روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

19 آذر 1400

دکوراسیون

روف گاردن چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

طبیعتا انسان ها در زندگی شهری و پر از ترافیک و آلودگی هوا تمایل دارند در خانه‌ای که زندگی می‌کنند، فضای سبزی وجود داشته باشد، که امروزه تکنولوژی پیشرفته ای به نام روف گاردن که در زبان فارسی بام باغ گفته می‌شود بر روی پشت بام و تراس خانه ها ساخته می شود. در این مقاله می خواهیم شما را با روف گاردن و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید

روف گاردن پشت بام

مفهوم روف گاردن یا همان باغ پشت بام چیز جدیدی نیست زیرا تمدنهای باستانی در طول سلطنت امپراتوریهای روم ، مصر و بین النهرین از تراسهای بلند برای رشد درختان ، درختچه ها و گیاهان استفاده می کردند. امروزه اکثر باغبانان با تجربه حیاط خلوت یا زمین خود را در فضاهای باز وسیع به عنوان تکه های باغ خود در نظر می گیرند ، اما سایر باغبانان و محیط بانان مصمم می دانند که جایگزین هایی وجود دارد و اینجاست که باغ های پشت بام نقش آفرینی می کنند.

روف گاردن چیست ؟

به زبان ساده، روف گاردن به باغبانی که در پشت بام ساختمان یا سایر سازه ها کشت و رشد می کند، می گویند. باغبانی پشت بام معمولاً در مناطقی اتفاق می افتد که فضا یا املاک محدود است یا کاملاً فاقد آن است. به تعبیری روف گاردن یا همان بام سبز تکنولوژی مدرنی می باشد که بر پایه سقف خانه‌ها بنا می‌شود که ما می‌توانیم با ایجاد این تکنولوژی طبیعت را به خانه خود بیاوریم. 

اگر در شهری بدون دسترسی به زمین برای باغبانی زندگی می کنید، یک روف گاردن ممکن است گزینه جذابی به نظر برسد. برخی از باغ‌های پشت بام در ساختمان‌های تجاری، مجتمع‌های آپارتمانی یا خانه‌های شخصی  شکوفا می‌شوند و بدون مشکل گل‌، میوه‌ یا سبزیجات تولید می‌کنند.

باغبانی پشت بام را می توان به دو صورت طبقه بندی کرد:

روف گاردن یک روف گارد معمولاً ظروفی با گیاهان دارد که می توانند بخشی یا بیشتر سقف را بپوشانند و از گیاهان در ساختمانهایی برای استفاده تفریحی یا تجاری استفاده می شود. به عنوان مثال ، یک رستوران گیاهی یا ارگانیک به عنوان یک مرکز تجاری در نظر گرفته می شود.  سقف سبز سقف سبز در واقع به این معنی است که کاشت ها درست بر روی سقفی با غشای مقاوم در برابر آب در زیر آنها رشد می کنند. دو نوع سقف سبز وجود دارد که شامل فشرده و گسترده است. یک سقف سبز فشرده حاوی لایه هایی از خاک ضخیم است که می تواند گیاهان بزرگتر و حتی درختان را اداره کند ، در حالی که یک سقف وسیع شامل لایه های نازک تری از خاک است که گیاهان کوچکتر را در خود جای می دهد.

قیمت روف گاردن

باغ های پشت بام می توانند راهی مفرح و پربار برای استفاده از ساختمانها یا فضاهای خانه در سطح بالا باشند و مزایای بسیاری دارد. اگر در حال فکر باغچه پشت بام هستید ، می توانید به وبسایت آقای املاک که در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و مشاغل مرتبط با ساختمان در ایران فعال است، مراجعه کرده و از قیمت آگهی های روف گاردن باخبر شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت دیوار سبز در منزل

انواع روف گاردن

بام سبز با توجه به شرایط خانه انتخاب می‌شوند و انواع مختلفی دارند، که عبارتند از:

۱.سیستم مرکز

نام دیگر سیستم مرکز باغ بام می باشد، ایجاد این نوع فضای سبز شبیه به پارکی می باشد که دارای عمق بیشتری نسبت به دیگر بام باغ ها بوده که می توان انواع درختان و گیاهان را کاشت و همچنین از آب نماهای بزرگ استفاده کرد، معمولاً از سیستم مرکز بیشتر برای بام سبزهای عمومی استفاده می شود.

