لت ها جلوگیری کند و هم به زیبایی درب کمک کند. برای نصب این کتیبه ها در صورت بزرگ بودن از قوطی کتیبه و در صورت کوچک بودن از پاسار استفاده می شود.

یکی از موضوعات مهم دیگری که در هنگام نصب درب های اتوماتیک می توان به آن اشاره کنیم؛ سرعت در نصب، هم زمان با تمیزی کار است.

قیمت درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک با فناوری های پیچیده ای تولید می شوند که توسط سازندگان برای ارائه عملکرد کارآمد از هر جزء از سیستم درب انتخاب می شوند. علاوه بر این، درب‌های اتوماتیک و سیستم‌های سنجش آن‌ها دارای بسیاری از ویژگی‌های داخلی هستند که امکان سفارشی‌سازی بیشتر برای برنامه‌های خاص را فراهم می‌کنند.

وبسایت آقای املاک  به روزترین قیمت های درب اتوماتیک را در اختیار شما قرار داده است.

انواع درب اتوماتیک

سیستم های درب اتوماتیک برای انواع درب ها اعم از بزرگ یا کوچک، سنگین یا سبک در بازار موجود هستند. علاوه بر این، تقریباً هر طرح قابل تصوری امکان پذیر است: ساخت و ساز شیشه ای کامل، قاب، چوبی، آلومینیومی یا فولادی همه گزینه ها دیده می شوند.

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای بیشتر در مجتمع های اداری، تجاری و مراکز دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای ایجاد اولین تاثیر مثبت بر مشتریان، بسیاری از فضاهای تجاری ترجیح می دهند درب های شیشه ای اتوماتیک را در ورودی ساختمان نصب کنند. درب های شیشه ای اتوماتیک به دلیل مزایای متعددی که ارائه می دهند بسیار محبوب هستند. آنها نه تنها راحتی را فراهم می کنند، بلکه ظاهری مدرن به ساختمان ها می بخشند.

بسیاری از شرکت ها ورودی های شیشه ای سفارشی را تولید می کنند که به خوبی به ویژگی های ایمنی مجهز هستند. این ویژگی ها شامل سنسورها، تایمرها و کنترل از راه دور بی سیم است که به شما امکان می دهد بدون حضور فیزیکی درها را قفل و باز کنید. آنها به شما آرامش خاطر می دهند که دفتر یا کسب و کار شما در دستان امنی است.

جدا از راحتی، ایمنی و بهره وری انرژی، درب های شیشه ای اتوماتیک تصویر بهتری را نیز به کسب و کار شما ارائه می دهند. این درها این تصور را ایجاد می کنند که شما به مشتریان خود اهمیت می دهید و خدمات عالی را به آنها ارائه می دهید. درب های شیشه ای اتوماتیک از جنبه های مختلف سودمند هستند. با این حال، مزیت اصلی آنها این است که استقبال مثبتی از مشتریان شما ارائه می کنند. 

بیشتر بخوانید: ساختمان های هوشمند ؛مزایا، کاربرد و ویژگی های آن

درب اتوماتیک آلومینیومی

امروزه از درب اتوماتیک آلومینیومی به علت استحکام بالا در برابر ضربه و همچنین وزن سبک آن استفاده می شود. این درب ها با توجه به جنس پروفیل های به کار رفته در آن ها، نحوه باز و بسته شدن و طرح و مدلشان به صورت های مختلفی تقسیم بندی می شوند. 

اولین نوع درب های اتوماتیک آلومینیومی درب برقی می باشد که باز و بسته شدن آن ها با انرژی الکتریکی انجام می شود. این درب ها برای ورودی ساختمان ها و پارکینگ ها بسیار پر کاربرد بوده و کنترل آن ها از راه ریموت انجام می شود. همچنین می توان گفت که درب های مورد نظر، بدنه تمام فلزی داشته و از آلومینیوم ساخته شده اند. به همین علت از استحکام بسیار بالایی برخوردارند. همچنین از نظر وزن نسبت به درب های فولادی و آهنی سبک تر می باشند.

عناصر اتوماسیون درب

سیستم های اتصال کشویی ویژه درهایی را ایجاد می کنند که به طور خودکار حرکت می کنند. این نوع از سیستم های اتصال کشویی اتوماتیک از چندین جزء تشکیل شده است:

دستگاه فعال سازی: این یک آشکارساز است که یک فرمان باز را ثبت  و آن را به واحد کنترل درایو منتقل می کند. آشکارسازهای دستی مانند پد لمسی، کنترل از راه دور، دکمه ها و سوئیچ ها و آشکارسازهای خودکار مانند آشکارسازهای حرکت، سنسورها، موانع فوتوالکتریک و موانع دیجیتال وجود دارد. به دلایل راحتی، انواع مختلفی از آشکارسازها اغلب بر روی یک درب اتوماتیک نصب می شوند.

