قانون اجاره خانه ؛ قبل از معامله به این نکات دقت کنید!

قانون اجاره خانه ؛ قبل از معامله به این نکات دقت کنید!

26 اسفند 1400

حقوقی

قانون اجاره خانه ؛ قبل از معامله به این نکات دقت کنید!

قانون اجاره خانه از آن دسته نکات مهمی است که قبل از معامله باید به آن دقت شود این موضوع فقط مختص به اجاره ملک نیست شما قبل از انجام هر قرارداد ملکی بهتر است از قوانین و نکات حقوقی آن آگاه باشید تا دچار ضرر و زیان مالی نشوید . همانگونه که برای خرید خانه یا مغازه یا حتی خرید زمین احتیاط می کنید و به نوعی وسواس به خرج می دهید در رابطه با اجاره ملک هم باید محتاط عمل کنید در ادامه این مطلب چند نکته از قانون اجاره خانه را برایتان بازگو خواهیم کرد تا قبل از انعقاد قرارداد آگاهی کامل داشته باشید ما را همراهی کنید.

قانون اجاره نشینی 

در ماده ۴۶۶ قانون مدنی اینگونه آمده که اجاره عقدی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می شود. اجاره دهنده را مؤجر و اجاره کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره گویند.

در مواقعی که ،مکانی را اجاره می کنید از لحظه ی بستن قرارداد تا تاریخ پایان قرارداد شما مالک موقت آن خانه محسوب می شوید که در این فاصله زمانی ملزم به رعایت کردن مواردی هستید. اجاره نشینی شاید از لحاظ بار مسئولیتی نگهداری از خانه و تعمیرات اساسی و مشکلات آن برای شما تعهدی ایجاد نکند اما در چهارچوب مستاجر بودن و اجاره کردن خانه باید به نکات و قوانین بسیار مهمی توجه کنید. که در ادامه این مطلب به ان اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: قوانین آپارتمان نشینی ؛ هر آنچه که باید بدانید اینجاست !

قانون اجاره خانه امسال

قانون اجاره خانه

۱- زمان اجاره باید در قرارداد اجاره مشخص شود در غیر اینصورت اجاره نامه باطل است.

۲- لازم نیست موجر، مالک عین مستاجره (مورد اجاره) باشد ولی باید مالک منافع آن باشد.

۳- اگر بعد از تنظیم قرارداد مورد اجاره دچار قناصی یا خراب بود ، مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد.

۴- موجر نمی تواند در مدت اجاره مورد اجاره را تغییر دهد مگر اینکه با توافق مستاجر باشد.

۵- تعمیرات و مجموع مخارجی که در مورد اجاره برای امکان بهره برداری از آن لازم است به عهده مالک است مگر آن که در اجاره خلاف آن قید شده باشد.

۶- مستاجر باید در زمان های تعیین شده در قرارداد؛ اجاره بها را پرداخت کند و رسید آن را بگیرد.

۷- عقد اجاره با فوت موجر یا مستاجر باطل نمی شود.

۸- مستاجر حق انتقال مورد اجاره را به غیر ندارد مگر اینکه در قرارداد این موضوع توافق شده باشد.

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری املاک ؛ ۵ روش رایج کلاهبرداری ملکی و چگونگی اجتناب از آنها

۹- اگر مستاجر بدون اجازه صاحب خانه در مورد اجاره تعمیراتی کند حق مطالبه آن را ازصاحب خانه ندارد و در صورت درخواست موجر می بایست مورد اجاره را به همان وضع اولیه تحویل دهد.

۱۰-موجر حق دارد در صورت ساخت و ساز یا کاشتن درخت توسط مستاجر در زمین اجاره ای بدون اجازه وی، آن را از بین ببرد.

۱۱- برای تنظیم قرارداد اجاره به صورت عادی حتما دو نفر به عنوان شاهد ذیل سند اجاره نامه را امضا کنند تا طرفین از مزایای قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶بهره مند شوند.

۱۲- پس از پایان مدت اجاره اگر مستاجر از تخلیه مورد اجاره امتناع کند؛ موجر حق تخلیه دارد.

۱۳- اگر سند اجاره رسمی باشد برای تخلیه مورد اجاره درخواست صدور اجراییه از دفتر خانه ای که قرارداد اجاره را تنظیم کرده به عمل می آید.

۱۴- اگر موجر مدعی ورود خسارت به مورد اجاره از سوی مستاجر یا عدم پرداخت اجاره بها یا بدهی و شارژ و … باشد نمی تواند به طور مستقیم از ودیعه برداشت کند بلکه باید با تقدیم دادخواست به دادگاه برای دریافت حق خود اقدام کند.

۱۵. اگر بعد از پایان مدت اجاره مستاجر مورد اجاره را در تصرف خود نگهدارد باید به موجر اجاره بهایی که معادل اجاره بهاء مکانی که شبیه آن مکان است، بپردازد حتى اگر از آن استفاده نکند.

رهن و اجاره آپارتمان

اگر به دنبال ملک در نقاط مختلف کشور برای رهن یا اجاره هستید، کافیست به وبسایت آقای املاک مراجعه کنید تا از جدیدترین قیمت رهن و اجاره ملک در شهرهای مختلف کشور مطلع شوید.

قانون اجاره خانه در کرونا

متن کامل قرارداد اجاره خانه

ماده ۱: طرفین قرارداد

درابن قرارداد تمام مشخصات فردی مانند اسم، فامیل، شماره شناسنامه و … باید به طور دقیق در قرارداد معامله بیان شود در این بین اگر یکی از طرفین قرارداد به صورت وکالتی اقدام به عقد قرارداد اجاره کند، باید مشخصات فردی وکیل و هم موکل به صورت کاملا دقیق در فرم اجاره ذکر شود. یادتان نرود که در نوشتن اطلاعات مربوط به موجر و مستاجر در قولنامه اجاره خانه دقت کافی داشته باشید و از صحت مدارکی که طرف مقابلتان ارائه می‌دهد، مطمئن شوید.

ماده ۲: موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره

در این ماده مشخصات (مورد اجاره) مانند آدرس، مشخصات ظاهری، امکانات، کد پستی و مشخصات سند مالکیت است در قولنامه اجاره خانه یا اجاره نامه ذکر می شود. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در هنگام قرارداد اجاره ملک حتما مدارک مالک را به طور دقیق بخوانید و از مالکیت آن مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید: قرارداد اجاره دفتر کار ؛ نگاهی به نکات حقوقی آن

قانون اجاره در کرونا

در آخرین جلسه ستاد کرونا قرار بر آن شد که حداکثر افزایش اجاره عین در قرارداد های اجاره در تهران بزرگ تا سقف ۲۵ درصد و در شهرها تا سقف ۲۰ درصد مجاز و در مناطق شهری نیز تا ۱۵ درصد  مجاز و حق افزایش اجاره یا رهن را خواهند داشت. بر اساس مصوبه ستاد کرونا، چنانچه املاک مسکونی مورد اجاره در مدت زمان تمدید قرارداد اجاره مورد معامله به شیوه رسمی و قطعی معامله شده باشد و ملک به مالک دیگر منتقل شود در صورت خواسته مالک جدید جهت تخلیه ملک تا حداکثر دو ماه از تاریخ عقد قرارداد رسمی فرصت تخلیه ملک را خواهد داشت.

لازم به ذگکر است است که در تمامی موارد فوق چنانچه مستاجر قادر به پرداخت و یا بستن قرارداد جدید نباشد و مبلغ اجاره افزایشی را قبول نکند موظف است تا در اسرع وقت ملک را تخلیه نماید. همچنین طبق مرجع صالح رسیدگی اگر مستاجر در مدت زمان اجاره به تعهدات خود پایبند نباشد و حقوق موجر را تضییع نمایند مشمول این مصوبه نخواهند بود.

تعداد نظرات : 3
 • یحیی
  6 مرداد 1401
  سلام مستاجر بعداز پایان قرارداد چند ماه فرصت داره خونه رو خالی کنه باهمون کرایه قبلی که درقرارداد ذکر شده؟
  ادمین آقای املاک
  6 مرداد 1401
  سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر گرامی آقای املاک مستاجر باید بلافاصله بعد از اتمام قرارداد ملک رو تخلیه کنه در غیر این صورت باید بابت مدت اضافه به صاحبخانه اجرت المثل پرداخت کنه.
 • محمد حسین خمسه
  4 مرداد 1401
  سلام آیا مستاجر داره ماهی سه میلیون دویست میده حالا کردن پنج میلیون دویست یعنی دومیلیون اضافه کردن آیا این قانونی یا خیر تکلیف ما چیست
  ادمین آقای املاک
  4 مرداد 1401
  سلام عزض ادب خدمت شما کاربر محترم آقای املاک بر اساس مصوبه جدید دولت صاحبخانه باید 25 دزصد به مبلغ اجاره بهااضافه کنه .یعنی مبلغ 3 میلیون و دویست میشه 4 میلیون تومان . اگر صاحبخانه مبلغی بیشتر از 4 میلیون تومان می گیره کارشون غیرقانونی هست.
 • مجید
  27 خرداد 1401
  سلام آیا مستاجر می‌تواند یعد از چند سال اقامت و اجاره یک خانه آنجا را تخلیه نکند و یا درخواست وجهی نماید
  ادمین آقای املاک
  27 خرداد 1401
  سلام و عرض ادب خیر مستاجر حق این کار را ندارد مگر آنکه از قبل در قرارداد نوشته شده باشه که مستاجر به هر دلیلی می تونه حق سرقفلی یا ملکیت داشته باشه به این شرط مستاجر می تونه ادعایی داشته باشه اما در غیر این صورت ادعای ایشون بی پایه و اساسه