چرا نباید بدون کارشناسی ملک اقدام به خرید کرد؟

چرا نباید بدون کارشناسی ملک اقدام به خرید کرد؟

12 اسفند 1402

حقوقی

چرا نباید بدون کارشناسی ملک اقدام به خرید کرد؟

اگر قصد خرید و سرمایه گذاری در املاک را دارید، بهتر است قبل از کارشناسی ملک اقدام نکنید. به دلیل اینکه اطلاع از قیمت منطقی و ارزنده با توجه به شرایط مختلف ملک، بسیار مهم است. در صورتی که یک آپارتمان را با قیمت بالاتر از ارزش ذاتی و منطقه ای خود بخرید دچار ضرر جبران ناپذیری خواهید شد. قیمت یک ملک بر اساس فاکتورهای زیاد و تخصصی و توسط کارشناسان املاک تعیین می شود. یکی از خدمات آقای املاک برای مالکان و علاقه‌مندان به خرید یا اجاره آپارتمان، امکان قیمت‌گذاری آنلاین ملک می‌باشد. این خدمات شامل چهار مدل مختلف شامل: کارشناسی آنلاین با هوش مصنوعی، مشاوره آنلاین غیر حضوری با بهترین مشاوران منطقه، مشاوره حضوری با بهترین مشاوران منطقه، و همچنین مشاوره حضوری به همراه تور مجازی می‌شود. در این مطلب همه فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت املاک و چگونگی انجام کارشناسی ملک را به تفصیل بیان می کنیم.

کارشناسی ملک چیست؟

کارشناسی ملک به بررسی، مقایسه و سنجش  ویژگی های مختلف یک ملک برای دستیابی به ارزش و قیمت واقعی آن گفته می شود. یک کارشناس املاک، با تبحر و تسلطی که در حوزه املاک و مستغلات دارد اطلاعات گوناگون و دقیقی از یک ملک برداشت می کند. این اطلاعات در زمینه های مختلف از جمله موقعیت، منطقه، نوع گذر و خیابان، ساخت، نقشه و طراحی داخلی، نوع سند و غیره است. او با بررسی این اطلاعات به نتایج مشهود و قابل سنجش برای ارائه یک قیمت متعادل برای ملک می رسد. 

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان لاکچری در تهران و خرید آپارتمان مدرن در تهران کلیک کنید. 

کارشناسی-ملک

پیش خرید آپارتمان در تهران

چرا باید کارشناسی ملک انجام دهیم؟

هر شخصی ممکن است جهت سرمایه گذاری، سکونت یا کسب و کار اقدام به خرید آپارتمان، املاک تجاری و اداری کند. قطعاً هر شخصی تمایل به استفاده بهینه از سرمایه خود و پرداخت قیمتی اقتصادی و منطقی برای یک ملک دارد. در این راستا، قبل از خرید یک ملک معمولاً خود فرد، بررسی ها و مقایسه هایی را در خصوص قیمت ملک انجام می دهد و اقدام خرید می کند. 
ولی ممکن است خریدار به دلیل عدم آشنایی با شهر، منطقه یا ویژگی های خاص ملک، آن را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خریداری کند. همچنین ممکن است فروشنده به دلیل عدم آگاهی، ملک خود را قیمتی بسیار پایین تر از ارزش اصلی بفروشد. در این صورت خریدار یا فروشنده ضرری بزرگ و غیر قابل جبران را متحمل می شوند که قابل برگشت نیست. به همین دلیل اهمیت کارشناسی ملک توسط افراد مجرب و متخصص در این حوزه، بیشتر از قبل مشخص می شود. برای خرید املاک با قیمتی منطقی و ارزنده می توانید از مشاوره کارشناسان حرفه ای در سایت آقای املاک بهره بگیرید.  

بیشتر بخوانید: بهترین وبسایت خرید آپارتمان 

نکات مهم و تاثیرگذار در کارشناسی ملک

برای انجام کارشناسی ملک باید به آیتم ها و جزییات بیرونی و درونی ساختمان توجه کرد. هر کدام از این موارد درصدی در افزایش یا کاهش ارزش ملک تاثیرگذار است. میزان تاثیر هر آیتم را کارشناس با توجه به تجربه، تخصص و اطلاعاتی که از بازار املاک دارد تعیین می کند. 

 • منطقه ملک

یکی از موارد بسیار مهم در قیمت گذاری املاک، منطقه شهرداری آن است. هر شهری با توجه به عرفی که دارد دارای محلاتی گران و بالای شهر و محلاتی ارزان تر است. قرارگیری یک ملک داخل هر یک از منطقه ها تاثیر زیادی در ارزش آن دارد که توسط کارشناس در نظر گرفته می شود.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در فردیس کرج کلیک کنید.

 • موقعیت زمین و مجاورت ها

زمین یک ملک یا آپارتمان می تواند دارای ویژگی های خاص و متمایزی مانند چندبر بودن باشد. یک زمین چند بر یا اصطلاحاً دو کله، قیمت یک ملک را بالا می برد. برعکس قرارگیری یک زمین در مجاورت مدرسه، مسجد، سازمان های دولتی پرتردد، بیمارستان و غیره قیمت آن را کاهش می دهد. همچنین در صورتی که یک ملک در طبقه اول یا همکف خود دارای واحد تجاری باشد با افت قیمت مواجه می شود. 

