بررسی تمام مزایا و معایب زندگی در برج

بررسی تمام مزایا و معایب زندگی در برج

19 اردیبهشت 1403

ملکی

بررسی تمام مزایا و معایب زندگی در برج

بین انواع ساختمان ها، برج ها بزرگترین و پرهزینه ترین نوع برای ساخت و زندگی هستند. برج ها می توانند کاربری های مختلفی مانند مسکونی، تجاری یا اداری داشته باشند. زندگی در برج های مسکونی، مزیت های منحصر به فردی برای ساکنین آن دارد. برج ها علاوه بر امکانات و ویژگی هایی که دارند، معایبی هم دارند. اگر قصد خرید برج در تهران را دارید در این مطلب به صورت جامع به مزایا و معایب زندگی در برج می پردازیم.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان لوکس در تهران کلیک کنید. 

برج چیست؟

قبل از پرداختن به مزایا و معایب زندگی در برج  ابتدا به تعریف برج می پردازیم. به ساختمان های بلندی که ارتفاعی بیشتر از آپارتمان ها و خانه های ویلایی دارند برج گفته می شود. برج ها با توجه به اینکه، واحدهای زیادی دارند، مالکین بیشتر و در نتیجه امکانات بیشتری هم دارند. اکثر برج ها از نظر معماری و سازه متفاوت با ساختمان های معمولی ساخته می شوند. در یک برج، وجود نگهبانی، لابی من، سیستم های امنیتی، کنترل هوشمند، دفع زباله و .... معمولاً پیش بینی شده و وجود دارد.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان مدرن در تهران کلیک کنید. 

خرید خانه در تهران

برج چند طبقه است؟

برج، از نظر ضوابط شهرداری ساختمانی با طبقات بیشتر از 10 و ارتفاع حداقل 23 متر است. برج ها مانند آپارتمان های مسکونی دارای بخش شخصی و مشاعات هستند که هر کدام حقوق مخصوص به خود دارند. در شهرهای بزرگ و پر جمعیت برای افزایش ساخت و ساز، مجبور به ساخت برج های با ارتفاع بلند می شوند. این برج ها به دلیل اشغال زمین کم و تراکم واحد زیادی دارند و نیاز به زمین را در شهرها کاهش می دهند. به همین دلیل در کشورهای پیشرفته، ساخت چنین برج هایی برای تامین مسکن مردم به وفور انجام می شود.

بیشتر بخوانید: پنت هاوس چیست؟ بررسی امکانات، معایب و مزایا!

جهت مشاهده آگهی های خرید پنت هاوس کلیک کنید. 

امکانات-برج

امکانات برج

یک برج ساختمانی، چه مسکونی باشد و چه اداری دارای امکانات و مزیت های زیادی است. یک برج مسکونی دارای گیت نگهبانی، لابی، سالن اجتماعات، امکانات ورزشی و تفریحی ، سیستم های امنیتی، سیستم شوتینگ و غیره است. هر برجی را می توان با امکانات خاصی طراحی و اجرا کرد که باعث افزایش قیمت و ارزش آن می شود. مثلاً طراحی فضای سبز و آبنمای خاص در محوطه برج، وجود پیست دوچرخه سواری، هلی پد، سیستم هوشمند مدیریت ساختمان از جمله این ویژگی ها هستند. علاوه بر این ها یک برج می تواند دارای مهدکودک، استخر، سونا، زمین تنیس، سالن اسکواش، بوکس، بدنسازی باشد. طراحی محوطه برج ها را می توانند با در نظر گرفتن مسیر پیاده روی، آلاچیق و فضای سبز متنوع انجام دهند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان

مزایا و معایب زندگی در برج 

پیش خرید آپارتمان در تهران

مزایای زندگی در برج

یک برج مسکونی دارای مزایا و نقاط مثبت زیادی نسبت به ساختمان های معمولی است. زندگی در یک برج به دلیل امکانات خاصی که دارد طرفداران خودش را دارد. مزایای زندگی در برج ها شامل:

  • امنیت بیشتر 

یک برج ساختمانی به دلیل تعداد مالکین بیشتر، معمولاً دارای پیش بینی های امنیتی و نظارتی بیشتر است. این برج ها با دوربین مداربسته در ورودی، لابی، راهروها و تمام مشاعات کنترل می شوند. وجود سیستم های دزدگیر ساختمانی، گیت های ورودی و سیستم های امنیتی هوشمند در برج ها، امنیت بیشتری ایجاد می کند. همچنین برج ها دارای نگهبان و مامور امنیتی هستند که در گیت ورودی مسئول چک کردن ورود افراد هستند. 

بیشتر بخوانید: معرفی برج های لوکس تهران

  • امکانات ورزشی 

برج های مسکونی به دلیل مساحت زیادی که دارند، معمولاً با سالن های ورزشی و تفریحی طراحی می شوند. اکثراً در طبقات همکف، اول و یا زیرزمین برج ها، سالن های ورزشی، استخر، بیلیارد، بدنسازی و غیره قرار دارد. ساکنین برج ها به راحتی می توانند از این امکانات ورزشی استفاده کنند. آنها می توانند بدون اینکه مسافتی را طی کنند و زمان زیادی در رفت و آمد باشند، ورزش کنند. علاوه بر این در بعضی از برج ها، مسیرهای پیاده روی یا مسیر سبز در حیاط وجود دارد. این مسیرها مخصوصاً برای سالمندان و افرادی که زمان یا توانایی کمتری دارند عالی است. 

  • امکانات تفریحی 

یکی از مزایایی که در اکثر برج ها وجود دارد، پیش بینی فضاهای تفریحی در بخش های مشاعات است. طراحی سینما و سالن نمایش، کافه، اتاق بازی کودکان، گیم نت و مشابه این در بسیاری از برج ها از مزایای آن است. افراد مختلف با سنین و علایق مختلف می توانند از این فضاهای تفریحی استفاده کنند. خانواده هایی که کودک دارند می توانند برای سرگرمی بچه ها، آنها را به این فضاهای تفریحی ببرند. وجود امکانات تفریحی در برج ها، باعث صرفه جویی در زمان و انرژی ساکنین می شود. همچنین امنیت و اطمینان خانواده ها از رفت و آمد کودکان به این فضاهای داخلی بیشتر است. 

بیشتر بخوانید: تفاوت آپارتمان و مجتمع مسکونی

  • امکانات عمومی

یک برج مسکونی معمولاً با فروشگاه ها و مراکز خریدی که دارد مزیت خیلی خوبی برای ساکنین ایجاد می کند. ساکنین برج ها برای خریدهای روزانه و متفرقه خود مجبور نیستند به خیابان بروند. بلکه فروشگاه هایی که در طبقات پایین برج ها وجود دارند، نیازهای افراد را تامین می کنند.

معایب-زندگی-در-برج

معایب زندگی در برج

زندگی در برج ها علاوه بر مزیت های خوبی که دارد، معایبی هم دارد که برای بعضی ناخوشایند است. معایب زندگی در برج شامل:

  • ساکنین زیاد

یک برج مسکونی به دلیل وجود واحدهای زیاد، جمعیت زیادی را در خود جای داده است. وجود ساکنین زیاد در یک برج، ممکن است باعث مشکلاتی در رفت و آمد یا استفاده از فضاهای مختلف شود. علاوه بر این ممکن است در پرداخت هزینه های مشترک، بین افراد اختلاف ایجاد شود. در کل به دلیل اینکه در یک برج از اقشار مختلف با فرهنگ های متفاوت ساکن هستند، امکان ایجاد اختلاف یا وجود فرهنگ های متفاوت وجود دارد. همچنین کنترل ورود افراد، مدیریت مالی و انسانی برج و رسیدگی به نظافت، مشاعات و امکانات مختلف در برج سخت تر است.

بیشتر بخوانید: زندگی در برج های چیتگر چگونه است

  • هزینه زندگی بیشتر

برج های مسکونی به دلیل طراحی، تعداد زیاد واحد و امکانات بیشتر، هزینه های بیشتری برای ساکنین دارند. وجود تاسیسات گرمایش و سرمایش مرکزی، مصرف آب، برق و گاز برای تامین انرژی امکانات برج، موجب صرف هزینه بیشتر است. بنابراین هزینه های زندگی در برج برای ساکنین آن به صورت کلی بالاست. علاوه بر این شارژهای ماهانه برای نگهداری و نظافت برج هم از یک ساختمان معمولی بیشتر است.

  • نور کمتر

با اینکه اکثر برج ها به صورت 4 طرفه نورگیر هستند ولی معضل نورگیری در اکثر واحدهای برج وجود دارد. بعضی از برج ها ممکن است به دلیل وجود تعداد زیاد واحد در یک طبقه، نور غیرمستقیم داشته باشند. مثلاً در یک برج که در هر طبقه 8 تا 10 واحد دارد با دو یا چند پاسیوی مرکزی طراحی می شود. در این برج، یک سمت واحدها که به سمت پاسیو هستند نور کمتری دارند.

  • قدرالسهم کم

یک برج به دلیل اینکه واحدهای زیادی دارد، نمی توان روی قدرالسهم هر واحد حساب باز کرد. معمولاً در برج ها، سهم هر واحد از زمین خیلی کم بوده و از این نظر ارزش خاصی ندارند. 

کدام طبقه برج بهتر است؟

با اینکه طبقات برج ها با هم تفاوت زیادی ندارند ولی معمولاً طبقه های آخر محبوبیت بیشتری دارند. طبقات آخر برج ها به دلیل دید و نورگیری بیشتر، زودتر فروخته شده و گاهاً قیمت بیشتری دارند. به دلیل این ویژگی ها، در اکثر برج ها طبقات آخر را به صورت پینت هوس طراحی می کنند که خود مزیتی برای برج است. این واحد ها با تراس های بزرگ و با دید عالی به شهر طراحی می شوند که آنها را خاص و جذاب می کند.