کلاهبرداری املاک ؛۵ روش رایج کلاهبرداری ملکی و چگونگی اجتناب از آنها

کلاهبرداری املاک ؛۵ روش رایج کلاهبرداری ملکی و چگونگی اجتناب از آنها

27 اردیبهشت 1402

حقوقی

کلاهبرداری املاک ؛۵ روش رایج کلاهبرداری ملکی و چگونگی اجتناب از آنها

تعداد بسیاری از متقاضیان بازار مسکن در سراسر کشور طی مراحل خرید یا فروش ملک در دام افراد سودجو و کلاهبردار می افتند و  ثمره یک عمر زندگی خود را به دلیل بی توجهی در روند معامله و عدم آگاهی از قوانین خرید و فروش ملک یک شبه بر باد داده و  خسارات جبران ناپذیری را به خود و خانواده خود وارد می کنند.

کلاهبرداری املاک

با توجه به آنکه در چند سال اخیر شاهد افزایش شدید قیمت ملک و از طرفی نوسانات بازار ارز هستیم ، بسیاری از افراد از ترس افت بیشتر سرمایه خود، بدون در نظرگرفتن برخی جوانب به راحتی جذب آگهی‌های فروش ویژه ملک می شوند، غافل از اینکه برخی از این آگهی‌های ویژه، درواقع یک دام برای سرکیسه کردن افراد است.

پلتفرم آقای املاک ابزاری مناسب با امنیت بالا

به همین منظور وبسایت آقای املاک که عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در کشور را از آن خود کرده با تحقیقات میدانی چند ساله موفق شد به خوبی نقاط ضعف و قوت بازار مسکن را به طور دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و به نوعی دغدغه پیدا کردن خانه برای متقاضیان را با امنیت بالا و خدمات منحصر به فردش از میان بردارد. آقای املاک با هدف کاهش اتلاف وقت و ارائه پیشنهادهای خاص در دسته بندی های متنوع برای متقاضیان پا در این عرصه گذاشت. با اینکه زمان زیادی از فعالیت این وبسایت و سوپراپلیکیشن ملکی نگذشته ، با خدمات به روز و متنوع خود توانسته درصد قابل توجهی از بار مشکلات متقاضیان مسکن و فعالان در حوزه مشاغل ساختمانی را بردارد و با ارائه خدمات ویژه نظر بسیاری از مردم و همچنین آژانس های املاک را به خود جلب کند و محیطی امن و مناسب برای متقاضیان و فعالیت آژانس‌های املاک فراهم کند.

بیشتر بخوانید: نقش آقای املاک در فرایند اعتماد سازی شغل مشاور املاک

کلاهبرداری در معاملات ملکی

کلاه برداری در معامله

امروزه در بازار مسکن برخی از افراد سودجو و کلاهبردار به روش‌های گوناگونی کمین کردند تا سرمایه افراد بی تجربه و مبتدی را به غارت ببرند و متاسفانه برای این اقدام ناشایست خود هیچ حد و مرزی قائل نیستند. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعات مفید و کاربردی از انواع کلاهبرداری های ملکی در اختیار شما قرار دهیم تا در فرایند روند معامله با دید باز تر و فضای امن‌تری وارد عمل شوید.

۱. قبل از معامله با یک مشاور حقوقی مشورت کنید

قبل از هر اقدامی از افراد قابل اعتماد مانند وکلا و مشاوران حقوقی  کمک بگیرید . آگاهی از نکات حقوقی خرید و فروش ملک برای تمامی افرادی که قصد معامله دارند، الزامی است. حتی اگر از هیچ اطلاعات حقوقی برخوردار نیستید،  بهتر است قبل از نوشتن قرارداد، با یک وکیل مشورت کنید. در واقع شما با پرداخت مبلغ ناچیز به وکیل خود از کلاهبرداری چند میلیونی یا چند میلیارد تومانی جلوگیری خواهید کرد. اگر وارد محاکم قضایی شوید خواهید دید که بسیاری از پرونده های کلاهبرداری مربوط به معاملات خرید و فروش ملک است. این مشکل را می‌توان به عدم آگاهی از قوانین و مقررات، اعتماد بی جا، طمع و عجله در معاملات نسبت داد.

