معماری پست مدرن ؛ آشنایی با عناصر و معماران برجسته سبک پست مدرن

معماری پست مدرن ؛ آشنایی با عناصر و معماران برجسته سبک پست مدرن

8 آذر 1400

معماری

معماری پست مدرن ؛ آشنایی با عناصر و معماران برجسته سبک پست مدرن

در این هفته از مطلب وبلاگ آقای املاک شما را با سبک معماری پست مدرن ، تاریچه ، عناصر و معماران برجسته معماری پست مدرن آشنا خواهیم کرد لطفا تا آخر این مقاله ما را همراهی نمائید.

معماری پست مدرن چیست؟

معماری پست مدرن یک سبک معماری در اواخر دهه ۱۹۷۰ است. در حقیقت معماری پست مدرن به عنوان پاسخی انتقادی به معماری مدرنیستی در نظر گرفته شد. در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، معماران پست مدرن از مینیمالیسم سخت‌گیرانه مدرنیسم، که در آن زمان به سبک بین‌المللی نیز معروف بود، سرخورده شدند. در حالی که معماران مدرن تزئینات سبک های معماری قبلی را رد می کردند، معماران پست مدرن معماری کلاسیک را پذیرفتند و آن را با عناصر مدرن در هم آمیختند تا ساختارهای کاملاً منحصر به فرد ایجاد کنند. ساختمان های پست مدرن با بازیگوشی، پیچیدگی مشخص می شوند.

تاریخچه معماری پست مدرن

پست مدرنیسم در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ زمانی که معماران شیفته مدرنیسم شدند، مد شد. در سال ۱۹۶۶ معمار و نظریه پرداز آمریکایی رابرت ونتوری کتابی به نام پیچیدگی و تضاد در معماری منتشر کرد. این کتاب مانیفست سرکشی را علیه رویکرد مدرنیستی غالب به معماری ارائه می دهد. این کتاب یک چشم انداز قانع کننده برای معماران پست مدرنیست ارائه کرد، دیدگاهی که کلاسیک، رنگ و ارجاعات فرهنگی پاپ را در طراحی ساختمان تجلیل می کرد. دیدگاه‌هایی که او بیان کرد، زمینه‌ای را برای رونق در جنبش پست مدرن فراهم می‌کند.

در سال ۱۹۷۲، ونتوری به همراه معماران دنیس اسکات براون و استیون ایزنور کتابی به نام یادگیری از لاس وگاس منتشر کردند. این کتاب معماری نوار وگاس را بررسی کرد و ادعا کرد که استفاده از هوس و فانتزی در آن باید راهنمای سبک‌های معماری آینده باشد.
جنبش پست مدرن به سرعت به یک سبک معماری مهم در اواخر قرن بیستم تبدیل شد. چندین مدرنیست برجسته از سبک پست مدرن از جمله فیلیپ جانسون، آلدو روسی و جیمز استرلینگ استفاده کردند. پست مدرنیسم همچنان بر معماری معاصر تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: معماری مدرن در مقابل معماری معاصر ؛ تفاوت در چیست؟

آشنایی با عناصر معماری پست مدرن

هنگام تلاش برای تشخیص یک ساختمان پست مدرن، به دنبال عناصر زیر باشید.

۱.رنگ

طراحی پست مدرن استفاده از رنگ را در بر می گیرد، برخلاف رنگ های طبیعی در مصالح ساختمانی مانند ماسه سنگ یا مرمر، معماران پست مدرن از رنگ های پاستل و پالت های رنگی روشن نئون استفاده می کنند

۲.بازیگوشی

طراحی پست مدرن خود را جدی می گیرد اما نه خیلی جدی. عناصر طنز، کنایه در اغلب ساختمان‌های پست مدرن به چشم می‌خورد. 

۳.نقوش کلاسیک

طراحی پست مدرن ویژگی‌های مختلف معماری کلاسیک ، مانند طاق‌ها و ستون‌ها را با مواد مدرن مانند فولاد و شیشه ترکیب می‌کند.

۴.تنوع مواد و اشکال

معماران پست مدرن به فرم های مجسمه سازی بیش از خطوط صلب و تمیز اهمیت می دادند. بسیاری از ساختمان های پست مدرن دارای منحنی ها و زوایای نامتقارن هستند.

۳ نمونه معروف از معماری پست مدرن

تأثیرات پست مدرنیسم بسیار گسترده اند ، به گونه ای که امروزه ساختمان های نمادین پست مدرن را می توان در سراسر جهان یافت.

۱.ساختمان پورتلند:

ساختمان پورتلند که توسط معمار آمریکایی مایکل گریوز ساخته شد، درهای خود را در مرکز شهر پورتلند، اورگان، در سال ۱۹۸۲ باز کرد. نمای چهار وجهی و برنزه با گچ بری که از یک پایه سبز کاشیکاری شده برمی خیزد، برای تداعی تصویر یک پایه یونانی طراحی شده است. ۱۵طبقه بلند و با سقف آبی آسمانی تاج دارد.

بیشتر بخوانید: برترین معماران جهان ؛ با خواهران حریری بیشتر آشنا شوید!

سبک معماری پست مدرن

۲.خانه Vanna Venturi:

معمار آمریکایی رابرت ونتوری این خانه را در دهه ۱۹۵۰ برای مادرش ساخت. این مکان به عنوان اولین اقامتگاه پست مدرن در تاریخ شناخته می شود. خانه دارای تأثیرات معماری مدرن بسیاری است، مانند پنجره های روبانی افقی و نمای مینیمالیستی. با این حال، نمای بیرونی آبی تک رنگ، طاق‌دار قاب‌بندی شده و سقف شیروانی نشانگر خروج معمار از مدرنیسم به معماری پست مدرن است.

