اراج تهران ؛از این محله سرسبز و قدیمی چه می دانید؟

اراج تهران ؛از این محله سرسبز و قدیمی چه می دانید؟

17 خرداد 1403

محله گردی

اراج تهران ؛از این محله سرسبز و قدیمی چه می دانید؟

محله اراج تهران یکی از محله های سرسبز و باصفای شمال پایتخت است که در این مطلب از وبلاگ آقای املاک قصد داریم به بررسی جامع این محله بپردازیم. اگر قصد خرید آپارتمان در تهران و یا اجاره آپارتمان در تهران را دارید و این محله را برای سکونت و سرمایه گذاری انتخاب کرده اید حتما به خواندن این مقاله ادامه دهید.

فهرست مطالب

معنی اراج

محله اراج تهران

اراج تهران کجاست

اراج منطقه چنده

خیابان های مهم محله اراج

نزدیکترین مترو به میدان اراج

معرفی مراکز درمانی

معرفی مراکز دولتی، مذهبی و اداری

معرفی مراکز ورزشی و تفریحی

معنی اراج

اراج به معنای "همواره در بلندی" می­ باشد در حقیقت علت نام­گذاری محله آراج تهران نیز به این دلیل آن است که این محله از باغ ­های بسیار متعددی برخوردار می ­باشد و همچنین از ارتفاع بسیار زیادی نسبت به دریا قرار گرفته است. همچنین نام قدیمی این محله ارفعیه بود که به مرور زمان به اراج تغییر نام داد.

برای مشاهده قیمت به روز خرید آپارتمان در شمیرانات کلیک کنید.

محله اراج تهران

سکونت در محله اراج تهران شرایط مناسبی را برای ساکنین به ارمغان آورده است. از مزیت های سکونت در محله اراج تهران می توان به مواردی مانند ، دسترسی آسان به بزرگراه های شمال شرق اشاره کرد. این دسترسی ها اراج را در موقعیت مناسبی قرار داده است همچنین این محله دارای وسائل حمل و نقل عمومی مناسبی است که این دسترسی ها از طریق پایانه کوی نوبنیاد فراهم می شود. خبر خوب این است که اراج به راحتی با ناوگان های اتوبوسرانی ، تاکسیرانی و مترو در ارتباط است. 

محله آراج تهران سرشار از باغ ­ها و فضای سبز می ­باشد و با وجود آنکه افراد سیاری را در خود جای داده  دارای ساختمان­ های متعددی می باشد؛ این محله دارای آب و هوای معتدل و اغلب خنک است. محله آراج تهران یکی از محله­ های گران­قیمت استان تهران به شمار می رود به همین دلیل قیمت آپارتمان های مسکونی و اداری در آن بسیار بالا می­ باشد. البته قیمت این آپارتمان­ ها به نسبت بافت منطقه، امکانات و سال ساخت، متراژ و... منغیر می ­باشد البته آپارتمان­هایی نیز با قیمت مناسب­تر نیز در آن پیدا می ی­شود. برای خرید آپارتمان در اراج و یا اجاره آپارتمان در اراج باید نسبت به تمامی شرایط اطلاعاتی کسب کنید و از مشاورین املاک نیز خواست کمک بگیرید.

شایان به ذکر است که بافت محله آراج تهران بیشتر به صورت سنتی می­ باشد بدین صورت که اکثرا خانه­ های قدیمی با معماری سنتی را شامل می­ شود البته اینکه ساکنان این منطقه سعی می ­کنند تا بافت سنتی را در این محله حفظ نمایند نیز بی تاثیر نیست. در بافت سنتی محله آراج، حسینیه و حمام قدیم ، مسجد جامع آراج وجود دارد و از طرفی باغات نیز در همین بافت سنتی واقع شده اند. بافت مدرن محله آراج شامل محله گلزار و فرعی­ های منشعب می ­باشد که عمده جمعیت محله آراج در این منطقه سکونت دارند. باید یادآور شد که بافت مدرن محله آراج به دهه چهل باز می­ گردد و قدمت کمتری نسبت به بافت سنتی دارد.

محله اراج تهران امروزه به دلیل دسترسی به سایر مناطق تهران اعم از: سه راه اقدسیه، بلوار ارتش، اتوبان امام علی (ع)، منطقه ازگل ، اتوبان بابایی، پاسداران، نیاوران، دارآباد، آجودانیه، مینی سیتی، فرمانیه ، ساقدوش، چیذر ، کاشانک، جماران، حصار بوعلی، رستم ­آباد، شهرک شهید چمران، اختیاریه، کامرانیه ، جماران، جمشیدیه، صاحب­قرانیه از قیمت منازل مسکونی بالایی نیز برخوردار است.