بیشتر بخوانید: آموزش مشاور املاک ؛24 نکته طلایی برای موفقیت شغلی شما

۲. از قوانین و مقررات خرید و فروش ملک آگاه شوید

عدم آگاهی از قانون و مقررات حقوقی ملک و بی میلی افراد نسبت به پرداخت هزینه‌های مشاور حقوقی در آینده تبعات سنگینی به همراه خواهد داشت. اما بیشترین عاملی که افراد در دام کلاهبرداران می افتند، طمع است، بسیاری از افراد در شرایط حاکم بر اقتصاد و همچنین افزایش شدید قیمت خانه بر این باورند که خرید خانه های زیرقیمت به نفع آنها خواهد بود. این طرز فکر اشتباه آنها را گرفتار کلاهبرداران می کند.

همچنین عجله برای خرید یک ملک افراد را به دام کلاهبرداران خواهد انداخت. به عنوان مثال شاید در طی فرایند خرید ملک افرادی به شما بگویند یک مورد خاص پیش آمده و صاحب خانه قصد دارد به دلایلی ملک خود را زیر قیمت بفروشد یا اگر زود تصمیم نگیرید ممکن است صاحب خانه پشیمان شود، غافل از اینکه فروشنده با بنگاه‌ املاک دست به یکی کرده اند. توجه داشته باشید که در واقع افراد سودجو با آگاهی کامل شرایط را به گونه‌ای مدیریت می کنند که خریدار در معامله بدون تحقیقات لازم عجله کند.

بیشتر بخوانید: بررسی پلتفرم آقای املاک از زبان رئیس اتحادیه املاک شمیرانات

۳. املاک نیمه ساز و پیش فروش اولویت اول کلاهبرداران 

در حال حاضر چندین هزار پرونده در محاکم قضایی در مورد کلاهبرداری‌ واحد‌های آپارتمانی پیش‌ساخته و نیمه‌ساز وجود دارد. تعدادی از کلاهبرداران بازار مسکن اقدام به پیش‌فروش واحد‌های آپارتمانی می‌کنند سرمایه افراد را می گیرند بدون آنکه خانه ای تحویل آنها بدهند. به طور کلی کلاهبرداران از شگردهای مختلفی استفاده می کنند و بیشتر افراد ناآگاه و بی تجربه را مورد هدف قرار می دهند. به تعبیری ساده ترین راه کلاهبرداری این فراد در نظر گرفتن افراد ساده و بی تجربه است.

همانطور که می دانید شایع ترین راه کلاهبرداری این افراد سودجو در بازار املاک، فروش یک ملک به چندین نفر است این امر بیشتر در مورد ساختمان‌های نیمه ساز و پیش فروش رخ می دهد. متاسفانه خریداران به دلیل عدم آگاهی و اطلاعات کافی در این مورد و از طرفی اعتماد بی پایه و اساس به واسطه‌ها مانند بنگاه املاک به راحتی در دام این شیادان می‌افتند. بسیاری از متخصصان و کارشناسان بازار مسکن معتقدند فروش یک ملک به چند نفر یکی از خطرناک‌ترین روش های کلاهبرداری در بازار مسکن است. بنابراین اگر تازه وارد فرایند خرید ملک شده اید و یا قصد پیش فروش کردن ملکی را دارید، بهتر است قبل از اقدام به معامله تمامی موارد ذکر شده را با دقت بررسی کنید.

کلاهبردان بازار مسکن

۴. کلاهبرداری املاک تحت عنوان تسهیلات بانکی

یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری در بازار مسکن وعده دادن به تسهیلات بانکی است.این تسهیلالت در واقع دروغ و ساختگی می باشد. این افراد با راه اندازی یک شرکت و انتشار خبر دروغین برای تسهیلات بانکی خرید ملک، دست به کلاهبرداری‌های عظیمی می زنند. این شرکت ها با انتشار آگهی های گسترده و وعده تسهیلات بانکی با کمترین کارمزد، متقاضیان زیادی را برای اخذ انواع وام مانند وام کارگشایی، وام کارآفرینی، وام جانبازی و … به سمت خود جلب می کنند.

سپس با اسناد دروغین و جعلی و استفاده از سربرگ‌های دولتی مربوط به یک وزارتخانه، نمایندگانی را برای ارزش‌گذاری املاک متقاضیان اعزام می کردند و سرمایه افراد کم بی تحربه را به غارت می برند. غافل از آنکه افراد با دیدن این مدارک به اصطلاح واقعی به حساب‌های جعلی این کلاهبرداران پول واریز می کردند. در نظر داشته باشید که با بی‌تجربگی و تصمیمات عجولانه شما دست افراد سودجو را برای کلاهبرداری باز خواهید گذاشت.