واحد کنترل: این مغز سیستم است که معمولاً شامل سوئیچ‌های تایمر، تنظیمات سرعت باز کردن، زوایا و زمان باز نگه‌داشتن و در صورت وجود فناوری ایمنی اضافی مانند کنترل‌های دسترسی، نظارت تصویری و غیره است.

درایو: محرک درب از نیروی موتور برای باز کردن درب استفاده می کند. درایو در را باز و دوباره آن را می بندد.

نوارهای حسگر: نوارهای حسگر (ردیاب حضور) مسیر برگ های درب و لبه های بسته شدن را کنترل می کنند. اگر خطر برخورد یا گیر افتادن با شخص یا شیئی وجود داشته باشد، فوراً در را متوقف می کنند.

بیشتر بخوانید: نمای کامپوزیت ؛‌با انواع قابلیت ها و مزایای آن آشنا شوید

کاربرد و انواع درب های اتوماتیک

بالاترین استانداردهای درب اتوماتیک

استاندارد ایمنی سیستم های درب اتوماتیک در آلمان بالاترین استاندارد در جهان به شمار می روند. از آنجایی که این قطعات دارای درایوهای الکتریکی هستند، طبق دستورالعمل ماشین‌آلات به عنوان ماشین‌های الکترونیکی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین آنها مشمول الزامات ایمنی خاصی هستند. استاندارد اروپایی EN 16005 توسط DIN EN 16005 در آلمان پیاده سازی شده است و الزامات طراحی و روش های آزمایش اعمال شده برای اطمینان از استفاده ایمن از درب های اتوماتیک را تعیین می کند. یکی دیگر از استانداردهای قابل اجرا قانونی در آلمان، DIN 18650 است که به عنوان یک استاندارد قدیمی تر و سخت گیرانه تر، اجباری باقی می ماند.

وسایل حفاظتی

اپراتور قانوناً موظف است حرکات باز و بسته شدن درب های اتوماتیک و منابع خطر مرتبط را ایمن کند. در برخی موارد، نظارت بر لبه های بسته اصلی کافی است. در شرایط خاص (به عنوان مثال ساختمان هایی که عمدتاً توسط افراد مسن، افراد دارای محدودیت حرکتی یا کودکان کوچک استفاده می شود)، کل قسمت در باید ایمن باشد. بسیاری از سیستم‌های درب قدیمی را می‌توان با طیف وسیعی از وسایل ایمنی مجهز کرد.

بیشتر بخوانید: مصالح ساختمانی هوشمند ؛مروری بر انواع و ویژگی های آن

تعمیر و نگهداری و بازرسی

درب های اتوماتیک مشمول بازرسی فنی اجباری توسط کارشناس می باشند. این امر برای راه اندازی اولیه و سپس حداقل یک بار در سال اعمال می شود، اما در برخی مواقع، برای مثال اگر عملکرد ساختمان تغییر کند، بازرسی فنی انجام می پذیرد

علاوه بر بازرسی، درب های اتوماتیک نیاز به تعمیر و نگهداری منظم و اجباری است. این فواصل به مشخصات سازنده نصب بستگی دارد. تعمیر و نگهداری دو بار در سال برای درب های اتوماتیک در مسیرهای فرار و نجات توصیه می شود.

جمع بندی:

از آنجایی که درب های اتوماتیک اغلب در قسمت ورودی ساختمان قرار دارند، به همین دلیل معماران به آن توجه زیادی می کنند. این به این دلیل است که قسمت های ورودی به عنوان "کارت ویزیت" ساختمان عمل می کنند  اولین تصور از یک ساختمان بسیار مهم است.

وبسایت آقای املاک که به عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و  مشاغل ساختمانی در ایران شناخته شده است توانسته صفر تا صد نیازهای ساختمانی را با ابزارهای مختلف در جهت تسهیل و تسریع معاملات ملکی برآورده کند. اگر شغل شما مربوط به کارهای ساختمان است؛ تخصص خود را به صورت رایگان آگهی کنید تا کاربران آقای املاک با خدمات شما آشنا شوند.

اگر نیاز به متخصص در زمینه کارهای ساختمانی دارید وبسایت آقای املاک به صورت کاملا حرفه ای به شما کمک خواهد کرد. اگر به تعمیرکار نیاز دارید! یا می خواهید دکوراسیون خانه تان را تغییر دهید! یا تصمیم به بازسازی و نوسازی خانه خود دارید! کافیست: درخواست خودتان را رایگان آگهی کنید تا متخصصین مربوطه آگهی ها را مشاهده و با شما وارد تعامل شوند. ازطرف دیگر می توانید با یک جستجوی ساده متخصصین مورد نظر خود را پیدا کنید.