صفر تا صد مشاعات ساختمان ؛ از هزینه تا قانون مشاعات ساختمان

صفر تا صد مشاعات ساختمان ؛ از هزینه تا قانون مشاعات ساختمان

26 اسفند 1400

ملکی

صفر تا صد مشاعات ساختمان ؛ از هزینه تا قانون مشاعات ساختمان

در این مطلب شما را با صفر تا صد مشاعات ساختمان ، هزینه مشاعات ساختمان و قوانین آن آشنا خواهیم کرد. لطفا تا آخر این مقاله ما را همراهی نمائید.

تعریف مشاعات ساختمان 

امروزه با رواج زندگی های آپارتمانی قسمت هایی در ساختمان ها وجود دارد که نمی توان به طور اختصاصی از آن استفاده کرد. به طورکلی طبق قانون دو بخش مالکیت در ساختمان ها  وجود دارد یک بخش مالکیت بر قسمت های اختصاصی و یک بخش مشترک بین تمام واحد مسکونی به نام مشاعات وجود دارد که همه افراد به طور مشترک می توانند از این قسمت ها استفاده کنند.  پس لازم است که ساکنین از قانون و مقرارت این بخش مطلع باشند. 

قسمت های اختصاصی شامل چه قسمت هایی است؟

قسمت های اختصاصی شامل مواردی است که در سند مالکیت قید شده باشد و مالک یا خود مستاجر فقط حق استفاده از این قسمت ها را دارند و سایرمالکین نمی توانند به این قسمت ها دسترسی داشته باشند. فضاهای داخلی آپارتمان شامل هال و پذرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، بالکن و وسرویس ها می باشد که این قسمت ها به عنوان  فضاهای اختصاصی در نظر گرفته شده است.

همچنین انباری و پارکینگ ملک اگر درسند قید شده باشند جزء فضاهای اختصاصی محسوب می شوند که مالکان یا مستاجران معمولا در قسمت های اختصاصی باهم مشکلی ندارند وبیشتر مشکلاتی که در یک ساختمان به وجود می آید معمولا بر سر قسمت های مشترک یا همان مشاعات ساختمان می باشد. بنابراین بهتراست که قبل از هرچیزی با مشاعات ساختمان آشنا شویم و قوانین آن را بدانیم تا دچار مشکل نشویم. 

بیشتر بخوانید: پنت هاوس چیست ؟ آشنایی با امکانات ؛ مزایا و معایب آن

چه قسمت هایی مشاعات ساختمان هستند

مشاعات ساختمان کجاست

بخش های مشترکی که کلیه اعضای ساختمان می توانند از آن ها استفاده کنند به عنوان مشاعات ساختمان در نظر گرفته می شوند. در واقع بخش هایی که در سند هیچ یک از مالکین ثبت نشده باشد و به صورت اختصاصی در دسترس هیچ یک از مالکان نباشد جزء مشاعات ساختمان در نظر گرفته می شود و همه افراد به طور مشترک می توانند از آن قسمتها استفاده کنند. اما این بدان معنا نیست که هریک از مالکین بتوانند راجع به قسمت های مشاع منفردا تصمیم گیری کنند بلکه تصمیم گیری و هر گونه تغییرات در مشاعات ساختمان باید طبق نظرات کلیه اعضا ساختمان صورت گیرد و همه ساکنین با آن تصمیم موافقت نمایند. قسمت های مشاع ساختمان شامل موارد زیرمی باشد

۱.زمین ساختمان ۲.حیاط ساختمان ۳.باغچه  ۴.لابی ساختمان ۵.ورودی پارکینگ ۶.پارکینگ اضافه ۷.آسانسور ۸.راه پله ۹.راهرو ۱۰.درب ورودی ساختمان ۱۱.شوفاژ خانه ۱۲.تاسیسات مشترک ۱۳.انشعبات مشترک ۱۴.پنجره ۱۵.راهرو ۱۶. پشت بام ساختمان

