ملک اکازیون در معاملات را بشناسیم

ملک اکازیون در معاملات را بشناسیم

19 فروردین 1403

ملکی

ملک اکازیون در معاملات را بشناسیم

اگر به دنبال خرید ملک رفته باشید احتمالاً واژه ملک اکازیون را از مشاورین املاک شنیده اید. املاک اکازیون به املاکی گفته می شود که دارای یک امتیاز و برتری مهم و قابل توجه نسبت به سایر املاک باشند. این امتیاز در معرفی ملک و فروش بهتر و سریعتر آن تاثیر زیادی دارد. برای خرید آپارتمان یا ملک، باید املاک اکازیون را بشناسید تا انتخاب درستی داشته باشید. در این مطلب به معرفی و بررسی املاک اکازیون و شرایط آنها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان لاکچری در تهران و خرید آپارتمان مدرن در تهران کلیک کنید. 

پیش خرید آپارتمان در تهران

ویژگی های مهم ملک اکازیون

یک ملک اکازیون می تواند دارای یک ویژگی مهم مانند قیمت خیلی مناسب باشد که آن را برای خرید بسیار جذاب می کند. ولی به غیر از قیمت مناسب، ویژگی های دیگری هم در ایجاد یک مورد اکازیون تاثیر دارند که در ادامه معرفی می کنیم.

جهت کارشناسی آنلاین آپارتمان خود کلیک کنید. 

ملک-اکازیون

  • قیمت بسیار مناسب ملک

اولین و مهمترین فاکتور در یک ملک اکازیون، قیمت پایین تر از میانگین منطقه و محله است. ملکی که دارای امکانات و شرایط خوبی است ولی به دلیل نیاز مالک یا شرایط خاص او، با قیمت پایین تری برای فروش گذاشته شده است. این ملک یک مورد اکازیون برای خرید است و معمولاً در زمان کوتاهی هم فروخته می شود. در بازار املاک بعضی از مالکین مانند ملک ورثه ای که بعد از انحصار وراثت برای فروش گذاشته شده اند در همین دسته قرار می گیرند. برای اطمینان از صحت اکازیون بودن این املاک باید ملک و اسناد آن را با دقت بررسی کنید تا نقص یا مشکلی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: املاک مجهول المالک و نحوه درخواست سند آن

  • قدرالسهم ملک

بعد از قیمت یکی از جذاب ترین ویژگی یک ملک که آن را اکازیون می کند داشتن قدرالسهم بالاست. واحد آپارتمانی که دارای زمین بزرگ و سهم زیادی از این زمین است، برای خرید بسیار با ارزش است. هر چه تعداد واحدهای یک ساختمان کمتر و زمین بزرگتری داشته باشد، قدرالسهم یک واحد بیشتر می شود. مثلاً یک ساختمان 3 طبقه با زمین 400 متری و 5 واحد آپارتمان، سه طبقه تک واحدی100 متری دارد. در این ساختمان، هر واحد آپارتمان تک واحدی به دلیل داشتن قدرالسهم خوب، یک اکازیون است.

در مجتمع های با متراژ بالای 1000 متر و قدیمی که طبقات کمی دارند، به دلیل تعداد مالکین کمتر و زمین بزرگ، هر واحد از نظر قدرالسهم اکازیون است.

  • لوکیشن و موقعیت خوب ملک

بعضی از املاک در موقعیت های با شهرسازی خوب و یا دسترسی عالی واقع شده اند. این املاک به دلیل راحتی رفت و آمد و سرعت دسترسی، داشتن خیابان یا بلوار عریض، جای پارک فراوان در اطراف ساختمان، مجاورت با یک ساختمان برند یا مشابه این، خواهان زیادی دارند. این ساختمان ها جز املاک اکازیون دسته بندی می شوند و توسط مشاورین با این ویژگی ها معرفی و تبلیغ می شوند. 

