صفحه

1

2

...

135

آذربایجان تهران کجاست

محله آذربایجان تهران در منطقه ۱۰ شهرداری واقع شده است، این منطقه از لحاظ فرهنگی، نظامی، سیاسی نسبت به سایر مناطق تهران حرف اول را می زند. یکی از محله های معروف منطقه ۱۰ محله آذربایجان است که دارای ساختمان‌های مهم از جمله مجلس خبرگان، نهاد ریاست جمهوری، چندین پادگان نظامی می باشد. مرزبندی آذربایجان از شمال به خیابان جمهوری حدفاصل کارگر جنوبی تا خیابان ولیعصر، از جنوب به خیابان امام خمینی حدفاصل میدان حر تا خیابان ولیعصر، از شرق به خیابان ولیعصر حدفاصل خیابان جمهوری و خیابان امام خمینی و درنهایت از غرب به خیابان کارگر جنوبی حدفاصل خیابان امام خمینی و جمهوری مشخص شده است. 

سفارت آذربایجان تهران

همانطور که به آن اشاره کردیم این محله از لحاط مراکز فرهنگی، نظامی و سیاسی بسیار غنی است به عنوان مثال وجود سفارت های فرانسه، ایتالیا، واتیکان، ارمنستان در منطقه یازده، موجب شده این منطقه در معرض تردد مهمانان خارجی و رفت‌وآمد آن‌ها قرار گیرد.

تاریخچه محله آذربایجان

آذربایجان در زمان حکومت پادشاهان قاجار، خارج از تهران بود که از سال ۱۳۴۰ به بعد، محله‌ای اعیان‌نشین و به‌اصطلاح مرفه نشین شد اما بعد از انقلاب به دلیل فضای کارگاهی که در این محله به وجود آمد، از لحاظ بافت مرفه نشین، ریزش شدیدی داشت. در حال حاضر آثار تاریخی مانند ساختمان اداره پست چهارراه لشگر و کاخ مرمر و انستیتو پاستور از گذشته به جا مانده است. میدان حر، قبلاً در محدوده باغ شاه قرار داشت. در حال حاضر این میدان تندیس نبرد گرشاسب(قهرمان شاهنامه) با اژدها را در میان خود دارد. امروزه تاریخچه مشخص و دقیقی از محله آذربایجان ثبت‌نشده اما بافت قدیمی این محله و سردرِ خانه‌ها و اماکن مذهبی آن، حرف‌های زیادی از قدمت این محله دارند که در جایی به ثبت نرسیده اند.

خرید آپارتمان در آذربایجان تهران

اگر به دنبال خرید آپارتمان در تهران هستید و در جستجوی خانه‌هایی با قیمت مناسب هستید، منطقه ۱۰ تهران را در نظر داشته باشید. منطقه ۱۰ تهران یکی از مناطق قدیمی تهران به حساب می آید که  قدمت۱۰۰ ساله دارد. میانگین خرید آپارتمان در محله آذربایجان نسبت به سایر نقاط دیگر متوسط است و بودجه زیادی نمی‌خواهد از آنجایی که جمعیت بالایی در این منطقه وجود دارد املاک آن به خوبی فروش و اجاره می‌رود.
امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی توانایی خرید خانه را ندارند بنابراین اگر می‌خواهید خانه ای بخرید باید ابتدا به بودجه خود یک نگاهی بیندازید و سپس اقدام کنید. نکته ای که هنگام خرید آپارتمان باید به آن دقت کنید این است که محله آذربایجان تهران بافت قدیمی تری نسبت به دیگر محله های منطقه ۱۰ دارد.

دسترسی های محلی آذربایجان تهران

سرتاسر محله آذربایجان در طرح ترافیک اصلی و طرح زوج و فرد قرار دارد. اگر قصد خرید آپارتمان در آذربایجان تهران را دارید و با خودروی شخصی خود قصد رفت و آمد به نقاط مختلف تهران را دارید، بهتر است خرید طرح را فراموش نکنید.

برای دسترسی به ایستگاه اتوبوس در این محله می توانید در خیابان ولیعصر به اتوبوس‌های تندروی خط ۷، میدان راه آهن-تجریش دسترسی پیدا کنید.اگر می خواهید با تاکسی از این محله به مناطق دیگر تهران بروید، با وجود آنکه این محله فاقد پایانه تاکسیرانی است، با مشکلی مواجه نخواهید شد چرا که دورتادور این محله تاکسی‌های بسیاری در رفت‌وآمد هستند.

چنانچه مایل به رفت‌وآمد با مترو هستید، خط ۳ مترو، قائم-آزادگان در خیابان فلسطین جنوبی این محله ایستگاه دارد از طرفی خیابان‌های اطراف محله آذربایجان در مسیر ایستگاه‌های متروی زیادی قرار گرفته است. ایستگاه‌هایی مانند خط ۲ مترو، فرهنگسرا-صادقیه در خیابان پاستور و خط ۷ مترو، یادگار امام-ورزشگاه تختی در خیابان نواب و خط ۴، شهید کلاهدوز- اکباتان در خیابان انقلاب، قرار دارند که می‌توانید بعد از پیاده شدن از مترو و خروج از ایستگاه، به‌وسیله اتوبوس یا تاکسی خود را به محله آذربایجان برسانید.

شایان به ذکر است که این محله دارای یک پمپ بنزین واقع در کارگر جنوبی نزدیک به میدان حر می باشد. البته در اطراف محله نیز در خیابان‌های چهارراه لشگر، وحدت اسلامی و خیابان کمیل هم می‌توانید به پمپ بنزین دسترسی پیدا کنید.