بیشتر بخوانید: عبدالله اوتادی: با راه اندازی پلتفرم آقای املاک اعتماد به صنف مشاوران املاک بازگشت

۵. پیش فروش املاک با متراژ‌های غیر واقعی

جرم مشاور املاک

 از دیگر روش های مرسوم کلاهبرداران بازار مسکن، پیش فروش املاک با متراژ‌های غیر واقعی می باشد. در این مورد برخی از مشاوران املاک غیر مجاز که به صورت سازمان یافته فعالیت می‌کنند، در زمان عقد قرار داد به خریداران، با فن بیان قوی و به اصطلاح چرب زبانی متراژ‌های غیر واقعی اعلام می‌کنند . به عنوان مثال از قبل قرار بر آن بود که یک واحد مسکونی با متراژ ۲۰۰ متر به بهره برداری برسد، که در اینجا مشاور املاک غیر مجاز در قرارداد‌های خود متراژ ۲۱۰ متر را حساب می کند. 

نکته قابل توجه این است که این افراد پس از اتمام ساختمان و ارائه پایان کار با بهانه‌های مختلفی مانند اینکه متراژ اضافه ساختمان صرف ساخت پارکینگ، انباری و... شده ، خریدار را با همان متراژ دروغین۲۱۰ متری و در واقعیت متراژ ۲۰۰ متری متقاعد می کند. متأسفانه بسیاری از خریداران نیز به دلیل اشتیاق فراوان برای مستقر شدن در خانه خود این موضوع را نادیده و از شکایت خود صرف نظر می‌کنند. البته این کلاه بیشتر بر سر خریدارانی می رود که آگاهی کافی از مقررات خرید و فروش ملک، معامله نامه ها، قرار داد‌ها و متراژ‌های مسکن ندارند.

جمع بندی:

اولین گام برای خرید یک ملک، استخدام یک مشاور املاک معتبر، قابل اعتماد و باسابقه است. بهتر است قبل از معامله قوانین و نکات حقوقی را به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا ریسک کلاهبرداری را به حداقل برسانید. اگر قصد پیش فروش ملکی را دارید این را در نظر داشته باشید که خانه های پیش فروش بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند پس بهتر است قبل از آنکه دیر شود تمامی جوانب را بسنجید. همچنین برخی از شرکت ها تحت عنوان تسهیلات بانکی متقاضیان زیادی را به خود جلب می کنند و پس از اخد پول از متقاضیان اقدام به فرار می کنند. از طرفی برخی از مشاوران غیر مجاز و بدون مجوز قبل از اتمام ساخت یک واحد مسکونی متراژ غیر واقعی به متقاضیان اعلام می کنند و پس از آنکه پول تمام و کمال به حساب آنها واریز شد در هنگام پایان کار با بهانه های مختلف شما را متقاعد می کنند . پیروی از نکات ذکر شده و حساسیت بالا و همچنین دقت کافی در فرآیند خرید ملک ریسک کلاهبرداری را تا حد امکان کاهش می دهد.

تعداد نظرات : 4
 • وکیل
  25 آذر 1400
  اگه قصد خرید یا اجاره داریدبرای اگاهی از مظنه به هیچ عنوان قیمت را از مالکین اطراف و بنگاه املاک نپرسید چون قیمت رو غیر واقعی و بالاتر به شما خواهند گفت،، مالکین اطراف محل مورد نظرتان چون در اینده میخواهند ملک خود را به فروش یا اجاره رسانند قیمت را حباب گونه بالا میبرند هیچگاه جمله اسقاط کافه خیارات رادر هیچ قراردادی امضا ننمایید
 • علی منصوری
  3 آذر 1400
  واقعاً آقای املاک کمک بزرگی به مطمئن بودن این شرایط کرده،تمام مشاوران و دفاتر احراز‌ هویت شده، و بساط کلاهبرداران ملکی رو برچیده. ممنونیم از آقای املاک.
 • Zarvan Sayyad
  3 آذر 1400
  مرسی از اطلاعات کاربردی و شگفت انگیزتون در حوزه املاک
 • ایواش
  3 آذر 1400
  سپاس فراوان از اینکه به راحتی و رایگان اطلاعات مفید در زمینه املاک و در اختیار همکاران قرار میدهید باشد که قدردان باشیم...خسته نباشید 💐