هر آنچه که باید از مسائل حقوقی خرید و فروش زمین بدانید!

هر آنچه که باید از مسائل حقوقی خرید و فروش زمین بدانید!

27 فروردین 1399

حقوقی

هر آنچه که باید از مسائل حقوقی خرید و فروش زمین بدانید!
همه ما میدانیم که آشنایی با قانون و مقررات ملک یا خرید زمین، به ما کمک می کند تا خرید مطمئن تری داشته باشیم. به همین دلیل ما در این مطلب قصد داریم به موضوع حقوقی خرید و فروش زمین بپردازیم و شما را با صفر تا صد این مسئله آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. وقتی حرف از خرید و فروش ملک- زمین و یا خانه ای می شود خیلی از افراد تا حدودی می دانند که مسائل حقوقی خرید و فروش ملک و زمین چگونه است و از اول تا آخر معامله چه کارهایی انجام دهند اما شاید برخی به طور کامل از شرایط خرید و فروش زمین اطلاعات کافی نداشته باشند و ندانند که مسائل و اطلاعات حقوقی مربوط به آن به چگونه است.

انتخاب مشاور املاک مناسب

گام اول انتخاب یک مشاور املاک مناسب است. کمک گرفتن از یک مشاور املاک خبره معامله را برای شما به بهترین و درست ترین حالت ممکن پیش خواهد برد و می توانید در مراحل معامله خیال آسوده تری داشته باشید! شما باید در انتخاب مشاور املاک خود نهایت دقت را داشته باشید و به هر کسی اعتماد نکنید.

به کدام مشاور املاک اعتماد کنیم؟

باید در نظر داشته باشید یک مشاور املاک باید دارای مجوز اتحادیه مسکن باشد. پس بهتر است به سراغ مشاورین مسکن و بنگاه هایی  بروید که بیشتر از سایرین شناخته شده هستند.

خرید زمین از نهادها و اشخاص حقوقی

نکته دیگر که باید به آن توجه کنید خرید زمین از نهادها و اشخاص حقوقی است. یعنی  باید از صحت هویت فروشنده باخبر شوید.در ادامه در منابع حقوقی گفته شده « برای خرید زمین لازم است که مجوزهای وکالت طرف فروشنده از نهاد مربوطه را با نهایت دقت بررسی کنید و از صحت آن مطمئن شوید. هم چنین باید توجه داشته باشید که خرید زمین‌ هایی که توسط دادگاه‌ های انقلاب مصادره و به دستگاه‌ هایی مانند بنیاد شهید، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و… انتقال پیدا کرده اند،  و با مشکلاتی عمده ای همراه خواهد بود. چرا که مالکان قبلی این زمین ها ممکن است ادعایی از ملک سابق خود کنند و سراغ  نهادهای قضایی بروند».

بازدید از زمین مورد نظر

از مهم‌ترین قواعد خرید زمین این است که موقعیت جغرافیایی اعم از دسترسی امکانات رفاهی در چه محله‌ای قرار دارد. در ادامه این موضوع باید گفت که برخی از زمین ها زمین های  کشاورزی هستند یعنی سند رسمی ندارند و سند آنها فقط به شکل سنتی و محلی است. در چنین شرایطی اگر واقعا قصد خرید چنین زمین هایی دارید حتما قبل از انجام قرارداد به سراغ مراجع مربوطه و دفاتر اسناد رسمی بروید و استعلام هایی در این باره تهیه کنید. پس دقت کنید. نوشته

نحوه نوشتن قولنامه خرید و فروش زمین

موضوع دیگر نحوه نوشتن قولنامه خرید و فروش زمین است. چگونگی نوشتن قولنامه اهمیت بسیار زیادی در فرایند معامله دارد. شما باید اطلاعات بسیاری  در این زمینه داشته باشید. در این میان بسیاری از مدارک و اسناد دو طرف معامله به عنوان یک ضمانت اجرایی نزد مشاورین املاک مربوطه به صورت امانت نگه داشته خواهد شد. بهتر است پیش از انعقاد قولنامه مربوطه، سند خرید زمین را به طور کامل بخوانید و از کد رهگیری آن استعلام بگیرید. توجه کنید که کد رهگیری همان کدی است که برای تضمین صحت معامله ارائه می شود. این کد به شما کمک می کند که از هرگونه مشکلات احتمالی اعم از فروش زمین به چنیدن نفر، کلاهبرداری و… جلوگیری کنید. صدور این کد هزینه ای برای شما ندارد پس بنگاه های املاک  نباید هزینه ای از این بابت از شما بگیرند. قطعا محکم کاری های شما قبل از انجام معامله می تواند در داشتن معامله ای سالم تر و به دور از هرگونه حاشیه، مسئله و مشکلی به شما کمک کند.