بیشتر بخوانید: لابی ساختمان چیست ؛ چه مزایا و کاربردی دارد؟

هزینه مشاعات ساختمان 

کلیه ساکنین ساختمان ملزوم به پرداخت هزینه های مشاعات ساختمان نظیر نظافت کلیه ساختمان، تعمیرات ونگهداری آسانسور، هزینه انشعابات مشترک، کاشت درخت و نگهداری حیاط وباغچه ساختمان و ..می باشند که سهم هر یک از ساکنین براساس متراژ واحدها در نظر گرفته می شود و کلیه واحدها باید هزینه های نگهداری و تعمیر این مشاعات را به مدیر ساختمان پرداخت نمایند. طبق قانون، اگر مالکی از پرداخت هزینه ها خوداری کند بقیه ساکنین می توانند به شورای حل اختلاف شکایت کنند. لازم به ذکر است اگر واحدی به مشاعات ساختمان آسیب وارد کند خود آن واحد باید هزینه آن را شخصا پرداخت نماید. 

قرار دادن اشیاء اضافه در قسمت مشاعات ساختمان

قرار دادن اشیاء اضافه مانند میز و صندلی و وسایل دیگر مانند پارکینگ و حیاط ساختمان خلاف قانون است و هچنین قراردادن کفش ودمپایی درراهرو و هر چیزی که موجب آزار رساندن به ساکنین ساختمان می شود ممنوع می باشد. به علاوه نگهداری حیواناتی نظیر سگ و گربه در قسمت مشاعات شامل حیاط و پارکینگ غیر قانونی است و ساکنان می توانند به این موضوع واکنش نشان دهند.

مشاعات ساختمان یعنی چی

بیشتر بخوانید: پارکینگ ساختمان، هر آنچه که باید در این باره بدانید!

مشاعات ساختمان در قانون

در برخی از موارد اختلاف نظر میان ساکنین آپارتمان‌ها بر سر مشاعات و قسمت‌های مشترک ساختمان بالا می‌گیرد، چرا که اطلاعات کافی و تعریف درستی از آن را نمی‌دانند و از قوانین ملک آگاه نیستند. در این میان به قوانینی که در این باره وضع شده است نگاهی می اندازیم:

  ۱.ایجاد هر گونه تغییر در رنگ آمیزی و ظاهر ساختمان به طوری که باعث ناهماهنگی کلی نمای ساختمان شود ممنوع است.

  ۲.بدون رضایت ساکنین ایجاد هرگونه تغییرات در نقشه ساختمان ممنوع می باشد.

  ۳.عواملی که باعث آزار واذیت ساکنین می شود نظیر قرار دادن زباله در راهرو که هم باعث بوی ناخوشایند وهم باعث از بین بردن تمیزی ساختمان می شود ممنوع است.

  ۴.تعمیرات و شست شو خودرو در داخل پارکینگ وحیاط ممنوع است.

  ۵.برقراری جشن و مهمانی در پارکینگ و حیاط ساختمان بدون هماهنگی و رضایت ساکنین ممنوع می باشد و حتما قبل ازبرگزاری هر گونه جشن و مهمانی اجازه ساکنین امری ضروری است.

  ۶.استفاده از انشعابات مشترک نظیر آب و برق به صورت خصوصی ممنوع می باشد.

  ۷.ساکنین نمی توانند به قسمت های مشاع ساختمان تصرف کنند و آن قسمت ها را به شخص دیگری واگذار نمایند.

  ۸.مالکان باید خودرو های خود را درمحلی که برای آنها تعیین شده پارک کنند و نباید از پارکینگ ساکنین دیگر استفاده کنند.

   به طور کلی برای استفاده از مشاعات ساختمان لازم است که به حقوق ساکنین دیگر احترام بگذارید و برای استفاده از مشاعات و هر گونه تغییرات نظرات کلیه ساکنین را در نظر بگیرید و با رعایت قوانین در زندگی آپارتمان نشینی آرامش داشته باشید.

  وبسایت آقای املاک تخصصی ترین وبسایت در زمینه مشاغل ساختمانی است که صفر تا صد ساختمان را می توانید در آن به راحتی پیدا کنید. اگر پیمانکار در زمینه تاسیساتی ، تزئیناتی ، خدماتی و ساختمانی هستید می توانید خدمات خود را به صورت کاملا رایگان آگهی کنید تا کاربران آقای املاک با خدمات شما آشنا شوند.