اراج تهران کجاست

در رابطه با اینکه اراج تهران کجاست باید گفت که این محله در شمال شهر تهران واقع شده و از شمال به بلوار لشکرک (ارتش)، از غرب به خیابان لنگری، از شرق به اتوبان امام علی و منطقه ازگل و از جنوب به اتوبان شهید بابایی محدود می‌شود.

اگر قصد خرید آپارتمان در زعفرانیه و یا اجاره آپارتمان در زعفرانیه را دارید کلیک کنید.

اراج منطقه چنده

محله اراج یکی از مناطق قدیمی استان تهران است که در منطقه یک تهران قرار دارد این محله با توجه به لوکیشن مناسب خود  در مجاورت بزرگراه های ارتش ، امام علی و بزرگراه بابایی قرار گرفته است.

خیابان های مهم محله اراج

اراج همانند سایر محله های تهران دارای چندین خیابان مهم و اصلی می باشد از خیابان های مهم محله اراج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خیابان لنگری

خیابان لنگری مرز بین اراج ، فرمانیه و اقدسیه است. خیابان لنگری دسترسی محله اراج را به میدان نوبنیاد و ایستگاه مترو اقدسیه فراهم می کند و به همین دلیل ، این محله از طریق خیابان لنگری به ناوگان حمل و نقل عمومی و محله های غربی خود دسترسی دارد.

خیابان فخری زاده

خیابان فخری زاده از مهمترین خیابان های اراج می باشد که مراکز مهمی مانند بیمارستان جمران و مجموعه ورزشی نوبنیاد در آن قرار گرفته است.

نزدیکترین مترو به میدان اراج

در رابطه با نزدیکترین مترو به میدان اراج باید گفت که خط ۳ متروی تهران از این منطقه می‌گذرد . ایستگاه متروی نوبنیاد نزدیک‌ترین ایستگاه به این محله است که جزء دسترسی محله اراج محسوب می‌شود. همچنین خطوط اتوبوس‌رانی و بی‌آرتی نیز تردد ساکنان و دسترسی اراج را بسیار آسان کرده است.

معرفی مراکز درمانی 

محله آراج که یکی از مناطق خوش آب و هوای استان تهران به شمار می­آید و دارای دوبیمارستان و مرکز درمانی می­باشد که بیمارستان نیکان خصوصی و بیمارستان چمران دولتی وابسته به وزارت دفاع در این محله واقع شده است. همچنین کلینیک شبانه­روزی حضرت محمد (ص)، چندین داروخانه در این محل مستقر هستند.

معرفی مراکز دولتی، مذهبی و اداری

بانک ایرانیان و بانک سپه، اداره بازنشستگان نیروهای مسلح از جمله مراکز خدماتی و مراکز ادارای محله آراج می ­باشند. از طرفی دیگر نگارخانه کهن و خانه فرهنگ دو مرکز فرهنگی در محله آراج می­باشند که بازدیدکنندگان بسیاری دارد. هم­چنین مسجد جامع آراج نیز یکی از مراکز مذهبی این محله به شمار می رود.

معرفی مراکز ورزشی و تفریحی

مراکز ورزشی: مجتمع ورزشی صنایع دفاع، باشگاه ورزشی پویش، زمین خاکی فوتبال، مجموعه ورزشی نوبنیاد،

مراکز تفریحی: پارک گلزار در بالای اتوبان بابایی، پارک ۲۲ بهمن

معرفی مراکز آموزشی

 • مرکز آموزشی شکوفه
 • فنی‌وحرفه‌ای شهید رحمانی
 • متوسطه دوره اول کار و اندیشه
 • مرکز آموزشی حاج هاشم رمضانی
 • مدرسه متوسطه دوره اول پسرانه شاهد
 • مدرسه ابتدایی ایمان
 • مدرسه ابتدایی عصمت
 • مدرسه ابتدایی عفاف
 • مدرسه ابتدایی امید انقلاب
 • مدرسه ابتدایی ایثار
 • مدرسه متوسطه دوره اول عصمت
 • مدرسه راهنمایی بهجتیه
 • مدرسه راهنمایی آزادگان
 • مدرسه راهنمایی امید انقلاب
 • مدرسه راهنمایی دین و دانش