 • محله، نوع و عرض خیابان یا کوچه

در بعضی مناطق، محله هایی وجود دارند که به دلیل بافت یا وجود مساله ای، قیمتی پایین تر یا بالاتر از کل منطقه دارند. مثلاً محله ای با وجود ساکنین غیر ایرانی یا محله ای با بافت خیلی قدیمی تر از عوامل کاهش قیمت ملک هستند. علاوه بر این، عرض خیابان و کوچه ای که آپارتمان در آن قرار دارد هم تاثیرگذار است. املاک واقع در کوچه هایی با عرض کمتر از 12 متر، مرغوبیت کمتری دارند. همچنین کوچه های بن بست با طولی زیاد هم می تواند باعث کاهش قیمت ملک شود. 

بیشتر بخوانید: نخوه محاسبه کمیسیون املاک در سال 1402

 • نما و نوع ساختمان

نمای ساختمان و طراحی و جنس مصالح آن در قیمت ملک تاثیرگذار است. نماهای سنگی و رنگ های روشن با مصالح درجه یک از بهترین نوع نماها هستند. طراحی های غیر مهندسی و وجود شکل های عجیب و غریب در نما، باعث افت قیمت شده و در کارشناسی ملک در نظر گرفته می شود. بعضی از ساختمان ها به دلیل نوع ساخت و شرایطی که دارند قیمت پایین تری دارند. مثلاً ساختمان های با یک طبقه اضافه روی پشت بام که به صورت غیر مجاز ساخته شده است. همچنین ساختمان هایی که در مناطقی با مجوز ساخت زیر 3 یا 4 طبقه قرار دارند، ارزش کمتری هم دارند.

 • سن بنا

قدمت یک ساختمان تاثیر مستقیم و زیادی روی قیمت آن دارد. به دلیل فرسودگی ساختمان و تاسیسات آن، هر چه سن بنا بالاتر رود هزینه های آن هم بالا رفته و ملک قیمت کمتری پیدا می کند.

 • نوع سند 

یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت املاک و کارشناسی ملک، نوع سند آن است. سند تک برگ یا دفترچه ای شش دانگ، باعث ارزش و قیمت بالای یک ملک می شود. سندهای قولنامه ای، مشاعی، باغی و غیره  ارزش ملک را حدود 50 تا 70 درصد کم می کند.

 • نقشه واحد و طراحی داخلی

ساخت یک ساختمان با نقشه مهندسی اصولی در بهینه شدن فضاها و دلباز بودن واحد تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل تقاضای خرید آن ملک افزایش داشته و بالاتر قیمت گذاری می شود. همچنین طراحی داخلی و دیزاین دیوارها و سقف و فضاهای مختلف در قیمت واحد تاثیرگذار است.

 • امکانات ساختمان

ساختمان های جدید و نوساز که دارای امکانات کامل مانند آسانسور، بالکن، پارکینگ و انباری هستند ارزش بالایی دارند. کارشناس ملک، به اولین مواردی که در بخش داخلی ساختمان توجه می کند وجود این امکانات است. همچنین امکانات دیگر مانند آنتن مرکزی، شوتینگ، نگهبانی و سیستم هوشمند و غیره هم در ارزش یک ساختمان تاثیر مثبت دارد.

 • مشاعات 

اولین بخش هایی که بعد از ورود به آپارتمان به چشم می خورد مشاعات است. بنابراین نقشه، نوع مصالح و ابعاد مشاعات از عوامل مهم در قیمت گذاری یک واحد آپارتمان است. عرض کم پله ها و پاگرد، وجود سرگیر پله، پله های بلند و زیاد در هر طبقه یا مصالح نامرغوب از عوامل منفی در قیمت یک آپارتمان است. برعکس وجود ورودی بزرگ و پارکینگ و رمپ اصولی، پله های با ابعاد استاندارد و مکانیابی درست آسانسور و رعایت اصول مهندسی تاثیر خوبی روی قیمت ملک دارد.

خرید-ملک

خرید خانه در تهران

چه کسانی کارشناسی ملک را انجام می دهند؟

از آنجایی که کارشناسی ملک یک کار تخصصی و حرفه ای است باید توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود. در وهله اول این کار را به مشاورین املاک معتبر و حرفه ای واگذار می کنند. یک مشاور املاک با تحصیلات مرتبط و تجربه و اطلاعات بالا، بعد از بررسی دقیق ملک، بهترین قیمت را ارائه می کند. سایت آقای املاک در شهرهای مختلف دارای مشاورین املاک معتبر و مجرب است که کارشناسی املاک را انجام می دهند. 
در صورت نیاز به کارشناسی تخصصی تر و با امکان ارجاع حقوقی بالاتر، کارشناسان رسمی دادگستری، کارشناسی املاک را انجام می دهند. کارشناس دادگستری با تحصیلات ساختمانی و طی دوره های تخصصی در این خصوص، مدرک کارشناسی از قوه قضاییه دریافت کرده است. نظر و قیمت گذاری کارشناس رسمی در اختلافات بین خریدار و فروشنده و دعاوی حقوقی بسیار معتبر و قابل استناد است. بنابراین در صورتی که در حین خرید یا بعد از آن دچار اختلاف شده اید بهترین کار استفاده از کارشناس رسمی دادگستری است.

تعداد نظرات : 2
 • ناشناس
  12 اسفند 1402
  بسیار عالی
 • محمد
  12 اسفند 1402
  خیلی مطلب مفیدی بود