محله فلاح تهران ؛ معرفی صفر تا صد این محله قدیمی

این هفته می خواهیم در رابطه با یکی از محله های منطقه 17 تهران براتون صحبت کنیم. محله فلاح تهران که یکی از محله های قدیمی و البته پرهیاهو در جنوب غربی تهران است با ما همراه باشید تا صفر تا صد این محله خونگرم و آذری زبان را برایتان معرفی کنیم.

تاریخچه محله فلاح

این محله در زمان های خیلی دور روستایی کوچکی در اطراف تهران بود که دارای زمین‌های کشاورزی بود. اما امروز از آن زمین های کشاورزی و باغ‌ های پرمیوه، فقط یک بوستان کوچک آلاله باقی مانده است. گرچه از تغییر نام محله فلاح به (ابوذر) سالهاست که می‌گذرد و دلیل نامگذاری آن به این اسم وجود مسجد بزرگ ابوذر در این محله است اما هنوز هم اهالی آن و حتی ساکنین شهر تهران آن را با نام فلاح می ‌شناسند. علت نامگذاری محله فلاح  مالک این زمین ها بود. بخش بسیاری از زمین های کشاورزی این محله در دهه 30 متعلق به داوود فلاح بود.

محله فلاح تهران کجاست؟

محله فلاح ، در جنوب غربی تهران و در منطقه‌ 17 شهرداری قرار گرفته است. فلاح که از یکی از محله های قدیمی و نسبتا مذهبی تهران است، قدمت زیادی دارد.

در گذشته تعدادی از افراد که محله فلاح را برای سکونت انتخاب کرده بودند، آذری ‌های ترک زبان بودندبه همین دلیل، ترک‌ های زیادی هنوزهم از ساکنین محله فلاح هستند.

بافت محله فلاح تهران

همانگونه که در سطرهای بالا به آن اشاره کردیم بسیاری از اهالی این محله مذهبی و سنتی هستند در کنار این ویژگی اکثر ساکنین این منطقه بسیار خونگرم و همدل هستند شاید دلیل تراکم جمعیت در این محله هم همین باشد. البته وجود مزار شهدا هم در این محله می تواند به این ویژگی دامن بزند.

بافت خانه های محله‌ فلاح یا همان (ابوذر) قدیمی است . به گونه ای که حدود 70 درصد ساختمان‌های این منطقه از امنیت زیادی برخوردار نیست.همین موضوع موجب شد که شهرداری ترمیم و بازسازی این محله رو در دستور کار خودش قرار بدهد.

قیمت آپارتمان در محله فلاح تهران

سطح قیمت در ابن محله متوسط است و به طور کلی میانگین قیمت آپارتمان در این محله مناسب است و از طرفی قیمت خرید آپارتمان در فلاح نسبت به سایر نقاط تهران پایین تر است البته فراموش نکنید قیمت ملک در این محله هم مانند دیگر محله های تهران به موضوعات مختلفی بستگی دارد. نوع مصالح ساختمانی کار شده روی قیمت آپارتمان در این محله تاثیر بسزایی دارد.

وبسایت آقای املاک شما را از به روزترین قیمت خرید و فروش آپارتمان یا رهن و اجاره آپارتمان در محله فلاح تهران مطلع میکند.

نقشه محله فلاح تهران

فلاح از سمت شمال به امامزاده حسن و از جنوب به زهتابی، از شرق به قلعه مرغی و زمزم و از غرب به یافت آباد متصل می شود.

محله فلاح تهران روی نقشه

خیابان های معروف و اصلی محله فلاح

میدان فلاح، بلوار ابوذر یا خیابان سجاد از خیابان های مهم این منطقه به شمار می روند. از طرفی بد نیست نام خیابان یا کوچه های قدیمی این محله مانند سوری و آقاجانی را بدانید.

ایستگاه مترو زمزم

با توجه به اینکه این منطقه از جمعیت نسبتا زیادی برخورد دار است اما از دسترسی مطلوبی برخوردار نیست البته نزدیکترین ایستگاه مترو به این محله ایستگاه زمزم می باشد. اگر هم دارای وسیله نقلیه هستید از طریق خیابان قزوین به راحتی می توانید به بزرگراه های اصلی مانند سعید و نواب دسترسی پیدا کنید.

دیگر امکانات رفاهی این محله…

اگر بخواهیم از امکانات رفاهی این منطقه برایتان صحبت کنیم می توانیم به بیمارستان ضیاییان واقع در خیابان ابوذر اشاره کنیم. این منطقه دارای مکان های تفریحی چون پارک‌ شهدای گمنام، پارک ابوذر و آلاله و بوستان هایی چون بهاران و گل سرخ است. اگر بخواهیم از لحاظ مراکز خرید منطقه فلاح برایتان صحبت کنیم باید به مراکز خریدی مثل مرکز خرید اطلسه و میدان میوه و تره بار بهاران واقع در بلوار سجاد جنئوبی اشاره کنیم. البته علاوه بر اینها این منطقه دارای مغازه‌های تجاری و رستوران‌های مختلفی هم هسست که نیاز ساکنینش را فراهم می کند.

مطالب مشابه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *