چطور در سال 1403 درخواست سند مالکیت دهیم؟

چطور در سال 1403 درخواست سند مالکیت دهیم؟

14 فروردین 1403

حقوقی

چطور در سال 1403 درخواست سند مالکیت دهیم؟

سند مالکیت برای املاک و اراضی مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. یک ملک سند دار در معاملات و قیمت گذاری ملک ارزش بالاتری نسبت به املاک بدون سند دارد. به طور کلی می توان برای زمین، ملک یا آپارتمان های با کاربری های مختلف، درخواست سند مالکیت کرد. اخذ سند مالکیت با تکمیل مدارک و گذراندن مراحلی قانونی، انجام می شود و سند تک برگ برای ملک صادر می شود. هر نوع ملکی نیاز به تهیه یک سری مدارک و انجام مراحلی است که به صدور سند می انجامد که در هنگام خرید آپارتمان باید به آن توجه کرد. در این مطلب روش و شرایط دریافت سند املاک را به تفصیل بیان می کنیم پس با ما همراه باشید.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان مدرن  و خرید آپارتمان لوکس کلیک کنید.

دریافت سند مالکیت دارای سابقه ثبتی

در صورتی که ملک مورد نظر دارای سند دفترچه ای و قدیمی است باید با تهیه مدارکی آن را به سند تک برگی تبدیل کنید. مالک یا وکیل قانونی او می تواند با مراجعه به دفترخانه و ارائه مدارک زیر، درخواست انجام مراحل تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ دهد. تبدیل سند دفترچه ای یا منگوله دار به تک برگی با انجام مراحل زیر حدود 2 تا 4 هفته زمان می برد.

بیشتر بخوانید: مبایعه نامه املاک و قوانین مهم آن!

سند-مالکیت

خرید خانه در تهران

مدارک لازم برای دریافت سند تک برگ

 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک و اصل سند دفترچه ای

 2. برگه پایان کار شهرداری

 3. اصل یا کپی بنچاق ملک در صورت وجود

 4. قبض تلفن ملک 

 5. نشانی و کد پستی ملک مورد نظر

 6. ترسیم كروكی دقيق ملک در برگه درخواست

 7. فرم تقاضای سندتک برگی و فرم مخصوص اداره پست که در زمان مراجعه به دفترخانه تکمیل می شود.

 8. فیش پرداخت هزینه های صدور سند تک برگ در اداره ثبت

علاوه بر این تمام مالکین یا وکلای آنها می توانند از طریق مراجعه به سایت ثبت ملک مراحل درخواست سند تک برگ را طی کرده و با ارسال مدارک، سند تک برگ را از طریق پست تحویل بگیرند.

دریافت سند مالکیت برای املاک بدون سابقه ثبتی

برای اخذ سند املاک بدون سند که سابقه ای در سازمان ثبت املاک ندارند به مدارک و طی مراحل زیر نیاز است.

 1. سند اولیه یا مادر در املاک قولنامه ای و قولنامه هایی که مالک از ملک در اختیار دارد. املاک با سند مشاعی هم داشتن سند اولیه و وکالتنامه در صورت وجود، لازم است. اصل و کپی تمام صفحات قولنامه ها و اسناد اولیه لازم است.

 2. نقشه برداری از ملک بوسیله کارشناس نقشه برداری و تهیه نقشه مختصات UTM و یک نسخه از فایل مربوطه

 3. اصل شناسنامه و کارت ملی 

 4. فیش پرداخت هزینه صدور سند

 5. با ورود به سایت www.sabtemelk.ir و تکمیل اطلاعات لازم، باید شماره ورود به سامانه را دریافت کنید. در ادامه با استفاده از شماره ورود گرفته شده، وارد بخش تکمیل درخواست در صفحه اول سایت شده و کد ملی مالک وارد شده و درخواست تکمیل می شود.

 6. در این مرحله مالک باید یک نسخه از تمام مدارک بالا به همراه یک پرینت از درخواست مرحله قبلی را به اداره ثبت مربوطه ارسال نماید. اداره ثبت با دریافت این مدارک یک شماره رهگیری 20 رقمی می دهد. سپس مالک با استفاده از شماره ورود و کد ملی وارد سامانه شده و در بخش درخواست کد رهگیری 20 رقمی را وارد می کند تا درخواست یک مرحله جلوتر رود.