۲.سیستم گسترده

سیستم گسترده یا بام سبز دارای ارتفاع کمی می باشد که نمی توان انواع گیاهان را در این ضخامت کم از ارتفاع کاشت، تنها یک یا دو نوع ازگیاهان در این ارتفاع کاشته می‌شود.

۳.سیستم ترکیبی

سیستم ترکیبی، ترکیبی از سیستم گسترده و متمرکز است، این سیستم دارای ظرفیت بار بیشتری نسبت به انواع روف گاردن می باشد که می توان در سیستم ترکیبی آلاچیق را اضافه نمود که علاوه بر راحتی بیشتر برای ساکنین، ساختمان را به بسیار زیباتر جلوه می دهد

۴.سیستم مدولار یا جعبه گیاه

سیستم مدولار یا جعبه گیاه سیستمی ناپیوسته است به این معنی که در این سیستم دیگر ضخامت و عمق تاثیری ندارد، زیرا کاشت گیاهان در جعبه صورت می گیرد و می توان این جعبه ها را در کل سطح پشت بام قرار داد به همین دلیل است که به این نوع بام باغ، جعبه گیاه گفته می شود.

بیشتر بخوانید: پنت هاوس چیست ؟ آشنایی با امکانات ؛ مزایا و معایب آن

عکس های روف گاردن

دلایل باغبانی پشت بام

باغبانی روی پشت بام به دلایل مختلف رخ می دهد ، یکی زیبایی پشت بام سرسبز است که ویژگی های تزئینی و محیطی و جنبه های تجاری و شخصی را به جامعه اعلام می کند. استدلال سنتی تر پشت باغبانی صرفاً پرورش میوه ، سبزیجات و سایر گیاهان برای مصرف یا سایر مصارف مرتبط است. با چشم اندازها و دلایل مختلف باغبانی پشت بام ، به هر حال مزایای آن چیست؟

مزایای روف گاردن

روف گاردن را می‌توان در زمان بسیار کوتاه ایجاد کرد، باعث کاهش آلودگی هوا و کاهش دی اکسید کربن، فتوسنتز گیاهان، زیباتر جلوه دادن ساختمان، محیطی برای آرامش و استراحت، گسترش فضای سبز و عایقی برای سرما و گرمای ساختمان می باشد.

۱.تعامل با طبیعت

باغ روی پشت بام به افرادی که به طبیعت دسترسی ندارند اجازه می دهد با طبیعت ارتباط برقرار کنند ، به ویژه برای افرادی که در شهرهای بزرگ هستند و هیچ ارتباطی با عناصر طبیعی یا هر نوع فضای سبز ندارند. این نوع تعامل سالم است و به شادی عمومی کمک می کند و استرس را نیز تسکین می دهد.

۲.کاهش آلودگی

باغبانی پشت بام سطح آلودگی را کاهش می دهد زیرا به افزایش کیفیت هوا و آب کمک می کند. یک باغ پشت بام می تواند ذرات و گازهای موجود در هوا را از طریق فتوسنتز و همچنین از طریق رسوب گذاری در مناطق رویش پشت بام کاهش داده و فیلتر کند. هنگامی که باغهای متعددی در پشت بام در یک شهر وجود دارد ، وجود آنها همچنین می تواند به کاهش گرد و غبار در هوا کمک کرده و مه آلودگی را کاهش دهد که منجر به انتشار گازهای گلخانه ای نامطلوب می شود.

