بهترین روش سرمایه گذاری در ملک در سال 1403

بهترین روش سرمایه گذاری در ملک در سال 1403

5 فروردین 1403

ملکی

بهترین روش سرمایه گذاری در ملک در سال 1403

سرمایه گذاری در املاک 

سرمایه گذاری در ملک با دو هدف انجام می شود. یک هدف، ساخت و ساز و نوسازی ملک است و دیگری خرید ملک به منظور اجاره دادن یا خرید و فروش است. در هر دو حالت اشخاص به منظور کسب سود و ارزش افزوده ملک، این معامله را انجام می دهند. ساخت و ساز ملک کلنگی در دوره رونق بازار مسکن، سوددهی بالایی دارد و اکثر سرمایه گذاران به این بازار روی می آورند. خرید و فروش ملک معمولاً در دوران رکود، بازار خوبی ندارد و دوره بازگشت سرمایه بیشتری دارد. از طرفی اجاره املاک با اینکه شاید سود کمتری داشته باشد ولی همیشگی است. بنابراین هر کدام از روش های سرمایه گذاری در ملک، تابع شرایط بازار و میزان سرمایه افراد می تواند خوب یا بد باشد. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه در چند سال اخیر و عرضه و تقاضای بخش مسکن، چند راهکار برای سرمایه گذاری در ملک در سال 1403 توصیه می شود.

برای قیمت گذاری آنلاین ملک خود کلیک کنید.

پیش خرید آپارتمان در تهران

خرید ملک و زمین 

یکی از روش های عالی در سرمایه گذاری املاک، خرید و فروش ملک یا آپارتمان است. خرید زمین و ملک های مسکونی یا تجاری داخل شهر به منظور حفظ سرمایه یا بهره برداری، همیشه سود آور است. با توجه به اینکه زمین ها و ملک های کلنگی داخل شهرهای بزرگ، محدود است این روش به بودجه زیادی نیاز دارد. همین عرضه کم زمین و محدود بودن آن در سال های اخیر باعث رشد تصاعدی قیمت زمین و خانه های کلنگی در شهرهای بزرگ مثل تهران شده است. یکی از راه حل های سرمایه گذاری در املاک این شهرها با هر بودجه ای، خرید زمین های مسکونی یا تجاری در حاشیه شهرهای بزرگ است. مثلاً برای ساکنین تهران، خرید زمین های سنددار در شهرهای پردیس، پرند، ورامین، دماوند یا شهرهای اطراف کرج از بهترین گزینه هاست. 

جها مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در تهران کلیک کنید
به دلیل اینکه شهرهای اطراف تهران جای رشد خوبی دارند و به مرور در حال توسعه و افزایش زیرساخت ها هستند در آینده سود دهی بالایی دارند. البته به غیر از زمین می توان در خانه های ویلایی یا آپارتمان های این مناطق هم سرمایه گذاری کرد که آنها هم رشد قیمتی خوبی خواهند داشت.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان مدرن در تهران و خرید آپارتمان لاکچری در تهران کلیک کنید.

سرمایه گذاری در املاک 

ساخت و ساز ملک

یکی از جذابترین روش های سرمایه گذاری در ملک در سال 1403، خرید زمین و کلنگی و ساخت آپارتمان است. البته با توجه به گران شدن زمین و مصالح ساختمانی با توجه به تورم سال های اخیر و گران تمام شدن آپارتمان ها در شهرهای بزرگ، دوره بازگشت سرمایه این مدل ساخت و ساز افزایش پیدا کرده است. یعنی یک سازنده بعد از ساخت واحدهای ساختمان با توجه به منطقه ای که ساختمان را ساخته، ممکن است چند ماه یا بیشتر از یک سال برای فروش آنها نیاز داشته باشد. این مساله به دلیل گران شدن مسکن و کاهش قدرت خرید مردم مخصوصاً در شهرهای بزرگ به معضلی برای سازنده ها تبدیل شده است. مشکل دیگر ساخت و ساز در شهرهای بزرگ، کاهش حاشیه سود ساخت و ساز به دلیل بالا رفتن قیمت زمین، مصالح ساختمانی و هزینه های جانبی ساخت و ساز است. 
راه حل این مساله در سال 1403 ساخت و ساز در مناطقی با زمین های ارزان تر و تقاضای خرید مسکن بالاست. ساخت و ساز در حاشیه شهرها، شهرهای کوچک و شهرهای جدید که سالانه با مهاجرت تعدادی زیادی از مردم روبرو هستند گزینه ای عالی برای سازنده های مسکن است. علاوه بر این ساخت و ساز ویلا در شهرهای با تقاضای تفریحی و خانه ویلایی مانند شمال یا کیش و قشم برای اقشار مرفه از گزینه های خوب است.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در کرج کلیک کنید

