وظایف مشاور املاک در معامله ؛ انتظاراتی که باید از مشاور املاک خود داشته باشید

وظایف مشاور املاک در معامله ؛ انتظاراتی که باید از مشاور املاک خود داشته باشید

2 خرداد 1402

دانستنی

وظایف مشاور املاک در معامله ؛ انتظاراتی که باید از مشاور املاک خود داشته باشید

هنگام خرید خانه چه انتظاراتی باید از مشاور املاک خود داشته باشید؟ موارد ذکر شده در این مقاله مواردی هستند که باید هنگام خرید خانه از مشاور املاک خود دریافت کنید.

وظایف مشاور املاک در معامله چیست

خرید خانه، به خصوص برای اولین بار، می تواند با سردرگمی های زیادی همراه باشد و سوالات بی پاسخی برای شما داشته باشد. خرید خانه به عواملی مانند صبر، پشتکار و فداکاری نیاز دارد. یکی دیگر از موارد بسیار مهم که هنگام خرید خانه بسیار مفید است، اطمینان از داشتن یک مشاور املاک حرفه ای و متعهد است.

انتظاراتی که باید از مشاور املاک خود داشته باشید

هر فروشنده ای از مشاور املاک خود انتظاراتی دارد. قبل از انتخاب یک نماینده املاک، بهتر است وقت بگذارید و به درستی با مشاوران مصاحبه کنید.

اما هنگام خرید خانه چه چیزهایی باید از مشاور املاک خود انتظار داشته باشید؟ در ادامه این مطلب چند مورد مهم را برای شما جمع آوری کرده ایم.

افشاگری و صداقت

هنگام خرید خانه، مهم است که با یک نماینده ای کار کنید که صادق است و به افشای کامل حقایق اعتقاد دارد. همه بنگاه‌های املاک دارای مجوز باید از مجموعه‌ای از اسناد و مدارک دقیق به نام منشور اخلاقی و استانداردهای عمل پیروی کنند. قضاوت در مورد اینکه آیا مشاور املاک کاملاً صادق است یا در حال انجام افشای کامل است، همیشه ساده‌ترین کار نیست، اما مطمئناً راه‌هایی برای اطمینان آن وجود دارد.

اول از همه، به "احساس درونی" خود اعتماد کنید. اگر حس شما می گوید که چیزی در مورد مشاور املاک درست به نظر نمی رسد، بهتر است با آنها کار نکنید. مشاوران زیادی وجود دارند که به شما احساس امنیت و حس مثبتی می دهند.

یکی دیگر از راه های عالی برای فهمیدن اینکه آیا یک مشاور املاک در حال افشای کامل حقایق است یا خیر، درخواست اطلاعات تماس از برخی خریداران است که قبلا با آنها کار کرده است. نماینده باید بتواند حداقل تعداد انگشت شماری از مشتریان قبلی را که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید را ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته مهم که قبل از خرید خانه باید در نظر بگیرید!

ارتباط مکرر

یکی از رایج ترین دلایلی که خریداران خانه با نماینده خود قطع همکاری می کنند، عدم ارتباط است. هنگامی که قصد خرید خانه ای را دارید، باید انتظار ارتباطات مکرر را از مشاور املاک خود داشته باشید. یک مشاور املاک حرفه ای باید باید به پیام ها یا تماس تلفنی شما اهمیت دهد و آنها را پیگیری کند.

بسیار مهم است که هنگام خرید خانه در بازار رقابتی، مشاور املاک شما در ارتباط مکرر با شما باشد. اگر به طور فعال و جدی به دنبال خرید خانه هستید، باید هر چند روز یکبار منتظر نوعی ارتباط از سوی نماینده خود باشید.

استفاده از فن آوری های فعلی و پیشگام

تکنولوژی هر روز در حال تغییر است و  در صنعت املاک و مستغلات تفاوتی ندارد. ابزارها، برنامه ها و برنامه های جدیدی وجود دارند که روزانه در صنعت املاک معرفی می شوند. این مهم است که وقتی قصد خرید خانه را دارید، انتظار داشته باشید که مشاور املاک شما از جدیدترین و به‌روزترین فناوری‌ها استفاده می‌کند.

یکی از محبوب‌ترین پیشرفت‌های فناوری که باید انتظار داشته باشید که مشاور املاک خود هنگام خرید خانه از آن استفاده کند، پلتفرم آقای املاک است. وبسایت آقای املاک تمام مشاوران املاک حرفه ای و باتجربه و دارای مجوز اتحادیه املاک را جمع آوری کرده است. از آنجایی که اکثر خریداران خانه دارای برنامه کاری بسیار شلوغ و برنامه های شخصی هستند، خدمات نوین آقای املاک می تواند معامله را برای شما تسریع کند و به جلوگیری از تاخیرهای احتمالی کمک کند.

مسئولیت های مشاور املاک چیست

ارتباطات تجاری با کیفیت

اتصالات تجاری با کیفیت یکی دیگر از انتظاراتی است که باید در هنگام خرید خانه از نماینده املاک خود داشته باشید. در طول فرآیند خرید خانه، معمولاً به متخصصان مختلفی نیاز است. افراد حرفه ای مانند مشاوران وام مسکن، بازرسان خانه، مهندسان سازه و وکلا افرادی هستند که می توانید در هنگام خرید خانه با آنها در تماس باشید.

این حق شماست که از مشاور املاک خود انتظار داشته باشید گروهی قوی از ارتباطات تجاری خود را در دسترس شما قرار دهند. بدون یک گروه قوی از ارتباطات تجاری، ممکن است کیفیت خدماتی را که شایسته آن هستید دریافت نکنید.

