خیابان شریعتی تهران؛ خیابانی نوستالژیک و مهم

خیابان شریعتی تهران؛ خیابانی نوستالژیک و مهم

16 اسفند 1402

محله گردی

خیابان شریعتی تهران؛ خیابانی نوستالژیک و مهم

خیابان دکتر شریعتی تهران یکی از قدیمی ترین و کلیدی ترین خیابان های تهران است. این خیابان در گذشته خیابان کوروش کبیر نام داشته و مسیر تردد به منطقه یک و کاخ های نیاوران بوده است. به دلیل اینکه از راه های اصلی تهران برای عبور و مرور به مناطق بالای شهر بوده، امکانات خوبی در این خیابان وجود داشته است. خیابان شریعتی از چند منطقه و محله عبور می کند که همگی در نیمه بالای شهر تهران قرار دارند. در این مطلب به بررسی ویژگی های خیابان شریعتی، محله های اطراف و خرید آپارتمان در آنها می پردازیم.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان مدرن در تهران و خرید آپارتمان لوکس در تهران کلیک کنید.

فهرست مطالب

ایستگاه مترو خیابان شریعتی تهران

خیابان شریعتی تهران بالاشهر است؟

خیابان شریعتی تهران منطقه چند است؟

طول خیابان شریعتی تهران

دسترسی های خیابان شریعتی

مراکز تفریحی خیابان شریعتی تهران

محله های اطراف خیابان شریعتی تهران

بناهای معروف خیابان شریعتی تهران

خیابان شریعتی تهران برای خرید ملک چگونه است؟

ایستگاه مترو خیابان شریعتی تهران 

خیابان دکتر شریعتی دارای چندین ایستگاه مترو است که در نقاط مختلف آن واقع شده است. از بهترین وسایل حمل و نقل برای رفتن به خیابان شریعتی، استفاده از مترو است. مترو خط یک تهران دارای 5 ایستگاه در خیابان دکتر شریعتی است. این ایستگاه ها به ترتیب از پایین به بالا ایستگاه دکتر شریعتی، ایستگاه قلهک، ایستگاه صدر، ایستگاه قیطریه و ایستگاه تجریش است. 

بیشر بخوانید: الهیه تهران، لوکس ترین و گرانترین محله تهران

خیابان-شریعتی-تهران

پیش خرید آپارتمان در تهران

خیابان شریعتی تهران بالاشهر است؟

خیابان دکتر شریعتی تهران در مناطق نیمه شمالی شهر قرار دارد. شمالی ترین بخش این خیابان در منطقه 1 تهران و بخش های دیگر در منطقه 3 و 7 واقع شده است. می توان گفت حدود یک سوم شمالی خیابان شریعتی در منطقه 1، یک سوم بعدی در منطقه 3 و یک سوم آخر در منطقه 7 قرار دارد. از آنجایی که مناطق 1 و 3 جز گرانترین مناطق تهران است، خیابان دکتر شریعتی و محله های اطراف آن هم اکثراً بالای شهر و گران هستند.

بیشتر بخوانید: قیطریه تهران، آشنایی با محله مرفه نشین

خیابان شریعتی تهران منطقه چند است؟

خیابان شریعتی تهران یک خیابان شمالی جنوبی است که از منطقه 1 و شمیران تا منطقه 7 ادامه دارد. مناطق 1 ، 3 و 7 به ترتیب از بالاترین بخش خیابان تا پایین ترین بخش را در بر می گیرند. 

طول خیابان شریعتی تهران

خیابان دکتر شریعتی به طول حدود 22 کیلومتر از میدان تجریش شروع شده و به خیابان انقلاب ختم می شود. این خیابان مانند خیابان ولیعصر تهران، دارای درخت های قدیمی چنار و از قدیمی ترین خیابان های تهران است. 

بیشتر بخوانید: نمایشگاه ترمه رسانه

دسترسی-به-خیابان-شریعتی

خرید خانه در تهران

دسترسی های خیابان شریعتی

برای رفتن به خیابان شریعتی تهران، بهترین وسیله به دور از ترافیک و مشکل جای پارک، مترو است. به غیر از 5 ایستگاه مترو، خط بی آر تی و تاکسی های خطی هم در این خیابان تردد دارد. بزرگراه هایی که برای دسترسی به خیابان دکتر شریعتی مناسب هستند بزرگراه شهید همت، سردار سلیمانی یا حکیم، شهید کلاهدوز و بزرگراه صدر است. علاوه بر این، خیابان های اصلی منتهی به خیابان شریعتی، خیابان انقلاب، خیابان معلم، خیابان خواجه نصیرالدین طوسی، بلوار میرداماد، خیابان شهید قدوسی، شهید موسیوند، قبا، خیابان شهید باهنر و خیابان دربند است. 

