آسانسور کششی ؛معرفی انواع، کاربرد و راهنمای قیمت

آسانسور کششی ؛معرفی انواع، کاربرد و راهنمای قیمت

10 اردیبهشت 1402

دانستنی

آسانسور کششی ؛معرفی انواع، کاربرد و راهنمای قیمت

آسانسور کششی یکی از انواع آسانسور است که امروزه در آپارتمان های مسکونی، اداری و تجاری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از انواع، مزایای آسانسورهای کششی با شما صحبت خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

آسانسور کششی چیست

آسانسور کششی گیربکسی

آسانسور کششی گیرلس

انواع آسانسور کششی گیرلس

آسانسور کششی یا هیدرولیکی

آسانسور کششی قیمت

آسانسور کششی چیست

آسانسور کششی نوعی آسانسور است که حرکت آن بر اثر اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه کشش، در هنگام چرخش آن، توسط سیستم محرکه (موتور آسانسور) انجام می گیرد.به دلیل مزایای بیشمار آسانسور کششی مانند مقرون به صرفه بودن آن ، این مدل از آسانسور یکی از متداول ترین سیستم های اجرایی در سراسر دنیا می باشد. آسانسور های کششی نیز همانند بیشتر آسانسور های دیگر دارای کابین، وزنه، نیروی محرکه، سیم بکسل آسانسور، تابلو فرمان و ... هستند. 

آسانسور کششی گیربکسی

آسانسور کششی گیربکسی با استفاده از نیروی اصطکاکی که بین سیم بکسل و قرقره به وجود می آید، ساخته می شود. این نیروی کششی موجب جابجایی کابین بین طبقات می شود. به تعبیری ساده تر، سیم بکسل از یک سمت به کابین و از سمت دیگر به وزنه تعادل متصل شده و بین این دو، یک قرقره قرار داده می شود. مکانیسم حرکت کابین بر اساس به تعادل رسیدن وزنه و کابین، با استفاده از یک نیروی خارجی است. در سالهای گذشته این نیروی خارجی به صورت دستی تامین می شد که با پیشرفت علم تکنولوژی استفاده از نیروی برق جایگزین نیروی دستی شد که به موجب آن یک سر قرقره به موتور الکتریکی و یک سر آن رابط بین کابین و وزنه تعادل دارد. ریل های مخصوصی که برای کابین و وزنه لحاظ شده اند امکان حرکت آن ها به صورت عمودی را فراهم می کند.

مطالب مرتبط: از شرایط بیمه آسانسور ساختمان خود خبر دارید؟

آسانسور کششی گیرلس

در ابتدا بهتر است معنی واژه «گیرلس» را بدانیم. واژه «گیر» یا Gear در زبان انگلیسی به معنای دنده یا چرخ دنده است و پسوند «لس» یا Less در زبان انگلیسی به معنای «بدون» است؛ در نتیجه ترکیب این دو واژه که به صورت گیرلس نوشته و خوانده می شود به معنای وسیله ای است که دنده یا چرخ دنده نداشته باشد.

آسانسور کششی گیرلس (Gearless) به آسانسورهایی می گویند که موتور آن ها فاقد گیربکس باشد و دور فلکه کششی در آنها به وسیله اینورتر (Inverter) یا درایو کنترل سرعت کنترل می شود. موتورهای آسانسورهای گیرلس معمولاً دارای آهن ربای دائم هستند که راندمان بیشتری دارند. در گذشته آسانسورهای گیرلس از موتورهای DC به منظور کنترل منحنی شتاب مثبت و منفی استفاده می شد اما اکنون با پیشترفت تکنولوژی در ساخت مگنت های دائمی و الکترونیک قدرت، از موتورهای AC استفاده می شود.

انواع آسانسور کششی گیرلس

موتورهای گیرلس انواع متفاوتی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

  • موتور AC با آهن ربای دائمی
  • موتور AC ولتاژ متغیر و فرکانس متغیر
  • موتور DC ولتاژ متغیر

مطالب مرتبط: صفر تا صد تعمیر و نگهداری آسانسور ؛ از قوانین تا مزایای آن

عکس آسانسور کششی

آسانسور کششی یا هیدرولیکی

آسانسور کششی یا هیدرولیکی یکی از مهم ترین سؤالاتی است که برای بسیاری از مهندسین ساختمان و معماران و حتی ساکنان یک ساختمان بوجود می آید. در حقیقت پاسخ قطعی برای این سؤال وجود ندارد چرا که کاربرد این آسانسورها با توجه به شرایط ساختمان متفاوت است در حقیقت بسته به شرایط ساختمان می توان تصمیم به انتخاب آسانسور کششی یا هیدرولیک گرفت. برخی از آسانسورها برای ساختمان های کوچکتر بهتر می باشند در حالی که برخی دیگر برای حمل و نقل بلند طراحی شده اند.

به عنوان مثال اگر فضای کافی برای نصب آسانسور در اختیار ندارید یا در طراحی معماری، آسانسوری با کابین شیشه ای می خواهید، اگر محل موتورخانه ای که برای آسانسور در نظر گرفته اید در فاصله ای دورتر از آسانسور است و یا اگر سرعت سرویس دهی آن برایتان اهمیت زیادی ندارد و نهایتاً اگر ساختمان شما کمتر از ۵ طبقه و کم ترافیک است و حتی اگر آسانسور با ظرفیت های بسیار سنگین (بیش از ۵/۲ تن) نیاز دارید آسانسورهای هیدرولیکی گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهدبود.

مطالب مرتبط: آسانسور هیدرولیک ؛معرفی انواع، مزایا و راهنمای قیمت

از طرفی دیگر آسانسورهای کششی مناسب نصب در کلیه ساختمان هایی که از شرایط بالایی برخوردار نیستند و نیز دارای حجم ترافیک سنگین و با هر تعداد طبقه از ۲ طبقه به بالا هستند، می باشند.

یک تفاوت بارز میان آسانسورهای کششی و آسانسورهای هیدرولیک ، نحوه حمل و نقل کابین است. در آسانسورهای کششی ،کابین توسط طناب های فولادی کششی یا تسمه های روی یک سیستم قرقره بالا و پایین می رود. در مقایسه با سیستم های هیدرولیک، آسانسورهای کششی انرژی کمتری مصرف می کند. آسانسورهای کششی از یک وزنه تعادل برای جبران وزن کابین و سرنشینان استفاده می کنند. با این طراحی، موتور مجبور نیست وزن زیادی را جابجا کند و این باعث می شود انرژی، بسیار کارآمدتر از سیستم های هیدرولیک باشد.

    آسانسور کششی قیمت

    عوامل بسیاری در قیمت آسانسور هیدرولیکی از جمله: تعداد طبقات ساختمان، ظرفیت نفرات، استفاده از قطعات ساخت داخل یا خارج و از همه مهمتر نرخ روز ارز موثر هستند. جهت دریافت اطلاعات از قیمت آسانسور کششی می توانید با پیمانکاران و شرکت های معتبر در وبسایت آقای املاک ارتباط برقرار کنید.