برای مثال، اکیداً پیشنهاد می‌شود که هنگام خرید خانه، از خانه بازرسی داشته باشید پس داشتن یک بازرس خانه با کیفیت مهم است. استخدام یک بازرس که درجه یک نیست، می تواند به دلیل رعایت نکردن نزاکت در بازرسی خانه، هزینه زیادی را در آینده به شما تحمیل کند.

حرفه ای گری

در خرید خانه، خرید ماشین یا حتی خرید تلویزیون نیز باید حرفه ای بود . هنگام خرید خانه، مهم است که مشاور املاک شما حرفه ای باشد. متخصصان املاک و مستغلات از وقتی که خریداران در اختیار آنها قرار نمی دهند متنفرند، با این حال، در مقابل باید انتظار داشت که یک متخصص املاک به زمان خریداران نیز احترام بگذارد.

هنگام خرید خانه، اگر مشاور املاک شما می گوید که شما را در ساعت ۱۰ صبح در ملکی ملاقات می کند، باید ساعت ۱۰ صبح یا قبل از آن در آنجا حضور داشته باشد دیر رسیدن به قرار بعد از قرار ملاقات نشان دهنده فقدان حرفه ای بودن مشاور املاک شما است.

بیشتر بخوانید: چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم

رکورد و موفقیت اثبات شده

هنگام خرید خانه، باید انتظار داشته باشید که مشاور املاک شما دارای سابقه کار ثابت و سابقه فروش باشد. یکی از اشتباهات بزرگی که خریداران هنگام انتخاب نماینده خود مرتکب می شوند این است که در مورد موفقیت فروش آنها سؤال نمی کنند. یک مشاور املاکی که یک خانه به مجرد یا حتی یک خانه به زن و شوهر نفروخته است، تجربه و دانش یکسانی با آژانسی که پنجاه خانه فروخته است را نخواهد داشت.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که مشاور املاک شما سابقه اثبات شده ای داشته باشد و شما می دانید که سابقه فروش آنها چیست. هنگامی که با مشاوران املاک خود مصاحبه می کنید، مطمئن شوید که از آنها در مورد تعداد خانه هایی که در سال گذشته به خریداران فروخته اند، سؤال می کنید.

دانش از بازار محلی املاک 

شما باید انتظار داشته باشید که مشاور املاک از بازار املاک و مستغلات محلی که به دنبال خرید خانه در آن هستید آگاهی داشته باشد. اما چرا مهم است که مشاور املاک شما اطلاعاتی در مورد بازار املاک و مستغلات محلی داشته باشد؟ هنگامی که زمان تعیین مبلغ پیشنهادی برای یک خانه فرا می رسد، نماینده ای که چندین خانه را در بازار محلی فروخته است، می تواند قیمتی را پیشنهاد کند که احتمالاً دقیق تر از نماینده ای است که هرگز یک خانه را نفروخته است. 

آشنایی با قوانین محلی، مقررات و مدارک مورد نیاز

درست همانطور که ارزش های بازار می تواند به شدت از شهری به شهر دیگر تغییر کند، قوانین، مقررات و اسناد محلی نیز می توانند تغییر کنند. هنگام خرید خانه، باید انتظار داشته باشید که مشاور املاک شما از قوانین محلی، مقررات، و اسناد مختلفی که ممکن است مورد نیاز باشد، آگاهی کافی داشته باشد.

در دسترس بودن

هنگام خرید خانه باید انتظار داشته باشید که نماینده املاک شما در دسترس باشد. خرید خانه، همانطور که در بالا ذکر شد، برای داشتن یک تجربه موفق و لذت بخش نیاز به زمان و تعهد دارد. هنگام خرید خانه، باید آماده باشید تا زمانی که کار نمی کنید خود را در دسترس قرار دهید. با این اوصاف، شما همچنین باید انتظار داشته باشید که مشاور املاک شما در دسترس باشد تا زمانی را به شما اختصاص دهد، حتی اگر در راحت ترین زمان ها نباشد.

تعداد نظرات : 5
 • سعید گنجی
  2 اردیبهشت 1402
  با عرض سلام و تشکر. متاسفانه اطلاعات شما در مورد وظایف یک مشاور املاک شامل قسمت اخلاقی و حرفه‌ای گری او نمیشود و این نقصی است که مقاله شما وجود دارد. متاسفانه در قوانین مدنی ما نقش یک مشاور فقط در حد کسی که بلد است در شبکه های اینترنتی موجود آگهی بگذارد و یا به هر طریق دیگری مشتری پیدا کند، محدود شده. این در حالیست که در کشورهای مترقی (از لحاظ حقوق مدنی) مشاور املاک حرفه ایست دارای جواز مخصوص و دانش تخصصی و با کلی مسئولیت همراه است، منجمله احقاق حقوق هر دو طرف که در صورت قصور و شکایات متعدد، حتی بدون رفتن به دادگاه و اثبات جرم، این جواز حرفه ای از او ساقط میگردد.
  ادمین آقای املاک
  2 اردیبهشت 1402
  سلام و عرض ادب کاربر گرامی ممنون از نظرتون حتما در اپدیت های بعدی مطالب جامع تری لحاظ خواهد شد.
 • رضا دولت
  6 مهر 1401
  سلام و عرض ادب بسیار عالی و آموزنده
 • امیر خوش سرشت
  5 مهر 1401
  بسیار جامع و شیوا. از رهنمودهای شما سپاسگزارم.
 • پژمان
  4 مهر 1401
  عالی متشکرم اقای املاک
 • علی ابراهیمی
  4 مهر 1401
  نو آوری هوشمندانه