مراکز تفریحی خیابان شریعتی تهران

خیابان دکتر شریعتی دارای چندین مرکز تفریحی و گردشگری برای مردم محلات اطراف است. مجموعه های فرهنگی ورزشی تا سینما و شهربازی از جمله این مراکز هستند.

  • مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران ( بولینگ عبدو)

  • پارک اندیشه

  • پارک دکتر شریعتی

  • موزه رضا عباسی

  • سینما جوان

  • سینما فرهنگ

  • سینما ایران

  • مجموعه آبی و بدنسازی پیام

  • شهربازی کلبه بازی

  • شهر بازی روشانو

محله های اطراف خیابان شریعتی تهران

خیابان دکتر شریعتی تهران، در منطقه 1 با محله های تجریش، حکمت، قیطریه و الهیه مجاورت دارد. این خیابان در منطقه 3 و اطراف محله های صدر، قلهک، زرگنده، قبا و میرداماد قرار دارد. خیابان دکتر شریعتی در منطقه 7 هم در کنار محلات سید خندان، دبستان، مهران، سهروردی، حشمتیه، عباس آباد، بهار، خواجه نصیر و کاج واقع شده است. 

خیابان-شریعتی

بناهای معروف خیابان شریعتی تهران

به دلیل اینکه خیابان دکتر شریعتی تهران از خیابان های با قدمت بالای شهر است، بناهای تاریخی و با ارزش در آن قرار دارد. چند بنای تاریخی و معروف خیابان شریعتی، خانه موزه استاد لرزاده پایین تر از خیابان بهار و موزه رضا عباسی در منطقه 7 و پایین تر از پل سید خندان هستند. همچنین باغ موزه قصر در میدان پلیس هم از زندان های قدیمی تهران بوده که به موزه تبدیل شده است. حسینیه ارشاد هم از بناهای معروف و قدیمی خیابان شریعتی است که همه با آن آشنایی دارند. این حسینیه محل سخنرانی های دکتر شریعتی در گذشته بوده است و به همین دلیل اسم این خیابان از کوروش کبیر به خیابان شریعتی تغییر کرده است.
از بناهای جدید و معروف خیابان شریعتی تهران، برج اداری تجاری جام ملت است که پایین تر از بزرگراه همت و سمت راست خیابان شریعتی واقع شده است. از دیگر ساختمان های معروف و بزرگ در خیابان شریعتی، دهکده تجاری تفریحی پلاتینیوم، بولینگ عبدو( اولین مرکز بولینگ در ایران)، مجتمع تجاری اداری باران و مرکز خرید نگین ظفر است.

خیابان شریعتی تهران برای خرید ملک چگونه است؟

خیابان شریعتی تهران از مناطق قدیمی و با امکانات خوب برای خرید ملک و آپارتمان است. خیابان شریعتی از خیابان های تجاری اداری و دارای فروشگاه ها، داروخانه، مطب و کلینیک، مراکز تفریحی و تجاری زیادی است.این خیابان و محله های اطراف آن مخصوصاً بخش های شمالی واقع در منطقه 1 و 3 از مناطق گران برای خرید آپارتمان هستند. از نظر آب و هوای خوب، دسترسی به امکانات و با ارزش بودن منطقه، خرید آپارتمان و ملک در اطراف این خیابان توصیه می شود. 
همچنین خیابان شریعتی تهران برای خرید واحد اداری یا تجاری و فروشگاه از نقاط بسیار عالی و پربازده است. به دلیل اینکه این خیابان در منطقه بالای شهر تهران واقع شده و اغلب افراد مرفه و با سطح درآمدی بالا در آن سکونت دارند. همچنین به دلیل بافت اداری تجاری خیابان شریعتی، برای خرید ملک کلنگی و ساخت مجتمع های تجاری و تفریحی موقعیتی عالی دارد.
از طرف دیگر به دلیل بافت قدیمی و واحدهای تجاری و اداری این منطقه، در ساعاتی از روز شلوغ و پرتردد است و با مشکل جای پارک و ترافیک روبرو است. بنابراین از نظر رفت و آمد در ساعات پیک کاری، مشکلاتی را برای ساکنین به همراه دارد.