عکس از معماری پست مدرن

۳.ساختمان M2:

ساختمان M2 در توکیوی ژاپن، توسط معمار کنگو کوما در سال ۱۹۹۱ ساخته شد. طراحی آن دارای یک ستون عظیم است که توسط ترکیبی از عناصر معماری مدرن و کلاسیک از جمله قوس‌ها، دندانه‌ها و تریگلیف‌ها احاطه شده است.

معماری پست مدرن ساختمان M2 ژاپن

بیشتر بخوانید: ساختمان های مدولار ؛با انواع و ویژگی های آن آشنا شوید!

معرفی ۸ معمار برجسته معماری پست مدرن

بسیاری از معماران عناصر معماری پست مدرن را در آثار خود گنجانده اند و از طرفی این معماران به تعریف سبک پست مدرن نیزکمک کردند.

فیلیپ جانسون 

فیلیپ جانسون یکی از چهره‌های برجسته جنبش معماری مدرن بود، اما سبک او در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ وارد پست مدرنیسم شد. برجسته ترین ساختمان پست مدرن او خیابان مدیسون ۵۵۰ است. این ساختمان سابق AT&T که با مشارکت معمار همکار جان بورگی ساخته شده، یک آسمان‌خراش برجسته در شهر نیویورک است.

چارلز مور 

چارلز مور بیشتر به دلیل آثار برجسته اش به نام "Piazza d'Italia"، در مرکز شهر نیواورلئان، لوئیزیانا، شناخته شده است. این میدان در زمان شکل گیری آن به عنوان یک شاهکار پست مدرن در نظر گرفته می شد، اما به سرعت ویران شد. که در سال ۲۰۰۴ با بازسازی کامل حفظ شد.

تری فارل

معمار بریتانیایی تری فارل بیشتر برای طراحی ساختمان SIS شناخته شده است. این ساختمان اداری پست مدرن که ساختمان MI6 نیز نامیده می شود، شعبه های سرویس های اطلاعاتی مخفی بریتانیا را در قلب لندن، انگلستان در خود جای داده است. زیبایی‌شناسی ساختمان عناصر معماری مدرنیستی صنعتی را با سبک‌های معابد مذهبی مایاها و آزتک‌ها ترکیب می‌کند. این یکی از ناب ترین بیان سلیقه های معماری دهه ۱۹۸۰در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد آشنایی با معماری پایدار ؛بررسی مزایا و ویژگی های آن

جیمز استرلینگ

معمار بریتانیایی جیمز استرلینگ Neue Staatsgalerie را در اشتوتگارت، آلمان، در سال ۱۹۸۴ تکمیل کرد. این ساختمان طراحی کلاسیک و مدرن را با عناصر طبیعی و فرم های کلاسیک با قاب های فولادی صنعتی و ویژگی های تزئینی رنگارنگ گرد هم می آورد.

هلموت ژان

معمار آلمانی الاصل هلموت جان به خاطر ساخت مرکز جیمز آر. تامپسون در شیکاگو، ایلینوی شهرت دارد. ساختمان ۱۷ طبقه به سبک آتریوم دارای یک صفحه شیشه ای است که اجازه می دهد نور طبیعی به فضا سرازیر شود. نمای بیرونی شیشه و فلز از زاویه ها و منحنی های کنار هم تشکیل شده است.

رابرت ونچوری

 معمار آمریکایی رابرت ونتوری بیشتر به خاطر آثارش در فیلادلفیا، پنسیلوانیا شناخته شده است. خانه اصناف که یک ساختمان مسکونی است، اولین اثر اصلی او و یکی از اولین بیانات معماری پست مدرن بود. یکی دیگر از ساختمان های قابل توجه ونچوری، خانه Vanna Venturi است. این خانه که برای مادرش در سال ۱۹۶۴ ساخته شد، منعکس کننده بسیاری از احساسات ونچوری درباره طراحی پست مدرن است.

فرانک گری 

فرانک گری معمار مستقر در لس آنجلس، به دلیل ساخت بسیاری از سازه های پست مدرن در ایالت کالیفرنیا، از جمله اقامتگاه نورتون در ساحل ونیز و سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس، شهرت دارد. او همچنین موزه گوگنهایم در بیلبائو، اسپانیا و خانه رقص در پراگ را طراحی کرد، که هر دو دارای اشکالی هستند که به نظر می رسد قوانین فیزیک را نادیده می گیرند.

مایکل گریوز 

معمار آمریکایی مایکل گریوز بیشتر به خاطر ایجاد ساختمان تیم دیزنی در بربنک کالیفرنیا شناخته شده است. به نظر می رسد خط سقف ساختمان توسط مجسمه هایی از شخصیت های هفت کوتوله دیزنی پشتیبانی می شود. گریوز همچنین برای طراحی ساختمان پورتلند که یک دفتر خدمات شهری در مرکز شهر پورتلند می باشد شناخته شده است. ساختمان اداری درهای خود را در سال ۱۹۸۲ با ترکیبی از رنگ ها و مواد سطحی، پنجره های کوچک و شکوفایی بصری چشمگیر افتتاح کرد.

وبسایت آقای املاک که به عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در زمینه ثبت و ارائه رایگان آگهی املاک و مشاغل مرتبط با ساختمان در ایران شناخته شده است توانسته صفر تا صد نیازهای ساختمانی را با ابزارهای مختلف در جهت تسهیل و تسریع معاملات ملکی برآورده کند.اگر شغلتان مربوط به کارهای ساختمان است می توانید تخصص خود را به صورت کاملا رایگان آگهی کنید تا کاربران آقای املاک با خدمات شما آشنا شوند.

تعداد نظرات : 1
  • علی منصوری
    11 آذر 1400
    چقدر عالی و‌کامل بود، ممنون از آقای املاک