خرید و اجاره آپارتمان های کوچک 

از ایده های با سود آوری کم ولی دائمی در حوزه املاک، خرید آپارتمان و اجاره دادن آن است. یکی از ایده های خوب برای سرمایه گذاری در ملک در سال 1403، خرید آپارتمان های کوچک زیر 70 متر در شهرها و اجاره آن به صورت رهن و اجاره ماهانه است. برای سوددهی بیشتر می توانید واحدهایی که به ایستگاه های مترو یا بی آرتی نزدیک هستند را خریداری کنید و با کمی بازسازی برای اجاره آگهی کنید. این مدل سرمایه گذاری یک جریان درآمدی پیوسته و خوبی را برای شما فراهم می کند که علاوه بر آن با افزایش قیمت ملک هم، ارزش سرمایه خود را بالا برده اید. 
در صورتی که نقدینگی کافی برای خرید آپارتمان در شهرهای بزرگ را ندارید می توانید از طرح های پیش فروش یا آپارتمان های وام دار برای سرمایه گذاری استفاده کنید. علاوه بر این خرید آپارتمان در شهرهای اطراف که قیمت پایین تری هم دارند می تواند در بلند مدت به حفظ ارزش پول و درآمدزایی شما کمک کند. در مورد خرید آپارتمان ها باید به نکات مهمی قبل از خرید آنها توجه کنید. مثلاً آپارتمان های در طبقه چهارم و آخر که آسانسور ندارند را نخرید چون هم برای فروش هم اجاره آنها به مشکل برمی خورید. همچنین واحدهای با سند شش دانگ را خریداری کنید تا از نظر سلامت خرید و فروش اطمینان داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: بهترین وبسایت خرید آپارتمان 

خرید خانه در تهران

خرید و اجاره واحدهای تجاری

از راه های سرمایه گذاری در ملک در سال 1403، خرید واحدهای تجاری در شهر یا زمین های تجاری در اطراف شهر است. به دلیل سرعت رشد قیمت واحدهای تجاری و مبلغ بالای اجاره این واحدها در صورت وجود نقدینگی کافی، یکی از بهترین سرمایه گذاری هاست. خرید سرقفلی یک فروشگاه یا مغازه یا پیش خرید کردن یک واحد تجاری در حال ساخت در شهرهایی مانند تهران، کرج یا شهرهای بزرگ دیگر با سود بالایی همراه است. اگر نقدینگی کافی برای خرید یک واحد تجاری در شهر را ندارید، سرمایه گذاری در زمین های تجاری در شهرهای در حال توسعه هم بسیار سودآور است. مثلاً در اطراف تهران خرید زمین های تجاری در شهرهای پرند، پردیس، گرمدره، ملارد، فردیس، هشتگرد، دماوند یا اسلامشهر در سال های آینده بازدهی بالایی خواهد داشت. این زمین های تجاری را می توان بعد از چند سال به صورت شخصی یا مشارکت ساخت و با تبدیل آن به واحدهای تجاری و فروش آنها سود زیادی کسب کرد. همچنین ساخت این واحدها و رهن کامل آنها، خود نقدینگی خوبی را ایجاد می کند که می توان برای سرمایه گذاری های بعدی از آن استفاده کرد.