قیمت خرید آپارتمان در آذربایجان تهران

نگاهی به امکانات رفاهی محله آذربایجان

 مراکز درمانی

این محله دارای چندین مراکز درمانی از جمله بیمارستان شهید شوریده واقع در خیابان پاستور، داروخانه بیست‌ونه فروردین واقع در خیابان کارگر شمالی می باشد. البته نا گفته نماند که بیمارستان سورنا واقع در محله شیخ هادی در مجاورت محله آذربایجان قرار دارد.

مراکز فرهنگی

علاوه بر مراکز درمانی این محله دارای مراکز فرهنگی متعددی نظیز کانون فرهنگی تربیتی حر ( وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش ) خانه فرهنگ حر واقع در میدان حر با کلاس‌ها و اردوهای آموزشی، نیازهای فرهنگی ساکنین این محله را فراهم می کند. همچنین کتابخانه امام علی(ع) در این محله قرار گرفته است.

اماکن مذهبی

مسجد منشورالسلطان واقع در خیابان منشورالسلطان، مسجد سلمان واقع در خیابان پاستور، حسینیه امام خمینی(ره) واقع در خیابان پاستور و حسینیه قائم(عج) واقع در خیابان اردیبهشت نیز در خدمت ساکنین این محل هستند.

مراکز تفریحی

 بوستان دوازده فروردین ازجمله بوستان‌های موجود در محله آذربایجان است که دارای فضای سبز و آب‌نما و وسایل ورزشی می‌باشد. بوستان مترو نیز در کنار ایستگاه متروی حر قرار دارد و امکانات آن در حد یک پارک محلی کوچک است.

مراکز خرید

فروشگاه سرشناس و معروف گل‌های زعیم در میدان پاستور این محله قرار دارد. در این فروشگاه بزرگ و زیبا، انواع گل‌های مصنوعی و طبیعی، صنایع‌دستی و دیگر موارد مربوطه به فروش می رسد. از دیگر مراکز خرید واقع در این محله می توان به مرکز خرید سپه و فروشگاه بزرگ اتکا در محلات هم‌جوار این محله اشاره کرد.

قیمت آپارتمان در آذربایجان تهران

قیمت آپارتمان در آذربایجان تهران همانند قیمت خرید آپارتمان در بلوار فردوس ، یا قیمت خرید آپارتمان در نیاوران و یا هر منطقه ای دیگری از تهران نسبت به موقعیت جغرافیایی و امکانات آپارتمان متفاوت است.

به عنوان مثال در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ قیمت آپارتمان ۷ ساله در خیابان قصرالدشت (خیابان دامپزشکی) آذربایجان متری ۴۴ میلیون تومان می باشد. همچنین قیمت آپارتمان ۲۱ ساله در خیابان مرتضوی بین خوش و رودکی متری ۲۶ میلیون تومان است. شایان به ذکر است در همین ماه در آگهی های خرید و فروش وبسایت های ملکی قیمت آپارتمان نوساز در محله آذربایجان متری ۴۷ میلیون تومان به ثبت رسیده است.


سوالات متداول

 • آذربایجان تهران کجاست؟

  محله آذربایجان تهران در منطقه ۱۰ شهرداری واقع شده است. محدوده آذربایجان از شمال به خیابان جمهوری حدفاصل کارگر جنوبی تا خیابان ولیعصر، از جنوب به خیابان امام خمینی حدفاصل میدان حر تا خیابان ولیعصر، از شرق به خیابان ولیعصر حدفاصل خیابان جمهوری و خیابان امام خمینی و درنهایت از غرب به خیابان کارگر جنوبی حدفاصل خیابان امام خمینی و جمهوری مشخص شده است.

 • آیا ذربایجان تهران سفارت دارد؟

  بله. این محله از لحاط مراکز فرهنگی، نظامی و سیاسی بسیار غنی است به عنوان مثال وجود سفارت های فرانسه، ایتالیا، واتیکان، ارمنستان در منطقه یازده، موجب شده این منطقه در معرض تردد مهمانان خارجی و رفت‌وآمد آن‌ها قرار گیرد.

 • قیمت آپارتمان در آذربایجان تهران چگونه است؟

  میانگین قیمت خرید آپارتمان در محله آذربایجان نسبت به سایر نقاط دیگر متوسط است و بودجه زیادی نمی‌خواهد از آنجایی که جمعیت بالایی در این منطقه وجود دارد املاک آن به خوبی فروش می‌رود.

 • مترو آذربایجان تهران کجاست؟

  خط ۳ مترو، قائم-آزادگان در خیابان فلسطین جنوبی این محله ایستگاه دارد از طرفی خیابان‌های اطراف محله آذربایجان در مسیر ایستگاه‌های متروی زیادی قرار گرفته است. ایستگاه‌هایی مانند خط ۲ مترو، فرهنگسرا-صادقیه در خیابان پاستور و خط ۷ مترو، یادگار امام-ورزشگاه تختی در خیابان نواب و خط ۴، شهید کلاهدوز- اکباتان در خیابان انقلاب، قرار دارند که می‌توانید بعد از پیاده شدن از مترو و خروج از ایستگاه، به‌وسیله اتوبوس یا تاکسی خود را به محله آذربایجان برسانید.

 • آذربایجان کدام منطقه تهران است؟

  محله آذربایجان تهران در منطقه ۱۰ شهرداری واقع شده است. آذربایجان از شمال به خیابان انقلاب از شرق به شیخ هادی از جنوب به خیابان امام خمینی و از غرب به محله نواب منتهی می شود.

سوپر اپلیکیشن آقای املاک