دریافت-سند-مالکیت

تکمیل تمام مراحل و دریافت شماره پرونده از سامانه ثبت 

مراحل انجام شده توسط اداره ثبت برای صدور سند املاک بدون سابقه ثبتی

 • انتشار آگهی های ثبت عمومی

در این مرحله اداره ثبت اقدام به انتشار آگهی ثبت عمومی در روزنامه های کثیرالانتشار محل و شهر ملک مربوطه می نماید. در این آگهی نام متقاضیان سند برای ملک و مشخصات ملک مورد نظر درج شده تا اگر شخصی اعتراضی به تنظیم این سند و مالکیت آن داشت مطلع شود.

 •  انتشار آگهی مقدماتی

این نوع آگهی هم مانند آگهی عمومی در روزنامه های کثیرالانتشار در شهر ملک مورد نظر منتشر می شود. بعد از این دو مرحله آگهی، اداره ثبت برای پلاک گذاری و شماره گذاری املاک اقدام می کند.

 • ثبت پلاک و شماره گذاری ملک

در این مرحله اداره ثبت با توجه به موقعیت ملک، یک شماره به نام پلاک ثبتی برای ملک تعیین می کند. همچنین کارشناس اداره ثبت برای مشخص شدن میزان تصرف مالکانه در موقعیت ملک، به محل مراجعه می کند. تصرف مالکانه به همه امور مربوط به دیوارکشی، ساخت و ساز و موارد دیگری که باعث تصرف زمین شده گفته می شود.

 • توزیع اظهار نامه

در مرحله قبلی کارشناس ثبت، فرم اظهارنامه را به مالک تحویل داده که باید مشخصات خود و ملک مورد نظر را در آن وارد کند.

 • تسلیم اظهار نامه به اداره ثبت

مالک بعد از تکمیل اظهارنامه آن را به اداره ثبت تحویل می دهد تا مراحل صدور سند انجام شود. تسلیم اظهارنامه بسیار مهم می باشد و در صورتی که انجام نشود ملک جز املاک بدون مالک محسوب می شود. این املاک امکان نقل و انتقالات را از نظر قانونی ندارند.

 • انتشار آگهی نوبتی

آگهی عمومی و مقدماتی به فاصله یک ماه دوباره در همان روزنامه های محل ملک تجدید چاپ می شوند. 

 • انتشار آگهی تحدید حدود

در قانون ثبت، درج حدود ملک مورد نظر متقاضی از سوی کارشناس اداره ثبت انجام می شود که به آن تحدید حدود ملک می گویند. در صورتمجلس تحدید ، حدود ملک درج خواهد شد.

 • انجام تحدید حدود ملک

کارشناس اداره ثبت و نقشه بردار با هماهنگی قبلی اداره ثبت با مالک، در زمان معینی در محل ملک مورد نظر حضور می یابند. مالک و مالکان املاک اطراف آن ملک نیز در ساعت مشخص در آن محل حضور دارند تا عملیات تحدید حدود ملک انجام گیرد.

پیش خرید آپارتمان در تهران

نکات مهم در مورد دریافت سند املاک

 • ساختمانها و زمینهای کشاورزی و باغات باید دارای سابقه ثبت باشند یعنی برای آنها پلاک ثبتی تعیین شده باشد .

 • در صورتی که مالک فوت کرده یا حضور پیدا نکند تقاضای صدور سند توسط هیئت کارشناسی رد می شود مگر اینکه در مورد فوت مالک، یکی از وراث با وکالت از تمام ورثه و برگه انحصار وراثت درخواست سند کند. همچنین وکیل مالک می تواند به جای خود او این مدارک را تحویل داده و درخواست سند کند.

 • این قانون برای درخواست سند ملک، محدودیت زمانی ندارد و هر زمان از ساخت ساختمانی گذشته باشد مالک با رعایت شرایط ذکر شده می تواند درخواست سند کند.