زعفرانیه تبریز ؛آشنایی با این محله مشهور و گرانقیمت

زعفرانیه تبریز ؛آشنایی با این محله مشهور و گرانقیمت

25 فروردین 1402

محله گردی

زعفرانیه تبریز ؛آشنایی با این محله مشهور و گرانقیمت

زعفرانیه تبریز یکی از محله های مشهور و گرانقیمت شهر تبریز محسوب می شود که در این مطلب از وبلاگ آقای املاک قصد داریم صفر تا صد امکانات رفاهی آن را برای شما بازگو کنیم. اگر قصد خرید آپارتمان در تبریز و یا اجاره آپارتمان در تبریز را دارید و این محله را برای سکونت انتخاب کرده اید، خواندن این مقاله را به شما عزیزان توصیه می کنیم.

فهرست مطالب

تاریخچه زعفرانیه تبریز

زعفرانیه تبریز کجاست

زعفرانیه تبریز منطقه چند است

ویژگی های محله زعفرانیه تبریز

معرفی امکانات رفاهی زعفرانیه تبریز

تاریخچه زعفرانیه تبریز

محله زعفرانیه تبریز یکی از قدیمی ترین و اولین شهرک های این کلانشهر به شمار می رود. آغاز شهرک سازی در این محله به دوران پهلوی بر می گردد و تکمیل آن چند سال پس از انقلاب انجام شد. یکی از ویژگی های 
مثبت شهرک زعفرانیه، بناشدن آن بر روی نواحی ناهموار می باشد که همین امر موجب شده خیابان ها و کوچه‌های متعددی به شکل سربالایی و سرپایینی ساخته شوند. اکثر قطعات این شهرک در ابتدای انقلاب جهت ساخت مسکن به کارمندان و کارگران ادارات و کارخانجات دولتی مانند، آب و برق، تراکتور سازی و ماشین سازی تبریز، جهاد سازندگی، مخابرات و ... واگذار شده‌است.

شایان به ذکر است که در شهر تبریز محله هایی مانند زعفرانیه،ولیعصر و ائل گلی که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند، جزء مناطق نسبتاً گرانقیمت محسوب می شوند. این مناطق، در شهر تبریز از قدمت بالایی برخوردارند. به گونه ای که قدمت برخی از سازه های زعفرانیه، به زمان انقلاب و حتی بیشتر بر می گردد.

خرید خانه در تهران

زعفرانیه تبریز کجاست

زعفرانیه تبریز در قسمت جنوب شرقی شهر تبریز واقع شده است که از سمت شمال به دانشگاه تبریز و بلوار ۲۹ بهمن، از سمت غرب به کوی فرهنگیان و ساری‌زمین و از سمت شرق به محله ائل‌گلی و رجائی شهر و از سمت جنوب به کوی میرداماد و اتوبان شهید کسایی منتهی می شود.

مطالب مرتبط: ائل گلی تبریز؛هر آنچه که باید از این محله قدیمی بدانید!

زعفرانیه تبریز منطقه چند است

زعفرانیه تبریز جزء منطقه ۲ شهرداری تبریز محسوب می شود. شهرک زعفرانیه همچنین با محله هایی از جمله: رجائی شهر، میرداماد، دانشگاه تبریز، الهی پرست، ولیعصر، کوی امین و کوی شبنم مجاورت دارد.

زعفرانیه تبریز منطقه چند است

ویژگی های محله زعفرانیه تبریز

از آنجایی که محله زعفرانیه تبریز جزء مناطق سرشناس ومعروف این شهر به شمار می رود همانند دیگر محله ها دارای ویژگی و مزایای متعددی است به عنوان مثال چهارراه مسجد معروف ترین نقطه زعفرانیه تبریز محسوب می شود که مسجد خاتم الانبیا در آن واقع شده و تقاطع خیابان ۲۴ متری اول و خیابان ۳۵ متری شرقی می باشد.

از ویژگی های دیگر شهرک زعفرانیه تبریز، سربالایی های فراوان در معابر آن است و اکثر آپارتمان های آن بر روی ناهمواری ها ساخته شده اند.

همچنین این محله برای مسافرانی که قصد سفر به تبریز را دارند، مکانی مناسبی جهت خرید البسه و اجناس اروپایی و ترک می باشد. چرا که در سال های اخیر چندین فروشگاه و مراکز خرید در زعفرانیه افتتاح شد که بیشتر اجناس آنها متعلق به کشور ترکیه می باشد.

شایان به ذکر است که یکی از سازه های معروف و مهم زعفرانیه تبریز ، برج آنتن مخابرات می باشد که در بالاترین مکان این شهرک واقع شده است.

بام زعفرانیه تبریز که یکی از ویژگی های بارز این محله محسوب می شود جزء مراکز تفریحی زعفرانیه به شمار می رود و در خیابان میرزا کوچک خان قرار گرفته است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی دانشگاه تبریز قرار دارد.

مطالب مرتبط: ولیعصر تبریز ؛معرفی اعیان ترین و مدرن ترین منطق کلانشهر تبریز

پیش خرید آپارتمان در تهران

معرفی امکانات رفاهی زعفرانیه تبریز

مراکز تفریحی

پارک ادب واقع در بلوار دکتر حسابی، پارک زعفرانیه، پارک میرداماد، شهربازی شهر عجایب تبریز و پارک بهاران

مراکز درمانی

مرکز بهداشت زعفرانیه، مرکز بهداشت بهاران، درمانگاه شبانه روزی میلاد، کلینیک تخصصی دیبا، داروخانه معلم و داروخانه دکتر آبادیخواه

مراکز ورزشی

مرکز تیراندازی میلاد، مجموعه ورزشی میرداماد، زمین چمن میرداماد، مجموعه سلامت فیتنس

مراکز فرهنگی

کتابخانه میرداماد، کتابخانه اباصالح، کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز. همچنین شهر کتاب زعفرانیه یکی دیگر از مراکز فرهنگی این محله می باشد که در خیابان پروین اعتصامی جنوبی،مسجد خاتم الانبیا واقع شده است.

مراکز آموزشی

دبیرستان‌های شهید مدنی و فرزانگان که زیر مجموعه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان می باشند در ضلع شمالی این شهرک قرار گرفته اند.

حمل و نقل عمومی

ایستگاه اتوبوس مسجد واقع در چهارراه مسجد و ایستگاه شقایق واقع در ضلع جنوبی محله زعفرانیه

مراکز خرید

مرکز خرید زعفرانیه تبریز واقع در پروین اعتصامی جنوبی که اصلی ترین مرکز جهت خرید اجناس ترک می باشد و همچنین مرکز خرید میلاد نور