۳.ضایعات ساختمان

یک باغ روی پشت بام می تواند ضایعات ساختمان را کاهش دهد و می تواند اثربخشی و طول عمر مصالح و جنبه های تکنولوژیکی مورد استفاده در یک سازه را افزایش دهد. غشای واقعی سقف که در زیر لایه خاک در یک سقف سبز استفاده می شود می تواند در کاهش ضایعات ساختمان مفید باشد ، همچنین گرمایش ، تهویه مطبوع و تهویه مورد استفاده در ساختمان نیز کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: لابی ساختمان چیست ؛ چه مزایا و کاربردی دارد؟

۴.کاهش سر و صدا

روف گاردن عایق را از سر و صدا ایجاد می کنند زیرا خاک و گیاهان به عنوان بافر عمل می کنند. آنها می توانند صدا را جذب ، منحرف یا منعکس کنند و باعث کاهش طبیعی سر و صدا در ساختمان شوند. باغ های پشت بام همچنین می توانند سر و صدای کلی را در مناطق شلوغ شهری و سایر نقاط تولید کننده سر و صدا در یک شهر کاهش دهند.

۵.اثرات حرارتی

یکی از جنبه های چشمگیر روف گاردن تأثیر آن بر گرمای یک منطقه شهری است. افزایش سطح گرما از طریق مناطق وسیعی از بتن در مکان های شهری تولید می شود. بتن گرما را جذب می کند. این مناطق ، یا جزایر گرمایی ، می توانند شهرها را در فصول بهار و تابستان بسیار گرم کنند ، که منجر به استفاده طولانی مدت از سیستم های خنک کننده می شود. هنگامی که باغ های پشت بام وجود دارد ، اثر گرمای شهری کاهش می یابد. با تبخیر در این مناطق باغی ، وسعت زیاد سبز می تواند مناطق شهری را خنک کرده و اثر گرمای جزیره شهری را کاهش دهد.

۶.احتباس باران

باغ های پشت بام از آب باران نهایت استفاده را می برند و بلافاصله از آن استفاده می کنند. هرگونه آب باران اضافی نگهداری می شود و برای استفاده بعدی ذخیره می شود. فرایند تبخیر آب را به هوا باز می گرداند. کاشت در باغ پشت بام آب باران را حفظ می کند ، اما همچنین به عنوان فیلتر برای هرگونه رواناب ساختمان عمل می کند ، که احتمال سیلاب زیر را کاهش می دهد.

۷.مصرف انرژی

روف گاردن یا همان باغ پشت بام یک راه عالی برای صرفه جویی در انرژی است. با عایق اضافه شده ، سقف می تواند گرما را در سرما حفظ کرده و دما را در گرما کاهش دهد. این اثرات منجر به استفاده کمتر از تهویه مطبوع و گرما می شود که به نوبه خود منجر به صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های آب و برق می شود.

بیشتر بخوانید: نور پردازی نمای ساختمان ؛ با انواع و مزایای آن آشنا شوید

۸.مشوق های کشاورزی

مناطق پشت بام نقاط مناسبی برای توسعه بام های سبز برای مینی مزارع کشاورزی است. تولید میوه های تازه ، سبزیجات و سایر گیاهان خوراکی انگیزه ای عالی برای برداشت طبیعی غذاها در مناطق شهری است. باغ های پشت بام می توانند راهی مفرح و پربار برای استفاده از ساختمانها یا فضاهای خانه در سطح بالا باشند و مزایای آن بسیار است.

معایب روف گاردن

ایجاد روف گاردن بر روی سقف وزن زیادی بر ساختمان وارد می کند، این وضع شامل آلاچیق، درختان، گیاهان، آب نما، مبلمان و... می باشد و اگر ساختمانی این وزن را تحمل نکند موجب نشست سقف ساختمان می‌شود. بنابراین اگر قصد نصب روف گاردن را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که پشتیبان سقف شما می تواند وزن زیادی را تحمل کند.همچنین یک روف گاردن فشار شدیدتری بر منبع آب ساختمان وارد می کند. اگر هیچ خروجی آب روی پشت بام وجود ندارد، باید یا در روف گاردن آب نصب کنید یا آب را از داخل ساختمان حمل کنید.

تعداد نظرات : 1
  • علی منصوری
    21 آذر 1400
    بسیار عالی و کامل بود توضیحاتتون. ممنون از آقای املاک