۷ عاملی که بر ارزش یک ملک تأثیر می گذارند

۷ عاملی که بر ارزش یک ملک تأثیر می گذارند

26 مهر 1400

ملکی

۷ عاملی که بر ارزش یک ملک تأثیر می گذارند

هر فردی که به دنبال ملک است قاعدتا بهترین معامله را می خواهد. اگر ملک خود را می فروشید، مطمئن شوید که همه موارد ذکر شده در لیست را علامت زده اید تا از نرخ مناسب ملک اطمینان حاصل کنید  و اگر به دنبال خرید ملک یا خانه هستید ، برای یک معامله خوب باید مطمئن شوید که خانه جدید شما دارای همه این موارد و موارد دیگر است.

عوامل موثر در قیمت گذاری ملک

ما عوامل مختلفی را که بر قیمت مسکن تأثیر می گذارند را مورد بررسی قرار داده ایم که هم به خریدار و هم به فروشنده در فرایند معاملات کمک کنیم.

۱. وضعیت خارجی خانه شما

ظاهر خارجی یک ملک رازهای زیادی در مورد خانه می گوید. درست از سن تا نوع استفاده از آن و تلاش برای حفظ آن همه در ظاهر بیرونی یک ملک منعکس شده است. به طور طبیعی، اموال خوب نگهداری شده در مقایسه با اموال بد نگهداری شده مطلوب تر است. ساختمانهایی که بد نگهداری می شوند سریعتر فرسوده و با چالش های زیادی روبرو می شوند بنابراین آنها را به یک امر گران قیمت و خسته کننده تبدیل می کند.

۲. رشد ارزش ملک

این یکی از عوامل موثر بر ارزش املاک مسکونی است. یک خانه فقط یک سرپناه نیست ، بلکه یک سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز محسوب می شود و هر خریدار باهوشی خانه ای را می خواهد که نه تنها برای پول ارزش ندارد ، بلکه در زمانهای آینده نوید بازدهی بیشتری را می دهد. همیشه باید مکانی را جستجو کرد که نرخ رشد ثابت را از نظر امکانات رفاهی و ارزش زمین نشان دهد.

عوامل موثر بر قیمت مسکن

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته کلیدی که هنگام مذاکره از قیمت خانه معجزه می کند

عوامل موثر بر قیمت ملک

۳. امکانات

یکی دیگر از عوامل مهم که بر قیمت مسکن تأثیر می گذارد ، امکاناتی است که به شما ارائه می دهد. همه ما می خواهیم در خانه ای زندگی کنیم که به امکاناتی مانند مدارس خوب ، سوپر مارکت ها ، وسایل نقلیه عمومی و غیره به منظور سهولت زندگی روزمره ، دسترسی داشته باشد. بنابراین ، داشتن امکانات مناسب تأثیر فوق العاده ای بر ارزش یک ملک دارند. ملکی که در موقعیت مناسبی قرار گرفته، قیمت خوبی را برای شما به ارمغان می آورد و از طرفی تقاضای بیشتری دارد و آن را به عنوان قطعه ای مورد نیاز برای خریداران مشتاق تبدیل می کند.

خانه فعلی شما ممکن است مکانی ایده آل برای شما باشد - نزدیک محل کار یا نزدیک خانه والدین شما، اما به گفته برخی از کارشناسان، ارزیابان ملک برای قیمت گذاری یک خانه به چند شاخص اصلی توجه می کنند:

فرصت های شغلی

نزدیکی به مراکز خرید ، سرگرمی و تفریحی

علاوه بر این ، مجاورت یک مکان با بزرگراه ها ، خطوط حمل و نقل عمومی و حمل و نقل عمومی می تواند بر ارزش کلی یک خانه تأثیر بگذارد. وقتی نوبت به محاسبه ارزش خانه می رسد ، مکان می تواند حتی از اندازه و وضعیت خانه مهمتر باشد