املاکی که در مسیر دو یا چند بزرگراه قرار دارند یا بوسیله چند خیابان و بلوار بزرگ احاطه شده اند می توانند جز همین دسته باشند. همچنین ساختمان هایی که در یک خیابان با درخت های سبز و زیبا یا فضای سبز خوب واقع شده اند هم می توانند از املاک اکازیون باشند. 
علاوه بر این ملکی که در یک محله معروف و زیبا با باغ های زیاد یا شهرسازی خاص و استاندارد قرار دارد جز املاک اکازیون می باشد. مثلاً یک ملک خوب در محله عفیف آباد شیراز یا در بعضی از خیابان های شهرک غرب تهران از این دسته املاک هستند.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در شیراز کلیک کنید. 

املاک-اکازیون

  • برتری فنی یا معماری ساختمان

یکی از مواردی که شاید اهمیت کمتری دارد ولی باعث اکازیون شدن ملک می شود، داشتن سازه یا معماری برند و ممتاز است. یک ملک اکازیون می تواند از دسته املاک طراحی شده توسط یک معمار معروف یا از نمونه کارهای یک سازنده به نام منطقه باشد. این املاک به دلیل رعایت استانداردها و اصول معماری و سازه ای، جز املاک برتر و برگزیده منطقه هستند و متقاضی بیشتری دارند. مطمئنا خرید و فروش این املاک به همین دلیل راحت تر است و بنابراین متقاضی زیادی دارند. 

علاوه بر این ساختمان هایی که با سیستم سازه ای جدید یا خاص با وزن کمتر یا مقاوم در برابر زلزله ساخته می شوند ممکن است به همین دلیل معروف و اکازیون شوند. مثلاً ساختمان های با سیستم LSF ( سیستم سازه ای فولادی سبک) یا سیستم سقف کوبیاکس می توانند از همین دسته باشند.

بیشتر بخوانید: روش های تبدیل سند مشاع به سند شش دانگ

  • مصالح و سازه درجه یک

علاوه بر نوع معماری و سازه ساختمان، نوع مصالح و درجه بندی متریال به کار رفته در ملک هم تاثیرگذار است. یک ساختمان با متریال های درجه یک و گران نسبت به یک ساختمان با قیمت مشابه ولی متریال های درجه دو و سه، اکازیون است. یک ملک با امکاناتی مانند آسانسور درجه یک، درب های ضد سرقت، درب ریموت دار، سنگ های کف و دیوار درجه یک، سرامیک های گران و غیره، به ملکی اکازیون برای خرید تبدیل می شود.

البته در صورتی که این املاک قیمتی خیلی بالاتر از قیمت منطقه داشته باشند دیگر جز موارد اکازیون محسوب نمی شوند. بلکه اگر با قیمتی معقول و در حد و حدود قیمت منطقه و محله و کمی بالاتر فروخته شوند حتماً ارزش بالایی دارند و اکازیون هستند.

  • منطقه ملک 

یکی از موارد مهم برای اینکه ملکی اکازیون باشد منطقه شهرداری ملک است. هر منطقه شهری دارای قیمت و ویژگی های خاص خودش است. بعضی از مناطق هر شهر اصطلاحاً جز مناطق لاکچری و گران هستند. املاکی در این مناطق که از بقیه جهات قابل قبول باشند و قیمت معقولی هم داشته باشند می توانند جز املاک اکازیون قرار گیرند. مثلاً یک واحد آپارتمان در منطقه 1 تهران 8 ساله، نورگیر با تمام امکانات و در یک خیابان خوب که قیمتی منطقی و مناسب دارد در صورتی که نمای خوبی هم داشته باشد می تواند جز املاک اکازیون باشد. 

البته هر ملکی در مناطق گران یک شهر نمی تواند جز املاک اکازیون باشد بلکه این مساله باید توسط یک مشاور املاک یا کارشناس با تجربه بررسی شود. مثلاً یک ملک با نقشه نامناسب، غیر نورگیر، با دسترسی بد یا کوچه باریک، به دلیل ارزش پایین تر اکازیون نیست.

خرید خانه در تهران