۴. محله

محله ای که یک ملک در آن قرار دارد نیز عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. آیا تعداد زیادی خانه خالی و فرسوده در یک محله وجود دارد؟ یا یک ملک در محله ای خراب واقع شده است؟ اینها برخی از سوالاتی است که ممکن است ارزش ملک را تعیین کند. می توان متوجه شد که خانه هایی در محله های تمیز و مرتب که نه خیلی شیک هستند و نه خیلی خراب ، بیشتر از سوی خریداران ترجیح داده می شوند. این محله ها اغلب ایمن هستند و امکانات زیادی را به شما ارائه می دهند از سوی دیگر دارای محیط اجتماعی مناسب و قیمت نسبتاً خوبی دارند در نتیجه این املاک سرمایه گذاری خوب و مناسب برای زمان حال و آینده محسوب می شوند.

عوامل موثر در قیمت آپارتمان

۵. معماری

آیا خانه ای که بد طراحی شده باشد خریداران بیشتری پیدا می کند؟ مطمئناً نه. فضاهای مرده ، فضاهای تاریک و بدون تهویه می توانند معامله شوند اما در مجموع طراحی و معماری یک ملک یکی از عوامل مهم موثر بر ارزش املاک مسکونی می باشند. یک خانه باید دارای فضاهایی باشد که به خوبی طراحی شده و تهویه مناسب داشته باشد تا برای خریداران جذابتر باشد.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ملک ؛ ملک اداری بهتر است یا مسکونی؟

۶. وضعیت داخلی ملک

تصور کنید که از یک ملک با توالت های کثیف و تحت مراقبت دیدن می کنید ، چه برسد به اینکه در یک توالت زندگی کنید. این قطعاً تصویر زیبایی نیست ، بنابراین این عامل مهمی است که هنگام نگاه کردن به یک ملک باید مورد توجه قرار گیرد. عدم رعایت بهداشت و نگهداری نامناسب در داخل خانه می تواند همانند ظاهر بیرونی بد یک خانه ناخوشایند باشند. خانه ای که دارای آشپزخانه ای سالم ، سرویس بهداشتی تمیز و سایر فضاهای تمیز باشد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای خریداران خانه باشد.

۷. شاخص های اقتصادی

اقتصاد گسترده اغلب بر توانایی خرید یا فروش خانه افراد تأثیر می گذارد ، بنابراین در شرایط اقتصادی کندتر ، بازار مسکن با مشکل روبرو می شود. به عنوان مثال ، اگر اشتغال یا رشد دستمزد کند شود ، ممکن است افراد کمتری قادر به خرید خانه باشند یا فرصت کمتری برای جابجایی برای فرصت های جدید وجود داشته باشد. مهم است که وضعیت فعلی فروش خانه و افزایش قیمت خانه در منطقه خود را دنبال کنید ، به ویژه هنگامی که بهترین زمان برای فروش خانه خود را ارزیابی می کنید.

سخن آخر:

خانه هایی که شاهد بازسازی بیش از حد بوده اند و دارای فضاهای بی برنامه و تصادفی زیادی هستند نیز به خوبی درک نمی شوند. بنابراین قبل از اتمام کار ، بهداشت و شرایط داخلی خانه را بررسی کنید. ممکن است تصور شود که یک اسکراب خوب می تواند فضا را تمیز کند ، اما واقعیت می تواند متفاوت باشد و برخی از لکه های سرسخت هرگز از بین نمی روند ، و هیچ گزینه ای جز بازسازی مجدد فضا برای شما باقی نمی گذارد ، که البته این امر ممکن است هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

تعداد نظرات : 3
 • ناشناس
  16 بهمن 1402
  در حالت کلی ؛ قیمت گذاری بر روی ملک ، بستگی به این دارد که از چه دیدگاهی وارد میشویم..
 • ملیک
  9 مهر 1402
  عالی وکاربردی
 • اصغرغلامی
  21 تیر 1401
  از راهنمایی های شمامتشکرم